• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Kompromisszum?570

Minden bomló növényi részt távolíts el, mert ezek kedveznek az algásodásnak. Csepptesztekkel viszonylag könnyen be lehet lőni a tápozást. Esetleg átmenetileg rakhatsz be úszó növényt, ez is segít a tápanyag felesleg elhasználásában.
Túl sok lesz az olvasnivaló... :)
Én mondtam 😉
 
Vitroláshal ikrázás
Sziasztok!
Érzik a vitroláshalak, hogy most van esélyük beszállni a show businessbe. Ennyire fejlett ikrák (lassan ivadékok) nem voltak még az akváriumban. Ez a fórumnak szól tutira :)
Tegnap átpakoltak a fáról egy anubias levélre, ma továbbohrdták egy másik levélre. Jól néz ki amikor a szájukba veszik a kicsiket és átszállítanak.
Mondanom sem kell, hogy az akvárium jobb oldalát most teljesen ők uralják, belépési tilalom van a legkisebb érdeklődőnek is
Kűzdök a youtube-al egy videot is be akartam ágyazni, de az majd külön posztban lesz.

A büszke szülők:
bQCpnqQwrEnVxnOdKGu6-j_eA=w1250-h937-no?authuser=0.jpg
Anya rakosgatja az ikrűkat:
9a3bfS4VL6Q_qpYmrtS_SFwj7g=w703-h937-no?authuser=0.jpg
XASwOtFOTTXcvUvENYYKt4FWIg=w823-h937-no?authuser=0.jpg
 
GSA helyzet és gondolatok:

utolsó vízcsere óta az üvegen nem olyan látványosan jön elő egyelőre. Lehetséges, hogy ez csak az áltagosnál alaposabb szivacsos tisztításnak köszönhető. Bízom benne azért, hogy a világítási idő rövidítése is szerepet játszik ebben. A GSA-tól való megszabadulás vonatkozásában az alábbi gondolataim vannak.

Január elején neki fogok esni az Anubiasaimnak és levakarok róluk minél több algás levelet...

Az akvárium a konyhánk és a nappali között helyezkedik el. Sok szórt fényt kap, és kora du. rövid ideig süti a nap amit redőnnyel tudok árnyékolni. Másik helyre nem fogom mozgatni a medencét, hanem egyéb módon fogom próbálni kiküszöbölni a külső fény okozta gondokat.

Némi további világítási idő csökkentést fontolgatok. Jelenleg kb 10 óra a teljes intenzitású fény időszaka. Van 2 x 20/30 perc napfelkelte és naplemente imitáció. Kérdés: az alap beállítása a led vezérlőmnek éjjel enyhe kékes fénnyel világítja meg az akváriumot, a leírásuk szerint holdfényt imitálva... Okozhat ez gondot az algák vonatkozásában?

@keymaker egy ezeréves bejegyzését visszaolvasva a GSA topikban a CO2 problémák ennél az algánál is játszanak, így azon fogok még dolgozni. Szerintem lehetnek gondjaim azzal, hogy mennyire egyenletes a koncentráció a medencében. Azaz foglalkoznom kell az áramlási viszonyokkal. A bekapcsolási időn már kb. 10 napja változtattam és nem a villannyal együtt, hanem annál korábban kapcsolom. Kb. 3 órával hamarabb. Technika tekintetében annak akarok utána menni, hogy minek köszönhetem, hogy rendszeresen csinál olyat a rendszerem, hogy bekapcsoláskor nem indulnak el a bubik... Kicsi mozdítás a tűszelepen és minden rendbe kerül. További téma az AM 1000 reaktor optimalizálása, biztos van erről elég sok bejegyzés. Ma néztem mit csinálnak a buborékok benne és a bejutást követően nyugodtan és gyorsan a reaktor fala mentén felúsznak és ott keverednek és oldódnak szépen be. Ennek is utána fogok nézni....

