• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural (Walstad módszer) és CO2

Nekem nagyon jó tapasztalataim vannak még a saját magam által összehordott, majd jól megérett kerti komposzttal, keverve virágfölddel. (Persze a komposztálás a panelban lakóknak nem megoldott)
A komposztot önmagában, agyaggal összegyúrva használtam még tápgolyózásra, az is jól működött.
 
Nekem nagyon jó tapasztalataim vannak még a saját magam által összehordott, majd jól megérett kerti komposzttal, keverve virágfölddel. (Persze a komposztálás a panelban lakóknak nem megoldott)
A komposztot önmagában, agyaggal összegyúrva használtam még tápgolyózásra, az is jól működött.

az agyagos cuccot a mai napig használom, csak szarvasmarhatrágyából, brutál tápanyagtartalom fillérekért
 
Kicsit visszakanyarodva az eredeti témához, szerintem érdemes összehasonlítani egy El Natural (NPT) akváriumot egy "hagyományos" Low Tech akváriummal CO2 szempontjából.

NPT-nél a talaj szervesanyag tartalma jelentős CO2 forrás már indításkor is. Ezért a víz CO2 koncentrációja tipikusan magasabb mint ami a levegő egyensúlyból adódna (ami csupán 0.5 mg/l). Ezt a CO2-t a növények fotoszintetizáció során relatíve gyorsan elhasználják, de gyorsan újra is termelődik (lásd ábra legelső hozzászólásnál). Persze ezek az értékek közel sincsenek egy CO2-adagolt akváriumhoz képest.

Egy "hagyományos" Low Tech akváriumnál általában nagy kapacítású biológiai szűrő üzemel. A baktériumok az ezen átáramló oxigéndús víz miatt CO2-őt termelnek. Ezt a növények fel tudják venni a vízből. Viszont ha a szűrő folyamatosan ki van takarítva, és nincs elég DOC (Disolved Organic Carbon), akkor kevesebb CO2 termelődik. Ilyenkor hiába adagolunk még több folyékony tápot, ha nincs elég C, a növények sínylődni fognak.

Másik CO2 forrás a sűrű víz csere lehet (mondjuk hetente 1-2). Ez egy komoly CO2 boom tud lenni. Például nálunk a kemény csapvíz 140 mg/liter (!) CO2-t tartalmaz. Ez már egy 30%-os vízcserénél is jelentős. Egy NPT nem támaszkodik erre, mivel a vízcserék sokkal ritkábbak.

Amit még érdemes lehet figyelembe venni, az a halak lélegzéséből adódó CO2. Nem tudja valaki, hogy ez nagyságrendileg mekkora?
 
Utoljára módosított:
A 0.5 ppm co2 temahoz annyit, hogy az valszeg csak a fizikailag oldottra vonatkozik.
 
Kijött egy érdekes videó, és a legelső hozzászólásban említett tanulmányra is hivatkozik. (Növények CO2 felvétele közvetlenül a talajból)

 
Utoljára módosított:
Megnéztem, és annyira szeretném látni, hogy mutatnak néhány példát ami jobban fejlődik co2 befecskendezés nélkül kevesebb fény mellett...
Beszél az Anubiasról amit valóban árnyékosabb helyre teszünk egy pörgetett akváriumban is, de hogyan fejlődhetne jobban CO2 nélkül és kevesebb fény mellett.
Tök alap lenne megmutatni két egyszerű akváriumot ezzel a növénnyel. Kb 10x gyorsabban fejlődik fény és gáz beoldással ugyanaz a növény.

Említi a Riccia Fluitianst. Egy sok fényes co2-es medencében napi gondot jelent sok esetben. Olyan brutálisan fejlődik, hogy szinte megállíthatatlan heti karbantartás mellett.

Ezt az egész lowtech high tech témát ki lehetne arra hegyezni, hogy az egyik mellett kevés karbantartás, kevesebb fejlődés a másik mellett sokkal több karbantartás, gyorsabb fejlődés van. És persze valamilyen szinten növényekkel vagyunk limitálva az egyiknél a másiknál nagyjából nincs limit.
Mindenki úgy válasszon úgy ami az életvitelhez passzol.

Hivatkozik a kemény vízre és hogy a legtöbb akváriumi növény kemény vizes helyekről jön. Pont az ilyen kijelentések miatt lesz komolytalan az egyébként komolyabb témájú vidi.

