• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Sajnos nem ismerem a sugereket. Es a taplalkozasi szokasukat sem. @Pecas lehet tobbet tudna segiteni.

Szabó Henrik 70/883-4940
Köszi . A ledre visszatérve életképes esetleg rgb led saját vezérlővel , vagy inkább különböző szalagok ? Illetve használjak e piros és kék szalagokat , vagy csak hideg- meleg fehérrel variáljak?
 
Sziasztok . Tervbe vettem egy új aki indítását , ami ha minden jól megy , 100-110x50x50 lesz . Nagy valószínűség szerint a sügerek fignak dominálni benne , de lesz más összeférhető lény is benne. Plusz nem üres , hanem növényes meg hátterezve is lesz. . Nem tudom még milyen növény lesz , de a világítást magam oldanám meg ledszalaggal . Milyen és mennyi szalagot javasoltok hozzá. Tudom a hűtésről gondoskodni kell, erre 3-4 sávos függönysínre gondoltam kb 35-40cm szélességben és 1m-en
Annak a két szál kopasz növényszárnak, amit a sügerek meghagynak, tökmindegy.[emoji1]
Komolyra fordítva a szót, el kell döntened hogy növényeknek vagy halaknak akarsz világítani.
A halakat lehet színes ledekkel kombinált lámpával világítani, hogy kiemelje a színüket. Ehhez kis fényerő is elég. Ha növényeknek kell a világítás, akkor hideg vagy középfehér led a jó választás. Ebben az esetben kb. 30-35 lumen / l elég lehet.
Érdemes kétszer annyi ledet használni hozzá, mint amennyi kellene és inkább dimmelni. Így nem fog annyira melegedni és a fogyasztása is kisebb lesz.
A függönykarnist nem ismerem, de lehet, hogy jó. Az a lényeg, hogy valamennyi bordázat azért legyen rajta a jobb hűtés miatt.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Annak a két szál kopasz növényszárnak, amit a sügerek meghagynak, tökmindegy.[emoji1]
Komolyra fordítva a szót, el kell döntened hogy növényeknek vagy halaknak akarsz világítani.
A halakat lehet színes ledekkel kombinált lámpával világítani, hogy kiemelje a színüket. Ehhez kis fényerő is elég. Ha növényeknek kell a világítás, akkor hideg vagy középfehér led a jó választás. Ebben az esetben kb. 30-35 lumen / l elég lehet.
Érdemes kétszer annyi ledet használni hozzá, mint amennyi kellene és inkább dimmelni. Így nem fog annyira melegedni és a fogyasztása is kisebb lesz.
A függönykarnist nem ismerem, de lehet, hogy jó. Az a lényeg, hogy valamennyi bordázat azért legyen rajta a jobb hűtés miatt.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
A fényt a növényekre hegyezném inkább , a halakhoz legfeljebb becsempészek egy kis kéket. A pirosra a növények miatt gondoltam .
 
A fényt a növényekre hegyezném inkább , a halakhoz legfeljebb becsempészek egy kis kéket. A pirosra a növények miatt gondoltam .
Jó gondolat. Ha színenként dimmeled, akkor az igényeidnek megfelelően tudod beállítani a színeket. Én egy TC420 -at használok erre a célra, ill. nekem még naplemente - napfelkelte effekt is be van állítva. Nekem nagyon bejött.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Jó gondolat. Ha színenként dimmeled, akkor az igényeidnek megfelelően tudod beállítani a színeket. Én egy TC420 -at használok erre a célra, ill. nekem még naplemente - napfelkelte effekt is be van állítva. Nekem nagyon bejött.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
Köszi szépen. Lassan akkor neki kezdek a tervezésnek és gyűjtögetésnek.
 
Még egy kérdés. Milyen tipusú szalagot javasoltok? Ami kellő lumen minimális melegedés mellett?
 
Még egy kérdés. Milyen tipusú szalagot javasoltok? Ami kellő lumen minimális melegedés mellett?
Nekem 5050 -es ledszalagok vannak. 1000 lumen/m. Jól működnek.
Vannak akik másik fajtát használnak.
Olvasgass utána!

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Átolvastam az egész topikot a kezdetektől .

Volt benne egy pár variáció.
Ragasztani a szalagot saját ragasztóval , vagy cserélni kell .
Egy világítást már csináltam már , abban rgb van , de csak a fehéret és a c.sárgát szoktam használni . Az akvában lévő növények elég viseltesek . Mondjuk a sügerek intézik.
 
A gyári ragacs többnyire jó.
Ha valahol felválik a ragasztás akkor pillanatragasztóval vissza tudod ragasztani.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Sziasztok!
Véleményeteket kérném. Egy 200l low-tech akva fölé tervezek led világitást. A terv: 30lm/l számoltam, mivel low-tech. Igy azt kaptam, hogy 6000lm kell, ezt 30% túlmértezem a vége 7800lm lesz, ami kb. 2,5 méter szalag. 8520 merev ledszalaggal szeretném megoldani, 6500K és mivel szeretnék napkelte napnyugta efektet ezért 1m piros és 1m kék. Egy tc420 vezérelné. Számitásaim szerint 120W lesz a teljesitmény, én bitos ami biztos erre is rászámolok egy kis biztonsági tartalékot igy a táp 160W-os lenne. Szerintetek jó lenne ez igy. Növények csak alacsony igényüek lesznek. Válaszokat, véleményeket előre is köszi.
 