A GSA-s threadben az egyik legfontosabb dolog amiről beszélnek az az alacsony foszfát mint GSA kiváltó ok. Nálam 1,2-1,4 ppm a foszfát, ehhez van NO3 - 20 ppm. Szerintem nem alacsony a foszfátom, egyelőre annak lehetőségét kizárom, hogy ez volna az oka a GSA ügyeimnek. Inkább világítás és CO2 irányban akarok beavatkozni

ÜDv
Péter
 
Foszfáthiányt az is okozhat, hogy a növények valamiért nem tudják felvenni a vízből(pedig ott van).
 
Ezt értem, lehetnek felvételt gátló tényezők. De ez inkább a növényeket érinti nem? Gondolom a GSA kialakulásában viszont nem az a fontos hogy felvehető-e az a kevés foszfát, hanem az hogy egyszerűen túl alacsony a szintje ami valamiért kedvező ennek az algának...
 
Ezt értem, lehetnek felvételt gátló tényezők. De ez inkább a növényeket érinti nem? Gondolom a GSA kialakulásában viszont nem az a fontos hogy felvehető-e az a kevés foszfát, hanem az hogy egyszerűen túl alacsony a szintje ami valamiért kedvező ennek az algának...
Ott a pont 😉. Viszont. Akkor én az alacsony foszfát szintet kilőném. Pl. napfénytől vagy szűrt fénytől is simán lehet, és ekkora akváriumban szép feladat az egyenletes CO2 szint is.
Viszont, ha helyére kerülnek ezek, akkor szerintem csodálatos akváriumod lesz...
 
SZiasztok! Ma hozzányúltam az áramlási viszonyokhoz. Kivettem a belső szűrőt, és a CO2 beoldó kör visszavezetését meghosszabbítottam és befordítottam úgy hogy a hátsó fal helyett a front üveg felé nyomjon. Azt remélem ezzől, hogy az áramlás szabályosabb és a CO2 eloszlás egyenletesebb lesz.

Előtte ilyen volt
tQBQUxTYNjAbYjrjAByMfLtQ=w1955-h1098-no?authuser=0.png

Változtatás után
1APSsNHKIxGtuQCq_j94H_SQ=w1955-h1098-no?authuser=0.png
 
A beavatkozások közben kicsit megnyírtam a Limnophila-k tetejét, mert már elérték a vízsfelszínt. Korábban mindig a tövüknél vettem ki a növényeket amelyek magasak lettek. Most kipróbálom mi lesz ha a tetejüket vágom el. Ebben nincsen semmi csoda, csak inkább a dokumentálás kedvéért írom le
 
Nagyon szépek a vitorlások. Rég láttam ilyen egészséges szép példányokat. Nekem az egyik kedvenc halam, csak sajnos a garnélákat is nagyon szeretem és a kettő nem fér össze....
Mi újság az első párral akik költöztettek az ikrákat? Lett belőle valami?
 
Nagyon szépek a vitorlások. Rég láttam ilyen egészséges szép példányokat. Nekem az egyik kedvenc halam, csak sajnos a garnélákat is nagyon szeretem és a kettő nem fér össze....
Mi újság az első párral akik költöztettek az ikrákat? Lett belőle valami?
Köszönöm szépen, örülök, hogy tetszenek a halak
fáról költöztettek egy anubiasra, aztán onnan egy másik levélre. Sajnos az egy domború levél volt és onnan a következő reggelre minden kicsi eltűnt...
korábban ígértem videolinket, végre a Youtube is hagyja, hogy a választott zenével meg tudjam osztani. Ezen látható az utolsó átpakolás egyik Anubiasról a másikra.
 
