• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Semmi extra nem kell hozzá. Nálam az RGB szalagbol 4 kábel jön le. 3 szín + a táp. Nálam pl a zöld ki is lett kötve, mert szerintem béna. Hideg + meleg fehér, piros + kék az RGB szalagból, és a zöld helyére egy 4000K-es CRI95-ös szalag van kötve. Nekem ez vált be a legjobban.
Félreértetted. A TC420 csupán egy időzíthető dimmer. Vagyis a fade in/out menni fog vele, de a ledeket nem színezi át :) Sőt, RGB szalagból is csak úgy tudsz kéket "kinyerni", ha egy speckó csatlakozóval (vagy barkács módszerrel) a különböző ledek kábeleit szétválasztod és külön csatornákra kötöd. Ha kék fényt akarsz, használj kék szalagot. De szerintem teljesen felesleges.
 
Félreértetted. A TC420 csupán egy időzíthető dimmer. Vagyis a fade in/out menni fog vele, de a ledeket nem színezi át :) Sőt, RGB szalagból is csak úgy tudsz kéket "kinyerni", ha egy speckó csatlakozóval (vagy barkács módszerrel) a különböző ledek kábeleit szétválasztod és külön csatornákra kötöd. Ha kék fényt akarsz, használj kék szalagot. De szerintem teljesen felesleges.
Koszonom, akkor a naplemente/felkelte miatt is hasznalnom kell RGB szalagot
 
Semmi extra nem kell hozzá. Nálam az RGB szalagbol 4 kábel jön le. 3 szín + a táp. Nálam pl a zöld ki is lett kötve, mert szerintem béna. Hideg + meleg fehér, piros + kék az RGB szalagból, és a zöld helyére egy 4000K-es CRI95-ös szalag van kötve. Nekem ez vált be a legjobban.
Tehat akkor a feher+piros+kek, amire nekem is szuksegem lesz valszeg, koszi
 
A holdfeny igazabol 4000 Kelvines feher feny, ami meglepo modon melegebb, mint a nappali napfeny (6500K). Az agy ennek ellenere kekes fenynek azonositja. Ha valoban termeszetkozelit szeretnel, nem kell a 3 fele feher szalagon kivul semmi mas.
 
Koszonom, akkor a naplemente/felkelte miatt is hasznalnom kell RGB szalagot
Attól függ, mi a cél?
Ha valóban azt a 3-5 percet akarod naponta lesni, amikor "felkel vagy lemegy" a nap az akváriumban, akkor akkor igen.
Ha viszont csak az élőlényeket (főleg a halakat) szeretnéd megkímélni a hirtelen fényerő változástól, stressztől, akkor teljesen mindegy milyen színhőmérséklettel történik ez.
 
Ebben igazad van... Ez a kék fény inkább csak az én szememnek tetszik. Anno komolyabban utána jártam a napfény napi színhőmérséklet görbéjének... Ha jól emlékszem kora reggel volt nagyon meleg amihez kellett a piros... És délelőtt volt nagyon hideg amihez pedig a kék. Amúgy nekem szemre leginkább a 10.000K+6500K+4000K keveréke tetszett.
A holdfeny igazabol 4000 Kelvines feher feny, ami meglepo modon melegebb, mint a nappali napfeny (6500K). Az agy ennek ellenere kekes fenynek azonositja. Ha valoban termeszetkozelit szeretnel, nem kell a 3 fele feher szalagon kivul semmi mas.
 
Dettó, csak az akváriumi napfelkeltekor még nem vagyok otthon így én napnyugtát bámulok:)
IMG_20201107_205920.jpg
A fehér ledek kb 25%-on, a piros sor kb 50%.
Bocs a képminőségért...
 
Sziasztok, nekem is elkészült a világításom :) Szalagok: 2x2m 2700K CRI 90+, 2m 4000K CRI 95+, 2m 6500K CRI 90+, 2m 10000K CRI 85, 2m RGB.

Az egészet egy Licah 5 csatornás LED vezérlő működteti.

Érzésre belőttem az időt, és a fényerőt, de eléggé elbrujánzott az algám, ezért kérnék egy kis segítséget. Van lux mérőm. Kérdésem, hogy ilyenkor ezt hogyan használjam? Milyen távolságról mérjek? Illetve milyen lux értéket célozzak meg? Az akvárium inkább halas mint növényes (Anubias, Microsorum, Bolbitis, Buce... van benne). CO2 nincs, tápozást Profito + Carbo. Alapterület: 200x55cm, a magassága pedig 60cm. Illetve ugye ha megvan a kívánt fényerő akkor kérdés, hogy mennyit menjen ezen a fényerőn?

View attachment 96841View attachment 96840

View attachment 96842
Bocs, ez milyen profil pontosan?
 
Gabesz! Nem tudok válaszolni a privát üzenetedre, de a kérdésedre válaszolva: az általam használt profil szerintem a neked szükséges hosszúságban már nem lenne megfelelő, mert nem elég merev.
 
