• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Garnibarlang

Az a szerencse, hogy mérsz. Meggyőződésem, hogy nem a gyári adagolást kell sosem figyelembe venni. Az csak egy támpont, amiből baj nem lehet. Pláne heti 50% vízcsere mellett nem lehet baj...
Csak nézem, amikor pál szál fű mellé (iwagumi) liter számra nyomatják a tápot, majd öntik az egészet a lefolyóba, hetente. Inkább a tesztekre költök, és annyit teszek minden tápból, hogy megközelítsem az "ideális" értéket, amennyit a növények felhasználnak.
Egyetértek veled, én is arra próbálok törekedni, hogy elég, de ne túl sok tápot öntsek bele. Ezért időről időre kalibrálni kell az adagot. Nehezen veszem rá magam a vízcserére, így inkább 2-3 hetente történik, akkor viszont kb 75%.
Persze (mivel nem sűrűn irtom a növényeket) állandóan változik a beöntendő táp mennyisége. Az is egy jó módszer lehet, hogy valaki figyeli a növények viselkedését. Na ez azért nem mindekinek megy (pl. nekem nem). Hiába olvastam el az összes, fényképpel illusztrált "hiánybetegség" leírást, akkor sem ismerem fel a problémát. Szóval, marad a mérés, és annyi táp adagolása, amennyit megkíván az alvárium. ;)
Hát a hiánytüneteket én sem mindig veszem észre. De az algát azt igen :D Az meg azt súgja, hogy mérni kellene és akkor kiderül mi van.
Sikerült oda eljutnod, hogy most már nitrátot kell adagolnod :)
Egy kevés nitrát is megy bele, de feljebb nem is nagyon akarom emelni :)
Ide még nitrát...? 0,2 foszfát mellé 2-3ppm az ideális. A vas sem olyan gáz. A kálium érdekelne, hogy az vajon hol tart. 🙂
A kálium valószínűleg az egekben, ahogy minden rendes 2hr tápnál :D De sosem fogjuk megtudni, mert az a tesztem elfogyott és nem pótoltam.
Ha emelem az APT3 completet akkor feljebb megy majd a foszfát és a vas is, a nitrát meg nagyjából marad. Majd rámérek pár hét múlva megint.

Az az érdekes, hogy szeptember végén mértem elvileg utoljára, és akkor is hasonló hibát állapítottam meg. De nem rémlik, hogy nagyon tettem volna ellene.
Akkor valószínűleg még nem volt ennyi alga. Most sincs amúgy sokféle, csak ez a szutyok zölt pont meg por a leveleken és az üvegen...
 
Egyetértek veled, én is arra próbálok törekedni, hogy elég, de ne túl sok tápot öntsek bele. Ezért időről időre kalibrálni kell az adagot. Nehezen veszem rá magam a vízcserére, így inkább 2-3 hetente történik, akkor viszont kb 75%.

Hát a hiánytüneteket én sem mindig veszem észre. De az algát azt igen :D Az meg azt súgja, hogy mérni kellene és akkor kiderül mi van.

Egy kevés nitrát is megy bele, de feljebb nem is nagyon akarom emelni :)

A kálium valószínűleg az egekben, ahogy minden rendes 2hr tápnál :D De sosem fogjuk megtudni, mert az a tesztem elfogyott és nem pótoltam.
Ha emelem az APT3 completet akkor feljebb megy majd a foszfát és a vas is, a nitrát meg nagyjából marad. Majd rámérek pár hét múlva megint.

Az az érdekes, hogy szeptember végén mértem elvileg utoljára, és akkor is hasonló hibát állapítottam meg. De nem rémlik, hogy nagyon tettem volna ellene.
Akkor valószínűleg még nem volt ennyi alga. Most sincs amúgy sokféle, csak ez a szutyok zölt pont meg por a leveleken és az üvegen...
Adj az akvárium vizébe Káliumot. Szerencsére van választék (EL, SC, ADA, stb.)
Anno nekem egy fórumtárstól vett legkisebb kiszerelésű ADA Neutral K segített.
 
Adj az akvárium vizébe Káliumot. Szerencsére van választék (EL, SC, ADA, stb.)
Anno nekem egy fórumtárstól vett legkisebb kiszerelésű ADA Neutral K segített.
Köszi, de szerintem ezt félreértetted Mary. Tuti van benne sok Kálium, csak mérni nem tudom most. A Foszfát volt kevés. Hétvégére kiderül

Ha már itt vagy, elmesélem, hogy a tőled kapott pinnatifidák nem bírták nálam víz alatt. De sebaj, szárazon még szebbek :)
IMG_20220224_103932.jpg
 
Köszi, de szerintem ezt félreértetted Mary. Tuti van benne sok Kálium, csak mérni nem tudom most. A Foszfát volt kevés. Hétvégére kiderül

