• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

A kéket csak egy kis holdfény szimulálásra használnám. Kb 4m ledszalag lesz fölötte, ez kicsi felület?

Tapatalkkal küldve az én C6603 eszközömről
 
A kéket csak egy kis holdfény szimulálásra használnám. Kb 4m ledszalag lesz fölötte, ez kicsi felület?

Tapatalkkal küldve az én C6603 eszközömről
2,5m-t írtál. A színeseket ne számold bele.
Nekem 13 csík fehér és 3 csík vörös van elosztva az akvárium teljes alapterületén, úgy, hogy az akvárium első és a hátsó szélétől kb 5-5cm-re van a két szélső ledszalag. A szalagok közt kb 1cm van. Így egyenletes a világítás és nincs vibrálás.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Remélem nem :)
A Twinstar lámpáiban ezt is írják a leírásban, továbbá az Atledtis cookie lámpáiban is szerepel.
Arra gondoltam, hogy szélesebb tartományban állítható a színskála. Nem pusztán egy fehér és egy piros led van egymás mellett,
hanem egyik részét kicsit kékesebb fehérre, a másikba kis pirosas árnyalatot tolva, akár zölddel megspékelve állítanám a színhőmérsékletet.
Az összhatás több színből állna de nagyobb variálási lehetőséggel, mint az egyszínű ledek esetében.
Ez még csak gondolat, de ki fogom próbálni. Hátha...

Kíváncsian várom mit kísérletezel össze. Bár nekem továbbra is az a véleményem, hogy felesleges macera ilyennel szórakozni, plusz egyel több "változó" az akvárium egyensúlyában. De ha neked ehhez van kedved, akkor hajrá, és számolj majd be a tapasztalatról!
 
Mivel ezt a topikot találtam ami nagyjábol lefedi a problémámat ide írom a kérdésem.

Adott egy 45w 12v ledpanel amiből kioperáltam a ledeket és ebböl szeretnék lámpát barkácsolni, a kérdés az lenne, hogy házilag miböl tudnék dimmert barkácsolni hozzá? Elektronikához tök sügér vagyok...

Gondoltam már hifi hangerő szabályzó potira, van itthon pár kibelezhető hifi csak kérdés hogy bírják-e a 45wattot.

De találtam egy ventillátor fordulatszámszabályzót is, ezzel az a gond hogy a 12v ok, de elvileg ez csak 6w-ig bírja... Mit csinál ha rákötök 45wattnyi ledet?
 
Mivel ezt a topikot találtam ami nagyjábol lefedi a problémámat ide írom a kérdésem.

Adott egy 45w 12v ledpanel amiből kioperáltam a ledeket és ebböl szeretnék lámpát barkácsolni, a kérdés az lenne, hogy házilag miböl tudnék dimmert barkácsolni hozzá? Elektronikához tök sügér vagyok...

Gondoltam már hifi hangerő szabályzó potira, van itthon pár kibelezhető hifi csak kérdés hogy bírják-e a 45wattot.

De találtam egy ventillátor fordulatszámszabályzót is, ezzel az a gond hogy a 12v ok, de elvileg ez csak 6w-ig bírja... Mit csinál ha rákötök 45wattnyi ledet?
Ha gőzöd sincs az egészről, akkor mire számítasz?
A ledek önmagukban nem jók semmire. Áramgenerátor vagy legalább áramkorlátozó ellenállás kell hozzá, de ez esetben egyszerűbb ledszalagot használni.
Nem is értem, hogy minek szedted szét a ledpanelt, mert az lehet hogy használható lett volna úgy, ahogy volt.
A ledek dimmelése nem egyszerű feszültség szabályozás elvén történik. Egy potival nem lehet megoldani. A ventilátor szabályzó nem jó hozzá.
Inkább ne foglalkozz ilyesmivel!
Vedd meg inkább a gyárit!

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Mivel ezt a topikot találtam ami nagyjábol lefedi a problémámat ide írom a kérdésem.

Adott egy 45w 12v ledpanel amiből kioperáltam a ledeket és ebböl szeretnék lámpát barkácsolni, a kérdés az lenne, hogy házilag miböl tudnék dimmert barkácsolni hozzá? Elektronikához tök sügér vagyok...

