• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY-LED szalagos világítás

Én is őket akartam javasolni. Egyébként konkrétan megnevezi lehet céget a forumon, csak a direkt link nem támogatott? Vagy csak mert GA-nak ez nem direkt konkurencia?
A fórumokon általában nem szabad reklámtevékenységet folytatni. Hogyan szűröd ki, hogy én csak egy segítőkész átlagpolgár vagyok, vagy érdekeltség miatt ajánlok valakit? Illetve ennek ellenkezője is, ha pl. lejáratni próbálok egy webshopot, azért a fórum üzemeltetője mégis hogyan vállaljon felelősséget?
Jelen esetben én pl. nem ismerem az ajánlott céget, csupán találkoztam már a weboldalukkal. És nem azért ajánlottam, mert jobbnak vélem a többi cégnél, csak mert náluk elég sok alkatrész fent van a webshopban, könnyű átlátni a palettát. Ha ismerném a gyártó honlapját, azt linkeltem volna.
Van ennek ugvyanakkor egy erkölcsi és egy jogi oldala is. A facebookon pl nem írhatod le az eredeti szót, de azt leírhatod hogy f@sz - kijátszva az algoritmusokat. Az már legyen a te szegénységed, hogy mindenképp ezt a szót akarod használni :)
 
miért nem v-tac cri 95 5730-as szalagból akarod megcsinálni a világítást? az a legjobb szalag jelenleg...
üvegtetőt fel lehet rakni kis fém kampókkal, a GA weboldalán fent van...
én is használtam tetőt, amig picik voltak a fiaim, mert nekem is mindent is beledobáltak 🤣🤣🤣
szerencsére már leszoktak róla, így már nem kell a tető, sokkal jobb tető nélkül... 😊😊
Eddig nem találtam rá, a helyi ledes üzlet oldalát böngésztem. Nekik még nincs, de már keresem a lelőhelyet, ahol remélem, minden mást is tudok rendelni hozzá.
A kampós és csúszótetős lehetőségeket nézegettem most, melyik praktikusabb, könnyebben kivitelezhető kezelhető.

Köszönöm a tippeket :)
 
Eddig nem találtam rá, a helyi ledes üzlet oldalát böngésztem. Nekik még nincs, de már keresem a lelőhelyet, ahol remélem, minden mást is tudok rendelni hozzá.
A kampós és csúszótetős lehetőségeket nézegettem most, melyik praktikusabb, könnyebben kivitelezhető kezelhető.

Köszönöm a tippeket :)
csuszótetőst szerintem felejtsd el...
gondolj a jövőre, pár év múlva úgyis szabadulnál a tetőtől... 😊
 
Eddig nem találtam rá, a helyi ledes üzlet oldalát böngésztem. Nekik még nincs, de már keresem a lelőhelyet, ahol remélem, minden mást is tudok rendelni hozzá.
A kampós és csúszótetős lehetőségeket nézegettem most, melyik praktikusabb, könnyebben kivitelezhető kezelhető.

Köszönöm a tippeket :)
5730-as ledszalag van az anrodiszlec.hu-n😉
 
@elektrorudi, kéne tanács... Még vekengek a pilács témán. Az anro oldalán láttam egysoros alu profilt, amihez foncsoros búra van. Ugye az 5730 led 120fokos szögben terít. (meg a többi is) Viszont a foncsorral lehet ezt változtatni 60 fokosra, vagy 10 fokosra. Na mármost, ha egy ilyen foncsorosból tennék az aki fölé 6-8 sort, akkor eleve magasról kéne indítani, hogy a szög "szárai" kinyíljanak az akva mélységében és egyenletes legyen a terítés. 50 cm, vagy magasabbról már nem annyira zavarna pancsoláskor a lámpa, a dizájn is háttérbe szorulna, nyílván függeszteném. Van értelme, vagy csak parasztvakítás? 🤔

Mindamellett létezik dimmelhető, nem kínai(cseh, Sinkor) led lámpa WRB. Ebben a zöld led nincs. Árban van olyan baráti, hogy elbizonytalanodtam, nekifogjak e a saját fényágyúnak, mert a meglévő Aquael Leddy Slim mellett már lehet elég lenne... És az Aquael színe is tetszik... Azt már használom egy ideje... Jó ez a WRB, vagy inkább 5730 csík?
Ha a foncsoros gondolat használható, akkor szinte tuti, hogy a gyári lámpa elvetésre kerül...
 
