• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Körte első növényese

korte

Kertész tanonc
Sziasztok!

Abszolút kezdőként vagyok itt.
Minél többet olvasok annál nagyobb a káosz a fejemben. :)
Mindenképp építek egy növényes akváriumot, de szeretnék (ki nem? :)) minél kevesebbet szívni vele.

Amit biztosan tudok.
1. Max. 120.000 HUF-ot szánok a projektre (élőlényekkel)
2. 50 watt fényerőben gondolkodom.

Alapvetően 80 x 40 x 40 es méretben gondolkodtam (128 liter), de egyrészt nehezebb megtölteni, másrészt ha eltolok valamit és kihal akkor az cikibb :) A legtöbb gyári világítás is 60 vagy 90 cm, ahogy olvastam egy 80-as aksinál a szélek esetleg nem lesznek eléggé megvilágítva a 60-as csövekkel. Meg egyébként is, ehhez kevés lenne az 50 watt. Vagy?

A másik egy 70 x 30 x 40 (84 liter), illetve 60 x 30 x 35 (63 liter).

Nem akarok spórolni a hozzávalókon, ezért kellene lenne fontos a megfelelő méret.

Mindenképp Eheim külső szűrőben gondolkodom.
 
Üdv az akva kertészek között.Szerintem a 84 liter lenne Neked megfelelő.De majd a tapasztaltabbak meg mondják neked a tutit
 
70-80l kell neked. Esetleg egy 60x30x40?
Oda egy 2x24w elég is.
 
Nekem a 64L-es változat van, és tökéletesen meg vagyok vele elégedve már 2 éve. Szerintem a legjobb választás, nem túl kicsi, nem túl nagy.
Fejleszteni is lehet benne, ha megtetszik a hobbi, mind szűrés mind fény tekintetében. Viszonylag sokáig elég egy 2kg-os CO2 palack is ha elmozdulsz high tech irányba.
Őszinte leszek, megfordult a fejemben karácsonykor, hogy megnövelem a méretét (60x40x40 vagy hasonló) de akkor a bútorom is kuka :)
a 64L ideális méret. 2x24W lámpa nagyon sokáig elég, még CO2 beoldás mellett is.
120-ezerből szerintem ez a méret a legjobb. A 60x30x30-as méretet nem ajánlom, a 36 már frankó. Ha most kezded és hosszú távon tervezel, akkor ez a neked való, ha megunod és inkább vissza szeretnéd nyerni a pénzed nagy részét, akkor szerintem könnyebben is el tudod adni, mint az egyedi méretűt.
Tételek:
  1. üveg
  2. bútor
  3. lámpa
  4. szűrő
  5. berendezés
  6. élőlények
  7. fűtő?
  8. tápok,eledelek
  9. felszerelés
  10. víztesztek
Csak azért írtam bele, mert én ott szálltam el, hogy a kis dolgokkal nem számoltam (csipesz, olló, tápok, kaják stb) azt sem úszod meg 20-30 alatt.
 
Szia,üdv a fórumon.
Csatlakozom @BBálint kollégához a méretet illetően.Szerintem is ez a méret a 60-64 liter közt jó lesz kezdésnek és ami az anyagi részét illeti ebben már 120 ropiból szépen be tudsz rendezkedni,kompromisszumok nélkül.Nem haza beszélek de Én sem bántam meg ezt a méretet,max csak a szűrőválasztást lehetett volna egyel nagyobb is.
Írj listát minden apró dologra kitérve az segít,mert ha már meg van valami akkor azt kihúzhatod.
Egy dolgon tényleg ne spórolj a SZŰRŐN,az a lelke mindennek,no meg a későbbi ültetési anyázásokat elkerülendő a talajon sem érdemes spórolni,megint csak tapasztalat.
Tervek már vannak az akvárium kinézetére(fás/fás-köves/vagy csak köves),vagy azon még nem gondolkodtál ?
 
Üdv!
Ha van időd, pörgess bele a naplómba. Nem azért, mert olyan szép, hanem mert kb. ebben a méretben és költségvetésből valósult meg. Elején sokat agyaltam a felszerelésen, induláson, listáztam mi mennyi... Jelentős summát tudtam spórolni a fórumtársaktól használtan beszerzett cuccokkal (opti akvárium, tápok, szűrő, szűrőanyag, külső fűtő). ;)
 
Köszönöm a tippeket, erősen gondolkodom. :) A 84 illetve nagyobb :) felé húz a szívem, de a szabványos motyók miatt lehet lemondok róla. Picit félek, hogy a 64-es kicsi lesz.

Van még egy gondom. Jól látom, a növényes akváriumoknál nincs üvegtető? Nekem van két kis ördög lányom, szinte kizárt, ha nyitva hagyom a tetőt, hogy ne hajítsanak bele valamit. :)
Gondolkozzak valami teljesen zárt tetőben, mint pl. Diversa?
Ezekből nem találtam két fénycsövest, főleg nem T5-öt 60-as méretben.
 