Mind1 megnéztem. :) Nálam lowtechebb csak te vagy per pill a fórumon a jégkása akváriumoddal :)
Több mint egy éve világítás nélkül járatom a nagy akváriumot. Anubias, Crypto Parva, Fissidens lakik benne. Nulla táp, nulla vízcsere, nulla világítás, nulla CO2. Ismerem az erő sötét oldalát :)
 
Megnéztem, és annyira szeretném látni, hogy mutatnak néhány példát ami jobban fejlődik co2 befecskendezés nélkül kevesebb fény mellett...
Beszél az Anubiasról amit valóban árnyékosabb helyre teszünk egy pörgetett akváriumban is, de hogyan fejlődhetne jobban CO2 nélkül és kevesebb fény mellett.
Tök alap lenne megmutatni két egyszerű akváriumot ezzel a növénnyel. Kb 10x gyorsabban fejlődik fény és gáz beoldással ugyanaz a növény.

Említi a Riccia Fluitianst. Egy sok fényes co2-es medencében napi gondot jelent sok esetben. Olyan brutálisan fejlődik, hogy szinte megállíthatatlan heti karbantartás mellett.

Ezt az egész lowtech high tech témát ki lehetne arra hegyezni, hogy az egyik mellett kevés karbantartás, kevesebb fejlődés a másik mellett sokkal több karbantartás, gyorsabb fejlődés van. És persze valamilyen szinten növényekkel vagyunk limitálva az egyiknél a másiknál nagyjából nincs limit.
Mindenki úgy válasszon úgy ami az életvitelhez passzol.

Hivatkozik a kemény vízre és hogy a legtöbb akváriumi növény kemény vizes helyekről jön. Pont az ilyen kijelentések miatt lesz komolytalan az egyébként komolyabb témájú vidi.

Mind1 megnéztem. :) Nálam lowtechebb csak te vagy per pill a fórumon a jégkása akváriumoddal :)
Több mint egy éve világítás nélkül járatom a nagy akváriumot. Anubias, Crypto Parva, Fissidens lakik benne. Nulla táp, nulla vízcsere, nulla világítás, nulla CO2. Ismerem az erő sötét oldalát :)

Egy föld talajú "El Natural" akváriumban az igazi kihívás nem is igazán az érzékenyebb növények nevelése, hanem több növény együtt tartása hosszú távon.

Ha nem hiszed, itt egy leírás egy nano akváriumról amiben egyedül H. callitrichoides (HC Cuba) van. Ez még High Tech esetén sem tartozik a legalapabb növények közé.

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388Shrimp.pdf

Ami a nehézséget okozza, hogyha több különböző növényt szeretnénk együtt tartani, akkor tapasztalat szerint előbb-utóbb bizonyos fajták "kikophatnak" az akváriumból.

Erre két főbb indok van:
  • verseny CO2-ért, ami limitáló tényező
  • Allelopátia
Ha sikerül összeszedni a CO2-t maximalizáló módszereket, akkor olyan növények együtt tartása is működhet, ami korábban csak High Tech esetén volt lehetséges. (Szerves) Talaj itt kulcs szerepet játszhat.

Szerintem ezért ér meg a téma némi utánajárást.

Ezt az egész lowtech high tech témát ki lehetne arra hegyezni, hogy az egyik mellett kevés karbantartás, kevesebb fejlődés a másik mellett sokkal több karbantartás, gyorsabb fejlődés van. És persze valamilyen szinten növényekkel vagyunk limitálva az egyiknél a másiknál nagyjából nincs limit.

Egy másik csoportosítási szempont lehet "Low Energy" vagy "High Energy". Szerintem egy High Tech ADA módszerű akváriumot is lehet "Low Energy", azaz kevés folyamatosan befektetett munkával üzemeltetni, ha az "egyensúly" megvan. Az ADA talaj ebben sokat segít.

És nem nehéz elképzelni azt a Low Tech akváriumot sem, aminek az üzemben tartása "High Energy". Folyamatos vízcserék, vegyszerekkel való bűvészkedés (H2O2...), kövek fogkefézése, stb, stb, a lista végtelen.
 
