• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Garnibarlang

Versenycsiga

VIP kertész
Beüzemeltük az első garnélásunkat. Az üveget egyedileg gyártattam kallax méretre, így megfelelő helye lett a nappaliban és a gyerekek is jól látják.
Kislányommal egyesítettük szképertudásunkat és összeraktuk a köveket. Végül egy barlang lett belőle. :)
Kívánságának megfelelően Neocaridina yellow fire garnélák és kék postakürt csigák fogják lakni.
A tetején emers növények lesznek, azért is ilyen az üveg. Fa sajnos még beszerzés alatt, így már csak kevés fog bele kerülni.
A világítás, ki- és befolyók ideiglenesek, most ez volt itthon. DIY Led lesz itt is. A kifolyó valószínűleg esőztetős marad csak másik. A befolyó pedig kap egy garnélavédőt.

Adatok:
üveg: 32x32x20-30 20L
szűrő: Eheim 2211 - egy vékony szivacs, sok s.mátrix, perlon
talaj: Tropica substrate, Tropica aquarium soil. Az elejét alacsonyra hagytam, így ott nincs táptalaj alatta.
táp 2hr apt complete valószínűleg
víz: érdi csapvíz

IMG_20210714_163405.jpg
IMG_20210714_163419.jpg
 
A leendő növényekről:
Anubiasok, bucék biztosan lesznek, a nagyból rakom át nagyrészt. a kő tetején is jó lenne szerintem, meg az oldalában.
Alternanthera reineckii Mini - helyrejött a nagyban, itt a táptalajban biztos jobb lesz neki.

Hydrocotyle Leucocephala vagy tripartita - talán ez fog a nagy kövön csüngeni

Najas guadalupensis, HM: középtájtra tervezem bokornak, de majd meglátom hogy mutat.

Rotala rotundifolia - szerintem érdemes lenne felszín fölé növeszteni hátul
A Ludwigian és a Bacopan is gondolkodom még, de abból most kevés van, ha vennék akkor meg sok lenne :D

Úszóból csak a rucaöröm marad, mert annak a gyökere nem nyomja agyon a látványt.
Kb egy hét múlva fogom ültetni szerintem. addig időm se sok lesz, meg gondolkodni sem árt még a dolgon :)
 
Tetszik a koncepció. Jó ötlet volt ez a ferde akvárium, ami passzol a szekrénybe. Profi helykihasználás :)
Elég lett volna egy kisebb szűrő is, de jó lesz így is. A garnélák miatt nem kell feltétlenül erős szűrés. Az esőztetőt szerintem egy idő után nem fogod szeretni, de ha egy kicsit feljebb viszed a vízszintet, talán halkabb lesz.
Növények tekintetében jó ötlet, hogy emerseket is akarsz. Szép lesz, ha megtalálod az egyensúlyt. Nekem ez nem sikerült, mert nagyon elszaporodtak a növények. A hátsó kőre lehetne ültetni anubiast vagy bucét, hogy kilógjon a levele a vízből. A scape elemzése nem az én asztalom, nekem már régóta nincs ilyesmi :)
Ha esetleg változik az elgondolás, szívesen adok narancssárga garnélákat, azok is jól mutatnának a sötét talajon. Vagy esetleg megfontolásra javasolnám a snowball változatot is.
 
