• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

HZShalas növényese

hzshalas

Főkertész
Halihó mindenkinek!

Elérkezett a pillanat amikor is úgy gondolom, hogy a szakértő közönség is láthatja nappalink díszét. Az akvárium ma lett 2 hónapos, de talán sikerült már olyan állapotba hozni ahol ugyan bőven vannak még problémák, de már látszik az a lengedező rét és zöld-piros saláta, amit eddig csak elképzelni tudtam. Vágjunk is bele, kezdem a paraméterekkel:

A medence mérete: -80x40x35cm azaz bruttó 112liter,
szűrés: Eheim Classic 2217- szivacs, lávakő és perlonvatta töltéssel,
világítás: 2db 55w-os Osram Dulux 6500K és 1db 18W-os szintén 6500K-s cső a reggeli és az esti félhomályhoz,
fűtés: Hydor ETH 200W-os kűlső fűtő,
talaj: apró szemű fekete bazalt, alatta marosi homokkal kevert Sera flordept táptalaj,
dekoráció: 2 mangrove,
CO2: 2kg-os palack, reduktor, mágnesszelep, diffúzor,
táp: Macro, Micro 4-4ml/nap + Easycarbo heti párszor 4-5ml alkalmanként,
vízcsere: heti 40%, (az első hónapban ez heti 2x)
flóra: Hemianthus callitrichoide "Cuba",Microsorium pteroptus, Liliaopsis brasiliensis, Cladophora aegraglopila, Ludwigia mullerti, és egy Red lotus gumó ami kettő hónapja csak vegetál…
fauna: 15 kékneon, 6 otocinclus, 5 sziámi algaevő és egy kakadu sügér-pár, illetve 2 csigaevő csiga azaz Anentome helena.

Az akvárium indítása óta volt és van is többféle algám, de hál’ isten a nagy algainvázió elkerült. Ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy a szűrő már több, mint 1 éve működött, így már lehetett benne pár milla baci :) . De sajnos az algásodás elkerüléséhez ez kevés. A füvemről azaz a Liliaopsis brasiliensis –ről nagyon nem akar elmúlni a zöld alga (azt hiszem az), a HC-t (amit a család csak tyúkhúrnak hív:)) pedig a szakállalga szereti nagyon. A Ludwigia pirosas levelei nagyon tetszenek , de a rengeteg léggyökere annál kevésbé, ezért ezeket a magasabb részeken rendszeresen levágom. Képeken mikor ezt a növényt látni a léggyökerei nincsenek sehol. Ez hogy lehet? Mások is levágják vajon? A lótusom pedig -mint ahogy írtam is- 2 hónapja nem csinál semmit. Remélem a tavasz meghozza a kedvét a növekedéshez.
Szóval ezekkel a problémákkal küzdök, de ahogy nézegetem a régebbi képeket és látom ,hogy milyen lett már ,mindig csak nő bennem a meggyőződés, hogy már csak pár hónap és egy szép füves rét és kusza növényzet fogja beborítani az egészet:). További tervekben szerepel a Bolbitis heudelotii beszerzése és fára kötözése, illetve egy gumó Crinum calamistratum fű közé ültetése is. És most pár fotó a kezdetekről és a mostani állapotról (remélem összejön a képbeillesztés):

Kezdet 1
306701.jpg


kezdet 2
306761.jpg


piros és zöld
306763.jpg


a fű
306767.jpg


a tyúkhúr:)
306772.jpg


egy távolról
306775.jpg


egy a végéről
306777.jpg


és egy a másik oldalról:)
306780.jpg
 
hűű, gratula, nekem nagyon tetszik az, ahogy megoldottad a körbejárhatóságot és a technika elrejtését! :thumbup:
 
Hali!
Gratula az akihoz!Jól mutat!Kíváncsi leszek későbbi képekre is!
Szerintem vannak olyan növények amelyek egy idő után léggyökeret eresztenek!!Te pont ilyet választottál!
 
Szia!
Szépen alakul! De szerintem a Hemianthus callitrichoide "Cuba", valójában Hemianthus micranthemoides. A HM levelei ilyen hosszúkásak, mint a tiéd. A HC nem nő ennyire felfelé.
 
Az a HC nem HC, hanem HM szóval akárhol vetet HC-nak nem azt kaptad. Sajnos emers levélzettel nagyon nehéz őket megkülönböztetni, csak sub formában derül ki a turpisság. Azért ne bánkódj, mert ebből is lehet pázsitot nyírni.
 
Üdv HZShalas!
Nagyon szép az akvád!2 hónapos létére szépen néz ki.A világításodról tudnál írni valamit?(hogyan kivitelezted a plusz fényerőt, gondolom gyári tetőben van.)Ha gondolod PÜ-ben is írhatsz elvégre az akvádról szól a napló nem pedig a világításodról :) .
Sok sikert az akváriumhoz! :thumbup:
Üdv Roli!
 
