• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Garnélás - Cryptos

Huell

Kertész segéd
Sziasztok,

Elindítom a naplót, igaz nem építés alatt álló hanem már (épphogy) elindult akváriumomról.
Habár a technika adott, mégsem előre meghatározott koncepció alapján megépült növényes akvárium lesz, ahol a hardscape hasonlóan nagy szerepet nyer mint maga a flóra / fauna hanem csak egy egyszerű garnélás akvárium előbb utóbb remélhetőleg dzsungelbe növényesítve.
Ettől független ha javaslattal szolgálnátok a hardscape-et illetőleg, természetesen szívesen veszem de tudjátok, nem volt törekvés a mostani iránymutató, misztifikált, alaposan megfontolt vonalra rálépni.

Az adatok a következők:
Üveg: 60x30x40cm feketével ragasztva (bocsi, nekem tetszik a fekete ragasztás, valahogy ad az aksinak egy keretet)
Világítás: Chihiros rgb vivid 2
Szűrés: Eheim eXperience 250 üveg ki és befolyókkal
CO2: 2kg palackos oxy reduktorral, valami fiókszökevény diffúzorral
Aljzat: ADA Amazonia ver 2 9L
Táptalaj: Tropica Substrate 2.5L
Tápozás: 2hr APT3 complete
Hardscape: 3 - 4 nagyobb darab vörös lávakő

Növények:
Cryptocoryne: wendtii Brown, walkeri lutea, lucens,
Anubias nana
Hydrocotyle tripartita sp.
Hygrophila pinnatifida
Bucephalandra "Mini Red"
Taxiphyllum
És egy kevés Eleocharis

Talán egy hetes lehet az akvárium most. Olvadnak a cryptok, algásodik mint a 'zállat ahogy ilyenkor illik. Nem volt cél az algamentes indulás, annyi figyelmem nem volt rá. Ettől független bízom benne, május vége fele stabilabb lesz. Így most ezt egy normális folyamatnak fogom fel, nem stressz.

Jelen metódus:
4 óra világítás 15% -on (az első 2 nap 8 óra volt, majd 2 nap 6óra.. mostanra csökkentettem 4re, ezzel kellett volna kezdenem)
2 pumpa növénytáp
Napi 20 - 30% vízcsere
Heti 1 - 2 mérés ( NO3 - 15, PO4 - 0.5)

Büszke épp nem vagyok rá, de úgy gondolom a kezdeti algásodás, növények olvadása nem meglepő dolog az indulásnál, nem kívánok egyelőre kapkodni.
90620220321_202129.jpg
34120220321_185504_tn.jpg
92720220321_215733_tn.jpg
 
Azt hiszem, már késő, de a cryptokat célszerű lett volna ültetőedénybe rakni. Terjed, mint a csuda, a 20 literes akváriumomban lett 20 tő (!!!!). Ha nem húzod ki, újrahajt, ha meg kihúzod, valamije beleszakad és újrahajt. :D Arra még figyelj, hogy ha sokat macerálod, éghet a kezed tőle.
 
Azt hiszem, már késő, de a cryptokat célszerű lett volna ültetőedénybe rakni. Terjed, mint a csuda, a 20 literes akváriumomban lett 20 tő (!!!!). Ha nem húzod ki, újrahajt, ha meg kihúzod, valamije beleszakad és újrahajt. :D Arra még figyelj, hogy ha sokat macerálod, éghet a kezed tőle.
Köszönöm az észrevételt :)

Igazából az annyira nem fog problémát jelenteni mert crypto domináns növényállományra pályázom, de aztán majd meglátjuk
Viszont érdekes amit írtál, hogy éghet tőle a kezed, ez új nekem.
Nyílván ha így van, valamilyen védekezési stratégia(lehet) a részéről, kérdés a versenytársaival szemben így a többi növény ellen is alkalmazhatja?

Jelen állás szerint azt sem tudom pontosan melyik részre pontosan melyik cryptot ültettem mert tőből kiolvadtak. :)

Az alga továbbra is jól érzi magát, de van még hátra pár hete, friss az akvárium.
Így a napi vízcserék és mechanikus megtisztítás továbbra is rutinszerűen marad.
Na meg a po4 locsolás, abból is hiány van a mérések szerint. :)
 
Nyílván ha így van, valamilyen védekezési stratégia(lehet) a részéről, kérdés a versenytársaival szemben így a többi növény ellen is alkalmazhatja?
A cryptocoryne fajok levele mérgező. Aki érzékenyebb rá annak okozhat tüneteket, mint @Iron1. Ez inkább az állati lét fékezése. A növények közül az Alternanthera reineckii félékre jellemző a többi gazt fékező anyagok kibocsájtása. 😉
 
A cryptocoryne fajok levele mérgező. Aki érzékenyebb rá annak okozhat tüneteket, mint @Iron1. Ez inkább az állati lét fékezése. A növények közül az Alternanthera reineckii félékre jellemző a többi gazt fékező anyagok kibocsájtása. 😉
Ez hasznos infó, köszi!

