• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech I try....

Egyedül az szúrja a szemem, hogy 4-es nitrát szinthez sok az 1.8-as foszfát szerintem. Hosszú távon nehogy gond legyen belőle. Az akvárium csinos amúgy 😉
Nem csak szerinted, nem az igazi ez az arány. Az 1:10-hez legyen a cél @kunakos
Amúgy tényleg szép az akva 👌

Igen igen, az elég sok. De egy hete más volt a helyzet. Éppen ezert kell holnap alakítani a tápozáson. A foszfátom inkább volt teljesen 0 mint sem 0.01 igy a Fosfo adagolás segített ezt megemelni. Holnap reggel újra mérek tápozás előtt mennyit vett ki a vízcsere és kiderül makd mennyit kellene adni hogy az 1 értéket tartsam. A nitráthoz gondolom a macro-micro maradhat 4-4 ml.
 
Igen igen, az elég sok. De egy hete más volt a helyzet. Éppen ezert kell holnap alakítani a tápozáson. A foszfátom inkább volt teljesen 0 mint sem 0.01 igy a Fosfo adagolás segített ezt megemelni. Holnap reggel újra mérek tápozás előtt mennyit vett ki a vízcsere és kiderül makd mennyit kellene adni hogy az 1 értéket tartsam. A nitráthoz gondolom a macro-micro maradhat 4-4 ml.
Azzal majd számolj, hogy a makro tartalmaz foszfátot is...
 
Arra jutottam, hogy a tápozásom a következőképpen fog alakulni:

- GA Mic - 1 pumpa --> 1 ml. Mivel a vasat kellene megnövelnem kb 0,05 ppm-el
- GA Mac - 8 pumpa --> 8 ml. ezt a duplájára emelem, mivel a 3 macro tápanyag közül mindegyikből kevesebb van mint szükséges lenne (NO3 - 3 ppm, PO4 - 0,6 ppm, K - bár ezt nem tudom, de a növények leveleinek lyukadásából hiányra következtetek)
- Seachem Excel - 4 ml --> ezen nem változtatok
- Seachem Equilibrium - 2 g --> 1 hét alatt 1,5-el nőtt a GH a mostani értékem 6, szóval folytatom az adagolását.
- EL Fosfo --> mivel a Macro-t megemelem, így ezt abba hagyom tudva, hogy a macro táp tartalmaz foszfát is.

mit gondoltok, a macro túl sok lesz? abból indulok ki, hogy az ideális NO3-PO3-Fe mennyiségek 10:1:0,1 kellene, hogy legyenek ezzel szembem jelenleg: 3-0,6-0,05.
 
Sok lesz az a micro... Szerintem a vasat engedd el. Alapvetően a vaskelátok elbomlanak nagyon hamar és kicsapódnak. (igaz, ez főként a csapvízre) A többi micro elem meg nagyon feldúsul. 3micro :1macro aránynál durvábban nem erőltetném.
 
Lökjél néhány közeli fotót a növényekről, és idézz meg néhány hozzáértőt. A vashiány sárguló új hajtásokat hoz elő tudtommal.
 
Sok lesz az a micro... Szerintem a vasat engedd el. Alapvetően a vaskelátok elbomlanak nagyon hamar és kicsapódnak. (igaz, ez főként a csapvízre) A többi micro elem meg nagyon feldúsul. 3micro :1macro aránynál durvábban nem erőltetném.

2-2 pumpa mic-mac-ról indult, amit megemelt a múlt héten 4-4 ml-re, így jöttek ki ezek az értékek, no meg mellé a foszfát.

Arra jutottam, hogy a tápozásom a következőképpen fog alakulni:

- GA Mic - 1 pumpa --> 1 ml. Mivel a vasat kellene megnövelnem kb 0,05 ppm-el
- GA Mac - 8 pumpa --> 8 ml. ezt a duplájára emelem, mivel a 3 macro tápanyag közül mindegyikből kevesebb van mint szükséges lenne (NO3 - 3 ppm, PO4 - 0,6 ppm, K - bár ezt nem tudom, de a növények leveleinek lyukadásából hiányra következtetek)
- Seachem Excel - 4 ml --> ezen nem változtatok
- Seachem Equilibrium - 2 g --> 1 hét alatt 1,5-el nőtt a GH a mostani értékem 6, szóval folytatom az adagolását.
- EL Fosfo --> mivel a Macro-t megemelem, így ezt abba hagyom tudva, hogy a macro táp tartalmaz foszfát is.

mit gondoltok, a macro túl sok lesz? abból indulok ki, hogy az ideális NO3-PO3-Fe mennyiségek 10:1:0,1 kellene, hogy legyenek ezzel szembem jelenleg: 3-0,6-0,05.