@elektrorudi, kéne tanács... Még vekengek a pilács témán. Az anro oldalán láttam egysoros alu profilt, amihez foncsoros búra van. Ugye az 5730 led 120fokos szögben terít. (meg a többi is) Viszont a foncsorral lehet ezt változtatni 60 fokosra, vagy 10 fokosra. Na mármost, ha egy ilyen foncsorosból tennék az aki fölé 6-8 sort, akkor eleve magasról kéne indítani, hogy a szög "szárai" kinyíljanak az akva mélységében és egyenletes legyen a terítés. 50 cm, vagy magasabbról már nem annyira zavarna pancsoláskor a lámpa, a dizájn is háttérbe szorulna, nyílván függeszteném. Van értelme, vagy csak parasztvakítás? 🤔

Mindamellett létezik dimmelhető, nem kínai(cseh, Sinkor) led lámpa WRB. Ebben a zöld led nincs. Árban van olyan baráti, hogy elbizonytalanodtam, nekifogjak e a saját fényágyúnak, mert a meglévő Aquael Leddy Slim mellett már lehet elég lenne... És az Aquael színe is tetszik... Azt már használom egy ideje... Jó ez a WRB, vagy inkább 5730 csík?
Ha a foncsoros gondolat használható, akkor szinte tuti, hogy a gyári lámpa elvetésre kerül...
Megtisztelő a kérdésed.
Az ANRO-t az egyik legtisztességesebb kereskedőnek tartom. Amit állítanak, az feltehetőleg igaz. Elképzelhető, hogy oldalirányban valóban ilyen keskeny az irányszöge.
De... Amint a képeken is látható és a le is írják, a keskeny irányszög, részben a magas oldalfalnak köszönhető. Azaz, a fény egy jelentős része elnyelődik, miközben az egyik falról a másikra vetődik. Ami pedig amúgy is kifelé ment volna, azt összegyűjti a fél lencse, és egy keskeny nyalábot hoz létre. Nagyon kisarkítva, csak hogy értsd mire gondolok: veszel egy zárt dobozt, beleteszel egy fényforrást, és a dobozt átlyukasztod valamivel. Mennyi lesz a kilépő fény szöge? 1°! És mennyi fény lép ki a dobozból és mennyi nem lép ki??? Hát....
De van itt még valami: ezt csak az oldalirányba sugárzó fénnyel teszi meg. Ami hosszirányban sugárzódik, azzal nem csinál semmit. Vagyis, dehogynem... a plexi burán áthaladva, még nagyobb törést szenved, tehát nem 120 fokos szögben fog kilépni a plexiből, hanem 160 (-180?) fokban! Tehát amit nyernél vámon elveszted a réven.
Valódi nyereséget és valódi sugárzási szög csökkentést csak eleve lencsékkel gyártott LED-del lehet elérni. Ha "foncsorozással" lehetne bármi hasznosat csinálni, már mindenki ezt gyártaná, és nem küzdenének minden egyes lumenért a LED gyártók. Ja... és szerintem ez nem foncsor, mert a tükröket foncsorozzák (visszaverővé teszik az üvegfelöletet valami ezüst kolloiddal). Ezt egyszerű lencsének mondanám.