Más, jelenleg 170 - 180 bubit eresztek be 1 perc alatt ami nekem így tapasztalat hiányában nem tűnik kevésnek egy ekkora akváriumba(60L ha lehet benne) Viszont a DC színe nem változik.

Kérdés, az én diffúzorom nem hatékony, vagy kevés lehet a beeresztett gáz?

A két kép közül az első a co2 indítása előtti(itt nem kéknek kellene lennie?) a másik az indítás utáni 3 - 4 órával.

11620220327_181458_tn.jpg

80720220327_195412_tn.jpg
 
Ez hasznos infó, köszi!

Más, jelenleg 170 - 180 bubit eresztek be 1 perc alatt ami nekem így tapasztalat hiányában nem tűnik kevésnek egy ekkora akváriumba(60L ha lehet benne) Viszont a DC színe nem változik.

Kérdés, az én diffúzorom nem hatékony, vagy kevés lehet a beeresztett gáz?

A két kép közül az első a co2 indítása előtti(itt nem kéknek kellene lennie?) a másik az indítás utáni 3 - 4 órával.

View attachment 165259

View attachment 165260
Lehet, hogy döglött a reagens. Egyáltalán milyen vizet használsz? Csapvíz? RO? Ha nagyon kemény a vized, akkor a beoldódás lehet akár tök felesleges is, mert nem oldódik be...
 
Ez már a második reagens, szavidő szerint működik.

A van RO is meg csap is. Ezt most csapról töltöttem mert annyira nem érzem keménynek. 12gh 6-7kh
 
Ez már a második reagens, szavidő szerint működik.

A van RO is meg csap is. Ezt most csapról töltöttem mert annyira nem érzem keménynek. 12gh 6-7kh
Szolnokon szerintem szikesebb víz van. Magasabb nátriumkarbonát tartalommal. ("ki a Tisza vizét issza, annak szíve vágyik vissza...") párom kiskörei, mindig büszkén mondta, hogy nekik lágy vizük van otthon, aztán amikor kimértem, akkor kiderült, hogy durván szikes a nátriumkarbonát miatt. Cserébe nem vízkövesedik a zuhanyzó csapja...
Most látom, hogy te vagy "Tótab". 😃Mi újság a 150*50*50-es akvával? Oda mostanság nem naplóztál. Igazán kíváncsiak vagyunk. 😉
 
Szolnokon szerintem szikesebb víz van. Magasabb nátriumkarbonát tartalommal. ("ki a Tisza vizét issza, annak szíve vágyik vissza...") párom kiskörei, mindig büszkén mondta, hogy nekik lágy vizük van otthon, aztán amikor kimértem, akkor kiderült, hogy durván szikes a nátriumkarbonát miatt. Cserébe nem vízkövesedik a zuhanyzó csapja...
Most látom, hogy te vagy "Tótab". 😃Mi újság a 150*50*50-es akvával? Oda mostanság nem naplóztál. Igazán kíváncsiak vagyunk. 😉
Hát elméletileg hat a kh de hozzáteszem neptunnal mértem.

A nagy akvárium üres. :) átkerültek a vitik - coryk és a többi lakó egy 120 hosszúba felújítás miatt, aztán azóta se lett vége a felújításnak sajnos.
 
Ez már a második reagens, szavidő szerint működik.

A van RO is meg csap is. Ezt most csapról töltöttem mert annyira nem érzem keménynek. 12gh 6-7kh
Azt hiszem, a kH sok. 3 körül szokott lenni, vagy az alatt. Nem értek hozzá, de valami olyasmi van, hogy a CO2 felemésztődik arra, hogy a mészkövet bontsa. BIzosan van aki szakszerűen eltudja magyarázni, de valami ilyesmi a lényeg. Hiába nyomatod be a CO2-t, nem a növények használják fel.
 
Crypto témához: nagyon félni nem kell tőle, nyugodtan tépkedd kézzel a leveleket. Nekem akkor okozott enyhe bőrpírt (egy jó csilivágáshoz képest sehol sincs :D ), amikor 20 tövet szedtem szét. A kislányomnak viszont rosszabb volt, mert lejjebb van a fájdalomküszöbe és vékonyabb a bőre. Ő pár percet játszott velük (merthát a franc se gondolta volna, hogy gond lehet).