Ha már itt vagy, elmesélem, hogy a tőled kapott pinnatifidák nem bírták nálam víz alatt. De sebaj, szárazon még szebbek :)
View attachment 164067
Ezer bocsánat, valóban félreértettem.
Viszont örülök, hogy emersen ilyen szép lett a pinnatifida.
Ha majd lesz elég pinnatifida UK-m kapsz abból is. :)
 
Kereken egy hete volt vízcsere és most nap közben ilyet mérek: NO3: 4..5 PO4: 0,2 Fe: 0,05. elég rossz arány.
Az alga miatt szántam rá magam a mérésre. Napi 0,5ml APT3 complete, 0,5ml seachem iron megy bele.
Ebbe a 20literesbe low techbe 1ml kellene naponta? megpróbáljuk. :) mondjuk tény, hogy tele van növénnyel...
Napi 1ml 2hr APT3 complete mellett is NO3: 5 PO4: 0,2 délután mérve. kiszámolva ez az adag minden reggel 0,8 ppm foszfátot emel. és eltűnik napközben. szóval még mindig nyeli a talaj. 7 és fél hónap után.
Visszatérek a ~0,5ml apt3 complete adagra. már amennyire ezt pontosan tudom mérni, de tökmindegy, nem ezen múlik.
Foszfát kiegészítéssel megpróbálok napi 0,4 (2hr) +1,2 (fosfo) ppm foszfátol kezdetnek. ez meg sok egyszerre. szóval reggel-este tápozás.
Van más opció?
 
Napi 1ml 2hr APT3 complete mellett is NO3: 5 PO4: 0,2 délután mérve. kiszámolva ez az adag minden reggel 0,8 ppm foszfátot emel. és eltűnik napközben. szóval még mindig nyeli a talaj. 7 és fél hónap után.
Visszatérek a ~0,5ml apt3 complete adagra. már amennyire ezt pontosan tudom mérni, de tökmindegy, nem ezen múlik.
Foszfát kiegészítéssel megpróbálok napi 0,4 (2hr) +1,2 (fosfo) ppm foszfátol kezdetnek. ez meg sok egyszerre. szóval reggel-este tápozás.
Van más opció?
Van. Zero. Ha kevesebb a nitrátod, kevésbé okoz algagondot a foszfáthiány. Én nem méricskélek mostanság. Csak etettem a lényeket. 🙂
 
Van. Zero. Ha kevesebb a nitrátod, kevésbé okoz algagondot a foszfáthiány. Én nem méricskélek mostanság. Csak etettem a lényeket. 🙂
Hát igen, gondoltam én is rá... de még nem próbáltam. Itt van táptalaj, úgyhogy meg is lehet próbálni. végül is mit veszíthetek.
Nem nagyon van más amit rendelnék most épp, egy flakon tápot rendelni meg nem annyira gazdaságos :) ha GA mic + K megy ideiglenesen az szerinted kiváltja? tudtommal nincs benne más mágia.
 
Hát igen, gondoltam én is rá... de még nem próbáltam. Itt van táptalaj, úgyhogy meg is lehet próbálni. végül is mit veszíthetek.
Nem nagyon van más amit rendelnék most épp, egy flakon tápot rendelni meg nem annyira gazdaságos :) ha GA mic + K megy ideiglenesen az szerinted kiváltja? tudtommal nincs benne más mágia.
Nagyjából. A pontos összetételét nem vágom.
 
Az alga tovább terjedt, bemattult az üveg, úgyhogy levakartam. jó büdös volt a víz, kapott egy 90% vízcserét (továbbra is csapvíz, de nitrát meg minden egyéb mentes, mivel szénszűrőnk van).
A külső eheim 2211 szűrőt kikötöttem, már csak a pat mini megy. Nem volt különösebben koszos az egyik szűrő sem, csak a régi kifolyó ág csöve. Nem értem mi volt büdös.
Így most tiszta lappal "zero" tápozok tovább. azt is minimálisan tervezek adni. meglátjuk sikerül-e visszahozni a 3-4. oldalon látható tisztaságot...
IMG_20220306_165037.jpg
 
Az alga tovább terjedt, bemattult az üveg, úgyhogy levakartam. jó büdös volt a víz, kapott egy 90% vízcserét (továbbra is csapvíz, de nitrát meg minden egyéb mentes, mivel szénszűrőnk van).
A külső eheim 2211 szűrőt kikötöttem, már csak a pat mini megy. Nem volt különösebben koszos az egyik szűrő sem, csak a régi kifolyó ág csöve. Nem értem mi volt büdös.
Így most tiszta lappal "zero" tápozok tovább. azt is minimálisan tervezek adni. meglátjuk sikerül-e visszahozni a 3-4. oldalon látható tisztaságot...
View attachment 164511
Példa értékű lesz, ha sikerül. 👍
Attól tartok, a nagyméretű bogyókból álló talajba lesüllyedő bomló szerves anyagot, nem lehet eltávolítani vízcserékkel. Elvileg segíthetne a talajporszívózás, de ilyen gazdagon beültetett medencében szinte kivitelezhetetlennek tűnik. De azért hajrá! Drukkolok, hogy sikerüljön.
 