Ilyesmi az "igazi" lencsés LED. Ami nem ilyen, azzal nem foglalékoznék (leglábbis, ilyen céllal nem).
Cree.jpg
 
Utoljára módosított:
Megtisztelő a kérdésed.
Az ANRO-t az egyik legtisztességesebb kereskedőnek tartom. Amit állítanak, az feltehetőleg igaz. Elképzelhető, hogy oldalirányban valóban ilyen keskeny az irányszöge.
De... Amint a képeken is látható és a le is írják, a keskeny irányszög, részben a magas oldalfalnak köszönhető. Azaz, a fény egy jelentős része elnyelődik, miközben az egyik falról a másikra vetődik. Ami pedig amúgy is kifelé ment volna, azt összegyűjti a fél lencse, és egy keskeny nyalábot hoz létre. Nagyon kisarkítva, csak hogy értsd mire gondolok: veszel egy zárt dobozt, beleteszel egy fényforrást, és a dobozt átlyukasztod valamivel. Mennyi lesz a kilépő fény szöge? 1°! És mennyi fény lép ki a dobozból és mennyi nem lép ki??? Hát....
De van itt még valami: ezt csak az oldalirányba sugárzó fénnyel teszi meg. Ami hosszirányban sugárzódik, azzal nem csinál semmit. Vagyis, dehogynem... a plexi burán áthaladva, még nagyobb törést szenved, tehát nem 120 fokos szögben fog kilépni a plexiből, hanem 160 (-180?) fokban! Tehát amit nyernél vámon elveszted a réven.
Valódi nyereséget és valódi sugárzási szög csökkentést csak eleve lencsékkel gyártott LED-del lehet elérni. Ha "foncsorozással" lehetne bármi hasznosat csinálni, már mindenki ezt gyártaná, és nem küzdenének minden egyes lumenért a LED gyártók. Ja... és szerintem ez nem foncsor, mert a tükröket foncsorozzák (visszaverővé teszik az üvegfelöletet valami ezüst kolloiddal). Ezt egyszerű lencsének mondanám.

Ilyesmi az "igazi" lencsés LED. Ami nem ilyen, azzal nem foglalékoznék (leglábbis, ilyen céllal nem).
View attachment 149684
Köszi. Ez kielégítő volt. A gyári pilács? (Sinkor WRB led lámpa) Annak van realitása? Vagy csak szimplán tévúton járnak?
 
Köszi. Ez kielégítő volt. A gyári pilács? (Sinkor WRB led lámpa) Annak van realitása? Vagy csak szimplán tévúton járnak?
Megnéztem a lámpa adatlapját. Nekem kicsit sem tűnik hitelesnek. A zöld fény kell a piros és kék mellé, máskülönben nem lesz ennyire kellemes az emberi szemnek az akvárium színe, mint a referenciafotókon (hanem sokkal lilásabb). Kivéve persze, ha a piros és kék ledek fényerejét teljesen elnyomja a 6000-es fehér fény. Ez amúgy nem lehetetlen, hiszen a ledek fele fehér (W:R:B -> 3:2:1) és bizonyára valóban sokkal erősebb a fényük. (Megjegyzem, a fotókon ügyesen sehol nem látszik a lámpa maga - nem mintha nem lehetne könnyedén manipulálni a fotó színeit lés fényerejét)
Megnéztem a linkelt tesztet is, ahol 4 kül. lámpát hasonlítanak össze. Igazából nagyon meggyőző ahogyan mérésekkel is alátámasztják, csak én egyszerűen nem hiszem el :)
Luxot mérnek egy-egy ponton, ez amúgy sem túl jó módszer a fényáram megállapítására. Számokban kifejezve, másképp: azt állítják, hogy átlagosan 185 lm/W fényhasznosítással üzemel a lámpa. Ez a szám így ugyan nincs leírva sehová, de 60-as lámpa esetében 20 W=3706 lm, ebből kiindulva egyszerű a matek. A 60-as Chihiros A1 lámpa esetében (39 W=5800 lm) ez 150 lm/W, pedig kizárólag nagy fényerejű fehér ledek vannak benne, szemben a Sinkor lámpával. A Chihiros WRGB esetében - ahol vegyesen vannak gyengébb fényerejű színes ledek is - ez a szám 54 lm/W, ami értelemszerűen jóval kevesebb, ez a reális.
Kizártnak tartom, hogy ilyen nagy fényerőt tudjanak kipréselni a ledekből, de ha mégis, azt ilyen olcsón kínálják.
Nem akarok ismeretlenül csalást kiáltani, de finoman szólva is gyanús. Szóval hiszem ha látom.
 