Szolnoki víz? Szegény halak. :D Ott nőttem fel, de a csapvizet sosem tudtam megszokni, artézit hordtam mindig. Azóta is jó vagyok cipekedésben (lusta voltam sokszor fordulni, mindig két 10 literes kannával mentem). :)
 
Crypto témához: nagyon félni nem kell tőle, nyugodtan tépkedd kézzel a leveleket. Nekem akkor okozott enyhe bőrpírt (egy jó csilivágáshoz képest sehol sincs :D ), amikor 20 tövet szedtem szét. A kislányomnak viszont rosszabb volt, mert lejjebb van a fájdalomküszöbe és vékonyabb a bőre. Ő pár percet játszott velük (merthát a franc se gondolta volna, hogy gond lehet).

Szolnoki víz? Szegény halak. :D Ott nőttem fel, de a csapvizet sosem tudtam megszokni, artézit hordtam mindig. Azóta is jó vagyok cipekedésben (lusta voltam sokszor fordulni, mindig két 10 literes kannával mentem). :)
Najó.. hogy kizárjak még egy hibalehetőséget, történt egy gyors membráncsere majd jön a fokozatos átállás RO vízre visszasózva.
A GH / KH + választottam a sima GH + helyett vízkémiát nem befolyásoló kövek hiányában.
55820220329_162008.jpg
 
Szolnoki víz? Szegény halak. :D Ott nőttem fel, de a csapvizet sosem tudtam megszokni, artézit hordtam mindig. Azóta is jó vagyok cipekedésben (lusta voltam sokszor fordulni, mindig két 10 literes kannával mentem). :)
Én amúgy ezt iszom nagyon sok éve, persze alkalmanként ártézit is (persze az a legfinomabb), nagy bajom nincsen velük. :D
 
Megvoltak a vasárnapi mérések, szépen lágyul vissza a víz. A visszasózott RO víznek köszönhetően a GH10 a KH pedig 4. A DC ugyan olyan színű továbbra is függetlenül attól, hogy a CO2 bekapcsolása előtt vagy utána nézem 3-4 órával. A PH-t mértem Adwa AD11-el, aszerint 130 - 140 buborék / percnél a PH 6.6 - 6.5. Ez 4es KH esetében akkor 32 - 40ppm -et feltételez ami határon van.
A DC-ben friss a folyadék, két fajta is van itthon, mindkettő ugyan azt mutatja ((sötét)zöld) co2 adagolásával és anélkül is. Most vagy mindkét folyadék döglött (amúgy nem rég vettem őket) vagy valami felett én siklok el.

A többi érték NO3 15ppm -- PO4 0.3ppm
A foszfátot növelem Seachem Flourish Phosphorus-al normális értékre és napi 2 pumpa 2hr APT3 complete-t adagolok.

Az alga nő továbbra is, jelentős mennyiségű crypto kiolvadt minimális fejlődés látszik a Hydrocotyle tripartita sp-n valamint a Hygrophila pinnatifida-n ( már ami kilátszik az algából)
Az alga pedig úgy gondolom Rhizoclonium lehet. Bízom benne hogy a paraméterek stabilizálódásával egyre kevésbbé érzi majd jól magát.
A világítás pedig továbbra is 4 óra
 
A DC-ben friss a folyadék, két fajta is van itthon, mindkettő ugyan azt mutatja ((sötét)zöld) co2 adagolásával és anélkül is. Most vagy mindkét folyadék döglött (amúgy nem rég vettem őket) vagy valami felett én siklok el.
Ha a DC-t a porlasztód közelébe teszed (pl. valamivel felette) akkor meg kell, hogy változzon a benne lévő folyadék rövidebb időn belül (1-2 óra) és abból látod, hogy az nem döglött.
Inkább az áramlást nézd meg, hogy a CO2 eljut e mindenhova, az áramlás elviszi e a bubikat, az algásodást is befolyásolhatja az egyenetlen CO2 szint is.
 
Ha a DC-t a porlasztód közelébe teszed (pl. valamivel felette) akkor meg kell, hogy változzon a benne lévő folyadék rövidebb időn belül (1-2 óra) és abból látod, hogy az nem döglött.
Inkább az áramlást nézd meg, hogy a CO2 eljut e mindenhova, az áramlás elviszi e a bubikat, az algásodást is befolyásolhatja az egyenetlen CO2 szint is.
Igazság szerint tesznek egy majdnem teljes kört a bubik az akváriumban, mielőtt kiürülne a gáz
Reggel áttettem a DC-t a porlasztó fölé de a vízfelelszín közelébe, mára kiderül változik e.
Jó ötlet volt, köszönöm!
 
