• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Garnibarlang

nekem a 70 literesben van tropica. Én teszteltem folymatosan kezdéskor, volt olyan hét, hogy napi 6 ml!-foszfátot kellett pluszban hozzáadnom.
Értelek én, de itt még mindig napi 4-5ml (~1,2ppm) fosfo megy és 20 literes 9 hónapos :D
De tényleg nem akarok problémázni rajta. majd még mérek párat ha lesz időm. Ha nem akarja az igazságot akkor restart, mert az hosszú távon kevesebb munka.
 
Egyébként belegondolva írta valaki hogy az Amazóniát (is) össze lehet szedni mágnessel. Én ugyan ezt nem próbáltam de az biztos, van vas tartalma a legtöbb ilyen jellegű aljzatnak. A foszfátmegkötők nagytöbbsége vasoxid alapúak tudtommal így ebben a kevéske vízben a jelentősebb mennyiségű vagy vasasabb vagy sem aljzat egy jó darabig tuti elszívja a po4-et.

De ez csak egy gyors gondolatmenet, majd javítotok ha kell.
 
Csak egy rövid bejelentkezés, hogy tartsam magam a rendszerességhez. :) Sok érdekes nincs itt, az állatok jól vannak, alga viszonylag kordában tartva. az üveg újraépítésre vár. (igazából a 110-es is de, azzal nincs semmi probléma amúgy).

Egyetlen érdekes képem a napló nélküli 30l natural üvegről készült, kivirágzott a limnobium laevigatum, mint @Rudi50 Zolinál. :) A nagy békalencse, pistia és a rucaöröm bomlásnak indult, egyedül ez az úszónövény bírja a tápanyagszegény vizet és a kevés fény nálam. folyékony tápot ez nem látott :)
IMG_20220505_211105.jpg
 
Hát ez történt :) Valami nem volt jó ezzel a talajjal, nem sikerült megoldani az algamentesítést. érdekes, hogy szinte alig etetek és millió kagylósrák van.
IMG_20220618_143421.jpg
A következő napokban újraindul passzív talajjal. táptalaj lesz mert a m.hirsuta visszakerül.
Még az anubiasos dombon gondolkodom, hogy módosítsuk-e, mert nem volt probléma mentes. a vízszint ingadozás miatt az elhullott levelek kissé beposhadtak ott. emellett időnként túl száraz volt a levegő az anubiasnak ezért száradt.
 
Hát ez történt :) Valami nem volt jó ezzel a talajjal, nem sikerült megoldani az algamentesítést. érdekes, hogy szinte alig etetek és millió kagylósrák van.
View attachment 167798
A következő napokban újraindul passzív talajjal. táptalaj lesz mert a m.hirsuta visszakerül.
Még az anubiasos dombon gondolkodom, hogy módosítsuk-e, mert nem volt probléma mentes. a vízszint ingadozás miatt az elhullott levelek kissé beposhadtak ott. emellett időnként túl száraz volt a levegő az anubiasnak ezért száradt.
Tropicával nekem is az alga bírta a legjobban. Az ADA-val viszont semennyi nincs a Summerben.
Ha felém tudnál kanyarodni, mert szívesen adok. :)
Mármint a 20-asba, és nem a 110-esbe. :D
 
Köszönöm szépen Mary, de inkább maradok az eredeti tervnél. Dennerle quartz gravel került bele, semmi okom nincs itt aktív talajt használni.
Minden talajról olvasni jó és rossz tapasztalatot is. Nem húznám le egyiket sem, de nekem ez az összeállítás nem jött be.

Nincs min szomorkodni, már elég régóta esedékes volt ez a restart. csak most volt időm belevágni. Inkább egy egyszerűbb garnélásat nézegessünk mint egy algatengert :D Majdnem egy évet ment, de már tél végen bontani kellett volna.
Bontáskor érdekes volt, hogy a Tropica táptalaj milyen jól egyben maradt az alján. Egyáltalán nem keveredett össze az általános talajjal. Szerintem nagyon jó táptalaj, maradok is ennél, ahogy a többi üvegben is. csak az aktív talaj repül.

Az anubiasos barlang megmaradt, keveset változott az egész. Úgyhogy zárás helyett folytatom a naplót. képek hamarosan. :)
 
Egyetlen érdekes képem a napló nélküli 30l natural üvegről készült, kivirágzott a limnobium laevigatum, mint @Rudi50 Zolinál. :) A nagy békalencse, pistia és a rucaöröm bomlásnak indult, egyedül ez az úszónövény bírja a tápanyagszegény vizet és a kevés fény nálam. folyékony tápot ez nem látott :)
Csak egy kis önkorrekció. Azóta kiderült, hogy azért virágzott, mert a gyökere leért a talaj legaljáig. így a virágföld táplálta :) így maradt meg és virágzott "tápanyag nélkül" :)
 
Csak egy kis önkorrekció. Azóta kiderült, hogy azért virágzott, mert a gyökere leért a talaj legaljáig. így a virágföld táplálta :) így maradt meg és virágzott "tápanyag nélkül" :)
Ez jellemző. A sekély kerti tavacskámban a sima szezonálisan megjelenő békalencse 10-15cm hosszú gyökeret is leenged, a nitrát meg nulla. A mély vízből meg simán kikopik. 🙂
 