Köszönöm szépen, örülök, hogy tetszenek a halak
fáról költöztettek egy anubiasra, aztán onnan egy másik levélre. Sajnos az egy domború levél volt és onnan a következő reggelre minden kicsi eltűnt...
korábban ígértem videolinket, végre a Youtube is hagyja, hogy a választott zenével meg tudjam osztani. Ezen látható az utolsó átpakolás egyik Anubiasról a másikra.
Még gyakorolniuk kell 😊.
Pár évvel ezelőtt biztos, hogy vettem volna egy nagy akváriumot és ajánlatot tettem volna erre a párra. Mikor régen szerettem volna szaporítani, akkor nekem nem sikerült olyan párt vennem akik felnevelik. Nekem kellett ezeket a feladatokat megcsinálni, ami idoigenyes volt. Most meg ha ezt megcsinálnám, a párom tuti kivágna otthonról. 😁
 
Azoknak akik a vitorláshalakat kedvelik fotók a pterophyllum scalare manacapuru red beck hímjeimről
Imádnak kakaskodni. Jobban mint az összes többi.
A halakat a GA-ban vettem jó néhány hónappal ezelőtt, lehet egy éve is megvan az.... Valahol egy építsbe lettek rendelve és 3 darab kimaradt. megvan mindhárom hal, de a 3. sokkal kevésbé fejlődött mint a többiek
Bízom benne hogy hamarosan növényekre is lehetek majd ennyire büszke mint ezekre a halakra.... :)
IBKgjyDYOedxmsUwgiIifxXLw=w1174-h880-no?authuser=0.jpg
tex7DZp1VPlqKszTKjYl6YRPw=w1174-h880-no?authuser=0.jpg
Üdv,
Péter
 
Még gyakorolniuk kell 😊.
Pár évvel ezelőtt biztos, hogy vettem volna egy nagy akváriumot és ajánlatot tettem volna erre a párra. Mikor régen szerettem volna szaporítani, akkor nekem nem sikerült olyan párt vennem akik felnevelik. Nekem kellett ezeket a feladatokat megcsinálni, ami idoigenyes volt. Most meg ha ezt megcsinálnám, a párom tuti kivágna otthonról. 😁
Minidig ott mocorog bennem a kisördög, hogy egyik nap egész véletlenül hazaállítok vagy 3 db 50x50x50 kockával.... De szerintem akkor mennék utoljára haza :), többet valamiért nem nyitná a kulcsom a zárakat. A párom szereti az akváriumot, annak is nagyon örül, hogy ilyen böszme nagy. De van egy szabály egyelőre: háztartásunkban a 20 literes méretet meghaladó akváriumaink számossága 1 :). A fiam most kapott egy nanot egy bettával.... Az még belefért. Nem is lenne elég időm normálisan szaporítani. Örülök, hogy ezeket az eseményeket is megfigyelhetem az akváriumban. Szuper élmény.
 
Béláim.... eltoltuk, túltoltuk, rátoltuk
Az van, hogy próbálom belőni a CO2-t az akváriumban a korábbiaknál jobb szintre. Ehhez kicsit alakítottam a flow-n lásd a korábbi bejegyzést.
Majd olvastam arról, hogy is kellene normálisan használni a DC-t. Cseréltem benne reagenst szárítás után. Szerintem az is rendben.
A legfőbb bajom mégis az volt hogy reggelente mindig kékes-zöld állapotot mutatott a DC. Annak ellenére, hogy a világítás előtt már 4 órával elindult a beoldás (ez hiba volt).
Tegnap addig jutottam, hogy kék DC-re keltem.
A CO2 szint igadozás egyik oka nálam, hogy valamit vagy én nem csinálok jól, vagy szivat a reduktor, azaz rajta a tűszelep. A jelenség az, hogy egy beállított állapotot nem tart meg stabilan a rendszer újraindulás után. 1-2 bubi/mp be van állítva a Dennerle számlálon, majd másnap reggelre kék DC mellett nézem, és 0 bubit látok, azaz nincs is beoldás... Tegnap reggel ez az állapot volt.
Ilyenkor hozzányúlok kicsit a tűszelephez és beállítom a korábbi állapotot. Tegnap kicsit magasabb buborék számot állítottam be a mozgatás után :(. Kb. 3/mp volt az állapot. Leszámoltam lassított videofelvétel alapján eléggé pontosan.
Ma reggel ébredéskor a lámpa elindulása után az alábbiakat láttam:
DC állapota
duDfVKdIvY_tz1MMmVFyzZSECAXaXeA=s937-no?authuser=0.jpg
Megmértem a pH-t cseppteszttel az akvárium 4 sarkában felül:
7ZdO0U1MMgPeUDXb56DurGHdyBTQ9Fw=s937-no?authuser=0.jpg
2mx6_kBmxXXCrbDKu8tWtCoWI8cQSaw=s937-no?authuser=0.jpg
KkvjH93yixw3pfP6vD_x70fXdDgZ6rw=s937-no?authuser=0.jpg
3ZSZX5HgsYUVcukcXFSnbRk5p6hFJRg=s937-no?authuser=0.jpg
ez bizony pH 6. A kH pedig kb 2. Ezt 10 ml vízzel mértem, ahol egy csepp kH reagens fél dK. Azaz 4 cseppre sárgult be az oldat. Valahol 1,5-2 között lehet az igazság, mert már 3 cseppnél majdnem színt váltottunk. TDS 133
A kH-CO2 táblázatok alapján ebben az akváriumban kb 45-60 ppm közötti CO2 van. Finoman szólva sok....
És mi van a halakkal/élettel? Vannak még jelei? és vannak....:
Meglepően aktív midenki... Ami meglepett, mert itt erős szédelgésnek kellene lennie szerintem, de majd a nálam gyakorlottabbak kijavítanak
Az akvárium felszíne erőteljesen mozog, lehet hogy gyorsan szökik a gáz, azaz nagyon pazarlok, de szerencsére nem öltem le a csapatokat