átlagosan 185 lm/W fényhasznosítással üzemel a lámpa
Megnéztem a sima fehér verziót is. A 60 cm-esnél ez is ugyanúgy 20 Wattos (mint a WRB), de erre már 5615 lument írnak, azaz >280 lm/W fényhasznosítást :)
Legjobb tudásom szerint jelenleg a - nem csak laborkörülmények között használható - leghatékonyabb, elérhető ledek legfeljebb 190 lm/Wattot tudnak.

Három lámpával e videó alapján azért elég jónak tűnik a fényerő:
 
Köszi. Ez kielégítő volt. A gyári pilács? (Sinkor WRB led lámpa) Annak van realitása? Vagy csak szimplán tévúton járnak?
Nem vettem a fáradságot, hogy elvégezzem azokat a számításokat, amiket @Jopet elvégzett. Az azért elég beszédes. :( A termék mellé odavetett akváriumfotók semmitmondóak, pláne, hogy a legtöbbön még a lámpa sem látszik. Valószínűleg valami akvarisra fórumról lementettek egy pár szép képet oszt' odabiggyeszették.
Viszont elolvastam 30 cseh vásárló értékelését a termékről... Vegyes, ahogy lenni szokott. :censored:
Az ilyen vásárlói értékeléseknél, általában a negatív vagy semleges értékelésekre érdemes figyelni. Azok az értékelők valóban foglalkoznak a dologgal, és nem csak lelkendeznek a saját magukat igazoló választásuk miatt.
Szerintem ugyan olyan kínai lámpa, mint a többi több száz (vagy ezer) kínai gyártó lámpája. Még a fényerő szabályzója is olyan, mint amit pl. az ANRO oldalán is lehet kapni 1.100,- ért.
Nem szaporítom tovább a szót. Javaslom, olvasd el te is azok véleményét, akik már vettek ilyet.
 
Utoljára módosított:
@elektrorudi, kéne tanács... Még vekengek a pilács témán. Az anro oldalán láttam egysoros alu profilt, amihez foncsoros búra van. Ugye az 5730 led 120fokos szögben terít. (meg a többi is) Viszont a foncsorral lehet ezt változtatni 60 fokosra, vagy 10 fokosra. Na mármost, ha egy ilyen foncsorosból tennék az aki fölé 6-8 sort, akkor eleve magasról kéne indítani, hogy a szög "szárai" kinyíljanak az akva mélységében és egyenletes legyen a terítés. 50 cm, vagy magasabbról már nem annyira zavarna pancsoláskor a lámpa, a dizájn is háttérbe szorulna, nyílván függeszteném. Van értelme, vagy csak parasztvakítás? 🤔

Mindamellett létezik dimmelhető, nem kínai(cseh, Sinkor) led lámpa WRB. Ebben a zöld led nincs. Árban van olyan baráti, hogy elbizonytalanodtam, nekifogjak e a saját fényágyúnak, mert a meglévő Aquael Leddy Slim mellett már lehet elég lenne... És az Aquael színe is tetszik... Azt már használom egy ideje... Jó ez a WRB, vagy inkább 5730 csík?
Ha a foncsoros gondolat használható, akkor szinte tuti, hogy a gyári lámpa elvetésre kerül...
"Jó ez a WRB, vagy inkább 5730 csík?"
Itt a fórumon, a hozzászólók 99%-a úgy hivatkozik pl. az "5730" -as LED-re, mintha az egy típus lenne, vagy valamilyen behatárolható fénytechnikai paraméterei lennének. :( Jó magam is többször leírtam, hogy ez csak a LED chip méretét jelenti, semmi mást.
Ez olyan, mintha egy szép új autót akarnál venni, ezért bemennél egy tetszőleges autószalonba, hogy kérsz egy olyan autót, ami 4,8 méter hosszú, 1,9 méter széles, és 1,3 méter magas...
 
