• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diana Walstad könyvének fordítása

Z1234

VIP kertész
Szia újra elérhetővé tudnád tenni valami módon?
Szerintem érdemes az eredeti angol, vagy hivatalos (német stb) fordítást beszerezni. Ezekben az információ ábrákkal, táblázatokkal stb szerepel, és nem csak kivonatok a könyvből.
És a szerző szvsz amúgyis megérdemli ezt, ha megnézed mondjuk a hivatkozások listáját, akkor látszik, hogy nem kevés munka lehet benne.

Sajnos nem olcsó, én amazon-on rendeltem meg, de a legtöbb akváriumra fordított kacatom közül ez érte meg a legjobban. És elhiheted, eléggé tele van a szekrényem.

Dhanten

Kertész tanonc
Szerintem érdemes az eredeti angol, vagy hivatalos (német stb) fordítást beszerezni. Ezekben az információ ábrákkal, táblázatokkal stb szerepel, és nem csak kivonatok a könyvből.
És a szerző szvsz amúgyis megérdemli ezt, ha megnézed mondjuk a hivatkozások listáját, akkor látszik, hogy nem kevés munka lehet benne.

Sajnos nem olcsó, én amazon-on rendeltem meg, de a legtöbb akváriumra fordított kacatom közül ez érte meg a legjobban. És elhiheted, eléggé tele van a szekrényem.
Megvan, csak az angolom nem a legjobb.

Pendulum

VIP kertész

Hihetetlen mennyiségű érdemi infót mond el a könyv. Meg ad egy olyan látásmódot, amit egyik akvarisztikai könyv sem tud, semmilyen nyelven. Nem lennék őszinte ha azt mondanám ismerek minden növényes témájú könyvet, de 1-2 be beleolvastam, és teljesen különbözött attól az érzéstől, amit a Walstad-féle könyv olvasása közben éreztem.

Nem csak azoknak ajánlom akik a könyvben leírt módszert űzik.

Pendulum

VIP kertész
Amúgy a kivonat a szerző tudtával és engedélyével készült el, így etikai problémák nem merülhetnek fel, de tény hogy megérdemli, hogy megvegyük a könyvét. :)

elektrorudi

VIP kertész

Igen, csak az lehet a baj, hogy több százezer forintba kerül...
... mire valaki a megfelelő szintre hozza a nyelvtudását.

ezsolt80

Legenda
de utána leteheted a felső fokú szakmai nyelvvizsgát belőle (igaz a nagynyomású rendszerek és szűrők szakmai kifejezései még ezután egy különbözeti vizsgát igényelnek hogy teljes körű édesvizi akvarisztikai szaknyelved legyen) :D

Z1234

VIP kertész
[OFF]
Megéri a nyelvtanulás is, még ha a könyvet nem is olvasod el! Szerencsére olyan világban élünk, ahol csupán egy idegen nyelv (angol) megtanulása már hatalmas előnyökkel jár, mert gyakorlatilag a világon szinte mindenhol tanítják.

(Én még oroszul kezdtem tanulni, de változtak az idők.)

Egyébként a könyv szerintem középfokú angollal simán olvasható, esetleg pár szakkifejezés lehet ismeretlen.

Utoljára módosított:

Pendulum

VIP kertész
Egyébként a könyv szerintem középfokú angollal simán olvasható, esetleg pár szakkifejezés lehet ismeretlen.
Én konkrétan a középfokú, a diplomámhoz kötelező nyelvvizsgára való felkészülésnek tekintettem a lefordítást és összefoglalást. Természetesen sok volt az ismeretlen fogalom, így szótár nélkül nem ment volna.

Bálint Nagy

Tapasztalt kertész
A megjegyzésed rovatban azt olvastam, hogy nem világos, hogy DW ro vizet, vagy csapvizet használ-e. A könyvében leírtakat logikailag átnézve szerintem csapvizet használ, hiszen a vízre, mint nyersanyagforrásra hivatkozik.

Z1234

VIP kertész
A megjegyzésed rovatban azt olvastam, hogy nem világos, hogy DW ro vizet, vagy csapvizet használ-e. A könyvében leírtakat logikailag átnézve szerintem csapvizet használ, hiszen a vízre, mint nyersanyagforrásra hivatkozik.
Bálint, ha van időd, érdemes elolvasni a könyvet, rengeteg információ van benne víz kémiával kapcsolatban (növényes) akvarisztikai szemszögből.

Csapvíz és csapvíz között is van különbség, tehát nem lehet általánosítani. Jobb esetben a csapvíz kiválóan alkalmas lehet az akvárium számára és teljesen felesleges RO vízzel vacakolni. Rosszabb esetben - akár ivóvíz minőségű - csapvíz rendszeres garnéla pusztulást is okozhat és a növények számára is alkalmatlan lehet.

Szerencsére nálunk jó minőségű a csapvíz, de sajnos extrém kemény. Nálam jól működik növényes-garnélás akváriumban. Első körben érdemes a vízmű honlapját felkeresni, és kis szerencsével részletes vízminőségi adatokat találhatsz, lehetőleg olyan mintavételi helyen, ami közel van hozzád.

Z1234

VIP kertész
Elolvastam a könyvet. Ezért mondom, hogy szerintem ő nem ro vizet használ.
Akkor szerintem érdemes megnézned a csapvized adatait és összevetni a könyvben szereplő javaslatokkal, határértékekkel. (pl "nehézfémek", réz, ólom stb, különböző N vegyületek, P....) Ha nagyon kemény a vized, előfordulhat, hogy bizonyos növények kevésbé szeretik, mint mások. (Fordítva is igaz, ha extrém lágy a vized, akkor is lehetnek gondok.) Ezenkívül a talaj hatásáról is elég sok információ van. Például ha a talajodban (föld) nincs elég Ca, Mg, és emiatt bizonyos növények nem nőnek, akkor van egy procedúra, amivel ez pótolható. 100% RO visszasózás nélkül nem javasolt, többek között azért, mert pH nagyon ingadozhat és elmehet az akvárium túl savas irányba. Viszont ilyen esetben is számos tényező befolyásolhatja a kimenetelt, például bizonyos halfajok jól bírják az ilyen irányú kiképzést, esetleg a talaj pufferelő hatása miatt kevésbé okoz problémát.

Ha persze biztosra szeretnél menni, akkor RO víz és visszasózás jó irány, de ez elég macerás (és esetleg költséges) lehet, főleg, ha a csapvízed is tökéletes lenne.

Utoljára módosított:

Bálint Nagy

Tapasztalt kertész
:D Nem azért írtam, mert Walstad akváriumot akarok indítani, hanem csak zavarta a szemem a dolog. De köszi a kimerítő választ. :D

Oldal tetejére