Gondoltam már hifi hangerő szabályzó potira, van itthon pár kibelezhető hifi csak kérdés hogy bírják-e a 45wattot.

De találtam egy ventillátor fordulatszámszabályzót is, ezzel az a gond hogy a 12v ok, de elvileg ez csak 6w-ig bírja... Mit csinál ha rákötök 45wattnyi ledet?
Jó kérdés, de szerintem kijönne a füst és nem működne tovább... :)

Viccet félretéve.
A ledeket általában PWM-mel dimmelik. https://hu.wikipedia.org/wiki/Impulzusszélesség-moduláció
Szóval valami ilyesmit kellene Neked is létrehoznod, de szerintem jobban jársz egy egyszerű dimmerrel, ami 1-2e forint között mozog.
pl egy ilyen: rf_led_dimmer_11_gomb_12A_3089_small.jpg
 
De egyet kell értenem @H. Gábor -ral. Ha nem értesz hozzá, akkor ne is állj neki, mert csak nagyobb kárt tudsz okozni magadnak és a környezetednek is!
Mert lehet, amit kigondolsz, az ideig-óráig működik, de egy idő után bekrepál, pl mondjuk akkor amikor nem vagy otthon és elég csak egy kis szikra, aminek nagyon csúnya vége szokott lenni.
 
Ha gőzöd sincs az egészről, akkor mire számítasz?
A ledek önmagukban nem jók semmire. Áramgenerátor vagy legalább áramkorlátozó ellenállás kell hozzá, de ez esetben egyszerűbb ledszalagot használni.
Nem is értem, hogy minek szedted szét a ledpanelt, mert az lehet hogy használható lett volna úgy, ahogy volt.
A ledek dimmelése nem egyszerű feszültség szabályozás elvén történik. Egy potival nem lehet megoldani. A ventilátor szabályzó nem jó hozzá.
Inkább ne foglalkozz ilyesmivel!
Vedd meg inkább a gyárit!

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről

Igen tisztában vagyok vele hogy kell hozzá némi előtét elektronika ami mivel szettben vettem meg is van. Na mind1 a problémát időközben megoldottam azzal hogy földaraboltam a szalagot és egy 30centis darabot kivettem, a maradék meg szépen világít.

Azt meg nem részletezném hogy minek szedtem szét a panelt, magvan a saját sztorija és igazábol lényegtelen.
 
Igen tisztában vagyok vele hogy kell hozzá némi előtét elektronika ami mivel szettben vettem meg is van. Na mind1 a problémát időközben megoldottam azzal hogy földaraboltam a szalagot és egy 30centis darabot kivettem, a maradék meg szépen világít.

Azt meg nem részletezném hogy minek szedtem szét a panelt, magvan a saját sztorija és igazábol lényegtelen.
Van itt egy kis fogalom zavar. Most akkor panel vagy szalag? Azt írtad hogy ki szedted a ledeket, most meg kiderül, hogy egy darab szalagot szedtél ki. Most akkor hogy is van ez?
Vigyázz vele mert nem mindegy, hogy honnan vágsz ki és mennyit!
Ez attól is függ, hogy milyen módszerrel vannak meghajtva a ledek. Ha áramgenerátoros meghajtója van, akkor nem is biztos, hogy ki lehet venni belőle vagy legalábbis nagyon nem mindegy, hogy honnan és mennyit.
Ha az áramgenerátoron nincs PWM bemenet akkor nem dimmelhető. Ha ellenállásos áramkorlátozású, akkor egy ledszalag dimmerrel megoldható a szabályozása.