@Jopet , @elektrorudi , köszönöm a kielégítőnél is részletesebb és jobb véleményezést. 👍☺️ Valahogy nekem is túl szép volt minden, amit a cseh gyártó ajánlott magáról. Köszönöm a megerősítést. 🙂 Valószínűleg 2-3 Solis profilon lesz a DIY lámpám, a vezérlésen még gondolkodom, de az analóg megoldások közelebb állnak hozzám... Persze mindig lehet újítani...
Szerk. : 🤔persze itt jön a kérdés, létezik-e analóg dimmer, ami a hangtechnikai erősítőkhöz hasonlóan rendelkezik x csatornával, + egy master dimmerrel...? Gyanítom, nem...
 
Utoljára módosított:
"Jó ez a WRB, vagy inkább 5730 csík?"
Itt a fórumon, a hozzászólók 99%-a úgy hivatkozik pl. az "5730" -as LED-re, mintha az egy típus lenne, vagy valamilyen behatárolható fénytechnikai paraméterei lennének. :( Jó magam is többször leírtam, hogy ez csak a LED chip méretét jelenti, semmi mást.
Ez olyan, mintha egy szép új autót akarnál venni, ezért bemennél egy tetszőleges autószalonba, hogy kérsz egy olyan autót, ami 4,8 méter hosszú, 1,9 méter széles, és 1,3 méter magas...
Ezen felesleges minden alkalommal felhaborodnod. A forumozok 99%a a Vtac 5730 12V 95cri 120led/m szalagjat erti es ezzel te is tisztaban vagy. Ezt senki nem fogja igy minden alkalommal leirni. Ha bemegyek egy Tesla autoszalonba es kerek egy 5 meter hosszu, 2,3 m szeles es 1,7 m magas autot egy Model X-et fogok kapni, mert a helyszin es kontextus meghatarozza mit ertek a rovidites alatt.
 
Ezen felesleges minden alkalommal felhaborodnod. A forumozok 99%a a Vtac 5730 12V 95cri 120led/m szalagjat erti es ezzel te is tisztaban vagy. Ezt senki nem fogja igy minden alkalommal leirni. Ha bemegyek egy Tesla autoszalonba es kerek egy 5 meter hosszu, 2,3 m szeles es 1,7 m magas autot egy Model X-et fogok kapni, mert a helyszin es kontextus meghatarozza mit ertek a rovidites alatt.
Nem háborodtam fel.
 
Szeretnék a 110l akváriumom fölé egy jó kis tákolt pilácsot, azt hiszem itt jó helyen járok :)
Ezekre gondoltam, de nem rendelek még, előbb kérlek nézzétek meg, nem tévedtem-e el.

6 sor fehér 6x70cm = 4,2m -- 12600lm -- 75W, 50%-on ~6300lm, de ha hazudnak akkor is 5000 ami a duplája a mostanimnak.
1 sor vörös -- ezt nem számolnám bele a teljesítménybe, csak a szín miatt
Egy fő kérdésem van: biztos kell nekem 6 sor fehér? olyan soknak tűnik :D (most itt nem az ára miatt mondom elsősorban) 5 sor 1050lm fehér. (és 75 W táp elég akkor már)

így néz ki most a bevásárlólista:
LED szalag beltéri 5730-120 - hideg fehér CRI955
LED szalag beltéri 5050-60 - Vörös, de nincs raktáron, úgyhogy lehet hogy RGB1
MINI-01-A - Alumínium RS profil (felületre) LED szalaghoz, átlátszó burával6
végzáró elem7
végzáró furattal7
Tápegység 12V 100w1
S2 PRO1
 
Szeretnék a 110l akváriumom fölé egy jó kis tákolt pilácsot, azt hiszem itt jó helyen járok :)
Ezekre gondoltam, de nem rendelek még, előbb kérlek nézzétek meg, nem tévedtem-e el.