Ezekből nem találtam két fénycsövest, főleg nem T5-öt 60-as méretben.

Szia!
Mert szerintem ilyen nem létezik :), csak házilag tuningolt verzióban.
A fénycsövek hossza miatt érdemes a szabvány méretekben gondolkodni. Barkácsolással hogy állsz? Építhetsz is saját tetőt, ebben pedig elhelyezheted elcsúsztatva a csöveket, így a szélekre is jutna fény, ha pl. 80 cm szélesség mellett döntesz.
A gyerekekhez nem értek, de biztos nem lehetne megmagyarázni nekik, hogy a halak nem szeretnek labdázni és egyebek?:) Egy nyitott akvárium sokkal sokkal szebb! (A tetőt karbantartáskor le kell venni, matathatsz a sötétben, nagyon kényelmetlen. De te ismered a gyerkőceidet.)
 
Szia!
Mert szerintem ilyen nem létezik :), csak házilag tuningolt verzióban.
A fénycsövek hossza miatt érdemes a szabvány méretekben gondolkodni. Barkácsolással hogy állsz? Építhetsz is saját tetőt, ebben pedig elhelyezheted elcsúsztatva a csöveket, így a szélekre is jutna fény, ha pl. 80 cm szélesség mellett döntesz.
A gyerekekhez nem értek, de biztos nem lehetne megmagyarázni nekik, hogy a halak nem szeretnek labdázni és egyebek?:) Egy nyitott akvárium sokkal sokkal szebb! (A tetőt karbantartáskor le kell venni, matathatsz a sötétben, nagyon kényelmetlen. De te ismered a gyerkőceidet.)

Ez az, hogy ismerem őket. :) Szerintem esélytelen, hogy ne huncutkodjanak valamit.
Talán ha magasabbra tenném, alapesetben 78 magas szekrényt terveztem.

A barkácsolás egyébként nem erősségem (főleg időhiány), gyári dolgokban gondolkodom. De szívesen megfizetek egy ügyeskezű szakit, ha ismersz valakit.
 
Szia!
Az első kérdés az, hogy low-tech-ben, vagy high-techben gondolkodsz. Low-technél esetleg simán jó lehet egy 81literes akva(60x30x45), fölé egy 2x24 w-os világítás. Hig-tech esetében 54l (60x30x30), 63l (60x30x35) vagy 72l (60x30x40) 2x24w világítással. Persze ha zártan szeretnéd, mindenkép barkács megoldás marad csak. Egy jó asztalos + egy 2x24w-os előtét, két foglalat, fénycsövek,vezeték és kész (y)
 
Szia!
Az első kérdés az, hogy low-tech-ben, vagy high-techben gondolkodsz. Low-technél esetleg simán jó lehet egy 81literes akva(60x30x45), fölé egy 2x24 w-os világítás. Hig-tech esetében 54l (60x30x30), 63l (60x30x35) vagy 72l (60x30x40) 2x24w világítással. Persze ha zártan szeretnéd, mindenkép barkács megoldás marad csak. Egy jó asztalos + egy 2x24w-os előtét, két foglalat, fénycsövek,vezeték és kész (y)

45 magasat nem szeretnék, és egyre többet számolok. :)
Elkezdtem írni a költségvetést, ha nem akarom spórolósra venni a figurát (legalábbis a fontos dolgokban) akkor a 63 liter felé hajlik a zászló, ennél kisebbet semmiképp. Mivel a nappaliban lenne, továbbra is aggódom, hogy esetleg kicsi lesz. Ma bemegyek a trópusba kicsit élőben nézegetni a méretek és döntök. Elég sokat filozofáltam már rajta, és ez még csak a medence mérete. :)

Alapvetően High-tech. De mit is lényeges különbség a két vonal között? A CO2 és a fény?
 
Igen.
Low techben is lehet co2, de oda kevesebb is elég 10-20mg/l. Fény is kevesebb és a novenytap is kevesebb.
 
Igen.
Low techben is lehet co2, de oda kevesebb is elég 10-20mg/l. Fény is kevesebb és a novenytap is kevesebb.

Na most így el is bizonytalanodtam. :)

Ha 63-ban gondolkodom akkor biztos nem lesz 2 x 24 nél több fény. Ne tudom ez mibe fér bele.

