• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Jó az elgondolás, teljes egészében. Annyi talán, hogy a 3000 lm az nem valós 3000, inkább csak 2500. De ha 100 lm/Wattal számolsz, akkor ez még jó így is.
A piros és egyéb színes szalagok fényerejével ne számolj, legyen extra. Viszont a fenti szalagból a meleg fehér ugyanolyan hatásfokkal bír, azt beszámolhatod nyugodtan - amennyiben keverni szeretnéd a színhőmérsékleteket.

Szerk: ja, és még azzal is számolj, hogy nem minden vezérlő terhelhető ekkora árammal. A TC420 pl. csak 20 Ampert bír el. De ha csak az "extra" szalagokat akarod dimmelni, akkor sima ügy...

Köszönöm a megerősítést. :)
A vezérlést egy raspberry pi-vel tervezem megoldani, a teljesítményét még tudom méretezni.
Mennyire kellene akkor túlméretezni, hogy maradjon egy kis tartalék a rendszerben. Dimmelve ugye nem melegedne annyira. Esetleg valami komolyabb alu profilon gondolkozzak?
 
Már túlgondolom és kimarad a lényeg...
Ha 2500 lumennel számolok mint valós fénymennyiség, akkor már +20% szalag kell az előző elképzeléshez képest.
Ha szeretnék arra is figyelni, hogy hosszabb legyen az élettartama akkor arra is kell gondolni, hogy ne melegedjen túl a LED szalag. Az alacsonyabb hőmérsékleten működtetéshez két irány van (vagy legalábbis más nem jut most eszembe): a hűtés hatékonyságának növelése vagy a teljesítmény visszafogás (dimmelve üzemeltetés). Utóbbi esetben megint a LED szalag mennyiségét kellene növelni.
 
Ja, igen, ez így van. De ezt már írtad előtte is, vagy legalábbis a számokban megmutatkozott. Én is ezért írtam, hogy ha 100 lm/literhez (ezt az előző posztban véletlenül Wattnak írtam, de közben javítottam) méretezel mindent (szalagok mennyiségét, tápot stb.), akkor az elegendő lesz 20-30% dimmeléssel is a high-tech növényezéshez. A fény nem literre oszlik el, hanem alapterületre (ahogy ezt sokan helyesen pedzegetik is rendszeresen a fórumon), ezért a lm/liter az nem egy ökölszabály, hanem egy irányadó mérték. Tehát a 80 lm/liter az átlagos 60-200 literes akváriumokra érvényes, nagyobb akváriumnál kevesebb is elég lehet. Így a 100 lm/literes méretezésben bőven lesz tartalék, dimmelheted, dimmelned is kell.
 
Szuper, köszönöm az infókat. Ezt a részét akkor nem boncolgatom már tovább.
Következő lépésnek aluprofilt keresek... Elég nagy a választék. Szélesebb profilokkal szemezek, hogy minél gazdaságosabban tudjam azt a 8-10m szalagot az akvárium fölött üzemeltetni. Mivel 2m-es szálakban lehet venni és 120cm-re vágom, akkor maradni fog néhány 80cm-es darab ami bosszantó ha elég drága a profil. A 100cm-es lámpa építése gazdaságosabbnak ígérkezik, csak így valamiről az akvárium fölé kell lógatni, de nem a mennyezetről. Mivel a nappaliba kerülne egy előkelő helyre, még az asszonynak is jóvá kell hagynia a koncepciót :)
 
Szuper, köszönöm az infókat. Ezt a részét akkor nem boncolgatom már tovább.
Következő lépésnek aluprofilt keresek... Elég nagy a választék. Szélesebb profilokkal szemezek, hogy minél gazdaságosabban tudjam azt a 8-10m szalagot az akvárium fölött üzemeltetni. Mivel 2m-es szálakban lehet venni és 120cm-re vágom, akkor maradni fog néhány 80cm-es darab ami bosszantó ha elég drága a profil. A 100cm-es lámpa építése gazdaságosabbnak ígérkezik, csak így valamiről az akvárium fölé kell lógatni, de nem a mennyezetről. Mivel a nappaliba kerülne egy előkelő helyre, még az asszonynak is jóvá kell hagynia a koncepciót :)
Az alu.profilokat alapjában 6 méteres szálban árulják. Így azért kedvezőbb a kihozatal. Pénzbe az kerülhet, ha felvágatod kisebb darabokra.
Persze lehet, hogy egyes barkácsáruházakban 1-2 méteres szálban van, de mi ugye nem onnét vásárolunk... :)
 
Az alu.profilokat alapjában 6 méteres szálban árulják. Így azért kedvezőbb a kihozatal. Pénzbe az kerülhet, ha felvágatod kisebb darabokra.
Persze lehet, hogy egyes barkácsáruházakban 1-2 méteres szálban van, de mi ugye nem onnét vásárolunk... :)
És mi lesz a maradék 4,8 méteres szállal?
 