Tetszik a koncepció. Jó ötlet volt ez a ferde akvárium, ami passzol a szekrénybe. Profi helykihasználás :)
Elég lett volna egy kisebb szűrő is, de jó lesz így is. A garnélák miatt nem kell feltétlenül erős szűrés. Az esőztetőt szerintem egy idő után nem fogod szeretni, de ha egy kicsit feljebb viszed a vízszintet, talán halkabb lesz.
Köszi :) használtan vettem a szűrőt pár hónapja. akkor még 30as kockát terveztem. Garnéla szempontból szerintem ez kb ugyanakkora mint egy 30as kocka, mert inkább az alapterület hasznos nekik.
Az esőztetőt már átraktam oldalra, mert a feleségem rámszólt hogy hangos :D A vízszint kb 1 centivel feljebb lesz majd. nézegetek még esőztetőket, valami hajlítható lehet hogy jobb lenne. de majd meglátjuk ültetés után, lehet, hogy tényleg nem a kövön lesz jó helye.
Növények tekintetében jó ötlet, hogy emerseket is akarsz. Szép lesz, ha megtalálod az egyensúlyt. Nekem ez nem sikerült, mert nagyon elszaporodtak a növények. A hátsó kőre lehetne ültetni anubiast vagy bucét, hogy kilógjon a levele a vízből. A scape elemzése nem az én asztalom, nekem már régóta nincs ilyesmi :)
Igen valami ilyesmire gondoltam :) lehet, hogy veszek egy vagy kettő boltit, hogy a tetején ne legyen gond az emerssé neveléssel. bár tervezek rá egy plexi tetőt, nem tudom mennyire lesz szükséges. persze nem állandóra, mert eléggé rontaná a látványt.
az emers miatt kellett valami kinyúló scapet alkotni. nekem tetszik így, nem fogok azon küzdeni, hogy hogy lehetne még szebb. ha meg beültetem akkor meg megint teljesen más lesz a hatása.
Ha esetleg változik az elgondolás, szívesen adok narancssárga garnélákat, azok is jól mutatnának a sötét talajon. Vagy esetleg megfontolásra javasolnám a snowball változatot is.
Köszönöm szépen, láttam, nagyon szép narancssárgáid vannak. de most maradunk a citromsárgánál, mert az a kívánság :) zöld babaulti volt még kinézve. azt nehezebb beszerezni és inkább nem vegyítem őket ilyen kis akvában.
Indulásnak szerinted mennyi menjen majd bele? 10 mondjuk? nem szeretném túltelepíteni, de remélem szaporodni fognak. a szelektálást majd úgy csinálom ahogyan te is, mennek majd a nagyba. bár ott meg van az egy darab fekete... félek, hogy akkor elég hamar vadas csapat lesz a nagyban. :D
 
Nem mindenki szereti az esőztető csobogását :) Ha a vízfelszín alá teszed, nem lesz hangos. Lehet, hogy DIY megoldással valamilyen csőből tudnál barkácsolni megfelelőt. Vagy esetleg valamiyen lily vagy poppy kifolyó is alkalmas lehetne.
Bolti növények beszerzése jó ötlet, nem kellene őket átszoktatni. Plexi tető szerintem felesleges. Párás és vízköves lenne, ami lerontaná a látványt. A növényeknek is gátat szabna.
Garnélából nem tennék 10-nél többet bele. Ha jól érzik magukat, úgyis szaporodnak. 40-50 db szerintem elfér majd belőlük. Nem lesz majd sok színhibás (10-20%). Ezeket viszont majd nem lesz egyszerű kifogni a dekoráció miatt :)
 
Nem tartom jo otletnek a passzolo meretet (annak ellenere, hogy jol nez ki). Barmilyen kis viz pocsolas menthetetlenul befolyik az uveg es az oldallap koze, nincs lehetoseg torlesre, ami miatt elobb-utobb meg fogja szivni magat a polclap. Valamint csak a vizmennyiseg tul van mar a polc teherbirasan.
 
Nem tartom jo otletnek a passzolo meretet (annak ellenere, hogy jol nez ki). Barmilyen kis viz pocsolas menthetetlenul befolyik az uveg es az oldallap koze, nincs lehetoseg torlesre, ami miatt elobb-utobb meg fogja szivni magat a polclap. Valamint csak a vizmennyiseg tul van mar a polc teherbirasan.
Én sem ajánlgatom annyira másnak, de megpróbálom :D Ha nem jön össze ezen a helyen, akkor választhatok, hogy napos helyre kerül vagy a dolgozó szobámba. Viszont pont nem akarom, hogy csak az enyém legyen...

Eddig ezen a polcon volt 3 hónapon át a 14L-es növényraktár és/vagy karantén üvegem. Abból tanulva lett beállítva a frontüveg a magassága. így pont kényelmes már turkálni.
Hátrafelé és oldalra nem nagyon tud sok fröccsenni, mert ott magasabb az üveg. Elöl meg ugyanaz van mint bármelyik akváriumbútornál, letörlöm gyorsan.
Egyébként a kallaxon belül a legteherbíróbb helyre került, nem 2-2 6mm-es tipli tartja, van alátámasztás bőven.