A növények tekintetében még nincs konkrét elképzelésem, mindenesetre a gyepesítés nagyon tetszik. Szóval dús zöld gyepet mindenképp szeretnék. :)
 
Co2 nem muszáj Low techbe, nézz meg pár naplót ami egyezik méretben a tizeddel. Írd be a keresőbe azt a méretet vagy litert amit szeretnél.
Ha a naplokban keresel csak pontosabb eredményt kapsz.
Pld: 60x30x36
 
Elég lesz a 2x24 watt,ha 6500 k csövek világítanak majd.Nálam is ennyi fény megy és csak 6,5 órát világítok.
A megfelelő CO2 beállítás és összehangolása a világítási idővel meghozza a kívánt eredményt.
Szerintem jó választás lesz a 63 liter.Én is CO2 nélkül kezdtem és most is csak élesztős megy de látszik a különbség.
A nélkül is fejlődtek a növények de akkor meg kell találni azokat a növény fajtákat amik gáz nélkül is szépen fejlődnek.Ha meg van Co2 akkor lehet kísérletezgetni,mert ahány akvárium annyiféle növénymegmaradási ráta létezik.
Benézhetsz az Én naplómba is honnan indultam és most hol tart az akvárium,no meg sok elcseszést elkerülhetsz ha sok naplót olvasol,az aláírásban megtalálod a naplómat.;)
 
Felszállt a füst. :)

60 x 30 x 35 lesz.

Egyrészt a költségvetés, mert két napja számolgatok :) , másrészt pedig nincs se tapasztalatom, se konkrét elképzelésem.

Nézzük a technikát:

A szűrő Eheim 2071

A világítás (ha nyilt lesz) Quad T5 2 x 24 watt. Ebben van egy 6500k-s illetve egy ilyen leirás színű (plant) ezzel célszerű használni, vagy inkább a másikat is kicserélni egy 6500k-ra?
Ha a zárt mellett döntök akkor megpróbálok csináltatni valakivel egy tetőt. Mindenesetre ebben is ugyanezek a csövek lennének.
 
Felszállt a füst. :)

60 x 30 x 35 lesz.

Egyrészt a költségvetés, mert két napja számolgatok :) , másrészt pedig nincs se tapasztalatom, se konkrét elképzelésem.

Nézzük a technikát:

A szűrő Eheim 2071

A világítás (ha nyilt lesz) Quad T5 2 x 24 watt. Ebben van egy 6500k-s illetve egy ilyen leirás színű (plant) ezzel célszerű használni, vagy inkább a másikat is kicserélni egy 6500k-ra?
Ha a zárt mellett döntök akkor megpróbálok csináltatni valakivel egy tetőt. Mindenesetre ebben is ugyanezek a csövek lennének.
Jó döntés született.Szerintem a lámpa is jó választás nekem is ilyen van csak majd a lábait kell meghajtogatni,van egy ilyen topik ott meg tudod nézni.
Én személy szerint nem vacakolnék a zárt tetővel,max vágatnék üvegessel egy méretre szabott üveglapot és azt raknám távtartókkal a tetejére,ha nagyon muszáj.Nekem is virgonc kislányom van de az elején letisztáztuk vele hogy az akváriumba csak akkor nyúlkálunk bele ha Apa is ot van.
Szerencsére teljesen megértette.
A növényes csövet ráérsz fél év múlva is kicserélni mikor már beállt az akvárium vize és nem okoz nagyobb traumát 2x24 watt 6500 k fény,Én is így tettem.(y)
 
Szia. 1 centit tegyel a magassagra. :)
A vilagitas jo lesz ne koltsel feleslegesen. Ha majd csereled akkor kicserelheted 2 db 6500esre. Mind a teto mind az ultetett/logatott lampanak van elonye. A kislanyod miatt szerintem ne aggodj nekem 4 eves volt es 30 centi magas butorral kezdtem. Igaz akkor volt teto is de semmi gond nem volt. Csak ult es nezte meg tapizta. Imadta. Kicsit bantam is hogy valtottam 70centisre de a gyerek is megnott idokozben :)
A szuro is tokeletes valasztas. Piszkalnod sem kell.
 
Szia. 1 centit tegyel a magassagra. :)
A vilagitas jo lesz ne koltsel feleslegesen. Ha majd csereled akkor kicserelheted 2 db 6500esre. Mind a teto mind az ultetett/logatott lampanak van elonye. A kislanyod miatt szerintem ne aggodj nekem 4 eves volt es 30 centi magas butorral kezdtem. Igaz akkor volt teto is de semmi gond nem volt. Csak ult es nezte meg tapizta. Imadta. Kicsit bantam is hogy valtottam 70centisre de a gyerek is megnott idokozben :)
A szuro is tokeletes valasztas. Piszkalnod sem kell.

Igen, ezt kérdezni is akartam, hogy bántsam-e az Eheim szűrő gyári töltetét, mert ajánlották már a full Siporaxos megoldást is.
 
Szerinem felesleges. A substrat pro jobb mint a sipo. Abbol meg ugye adnak 1 litert. Max az also talcaban latom ertelmet siponak.
 
Back
Oldal tetejére