Az alu.profilokat alapjában 6 méteres szálban árulják. Így azért kedvezőbb a kihozatal. Pénzbe az kerülhet, ha felvágatod kisebb darabokra.
Persze lehet, hogy egyes barkácsáruházakban 1-2 méteres szálban van, de mi ugye nem onnét vásárolunk... :)
Igen, barkácsáruházakban nézelődtem, mert alapvetően innen tudnám megvásárolni. Gondolom a szállítási és tárolási költségeken spórolva valóban 2 méteres szálakkal dolgoznak.
Nem tudtam, hogy a 8-10 méter szalagot egyetlen alu tömbre akarja tenni.
Ez ugye attól függ, hogy milyen széles lesz a használt profil.
Ha csak három 4-5cm széles a profil és legfeljebb három csíkot lehet beleragasztani, akkor 3x120cm profil 10.8m szalagot tud fogadni. 2m szálból hármat kell vásárolni, 6m-ből egyet... azaz 3x80cm marad meg vagy egyben 2.4m :)
Kiskereskedésben/barkácsáruházbanmég nemláttam olyan profilt, ami elég széles ahhoz, hogy mind a 10m szalagot fel lehetne ragasztani. Ha van ilyen és mégis meg kell vegyem a 6 méteres szálat akkor valóban megmarad 4.8m amit el sem fogok tudni szállítani :)

@elektrorudi tudsz ajánlani olyan boltot, ahogy 6m-es szálakkal dolgoznak, elérhető egy katalógus a profilok méreteivel és esetleg meg is lehet egyezni velük, hogy a leeső 2m-es szálakat már nem fizettetik ki velem? :)
 
Igen, barkácsáruházakban nézelődtem, mert alapvetően innen tudnám megvásárolni. Gondolom a szállítási és tárolási költségeken spórolva valóban 2 méteres szálakkal dolgoznak.

Ez ugye attól függ, hogy milyen széles lesz a használt profil.
Ha csak három 4-5cm széles a profil és legfeljebb három csíkot lehet beleragasztani, akkor 3x120cm profil 10.8m szalagot tud fogadni. 2m szálból hármat kell vásárolni, 6m-ből egyet... azaz 3x80cm marad meg vagy egyben 2.4m :)
Kiskereskedésben/barkácsáruházbanmég nemláttam olyan profilt, ami elég széles ahhoz, hogy mind a 10m szalagot fel lehetne ragasztani. Ha van ilyen és mégis meg kell vegyem a 6 méteres szálat akkor valóban megmarad 4.8m amit el sem fogok tudni szállítani :)

@elektrorudi tudsz ajánlani olyan boltot, ahogy 6m-es szálakkal dolgoznak, elérhető egy katalógus a profilok méreteivel és esetleg meg is lehet egyezni velük, hogy a leeső 2m-es szálakat már nem fizettetik ki velem? :)
Sajnos nem tudok olyan boltot, ahol a maradékot nem kell kifizetni.
Én a Jászberényi úton, a Metaloglóbus-ban vásárolok, ha kell valami (ritkán kell). Úgy választom meg a méretet (szélesség és magasság), hogy a 6 méterből minél kevesebb legyen a hulladék, amit el kell hozni. Viszont engem nem zavar, hogy itthon vannak maradék anyagaim, mert valamire mindig kell egy "pont olyan" darab. :) Persze, ez egyfajta életforma. ;)
 
Igen, barkácsáruházakban nézelődtem, mert alapvetően innen tudnám megvásárolni. Gondolom a szállítási és tárolási költségeken spórolva valóban 2 méteres szálakkal dolgoznak.

Ez ugye attól függ, hogy milyen széles lesz a használt profil.
Ha csak három 4-5cm széles a profil és legfeljebb három csíkot lehet beleragasztani, akkor 3x120cm profil 10.8m szalagot tud fogadni. 2m szálból hármat kell vásárolni, 6m-ből egyet... azaz 3x80cm marad meg vagy egyben 2.4m :)
Kiskereskedésben/barkácsáruházbanmég nemláttam olyan profilt, ami elég széles ahhoz, hogy mind a 10m szalagot fel lehetne ragasztani. Ha van ilyen és mégis meg kell vegyem a 6 méteres szálat akkor valóban megmarad 4.8m amit el sem fogok tudni szállítani :)

@elektrorudi tudsz ajánlani olyan boltot, ahogy 6m-es szálakkal dolgoznak, elérhető egy katalógus a profilok méreteivel és esetleg meg is lehet egyezni velük, hogy a leeső 2m-es szálakat már nem fizettetik ki velem? :)
B betűs barkácsáruházban elég sokféle alu profil kapható különböző méretekben. Egy próbát megérhet.
 