Nos megvolt a DC tesztje, szépen váltotta a színét a porlasztóhoz közelebb téve. Szóval a lötyi működik. Pontosabban működött egész addig amíg be engedte el a tapadókorong és "pluttyant" bele a vízbe a cucc. De ùgy gondolom ez a pár csepp bromothymol nagy kárt nem tehet ennyi literben.

Az algásodás fő okát a kezdeti amúgy is nagyon magas ammónia szintnek tudom be amit a sorra elolvadó crypto-k még tetéztek folyamatosan. Napi 18L vizet cseréltem úgy gondoltam elég lesz. Hát ha mégegyszer indítanám erre a számra mininum rádupláznék.
Az akvárium most harmadik hetes a Rhizoclonium eltávolítás után 2 - 3 nap alatt visszanő jelentős mennyiségben, más alga nincsen.
Úgy gondolom csinálok pár 70 - 80%os vízcserét alga eltávolítássával egybekötve.
Azzal viszont számolnom kell, jelentős mennyiségű micro / macro elemet eltávolítok ezzel az akváriumból ami tovább gyengítheti a növényeket, olvadáshoz és ezáltal újabb tápanyagforráshoz vezethet az algák irányába.
Tervem szerint, emelt mennyiségben adagolnám a komplex APT3 -at ezzel visszanyomva a micro -macro elemeket elvileg a megfelelő arányban.
A gyártó ajánlása 3ml / 100L / nap heti 40%os vízcsere mellett.
Nálam olyan ~50L víz lehet nettóban ( 72L az üveg térfogata, kicsit kevesebb mert ebből lejön az üveg vastagsága és benne van a 9L amazónia meg az a pár darab lávakő)
Szerintem ha 3ml adagolnék naponta 50L-re, talán ellensúlyoznám a magas vízcseréket.
Mit gondoltok, jó az elképzelés vagy máshogyan csinálnátok a helyemben?
 
Úgy gondolom csinálok pár 70 - 80%os vízcserét alga eltávolítássával egybekötve.
Azzal viszont számolnom kell, jelentős mennyiségű micro / macro elemet eltávolítok ezzel az akváriumból ami tovább gyengítheti a növényeket, olvadáshoz és ezáltal újabb tápanyagforráshoz vezethet az algák irányába.
Tervem szerint, emelt mennyiségben adagolnám a komplex APT3 -at ezzel visszanyomva a micro -macro elemeket elvileg a megfelelő arányban.
Én nem csinálnék ilyen nagy vízcseréket, inkább csak 2-3 naponta max 40-50% mérékben az aktív alga takarítás mellett, a tápozást sem adnám emelt mennyiségben, maradénk a gyártói ajánlás mellett.
 
Én nem csinálnék ilyen nagy vízcseréket, inkább csak 2-3 naponta max 40-50% mérékben az aktív alga takarítás mellett, a tápozást sem adnám emelt mennyiségben, maradénk a gyártói ajánlás mellett.
Megléptem végül, meglátjuk hiba volt-e.
Igazság szerint az algásodás kiváltó oka teljesen egyértelmű volt a vízcsere közben.

Hatalmas mennyiségű fehérre olvadt cryto levelet -szárat szívtam ki a pangó részekből az aljzat "porszívózása" közben. Tényleg rendkívül terheltek voltak ezek a szakaszok a bomló növènyi részektől.
Érdekes, nem gondoltam volna hogy a 700L/h ennyi biomasszát fog hagyni de tévedtem.
De úgy vagyok vele mint a süni aki lemászott a drótkeféről: " tévedni emberi dolog.."

Persze hozzáteszem, ennek is idő kellett amíg kialakult, jobb kellett volna erre figyelnem.

Kicsit át is rendeztem az akváriumot, de képet a zavarosságra tekintettel nem készítettem, ezt pótlom majd.
A lényeg az, nekem az új felállás szerint jobb tetszik.
 
Sziasztok,
Tegnap sikerült egy deficites szombatot zárnom, tisztítás közben tört a kerámia difi.
Új vásárlása előtt állok tehát.

Találtam egy apró méretű külső reaktort, ami még cipőkanállal de befér a szekrénybe, ennek képét csatolom. Ezt használta már valamelyikőtök, van róla tapasztalat?

75645875_1103436248_s_tn.jpg

Vagy inkább maradjak a bevált aquario neo sorozatnál?
 
Back
Oldal tetejére