Sziasztok!
Véleményeteket kérném. Egy 200l low-tech akva fölé tervezek led világitást. A terv: 30lm/l számoltam, mivel low-tech. Igy azt kaptam, hogy 6000lm kell, ezt 30% túlmértezem a vége 7800lm lesz, ami kb. 2,5 méter szalag. 8520 merev ledszalaggal szeretném megoldani, 6500K és mivel szeretnék napkelte napnyugta efektet ezért 1m piros és 1m kék. Egy tc420 vezérelné. Számitásaim szerint 120W lesz a teljesitmény, én bitos ami biztos erre is rászámolok egy kis biztonsági tartalékot igy a táp 160W-os lenne. Szerintetek jó lenne ez igy. Növények csak alacsony igényüek lesznek. Válaszokat, véleményeket előre is köszi.
Alacsony igényű növényeknek jó, de ha később akarsz "több fényre igényes" növényt is, akkor én már megadnám ennek a lehetőségét, és tennék hozzá még egy kis tartalékot, addig meg a dimmer megoldja. Low-tech-re egyébként a 40-50 lm/l sem sok, de ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy elvileg nagyobb akváriumnál elég a kevesebb is, illetve nem tudom milyen magas az üveg, ha 50 cm-es akkor ismét megerősíteném a fentieket (több tartalék)
 
Sziasztok! RGB-W szalagokkal van valakinek tapasztalata?
Miért kell rgb-w szalag? Diszkó akvárium lesz? Ez ugye annyival tud többet az rgb szalagnál, hogy a fehér színt nem a másik háromból keveri, hanem külön fehér leddel is fel van szerelve, de ennek ismert a szín-hőmérséklete? Szerintem elég lenne a fehér led-szalag, az rgb-t feleslegesnek tartom.
 
Miért kell rgb-w szalag? Diszkó akvárium lesz? Ez ugye annyival tud többet az rgb szalagnál, hogy a fehér színt nem a másik háromból keveri, hanem külön fehér leddel is fel van szerelve, de ennek ismert a szín-hőmérséklete? Szerintem elég lenne a fehér led-szalag, az rgb-t feleslegesnek tartom.
Én épp most agyalok, hogy a sima fehér szalagokat lecserélem rgbw-re, mivel azt vettem észre, hogy nem pirosodik az a növény amnek kellene. Konkrétan a ludwiga repens rubin friss hajtásai amik a csak fehér ledes lámpa alatt vannak sima zöldek és nem pirosodnak be. Amik fölött a szetthez kapott led van, azok szépen bepirosodnak.
Ma este ha hazaérek megcserélem a led lámpákat és a sima fehéret átcserélem a fehér-piros kombóra és meglátjuk mi lesz.
De hosszútávon lehet jobban járnék rgbw leddel.
 
Én épp most agyalok, hogy a sima fehér szalagokat lecserélem rgbw-re, mivel azt vettem észre, hogy nem pirosodik az a növény amnek kellene. Konkrétan a ludwiga repens rubin friss hajtásai amik a csak fehér ledes lámpa alatt vannak sima zöldek és nem pirosodnak be. Amik fölött a szetthez kapott led van, azok szépen bepirosodnak.
Ma este ha hazaérek megcserélem a led lámpákat és a sima fehéret átcserélem a fehér-piros kombóra és meglátjuk mi lesz.
De hosszútávon lehet jobban járnék rgbw leddel.
Illetve mindezt kiegészítve uv-a-s szalaggal.
Majd számolj be a tapasztalatokról ;)
 
Miért kell rgb-w szalag? Diszkó akvárium lesz? Ez ugye annyival tud többet az rgb szalagnál, hogy a fehér színt nem a másik háromból keveri, hanem külön fehér leddel is fel van szerelve, de ennek ismert a szín-hőmérséklete? Szerintem elég lenne a fehér led-szalag, az rgb-t feleslegesnek tartom.

Remélem nem :)
A Twinstar lámpáiban ezt is írják a leírásban, továbbá az Atledtis cookie lámpáiban is szerepel.
Arra gondoltam, hogy szélesebb tartományban állítható a színskála. Nem pusztán egy fehér és egy piros led van egymás mellett,
hanem egyik részét kicsit kékesebb fehérre, a másikba kis pirosas árnyalatot tolva, akár zölddel megspékelve állítanám a színhőmérsékletet.
Az összhatás több színből állna de nagyobb variálási lehetőséggel, mint az egyszínű ledek esetében.
Ez még csak gondolat, de ki fogom próbálni. Hátha...
 
Sziasztok!
Véleményeteket kérném. Egy 200l low-tech akva fölé tervezek led világitást. A terv: 30lm/l számoltam, mivel low-tech. Igy azt kaptam, hogy 6000lm kell, ezt 30% túlmértezem a vége 7800lm lesz, ami kb. 2,5 méter szalag. 8520 merev ledszalaggal szeretném megoldani, 6500K és mivel szeretnék napkelte napnyugta efektet ezért 1m piros és 1m kék. Egy tc420 vezérelné. Számitásaim szerint 120W lesz a teljesitmény, én bitos ami biztos erre is rászámolok egy kis biztonsági tartalékot igy a táp 160W-os lenne. Szerintetek jó lenne ez igy. Növények csak alacsony igényüek lesznek. Válaszokat, véleményeket előre is köszi.
Szia!
Én nagyobb felületen osztanám el a fényt, mert különben nem lesz egyenletes a megvilágítás.
Ráadásul, ha kis felületről jön a fény akkor erős lesz a fény-árnyék vibrálás. Ez olyan, mintha a nap sütne a vízbe. Van akinek tetszik, de egy idő után zavaró.
Én 1000lm /m 5050-es ledszalaggal csináltam meg.
Kb. 80lm/l lett, amit nem tudok 100%-on folyamatosan használni, mert egyből jön az alga.
Szerencsére a tc420 remek vezérlő.
A vöröset én nappal is használom a fehérekkel együtt, mert szebbek lesznek a színek tőle és a növények is szeretik
A kéket feleslegesnek tartom, de te tudod.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Back
Oldal tetejére