Amit tettem:
csökkentettem a bubiszámot 2/mp-re
a világítás előtti kapcsolási időt állítottam. Mostantól 2 órával a világítás indulása előtt fog indulni
Mai napra átmenetileg leállítottam a beoldást, ameddig nem áll vissza a limezöld állapot.

Hát így jártam, de remélem sikerül pontosan belőnöm hamarosan

Üdv
Péter
 
Utoljára módosított:
Szia Péter!

Nagyon körültekintő vagy :). Irigylem. mondjuk nekem nem 500 literről van szó csak 160-ról de nekem a kvázi "gyári ajánlás" bejött. Lámpa előtt 2 órával indul a CO2 és lámpával együtt kikapcsol. Igazából már nem is használok DC-t és bubi számlálót. Az elején annyit figyeltem a difit és a bubiszámlálót, hogy már szemre látom, ha kevesebb vagy több kell. Max néha ha elbizonytalanodok visszateszem 1 hétre a DC-t és kész.
Örülök, hogy mindenki jól van. Jó lesz ez az akvárium, már látom a szemem előtt pár hónappal később :love: és várom a folytatást.
 
Szia Péter!

Nagyon körültekintő vagy :). Irigylem. mondjuk nekem nem 500 literről van szó csak 160-ról de nekem a kvázi "gyári ajánlás" bejött. Lámpa előtt 2 órával indul a CO2 és lámpával együtt kikapcsol. Igazából már nem is használok DC-t és bubi számlálót. Az elején annyit figyeltem a difit és a bubiszámlálót, hogy már szemre látom, ha kevesebb vagy több kell. Max néha ha elbizonytalanodok visszateszem 1 hétre a DC-t és kész.
Örülök, hogy mindenki jól van. Jó lesz ez az akvárium, már látom a szemem előtt pár hónappal később :love: és várom a folytatást.
Hello! Hát irigylésre méltó nem az ha körültekintő vagy abban, hogy felfedezd mit van elbaltázva :). Hanem az, ha jól be tudod lőni a rendszert. Mindenesetre az elefántot is falatonként kell megenni. Jó lesz ez, bele kell mindenbe rázódni.
 
Egyébként, hogy mennyire nem csak a CO2-n múlik a növények bubizása, azt jó mutatja, hogy a világításom indulása után 1,5 órával sem bubiztak a növények. 2.5 órával később az egyik másik magasabb levő Anubiasom talán. SZóval valami más korlátozó tényező van a rendszerben. AZ a fránya Liebig törvény... Délután majd megsasolom hogy állnak a tápszintek. Csak dolgozni is kellene közben :)
 
Back
Oldal tetejére