Jó az elgondolás, teljes egészében. Annyi talán, hogy a 3000 lm az nem valós 3000, inkább csak 2500. De ha 100 lm/Wattalliterrel számolsz, akkor ez még jó így is.
A piros és egyéb színes szalagok fényerejével ne számolj, legyen extra. Viszont a fenti szalagból a meleg fehér ugyanolyan hatásfokkal bír, azt beszámolhatod nyugodtan - amennyiben keverni szeretnéd a színhőmérsékleteket.

Szerk: ja, és még azzal is számolj, hogy nem minden vezérlő terhelhető ekkora árammal. A TC420 pl. csak 20 Ampert bír el. De ha csak az "extra" szalagokat akarod dimmelni, akkor sima ügy...
Szia!
Én is hasonló világításon gondolkozom.
Ezt egy sima potméteres 96 W-os dimmerrel is lehet szabályozmi?
Egy ilyen elbír 4 m-t?
Ha jól értelmezem az adatokat kellene bírnia.
 
Szia!
Én is hasonló világításon gondolkozom.
Ezt egy sima potméteres 96 W-os dimmerrel is lehet szabályozmi?
Egy ilyen elbír 4 m-t?
Ha jól értelmezem az adatokat kellene bírnia.
Ha a cri 95ös 5730 - as V-tac szalagra gondolsz(azt idehaza is megrendelheted), akkor 18w/méter 4x18=72 erre még 20% (biztonsági tartalék) 86,4w összesen. Elég lesz. 👍(plusz egy nyalóka az árváknak, persze felyenként... 🤣🤣🤣) bocsi ezt nem hagyhattam ki... 🤭
 
Ha a cri 95ös 5730 - as V-tac szalagra gondolsz(azt idehaza is megrendelheted), akkor 18w/méter 4x18=72 erre még 20% (biztonsági tartalék) 86,4w összesen. Elég lesz. 👍(plusz egy nyalóka az árváknak, persze felyenként... 🤣🤣🤣) bocsi ezt nem hagyhattam ki... 🤭
Köszi erre gondoltam.
Akkor kipróbálom.
 
Ismeretlenül is köszi mindenkinek, aki ehhez a témához hozzátett (elemzett, kipróbált, stb). Sok fejfájást sroltatok meg nekem valószínűeg. Nem vagyok egy nagy dyi csóka... de megrendeltem a világításhoz a hozzávalókat, kíváncsi vagyok mi sül ki belőle :)
 
Ismeretlenül is köszi mindenkinek, aki ehhez a témához hozzátett (elemzett, kipróbált, stb). Sok fejfájást sroltatok meg nekem valószínűeg. Nem vagyok egy nagy dyi csóka... de megrendeltem a világításhoz a hozzávalókat, kíváncsi vagyok mi sül ki belőle :)
Ez a beszéd. ✌️Most születik egy újabb növényfej. 😎
 
Alakul a lámpám. Van két böszme U alu profilom, amiket hosszban még méretre kéne vágni. Tudtok ajánlani helyet, ahol ilyet elvállalnak? (5+ lepattanás után hátha tud valaki bevállt céget mondani)
 
Alakul a lámpám. Van két böszme U alu profilom, amiket hosszban még méretre kéne vágni. Tudtok ajánlani helyet, ahol ilyet elvállalnak? (5+ lepattanás után hátha tud valaki bevállt céget mondani)
Hogy érted, hogy "hosszban"? Mondjuk 1,2 méter hosszúságban, mert ilyen hosszú az akvárium?
 
Alakul a lámpám. Van két böszme U alu profilom, amiket hosszban még méretre kéne vágni. Tudtok ajánlani helyet, ahol ilyet elvállalnak? (5+ lepattanás után hátha tud valaki bevállt céget mondani)
Mivel kezdő DIY-es vagy, kezdjük az elején: nem lehet mindent céggel csináltatni. (Ha egész profilt veszel, érdemes ott, ahol rögtön, vágási díj ellenében megteszik😉)
Kezdő készlet: semmi+ 1db 50+-os szomszéd férfiember. Tőle kéred kölcsön ezeket: vasfűrész, gumipók(lehet kettő is) és egy darab léc, vagy deszka darab, stb. kis segítség:IMG_20210408_120913.jpg
Ezeket összeaplikálod így:IMG_20210408_115727.jpgIMG_20210408_115720.jpg
És a fűrésszel levágod. Természetesen, ha valaki más térdel rá, akkor könnyebben fűrészelsz. A végén még megkérdezed a szomszédot, van-e egy kis darab legalább 120-as csiszoló papírja örökbe. Ezt azért már illik egy üveg sör átadásával kérdezni. Lesz neki csiszolópapír... 😉
Az így szerzett csiszolóval letisztázhatod a vágást.
 

Attachments

  • IMG_20210408_115727.jpg
    IMG_20210408_115727.jpg
    230.2 KB · Megtekintések: 3
Back
Oldal tetejére