6 sor fehér 6x70cm = 4,2m -- 12600lm -- 75W, 50%-on ~6300lm, de ha hazudnak akkor is 5000 ami a duplája a mostanimnak.
1 sor vörös -- ezt nem számolnám bele a teljesítménybe, csak a szín miatt
Egy fő kérdésem van: biztos kell nekem 6 sor fehér? olyan soknak tűnik :D (most itt nem az ára miatt mondom elsősorban) 5 sor 1050lm fehér. (és 75 W táp elég akkor már)

így néz ki most a bevásárlólista:
LED szalag beltéri 5730-120 - hideg fehér CRI955
LED szalag beltéri 5050-60 - Vörös, de nincs raktáron, úgyhogy lehet hogy RGB1
MINI-01-A - Alumínium RS profil (felületre) LED szalaghoz, átlátszó burával6
végzáró elem7
végzáró furattal7
Tápegység 12V 100w1
S2 PRO1
A fény erőssége az áramerősség változtatásával exponenciálisan változik, tehát az 50%-os számítás nem jó, de nem is baj, felesleges vele foglalkozni. A ledek élettartamának növelése érdekében elég kisebb dimmelés is bőven. Ebből a szalagból igen, elég neked 5 sor is, de ha erős megvilágítású high-tech akva a cél, én beletenném a hatodikat is hogy legyen tartalék. Vörös is felesleges melléjük, csak akkor használd, ha tetszik a látványa a fény kis mértékű "pirosításának".
A profilokat ráapplikálod valamire, vagy csak egymáshoz? Utóbbi esetén jobban járnál SOLIS profillal, 3 sor led belefér. REFERENCIA
A vezérlő helyett lehet opció a TC420 is (megfelelő helyről beszerezve nem is sokkal drágább), jóval többet tud és több árammal is megbirkózik.
 
Szeretnék a 110l akváriumom fölé egy jó kis tákolt pilácsot, azt hiszem itt jó helyen járok :)
Ezekre gondoltam, de nem rendelek még, előbb kérlek nézzétek meg, nem tévedtem-e el.

6 sor fehér 6x70cm = 4,2m -- 12600lm -- 75W, 50%-on ~6300lm, de ha hazudnak akkor is 5000 ami a duplája a mostanimnak.
1 sor vörös -- ezt nem számolnám bele a teljesítménybe, csak a szín miatt
Egy fő kérdésem van: biztos kell nekem 6 sor fehér? olyan soknak tűnik :D (most itt nem az ára miatt mondom elsősorban) 5 sor 1050lm fehér. (és 75 W táp elég akkor már)

így néz ki most a bevásárlólista:
LED szalag beltéri 5730-120 - hideg fehér CRI955
LED szalag beltéri 5050-60 - Vörös, de nincs raktáron, úgyhogy lehet hogy RGB1
MINI-01-A - Alumínium RS profil (felületre) LED szalaghoz, átlátszó burával6
végzáró elem7
végzáró furattal7
Tápegység 12V 100w1
S2 PRO1
Szerintem ott hibádzik az elmélet, hogy a vörös szalagot nem számoltad bele a táp teljesítményébe. Nekem az 5050-60 szalag 14,4 W/m, tehát 0,7 méternyi belőle plusz 10 W. Így viszont (ha egy tápra teszel mindent) a 100 W táp kevés lesz, mert legalább 20%-ot szoktak ráhagyni a teljesítményre. Nem tudom, mennyire probléma, ha ezt nem tartjuk be. Elvileg az S2 Pro 80 W-ot tud vezérelni, így a 100 W-os táp sok lehet neki. Valószínűleg jelerősítővel meg lehet oldani, de ehhez már nem értek. Vörös szalag nem feltétlenül kell bele. Arra jó, hogy jobban kiemeli a vörös színeket. Elég lehet 5 szalag is. Egy ilyen lámpát később bármikor lehet bővíteni. Én arra törekedtem, hogy minél kevesebb maradék legyen. A szalagokat egész méteres darabokban lehet venni, a tartó profilokat 2 méteres szálakban (tehát pont nem jön ki belőle 3x0.7m). Szerintem a tartó sokkal nagyom kihívás, mint az elektronikai rész :)
A táp kérdését úgy hidaltam át, hogy két külön tápra tettem, így nem ütköztem a 80W-os korlátba. 80W-nál nagyobb teljesítmény esetén csak ipari tápot lehet kapni, ott pedig házilag meg kell oldani az érintésvédelmet is. Nekem külön tápon vannak a hidegfehér és a természetes fehér+vörös szalagok. Külön vezérlem őket, érdekes hatást lehet elérni, ha eltolva kapcsolódnak fel és le :)
 
Back
Oldal tetejére