Üdv!
Ha a HM-et sűrűn rövidre (2-3cm) vágod, gyorsabban terjeszkedik oldalra. A levágott részeket újra le lehet dugdosni.
 
Köszönöm a elismerést és a felvilágosítást is. Most már értem, hogy a A HC-m (ami nem HC, hanem valószínűleg HM) miért akar felfelé terjeszkedni. Az üzletben valóban HC-ként vettem. De találtam a HM-ről a neten olyan képeket amiken csinos kis bokrokat nyírtak belőle, úgyhogy már látom lelki szemeim előtt ahogy az akva sarkát szépen benövi. Metszeni már kétszer kellett, mindkétszer a szívem szakadt.. :) De ha ez kell neki...
A világítás valóban a gyári tetőbe került, a 2x18W T8 helyére. Szinte semmit nem kellett alakítani csak a foglalatokat felfúrni. A régi trafók helyére (ami a két cső közti műanyag dobozba van) simán befértek az új elektronikus előtétek. Kettőt vettem így külön-külön is lehet kapcsolni őket, de mivel korábban már beleszereltem egy 3. T8as csövet, ezért az maradt meg a reggeli és esti "félhomálynak". Ráadásul a régi hagyományos fénycsövek reflektorai is szinte minden gond nélkül felszerelhető volt a compact csövek fölé. Eddigi tapasztalataim alapján azt mondhatom a fényerő minden képzeletemet felülmúlta, nem bántam meg hogy a compactokat választottam. Az elektronikus előtétek szinte csak langyosak de a csövek igencsak fel tudnak melegedni. De mielőtt bárki is nekifogna átalakítani a világítását azt nem árt tudni, hogy ezekhez a csövekhez nincs páramentes foglalat csak hagyományos. (foglalat típusa: 2g11) Ezért nem árt a lakást vagy csak az akváriumot levédeni egy fi relével. Az ördög nem alszik... Bár az is igaz, hogy többen használják évek óta minden gond nélkül. Ha valamikor még csinálok növényes akvát,(márpedig csinálok :) )tuti power compact lesz fölötte.
Nálunk az akvárium világítás két részletben megy. Reggel meló előtt is szeretem látni , ezért először fél 7-től 12-ig, majd délután fél4-től este fél 9-ig. Így megy jó pár éve és nem vettem észre, hogy esetleg negatívan befolyásolná a növényeket. A CO2 a világítás előtt fél órával indul, illetve a világítás lekacsolása előtt fél órával kikapcsol.

Az átalakítás:
307430.jpg

307432.jpg

307433.jpg


és végül egy kép a szűrő-fűtő párosról:
307436.jpg
 
Nekem is ilyen akiba van a P.Compact. A foglalatokat szilikonnal körbe lehet kenni a fénycső csatlakozásánál és a kábelek bekötésénél, így talán biztonságosabb lesz (legalább a pára nem tud bejutni). ;)
 
Hali!

Sztem. a piros növényed Alternanthera reineckii.Én most száműztem egy életre, hatalmasra nőtt, és az a pár milló fehér mellékgyökér baromira zavart.
Gondolom ezek a gyökerek csak megfelelő körülmények között nőnek, mert amikor kaptam, egyiknek sem volt.Láttam már több helyen ott sem láttam.
 
jojo said:
Hali!

Sztem. a piros növényed Alternanthera reineckii.Én most száműztem egy életre, hatalmasra nőtt, és az a pár milló fehér mellékgyökér baromira zavart.
Gondolom ezek a gyökerek csak megfelelő körülmények között nőnek, mert amikor kaptam, egyiknek sem volt.Láttam már több helyen ott sem láttam.

Úgy, ahogy jojo írja.
Nálam is folyamatosan vagdosni kell a léggyökereket, a talaj fölött egybefüggő burjánzás van. Ha megunum, levágom a szebb új hajtásait, 2 hét múlva felérnek a felszínig. Ezt lehet folyamatosan csinálni, amíg meg nem unod.
Én már unom... :D
 
jojo said:
Hali!

Sztem. a piros növényed Alternanthera reineckii.Én most száműztem egy életre, hatalmasra nőtt, és az a pár milló fehér mellékgyökér baromira zavart.
Gondolom ezek a gyökerek csak megfelelő körülmények között nőnek, mert amikor kaptam, egyiknek sem volt.Láttam már több helyen ott sem láttam.

Igazad lehet, valóban sokkal jobban hasonlít erre. Én egyenlőre a magasabban lévő léggyökereit levágom ami alul van azt pedig-a tervek szerint- a fű fogja eltakarni majd...
Nálad mekkora akvából nőttek ki?
 
Heló!
Köszönöm szépen a kimerítő választ a világítással kapcsolatban! :)
Üdv Roli
 
Back
Oldal tetejére