Nem mindenki szereti az esőztető csobogását :) Ha a vízfelszín alá teszed, nem lesz hangos. Lehet, hogy DIY megoldással valamilyen csőből tudnál barkácsolni megfelelőt. Vagy esetleg valamiyen lily vagy poppy kifolyó is alkalmas lehetne.
Lily, poppy nem annyira tetszene ebben, megpróbálok valami DIY-t, meglátjuk mi lesz. :)
Bolti növények beszerzése jó ötlet, nem kellene őket átszoktatni. Plexi tető szerintem felesleges. Párás és vízköves lenne, ami lerontaná a látványt. A növényeknek is gátat szabna.
Igen, a tetőt csak estére gondoltam, vagy emerssé neveléshez csak. De végülis lehet, hogy meg sem csinálom.
Garnélából nem tennék 10-nél többet bele. Ha jól érzik magukat, úgyis szaporodnak. 40-50 db szerintem elfér majd belőlük. Nem lesz majd sok színhibás (10-20%). Ezeket viszont majd nem lesz egyszerű kifogni a dekoráció miatt :)
Akkor 8 vagy 10 lesz kezdőnek majd úgy 4 hét múlva :) Van egy 10 literes alacsony üvegem, ha többet fogok ki, abban lehet válogatni. Meg igazából ezentúl megnézek minden állatot benne mielőtt berakom. nehogy beszökjön megint egy potyautas a tudtom nélkül :D A zacskóban nehéz kiszúrni az ilyet.

Csatolok egy képet amin látszik milyen polcon van. Távolabbit nem fogok mert soha néha nincs rend körülötte :)
Sok változás nincs. Skimesedik rendesen, cseréltem vizet. A kisfiam rakott bele hőmérőt, mert hát az kell bele :D IMG_20210716_132903.jpg
 
Ebben az akváriumban lesz kb. 15 liter víz. Az egyéb dolgokkal együtt az összsúlya max. 20-25 kg lehet majd. Ennyit szerintem elbír a szekrény, főleg hogy a legerősebb pontjára raktad. A sarkokat kihúznám sziloplaszttal, hogy az esetlegesen kifolyó víz ne szivárogjon a bútor illesztéseibe. Fontos, hogy az alátét olyan anyagból legyen, ami nem szívja magába a nedvességet. Ha nagyobb baleset történne, egy ekkora akváriumot könnyen ki lehet venni a helyéről, nem kell megvárni, míg elázik a szekrény :)
A kerti tapasztalataim alapján a vízből kinövő növényrészek bírják a szárazabb levegőt, nem kell őket védeni (nálam még napi 1-2 óra direkt napfényt is kapnak a szabadban). Lehet, hogy nem mindegyik növényfaj tolerálja ezt, de majd úgyis meglátod a gyakorlatban.
Tetszik a hőmérős megoldás, bár így nem a víz hőmérsékletét méri :)
 
A sarkokat kihúznám sziloplaszttal, hogy az esetlegesen kifolyó víz ne szivárogjon a bútor illesztéseibe. Fontos, hogy az alátét olyan anyagból legyen, ami nem szívja magába a nedvességet.
Na ezt mondjuk megtehettem volna... meg a szivacsot is vághattam volna inkább a bútor méretére, nem az akváéra. egyébként JBL szivacs, reméljük jó. Ha kiveszem egyszer valamiért akkor szerintem ezt pótlom.
A kerti tapasztalataim alapján a vízből kinövő növényrészek bírják a szárazabb levegőt, nem kell őket védeni (nálam még napi 1-2 óra direkt napfényt is kapnak a szabadban). Lehet, hogy nem mindegyik növényfaj tolerálja ezt, de majd úgyis meglátod a gyakorlatban.
Mit növesszek ki szerinted még?

Beraktam pár növényt, mert a nagyot takarítottam.
Rotala rotundifolia: olyan szerencsétlenül nézett ki a nagyban, végigszenvedte velem az összes tápozási bénázásom :D de már hozott pár szebb levelet. szerintem 1-2x topolom ha beilleszkedett aztán nőhet a levegőbe.
Najas guadalupensis: beraktam, de túl kicsi neki az akva. pár szál meg nem mutat jól.
ARM, bucék: nagyon jók lesznek itt :)

A Hydrocotyle-tól és HM-től kicsit visszatáncoltam... félek, hogy olyan gyorsan benőnék az egészet, hogy inkább meg sem próbálom. azért van olyan nálam hogy egy héten kimarad a metszés...

Pogostemon helferim sajnos szerintem kuka... de lehet hogy lenne értelme megint megpróbálnom.

Szóval kellene még pár növény azért...
középre Lobelia cardinalis Mini?
Stemből is kellene még valami ami szép ha kinő... próbáljak meg Ludwigiát mégis? de valami sűrűbb jó lenne hátra.

Szívesen fogadom az ötleteket mindenkitől. figyelembe véve, hogy low tech, de bátor vagyok :D

Bocs de most nem fotogén, majd később :D
És majd elfelejtettem. ahogy bekerültek a növények, rajtuk pár csigával, megszűnt a skim.
 