Kész, visszaköltöztek :) mármint kb 30db/30% aki némileg sárga. a többi ment a naturalba és a nagyba. Érdekes, képen mindegyik sárgának látszik, a valóságban pedig a legszebbek is inkább low grade sárgák mint yellow fire :)
A csigák legalább kékek rendesen :D jött 2 nagy vérfrissítésnek. ilyen nagyra nálunk nem nőnek meg.
Ezt most nem óvatoskodtam túl, 1 hetet vártam, mivel a szűrő végig ment. A talaj Dennerle quartz gravel egy kis tropica táptalajjal az alján.
A barlang teteje megmaradt, csak mélyebbre került. a scape ismét a kislányom műve. ültetni persze segítettem. :)
IMG_20220625_210417.jpg
 
Még mindig nem került vissza a helyére az üveg, így gyenge fénnyel megy. de teljesen jó és algamentes, leszámítva a köveket. de azokon nekem tetszik az alga.
Az állatok is jól néznek ki :)
View attachment 168336
Szerintem sokkal természetesebb, ha vannak algás kövek. Arról nem is beszélve, hogy a garnélák és csigák számára remek nasi-felület. :)
 
Végre visszakerült a helyére az üveg, itt egy "kicsit" jobb a fény :)
IMG_20220807_150400.jpg
A kishalnak kezd rendbejönni az úszója :) itt lakik most egyedüli halként. köszi @Rudi50 a tippet, valóban segített rajta az áramlás. Lehet, hogy az összes ivadékot átrakom ide. bár elég kicsi ez az üveg, de a másik sem sokkal nagyobb.
IMG_20220807_150452.jpg
szerk: most látom az első képen is ott a hal, az anubias gold felett látszik:)
 
Végre visszakerült a helyére az üveg, itt egy "kicsit" jobb a fény :)
View attachment 168761
A kishalnak kezd rendbejönni az úszója :) itt lakik most egyedüli halként. köszi @Rudi50 a tippet, valóban segített rajta az áramlás. Lehet, hogy az összes ivadékot átrakom ide. bár elég kicsi ez az üveg, de a másik sem sokkal nagyobb.
View attachment 168762
szerk: most látom az első képen is ott a hal, az anubias gold felett látszik:)
Akkor nevezd át a naplódat: Garnibarlan és hal bölcsi. 🙃
 
Ahogy írtam a másik naplóban, a kis kalászhalak átkerültek a nagyok mellé. itt van egy kis alga, de kezelhető. 3 hete takarítottam, így azért nem rossz. a menthetetlen anubias leveleket majd levágom.
A szűrő meg csak "dísznek" van, mert alig keringet, úgy el van tömődve, sajnos tényleg sűrű lesz ez a szivacs. vagy nem is kell a szűrő, majd meglátjuk.
Került be néhány bödöncsiga, ők szépen eszik az algát, hátha ennyi elég is lesz.
IMG_20221028_194547_HDR.jpg

Eddig a kerti dézsában éltek a bödöncsigák (a legtöbb még mindig ott van), azt nagyon tisztán tartották. Most a dézsa telel a tárolóban.
Összesen 2 vizipipacs virág sikerült. sokkal több bimbó volt, de már jött a hideg. kicsit későn kezdtem ezt a projektet. nagyon szépen szaporodott, az eredeti 2 tőből már legalább 6 lett. jövőre jó lesz :)
IMG_20220827_133223.jpg

Még kevésbé kapcsolódik ide, de a natural üvegben nevelek néhány kis tylo-t. :) egy hónapja vannak itt, szépen nőnek.
IMG_20221028_195029_HDR.jpg
 
Az akváriumokkal nincs nagy változás, a lakók jól vannak, sőt szaporodnak. Ebben az üvegben laknak kezdetektől a sárga garnélák. egy ideje pedig malawák is. sajnos ez utóbbi közül pont a petéseket nem sikerült megörökíteni. de higgyétek el van kettő is :)
IMG_20221126_134640_HDR.jpg
A bödöncsigák teleszórták az akváriumot petékkel. még a frontüveg közepén is van. szerintem teljesen olyanok a peték mint a porceláncsigáké (verseny-, sün-, rohamsisakcsiga). Csak valószínűleg ezekből lesz is valami, mert teljesen édesvízi csigák.
IMG_20221126_134404_HDR.jpg
A naturalban a nyúlcsigák szépen nőnek. 24-fokra felfűtöttem nekik most már. csapvíz maradt. látszólag ez így jó is nekik.
IMG_20221126_135327_HDR.jpg
 
Most lett 1 éves a natural üvegem. sosem volt rendezett, mindig tároló/nevelde volt. a HM gyep is magától terült így szét. De elkezdett megtetszeni, úgyhogy lehet, hogy berendezem normálisabban. a talaj úgy látszik még bőven táplál.
A talaj rétegrend valahogy így van: 1cm Florimo muskátliföld, pár mm Tropica táptalaj, 4cm homok és kavics. Egyszer elől támadt a ciano, de sikeresen kiírtottam. más gond nem volt. amióta a halak voltak benne van egy kis alga de nem vészes.
A képen jól látszik mennyire bubizik az összes növény, korábban nem hittem, hogy CO2 nélkül van ilyen. És ez nem vízcsere/metszés utáni kép, az már 1 hete volt.
A tylo csigák ha jól látom főleg bacopa caroliniat esznek. amit én eddig adtam nekik az nem hatotta meg őket. de szépen nőnek, szóval nincs baj :)
 

Attachments

  • IMG_20221206_170647.jpg
    IMG_20221206_170647.jpg
    413.6 KB · Megtekintések: 23
  • IMG_20221206_170922.jpg
    IMG_20221206_170922.jpg
    147.3 KB · Megtekintések: 23
Back
Oldal tetejére