Utoljára módosított:
Azért nem gyenge az a 80 wattos, 320 dolláros low tech Aquatic Life Halos ledlámpa az akvárium fölött ;) :)

Több mint egy éve világítás nélkül járatom a nagy akváriumot. Anubias, Crypto Parva, Fissidens lakik benne. Nulla táp, nulla vízcsere, nulla világítás, nulla CO2. Ismerem az erő sötét oldalát
Kérlek, avass be - egy fotóval - mester.
Üdv
Anakin
:D
 
Utoljára módosított:
Megnéztem, és annyira szeretném látni, hogy mutatnak néhány példát ami jobban fejlődik co2 befecskendezés nélkül kevesebb fény mellett...
Beszél az Anubiasról amit valóban árnyékosabb helyre teszünk egy pörgetett akváriumban is, de hogyan fejlődhetne jobban CO2 nélkül és kevesebb fény mellett.:)

Nem megyek bele a low/high vitába, mert szerintem sincs értelme, de annyit hozzáteszek, hogy anubiasokat tartok high light (0,9 W/l 50-70 lm/l attól függően, hogy a a 2 Groluxot mennyi lumennek tekintjük, CO2 van, napi táp, 4 Gh víz) és low light akvában (0,15 W/l 8,5 lm/l, zero talaj, intenzív szellőztetés, heti vízcsere után szerény microtáp). A high light akvában havi 1 levelet hoznak (nana és barterii is), a low-ban 2-3 hetente kettőt, most is van vagy 6 fejlődő levél egy 25 cm hosszú nana bokron. Ráadásul személy szerint a low light melletti mélyebb, sötétzöld színét jobban szeretem. Az viszont igaz, hogy a levelek húsosabbak, vastagabbak, sokkal több gyökeret fejleszt CO2 mellett, mint a low körülmények között. Nyilván a több szén nagyobb cellulóztömeget tesz lehetővé.
 
A high light akvában havi 1 levelet hoznak (nana és barterii is)

Hmm :) ez biztos nem az az akvárium amit elhanyagoltál? :) :p

Ráadásul személy szerint a low light melletti mélyebb, sötétzöld színét jobban szeretem.

Ezért tesszük talaj közelébe akkor is ha több fény van.

Nekem most teljes sötétben így néz ki. Fotózni nem lehet nincs fény, szal csak mobilról.
Halványabb, homogén zöld. Nincs ecset, nincs luksi a levelen, nincs pontalga stb.
Az akváriumban amazonia van kb 3 éves lehet. :) Kb 3 féle anubias van bent.

IMG_4320.JPG

ízlések és pofonok azért.... :)

11457628805_93c233a2bb_h.jpgADA Nature Aquarium Gallery by Viktor Lantos, on Flickr

Aztán itt egy ügyfél akváriumunk amit 3.5 éve építettünk és tartunk karban hetente (heti karbi előtt épp). Solar HQI van felette. :snaphappy:

IMG_2942-3.5ev.jpg

Nah nem a vita kedvéért dobtam be. Levél szín nagyban a világítástól és intenzitástól is függ. Ahogy a fenti Green HQI-nál látszik totál más mint a fénycsöves lámpáknál (ada galéria fotó is fénycsöves volt).

nem offolom a topikot tovább (y)
 
A témával kapcsolódóan találtam még pár olvasmányt:

High sensitivity of Lobelia dortmanna to sediment oxygen depletion following organic enrichment
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1469-8137.2010.03584.x/pdf

"However, even moderate addition of labile organic matter (0.1–0.2%) reduced sediment O2 profoundly, and higher organic doses (0.4–1.6%) prolonged anoxia in the dark to 7–9 h with accompanying detrimental consequences for plant nutrition, root growth and photosynthesis. A fourfold decline of photosynthesis was also observed in field populations enriched with 0.8% organic matter for 80 d (Table 2)."
...
"To ensure high CO2 supply from the sediment to leaf photosynthesis, root surfaces must be large and highly permeable and air lacunae must be wide and short through roots and leaves. Moreover, to maintain high CO2 concentrations in plants growing on sediments of low decomposition rates, plants must prevent CO2 loss to the water via the intraplant gas transport route and this requires a lid (a diffusion barrier) on leaf surfaces"

És a 80-as évekből egy:

Effects of Organic Matter Additions to Sediment on the Growth of Aquatic Plants
http://acwc.sdp.sirsi.net/client/search/asset/1043730
 

Hasonló topikok

D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
D
Válaszok
13
Megtekintések
4K
Back
Oldal tetejére