Utoljára módosított:
Mit növesszek ki szerinted még?
Sajnos nem tudok konkrét tippeket adni, ki kell tapasztalnod :) Egyelőre hygrophila és ludwigia fajokat tudtam kinöveszteni. A ludwigiát ajánlanám, mert szép, apró levelei vannak a víz felett. Rotala is jó lehet, kis kerek levelei lesznek. Najas guadalupensis szerintem nem elég szilárd szerkezetű ahhoz, hogy kinőjön, bár lehet, hogy tévedek. Elvileg a legtöbb akváriumi növénynek van emers változata.
 
Sajnos nem tudok konkrét tippeket adni, ki kell tapasztalnod :) Egyelőre hygrophila és ludwigia fajokat tudtam kinöveszteni. A ludwigiát ajánlanám, mert szép, apró levelei vannak a víz felett. Rotala is jó lehet, kis kerek levelei lesznek. Najas guadalupensis szerintem nem elég szilárd szerkezetű ahhoz, hogy kinőjön, bár lehet, hogy tévedek. Elvileg a legtöbb akváriumi növénynek van emers változata.
Köszi! Rászánom magam akkor szerintem a luwigiára, remélem elfér és nem nyomja agyon a látványt. A bacopákat is megpróbálom szerintem, mert látom annak szép virága is lehet :)
A najas repül innen, teljesen nem ide való, már látom. A hygrophila meg túl nagy levelű ide sajnos, pedig szeretem őket.
De végül is nem rossz ha nem ugyanolyan növényeket látok mindkét üvegben :)
 
Utoljára módosított:
Na ezt mondjuk megtehettem volna... meg a szivacsot is vághattam volna inkább a bútor méretére, nem az akváéra. egyébként JBL szivacs, reméljük jó. Ha kiveszem egyszer valamiért akkor szerintem ezt pótlom.

Mit növesszek ki szerinted még?

Beraktam pár növényt, mert a nagyot takarítottam.
Rotala rotundifolia: olyan szerencsétlenül nézett ki a nagyban, végigszenvedte velem az összes tápozási bénázásom :D de már hozott pár szebb levelet. szerintem 1-2x topolom ha beilleszkedett aztán nőhet a levegőbe.
Najas guadalupensis: beraktam, de túl kicsi neki az akva. pár szál meg nem mutat jól.
ARM, bucék: nagyon jók lesznek itt :)

A Hydrocotyle-tól és HM-től kicsit visszatáncoltam... félek, hogy olyan gyorsan benőnék az egészet, hogy inkább meg sem próbálom. azért van olyan nálam hogy egy héten kimarad a metszés...

Pogostemon helferim sajnos szerintem kuka... de lehet hogy lenne értelme megint megpróbálnom.

Szóval kellene még pár növény azért...
középre Lobelia cardinalis Mini?
Stemből is kellene még valami ami szép ha kinő... próbáljak meg Ludwigiát mégis? de valami sűrűbb jó lenne hátra.

Szívesen fogadom az ötleteket mindenkitől. figyelembe véve, hogy low tech, de bátor vagyok :D

Bocs de most nem fotogén, majd később :D
És majd elfelejtettem. ahogy bekerültek a növények, rajtuk pár csigával, megszűnt a skim.
Jössz a GA After Partyra, netán egy hobbitárs, aki nem lakik messzi Tőled, @Versenycsiga ?
Szóval Lobelia cardinalis minit tudok adni. Hány tőre lenne szükséged?
 
Jössz a GA After Partyra, netán egy hobbitárs, aki nem lakik messzi Tőled, @Versenycsiga ?
Szóval Lobelia cardinalis minit tudok adni. Hány tőre lenne szükséged?
Nagyon kedves vagy, köszönöm szépen! Egy pár (4-5) tő is elég lenne nekem szerintem, nem nagy az akva :) meg aztán szaporodik az.
Ha itthon leszünk, elmegyek, vagy legalábbis beugrok egy rövid időre, de még nem tudok biztosat mondani sajnos ezügyben.
Érdi hobbitárst még nem ismerek sajnos, pedig jó lenne :) főleg azt nem tudom, ki az aki megy is. ezt lehet látni valahol?
 