Érdekes, hogy mindig úgy hasonlítják össze a Cree LEDeket a szalaggal, hogy előbbin van hűtés, utóbbin meg nincs. :) Oszt' mégis jobban teljesít az előbbi hosszú távon... Én azt mondom, hogy érdemes megnézni, melyik mennyi lument ad le, mekkora sugárzási szög mellett, mekkora fogyasztás mellett. Egyébként szinte mindegy milyen LED-es használsz, csak rendes tápot rakj alá és ne hagyd melegedni.

Ennél pedig nem találsz olcsóbb és egyszerűbben elkészíthető (low end) világítást - és még jól is néz ki:
View attachment 41238
View attachment 41239

Barkácsboltban vásárolt 1m-es 22mm széles alu profil fele (999Ft/m, hódos barkácsáruház)
1m (2x50cm, egymás mellett) vízálló, SMD5050 60db/m CW LED szalag (1015Ft/m, aukciós link moderálva)
20W vízálló 12V ipari táp, ez a legdrágább része, segít az élettartalmon (cca. 2500Ft, itthon több helyen)
+kb. 5cm levegőztető cső - az üveg védelmére, hogy ha az ember huzogatja, le ne pattanjon a széle (GA csiszolt szélű nanok előnyben ;)
+4 csepp pillanatragasztó
-0,5cm2 bőr az ujjakról ;)

View attachment 41240

Elkészítés kb. 10 perc, ha az előforrasztott részt használja az ember (méretre vágások, aluprofilban 4 horony kivágása, 4 ragasztás).

Két hátránya van: - ebben a formában pl. garnélás nanokhoz kiváló, mert a fél méter olyan 800-900 lument ad le.
- 12V-vel megtáplálva, mivel nincs hűtés, a 2 párhuzamos csík közel 50C hőmérsékletű most - az 1 csíkos ugyanebben olyan 38C körül van (27C szobahőmérséklet mellett).

Ha lesz kis időm mérek egyet most és egy év múlva.
Jó ez a hornyos kivágás, ötletet adtál, köszi szépen! :)
 
Sziasztok! Kérdésem a következő:
Ha 5730-as (12v, 18w/m, 3000lm/m) ledsorokkal szeretnék világítást barkácsolni, akkor hány sort tegyek egymás mellé ahhoz, hogy "fényágyúm" legyen? Szándékosan nem akarok lumen-wattos/liter ágon gondolkodni, mivel úgyis erősen ledimmelve szeretném használni, tapasztalati úton beállítva.
 
Sziasztok! Kérdésem a következő:
Ha 5730-as (12v, 18w/m, 3000lm/m) ledsorokkal szeretnék világítást barkácsolni, akkor hány sort tegyek egymás mellé ahhoz, hogy "fényágyúm" legyen? Szándékosan nem akarok lumen-wattos/liter ágon gondolkodni, mivel úgyis erősen ledimmelve szeretném használni, tapasztalati úton beállítva.
Az akvárium paramétereitől függ.
Méret, technika, növényes vagy nem...
 
Sziasztok! Kérdésem a következő:
Ha 5730-as (12v, 18w/m, 3000lm/m) ledsorokkal szeretnék világítást barkácsolni, akkor hány sort tegyek egymás mellé ahhoz, hogy "fényágyúm" legyen? Szándékosan nem akarok lumen-wattos/liter ágon gondolkodni, mivel úgyis erősen ledimmelve szeretném használni, tapasztalati úton beállítva.
Kell legalább az akva mérete, hogy mit akarsz bevilágítani.
Egyébként az 5730-as ledeknél gyártói marketing a 3000lm/méter, 2.500-al érdemes számolni 100%-on.
 
Kell legalább az akva mérete, hogy mit akarsz bevilágítani.
Egyébként az 5730-as ledeknél gyártói marketing a 3000lm/méter, 2.500-al érdemes számolni 100%-on.
100*40*50 hagyományos standard. Jelenleg low növényes, de high tech növényes lehetőség is érdekelhet későbbiekben. Tudom, hogy a gyártói 3000lm csak kb 2500 valójában. 😁Már átolvasgattam az Anro honlapján... Illetve már itt is elég sokat olvastam pro és kontra... Csak beadtam a gumicsontot, hogy tudjam szűrni a hozzáértőbb hozzászólást. 🤫Tehát, ha van valakinek ilyen, akkor hány sorra jött ki? 🌈
 
100*40*50 hagyományos standard. Jelenleg low növényes, de high tech növényes lehetőség is érdekelhet későbbiekben. Tudom, hogy a gyártói 3000lm csak kb 2500 valójában. 😁Már átolvasgattam az Anro honlapján... Illetve már itt is elég sokat olvastam pro és kontra... Csak beadtam a gumicsontot, hogy tudjam szűrni a hozzáértőbb hozzászólást. 🤫Tehát, ha van valakinek ilyen, akkor hány sorra jött ki? 🌈
Szerintem 7 sort rakhatsz nyugodtan.
 
1m-es sorokkal számolva szerintem is 7-8 sor. Nagy része 6500K, de lehet variálni 4000K és piros szalagokkal is...ez már szubjektív, hogy kinek milyen árnyalatú megvilágítás tetszik, illetve hogy milyen hardscape lesz benne.
 
Back
Oldal tetejére