Tapatalkkal küldve az én D5503 eszközömről
 
Sziasztok!
Még régebben ajándékba kaptam egy akváriumot és el jött az idő hogy low-tech-böl átváltsak high-tech-be és így a régi világítás nem lesz már jó és szeretnék készíteni egy ledes világítást. Ha jól számoltam 140l az akvárium de javítsatok ki ha nem (100h,40sz,35m). Ehez szeretnék segítséget kérni hogy mit vegyek és miből menyit? meg hogy milyen led szalagot mert olvastam még a topic elején hogy van ami nem jó mert kékes fénye van az meg a növényeknek nem de az algáknak annál inkább kedvez.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!
Még régebben ajándékba kaptam egy akváriumot és el jött az idő hogy low-tech-böl átváltsak high-tech-be és így a régi világítás nem lessz már jó és szeretnék készíteni egy ledes világítást. Ha jól számoltam 140l az akvárium de javítsatok ki ha nem (100h,40sz,35m). Ehez szeretnék segítséget kérni hogy mit vegyek és mi8ből menyit? meg hogy milyen led szalagot mert olvastam még a topic elején hogy van ami nem jó mert kékes fénye van az meg a növényeknek nem de az algáknak annál inkább kedvez.
Low-ban nem vagyok otthon, majd valaki megmondja, mennyi lumen/liter illik, úgy 40-50 talán. Az S-light-nál kapsz néterre, 2400 lm/m, 24 W, 6500 K. 2 fm sztem tán elég lesz. Rendelj hozzá egy 100 W-s tápot, s ennyi. Hűtésről ne fledkezz meg.
 
Sziasztok!
Még régebben ajándékba kaptam egy akváriumot és el jött az idő hogy low-tech-böl átváltsak high-tech-be és így a régi világítás nem lessz már jó és szeretnék készíteni egy ledes világítást. Ha jól számoltam 140l az akvárium de javítsatok ki ha nem (100h,40sz,35m). Ehez szeretnék segítséget kérni hogy mit vegyek és miből menyit? meg hogy milyen led szalagot mert olvastam még a topic elején hogy van ami nem jó mert kékes fénye van az meg a növényeknek nem de az algáknak annál inkább kedvez.
A legerősebb led szalagokat keresd, amiknek a fényárama minimum 1200 lm/m. De minél több, annál jobb. 5630, 5730, 7020, 2835, 8520 és kb ebben a sorrendben. Színhőmérséklet legyen 5500-8000 K (ízlés kérdése), de a 6500 a legjobb és ezeknek a szalagoknak általában ennyi is. A választott szalagok fényerejétől függően lődd be a mennyiséget min. 70, de inkább 100 lm/literre, vagyis esetedben ~14.000 lm-re. Tervezz be dimmert a rendszerbe, hogy tudd csökkenteni a fényerőt, mert erre a ledszalagoknak is szüksége van a hosszabb élettartam érdekében. Számold ki, mekkora táp-teljesítményre van szükséged (szalagfüggő) és válassz ennél min. 15%-kal nagyobb teljesítményű tápegységet. A szalagokat a lámpában próbáld egyenletesen eloszlatni, hogy az akvárium minden pontjára elegendő fény jusson. Az egyféle fehér led elegendő, de ha akarsz, próbálkozhatsz különböző színek (piros, kék) berakásával is, de azok teljesítményével ne nagyon kalkulálj a szükséges lumen számításánál.
 
Utoljára módosított:
Low-ban nem vagyok otthon, majd valaki megmondja, mennyi lumen/liter illik, úgy 40-50 talán. Az S-light-nál kapsz néterre, 2400 lm/m, 24 W, 6500 K. 2 fm sztem tán elég lesz. Rendelj hozzá egy 100 W-s tápot, s ennyi. Hűtésről ne fledkezz meg.
Nem értek egyet, szerintem ez nagyon kevés. Meg hát nem is a low volt a kérdés. A hűtést én kifelejtettem, de jó hogy írtad, ebben egyetértek.
 
A legerősebb led szalagokat keresd, amiknek a fényárama minimum 1200 lm/m. De minél több, annál jobb. 5630, 5730, 7020, 2835, 8520 és kb ebben a sorrendben. Színhőmérséklet legyen 5500-8000 K (ízlés kérdése), de a 6500 a legjobb és ezeknek a szalagoknak általában ennyi is. A választott szalagok fényerejétől függően lődd be a mennyiséget min. 70, de inkább 100 lm/literre, vagyis esetedben ~14.000 lm-re. Tervezz be dimmert a rendszerbe, hogy tudd csökkenteni a fényerőt, mert erre a ledszalagoknak is szüksége van a hosszabb élettartam érdekében. Számold ki, mekkora táp-teljesítményre van szükséged (szalagfüggő) és válassz ennél min. 15%-kal nagyobb teljesítményű tápegységet. A szalagokat a lámpában próbáld egyenletesen eloszlatni, hogy az akvárium minden pontjára elegendő fény jusson. Az egyféle fehér led elegendő, de ha akarsz, próbálkozhatsz különböző színek berakásával is, de azok teljesítményével ne nagyon kalkulálj a szükséges lumen számításánál.
Szóval akkor tömören az a lényeg hogy 14000 lm-kell meg az ehez szükséges tápnál egy 15%-kal nagyobb legyen legalább plusz egy dimmer hogy lehessen csökkenteni a fényerőt?
 