Nagyon kedves vagy, köszönöm szépen! Egy pár (4-5) tő is elég lenne nekem szerintem, nem nagy az akva :) meg aztán szaporodik az.
Ha itthon leszünk, elmegyek, vagy legalábbis beugrok egy rövid időre, de még nem tudok biztosat mondani sajnos ezügyben.
Érdi hobbitárst még nem ismerek sajnos, pedig jó lenne :) főleg azt nem tudom, ki az aki megy is. ezt lehet látni valahol?
Nagyon szívesen. :)
Szerintem tedd fel a kérdést a parti topikjában. ;)
 
Kicsit büdös a víz, cserélgetem amikor időm van. Ma kb 80%-ot cseréltem. Fele visszatöltés a nagy akvából ment bele, fele a csapból.
A csigák jól élnek benne azért, eszik a skimet :D Nincs sok növény még benne és el is felejtettem lefotózni...
Csak csíktesztelek, mert most úgysincs értelme még pontoskodni. Az aktív talaj megteszi a hatását, olyanokat mérek mint még soha. Vízcsere előtt:
NO3: ~20, NO2: 0, GH: 8, KH: 3, PH: 6,4
Ez így még talán kevés is lesz a neocaridináknak. de gondolom majd "kopik" a talaj hatása.
 
Kezd tetszeni a berendezés, @mmccannon Mary és @LANguSzTa Dávid is hozzájárult növénnyekkel, amit ezúton is köszönök :)
IMG_20210726_132316.jpg

A kőre kerülnek még bucék és azt hiszem készen is lesz.
Bal oldalt a Rotala rotundifolia, jobb oldalt pedig Bacopa caroliniana, Bacopa monnieri és Ludwigia repens red rubin fog a felszín fölé nőni reményeim szerint.

Most már végleges lámpát időszerű lenne elkészítenem. :D

Méricskéltem, PO4: 0 NO3: ~20, NO2: 0, GH: 8, KH: 3, PH: 6,4
Napi 0,5 - 1ml 2hr complete megy bele, emellé most már Fosfo is fog menni. lehet hogy ez utóbbi este, a talaj kedvéért.

Kislányom egyre lelkesebben várja a garnikat, hát még pár hétig várhat :) Azért az ültetésben is segített sokat.
Arra gondoltam, hogy csigákat addig is rakok be többet. Nem vagyok biztos benne, hogy minden postakürt túlélte de néhány szemmel láthatóan jól elvan benne. Valószínűleg azóta már biztonságosabb, de garnikat még nem tennék bele.
Ammóniát nem mérek, NO2 mindig 0. szerintetek kellene? vagy elég megvárni az egy hónapot a garnélákkal?

szerk: ez a csigás dolog azért jutott eszembe, mert ugye az alga szépen növöget, bár még nem kritikus :) de a foszfátot feltornászni nem biztos, hogy sikerül egyhamar...
 
Utoljára módosított:
a foszfátot feltornászni nem biztos, hogy sikerül egyhamar...

Amíg nincsenek benne érdemben lakók, nyugodtan lehet dönteni a foszfátot az akvába. Az első pár nap a kívánt mennyiség fölé lődd be az adagot, a talaj úgyis szívja durván. Másnap mérj rá, hogy konkrétan mennyit evett meg, annyival lődd a kövi adaot fölé.

Szépen alakul, nagyon kíváncsi leszek az emers részre is.
 
Amíg nincsenek benne érdemben lakók, nyugodtan lehet dönteni a foszfátot az akvába. Az első pár nap a kívánt mennyiség fölé lődd be az adagot, a talaj úgyis szívja durván. Másnap mérj rá, hogy konkrétan mennyit evett meg, annyival lődd a kövi adaot fölé.

Szépen alakul, nagyon kíváncsi leszek az emers részre is.
Köszönöm, igazad van, jobb mérni is. azóta mérem, van hogy naponta 2x is. mindig 0-0,1 ppm. ilyenkor öntök be 5ml ~ 1,5ppm Fosfot. Úgyhogy betáraztam Fosfoból :) reméljük azért hamarosan csökken az adag.
Most már csak ilyen bináris teszt jelleggel, fél adaggal mérek, hogy sproljak kicsit a teszten. De mindig tök átlátszó. (A teszt jó mert a nagy akvát is mérem az új táp miatt :D )
igazából kicsit elrontottam, hogy az első héten nem mértem, csak úgy vakon napi 2ml-t öntöttem bele, mert az nagyon kevés...
 
Eszi a foszfátot, kaparom az algát, ültetgetjük a növényeket, alakulgat :)
 

Attachments

  • IMG_20210730_213709.jpg
    IMG_20210730_213709.jpg
    285.4 KB · Megtekintések: 47
  • IMG_20210730_213236.jpg
    IMG_20210730_213236.jpg
    453.6 KB · Megtekintések: 42
  • IMG_20210729_124954.jpg
    IMG_20210729_124954.jpg
    311.6 KB · Megtekintések: 40
  • IMG_20210729_124947.jpg
    IMG_20210729_124947.jpg
    310.5 KB · Megtekintések: 37
Back
Oldal tetejére