Nem jött be a csak micro + K adagolás. Ilyen dzsuvás fronüvegem még sosem volt egy hónap után. A növények is algásodnak, ahogy kell.
Most már adagolom a foszfátot, aztán majd rendbe teszem. Ha lesz elég időm talajt is cserélek benne valami semlegesre, nem szívok tovább aktív talajjal.
Azt hittem a nagy üvegem gagyi, mert csak kavics van az alján. Viszont ott meg tudom számolni hány alga pont van az üvegen vagy a leveleken miután egy hónapig nem nyúltam hozzá. nem sok.
IMG_20220406_154240.jpg

Felülről nézve azért szebb a táj. ő is inkább kijön kicsit :)
IMG_20220406_154137.jpg
 
szerintem ne add fel :) az aktív talajhoz elengedhetlen a foszfát, nitrát teszt az elején. Miután beállt csak az előnyét érzed az aktív talajnak majd.
Nagyjából egyetértek veled ezekben. kivéve abban, hogy az elején, mert már 9 hónapos az üveg. :) Kicsit unom már a méregetést. Ez a talaj nálam valahogy nem akar beállni (Tropica).
Elég sok foszfát megy bele most megint. napi 1ppm kevés volt amikor legutóbb mértem. bevallom őszintén most nem mérem, csak az algát figyelem. És gondolkodom, hogy mi legyen vele.
 
Nagyjából egyetértek veled ezekben. kivéve abban, hogy az elején, mert már 9 hónapos az üveg. :) Kicsit unom már a méregetést. Ez a talaj nálam valahogy nem akar beállni (Tropica).
Elég sok foszfát megy bele most megint. napi 1ppm kevés volt amikor legutóbb mértem. bevallom őszintén most nem mérem, csak az algát figyelem. És gondolkodom, hogy mi legyen vele.
Két helyen próbáltam, és nekem sem jön be az a talaj.
Mivel 20-as az akvárium, ugorj be, ha Kispest felé jársz (Hofi után szabadon: most megmondom, hogy akarsz :D), és adok Amazoniát. Ég és föld.
 
Nagyjából egyetértek veled ezekben. kivéve abban, hogy az elején, mert már 9 hónapos az üveg. :) Kicsit unom már a méregetést. Ez a talaj nálam valahogy nem akar beállni (Tropica).
Elég sok foszfát megy bele most megint. napi 1ppm kevés volt amikor legutóbb mértem. bevallom őszintén most nem mérem, csak az algát figyelem. És gondolkodom, hogy mi legyen vele.
nekem a 70 literesben van tropica. Én teszteltem folymatosan kezdéskor, volt olyan hét, hogy napi 6 ml!-foszfátot kellett pluszban hozzáadnom. Egy fél literes easy life fosfo belement, mire abbahagyhattam a plusz adagolást. Azóta én amazonia vs2-t vettem a kicsibe, de ahhoz is elég sokáig adagolnom kellett pluszban. A neten láttam talán jurij-tól, hogy kezdés előtt kevés (épphogy befedte a talajt) tömény foszfós vízzel áztatta az aktív talajt, ezzel lerövidítve a beállás folyamatát.
 
nekem a 70 literesben van tropica. Én teszteltem folymatosan kezdéskor, volt olyan hét, hogy napi 6 ml!-foszfátot kellett pluszban hozzáadnom. Egy fél literes easy life fosfo belement, mire abbahagyhattam a plusz adagolást. Azóta én amazonia vs2-t vettem a kicsibe, de ahhoz is elég sokáig adagolnom kellett pluszban. A neten láttam talán jurij-tól, hogy kezdés előtt kevés (épphogy befedte a talajt) tömény foszfós vízzel áztatta az aktív talajt, ezzel lerövidítve a beállás folyamatát.
Fú, köszi @Pityke85 most gyorsan megkeresem azt a Jurijs vidit. 😘
 
A neten láttam talán jurij-tól, hogy kezdés előtt kevés (épphogy befedte a talajt) tömény foszfós vízzel áztatta az aktív talajt, ezzel lerövidítve a beállás folyamatát.
Jót nevettem. 😃Az első napon, az első pár témába vágó komment után ugyanez a megoldás fogalmazódott meg bennem, csak nem mertem vele mit kezdeni, hisz a nagyok nem így csinálják. Pedig de...
 
Back
Oldal tetejére