Szóval akkor tömören az a lényeg hogy 14000 lm-kell meg az ehez szükséges tápnál egy 15%-kal nagyobb legyen legalább plusz egy dimmer hogy lehessen csökkenteni a fényerőt?
Igen. Lehet, hogy neked éppen elég lesz a 60 lm/l is, de érdemes túlméretezni, egyrészt a bekalkulált csökkentés miatt, másrészt hogy később ne bánd meg hogy kevés lett.
Szerk: a tápokból nagyobb teljesítményűek csak ipariak vannak. Ha pont ezen a mezsgyén táncolsz majd és esetleg nem szeretnél ilyet, akkor elég, ha a ténylegesen kihasznált teljesítményhez képest méretezed csak túl ennyivel.
 
Igen. Lehet, hogy neked éppen elég lesz a 60 lm/l is, de érdemes túlméretezni, egyrészt a bekalkulált csökkentés miatt, másrészt hogy később ne bánd meg hogy kevés lett.
Szerk: a tápokból nagyobb teljesítményűek csak ipariak vannak. Ha pont ezen a mezsgyén táncolsz majd és esetleg nem szeretnél ilyet, akkor elég, ha a ténylegesen kihasznált teljesítményhez képest méretezed csak túl ennyivel.
Az akvárium iwagumi lesz. A tervek szerint monte carlo, riccardia, Blyxa japonica, rotala indica és hydrocotyle verticillata növényeket biztosan szeretnék majd. Ezekkel a növényekkel őszeségében akkor kell az a 14000lm vagy kevesebb is elég?
 
Utoljára módosított:
35 magas vizoszlopra eleg lesz a 12 000. Lumen. Veszel 5m 8520- at, hovezeto ragasztoval is lehet kapni, alu profil vagy szelveny, elosztod 2 db 100- as tapra vagy egy 160- asra, dimmert neki es kesz. Barmelyik tapmegoldast valasztod meg mindig marad benne annyi tarcsi, hogy ha kedvet kapsz szinezeshez ,az is ra mehet.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"
 
35 magas vizoszlopra eleg lesz a 12 000. Lumen. Veszel 5m 8520- at, hovezeto ragasztoval is lehet kapni, alu profil vagy szelveny, elosztod 2 db 100- as tapra vagy egy 160- asra, dimmert neki es kesz. Barmelyik tapmegoldast valasztod meg mindig marad benne annyi tarcsi, hogy ha kedvet kapsz szinezeshez ,az is ra mehet.

Szabó Henrik 70/883-4940
Ha folyton valaki más akarsz lenni, saját magadat pocsékolod el. "Kurt Cobain"
Rendben

Köszönöm a segítséget mindenkinek így már szerintem menni fog:)
 
Nem értek egyet, szerintem ez nagyon kevés. Meg hát nem is a low volt a kérdés. A hűtést én kifelejtettem, de jó hogy írtad, ebben egyetértek.
Nem baj. Nálam 3 fm van ebből, 7200 lm, s az MC ragyogóan nő, a riccia a 42 cm vízoszlop alatt vígan bubizik. Tehát, nagyon nem kevés.
És tényleg, nem a low volt a kérdés.
 
Az akvárium iwagumi lesz. A tervek szerint monte carlo, riccardia, Blyxa japonica, rotala indica és hydrocotyle verticillata növényeket biztosan szeretnék majd. Ezekkel a növényekkel őszeségében akkor kell az a 14000lm vagy kevesebb is elég?
Sztem ez vastagon sok, de legalább lesz miből visszavenni, s mit takarítani a kövekről.
 
Back
Oldal tetejére