Szerintem jó a gondolatmenet, aztán 1 hét múlva mérj rá, aztán meglátod, merre változnak az értékek.
 
Előbb utóbb jónak kell lennie...az van hogyha most ámbármilyen foszfát megkötőt tennék bele akkor szintén nem lenne jó...kezdhegném elölről...


Szerinted hogyan tudnék nitrát növelni macro és plusz halak nélkül @cs_z_ ?
 
Ez így van, jó is lesz!

Nitrátot és káliumot adagolnék a micro mellé, hogy fogyjon a foszfát, mert ha makrot adsz, avval foszfátot is adsz, ami jelenleg kicsit magas a nitráthoz képest.
Vagy egy nagyobb vízcsere, és mic-mak...

3 héttel ezelőtt konkrétan nulla volt a foszfát, a nitrát sem volt magas valóban. Egyébként amazonia talaja van, ami hónapokig marha durván tudja nyelni a foszfátot, én azért nem tartanék attól, hogy a foszfát hosszú távon fel fog dúsulni.
Elindultunk valahonnan a béka popija alól a tápok mennyiségének tekintetében, most a titrálgatás megy.
 
3 héttel ezelőtt konkrétan nulla volt a foszfát, a nitrát sem volt magas valóban. Egyébként amazonia talaja van, ami hónapokig marha durván tudja nyelni a foszfátot, én azért nem tartanék attól, hogy a foszfát hosszú távon fel fog dúsulni.
Elindultunk valahonnan a béka popija alól a tápok mennyiségének tekintetében, most a titrálgatás megy.
:) Ez ilyen játék,de ettől is szép ez a hobbi. Türelmet és kitartást hozzá.
 
3 héttel ezelőtt konkrétan nulla volt a foszfát, a nitrát sem volt magas valóban. Egyébként amazonia talaja van, ami hónapokig marha durván tudja nyelni a foszfátot, én azért nem tartanék attól, hogy a foszfát hosszú távon fel fog dúsulni.
Elindultunk valahonnan a béka popija alól a tápok mennyiségének tekintetében, most a titrálgatás megy.
Igen, követem az eseményeket, de nekem az ilyen mennyiségű foszfát jelenléte arra utal, hogy kezd telítődni a talaj. Megjártam én is ezt a fajta "töltést".
Mindenesetre sok sikert @kunakos!
 
Igen, követem az eseményeket, de nekem az ilyen mennyiségű foszfát jelenléte arra utal, hogy kezd telítődni a talaj. Megjártam én is ezt a fajta "töltést".
Mindenesetre sok sikert @kunakos!
És telítődés után mi történt? Komolyan érdekel és egyszerűbb ha elmondod @cs_z_ , mintha utána járnék 😅😅 bocsi a lustaságért :)

Javasoltad a nagyobb vízcserét...igazándiból minden héten cserélek ~60l vizet. Ez valamivel több mint az űrtartalom fele....ezzel a cserével a vízből 1.2 ppm PO4 jött ki. Az egy hét alatt 70ml Fosfo és 28ml macro ment az aksiba....0.4 ppm visszapótlása lenne ugyebár a célom, hogy 1 ppm legyen a mennyiség....ezzel szemben a NO3 mindössze 3 ppm, ami ahigy mondtad igen kevés....én itt arra gondolok, hogy eddig talán azért nem került bele, mert az előszűrésre használt belső szűrőben volt egy gyári Juwel Nitrax szivacs....szerintem ez megkötötte....na már most visszakanyarodva....1 hét alatt 3 ppm volt a változás NO3ból és ugye 10ig akarnánk felmenni, a jelenlegi 3ról....pontosan ugye nem tudom, hogy a macro mennyivel járult hozzá a PO4 emeléshez, de inkább elhagyom a plusz fosfo adagolást, és akkor meglátjuk.


1 hét múlva kiderül, hogy bevált-e vagy sem a tápozás ahogy @evavigh is mondta....valószínűleg akkor úgyis újra kell gondolnom megint.
 
És telítődés után mi történt?
Nálam telítődés után kialakult egy tápozási szokás részemről, ami stabil tápanyag szinteket eredményezett .
Ez jelenleg így néz ki:
Vas: 0.2-0.3
Nitrát: 25
Foszfát: 1.6-1.8
Mellé 23PPM CO2
Vízcsere heti 80 liter RO
A mennyiségeket neked kell majd tapasztalati úton belőni...
 
Back
Oldal tetejére