• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Diana Walstad könyvének fordítása

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
Szia újra elérhetővé tudnád tenni valami módon?

Szerintem érdemes az eredeti angol, vagy hivatalos (német stb) fordítást beszerezni. Ezekben az információ ábrákkal, táblázatokkal stb szerepel, és nem csak kivonatok a könyvből.
És a szerző szvsz amúgyis megérdemli ezt, ha megnézed mondjuk a hivatkozások listáját, akkor látszik, hogy nem kevés munka lehet benne.

Sajnos nem olcsó, én amazon-on rendeltem meg, de a legtöbb akváriumra fordított kacatom közül ez érte meg a legjobban. És elhiheted, eléggé tele van a szekrényem.
 
Szerintem érdemes az eredeti angol, vagy hivatalos (német stb) fordítást beszerezni. Ezekben az információ ábrákkal, táblázatokkal stb szerepel, és nem csak kivonatok a könyvből.
És a szerző szvsz amúgyis megérdemli ezt, ha megnézed mondjuk a hivatkozások listáját, akkor látszik, hogy nem kevés munka lehet benne.

Sajnos nem olcsó, én amazon-on rendeltem meg, de a legtöbb akváriumra fordított kacatom közül ez érte meg a legjobban. És elhiheted, eléggé tele van a szekrényem.
Megvan, csak az angolom nem a legjobb.
 
Sajnos nem olcsó, én amazon-on rendeltem meg, de a legtöbb akváriumra fordított kacatom közül ez érte meg a legjobban. És elhiheted, eléggé tele van a szekrényem.


Hihetetlen mennyiségű érdemi infót mond el a könyv. Meg ad egy olyan látásmódot, amit egyik akvarisztikai könyv sem tud, semmilyen nyelven. Nem lennék őszinte ha azt mondanám ismerek minden növényes témájú könyvet, de 1-2 be beleolvastam, és teljesen különbözött attól az érzéstől, amit a Walstad-féle könyv olvasása közben éreztem.

Nem csak azoknak ajánlom akik a könyvben leírt módszert űzik.
 
És a szerző szvsz amúgyis megérdemli ezt, ha megnézed mondjuk a hivatkozások listáját, akkor látszik, hogy nem kevés munka lehet benne.

Amúgy a kivonat a szerző tudtával és engedélyével készült el, így etikai problémák nem merülhetnek fel, de tény hogy megérdemli, hogy megvegyük a könyvét. :)
 
Szerintem érdemes az eredeti angol, vagy hivatalos (német stb) fordítást beszerezni. Ezekben az információ ábrákkal, táblázatokkal stb szerepel, és nem csak kivonatok a könyvből.
És a szerző szvsz amúgyis megérdemli ezt, ha megnézed mondjuk a hivatkozások listáját, akkor látszik, hogy nem kevés munka lehet benne.

Sajnos nem olcsó, én amazon-on rendeltem meg, de a legtöbb akváriumra fordított kacatom közül ez érte meg a legjobban. És elhiheted, eléggé tele van a szekrényem.
Igen, csak az lehet a baj, hogy több százezer forintba kerül...
... mire valaki a megfelelő szintre hozza a nyelvtudását.
 
Igen, csak az lehet a baj, hogy több százezer forintba kerül...
... mire valaki a megfelelő szintre hozza a nyelvtudását.
de utána leteheted a felső fokú szakmai nyelvvizsgát belőle (igaz a nagynyomású rendszerek és szűrők szakmai kifejezései még ezután egy különbözeti vizsgát igényelnek hogy teljes körű édesvizi akvarisztikai szaknyelved legyen) :D
 
Igen, csak az lehet a baj, hogy több százezer forintba kerül...
... mire valaki a megfelelő szintre hozza a nyelvtudását.
[OFF]
Megéri a nyelvtanulás is, még ha a könyvet nem is olvasod el! Szerencsére olyan világban élünk, ahol csupán egy idegen nyelv (angol) megtanulása már hatalmas előnyökkel jár, mert gyakorlatilag a világon szinte mindenhol tanítják.

(Én még oroszul kezdtem tanulni, de változtak az idők.)

Egyébként a könyv szerintem középfokú angollal simán olvasható, esetleg pár szakkifejezés lehet ismeretlen.
 
Utoljára módosított:
Egyébként a könyv szerintem középfokú angollal simán olvasható, esetleg pár szakkifejezés lehet ismeretlen.

Én konkrétan a középfokú, a diplomámhoz kötelező nyelvvizsgára való felkészülésnek tekintettem a lefordítást és összefoglalást. Természetesen sok volt az ismeretlen fogalom, így szótár nélkül nem ment volna.
 
A megjegyzésed rovatban azt olvastam, hogy nem világos, hogy DW ro vizet, vagy csapvizet használ-e. A könyvében leírtakat logikailag átnézve szerintem csapvizet használ, hiszen a vízre, mint nyersanyagforrásra hivatkozik.
 
A megjegyzésed rovatban azt olvastam, hogy nem világos, hogy DW ro vizet, vagy csapvizet használ-e. A könyvében leírtakat logikailag átnézve szerintem csapvizet használ, hiszen a vízre, mint nyersanyagforrásra hivatkozik.

Bálint, ha van időd, érdemes elolvasni a könyvet, rengeteg információ van benne víz kémiával kapcsolatban (növényes) akvarisztikai szemszögből.

Csapvíz és csapvíz között is van különbség, tehát nem lehet általánosítani. Jobb esetben a csapvíz kiválóan alkalmas lehet az akvárium számára és teljesen felesleges RO vízzel vacakolni. Rosszabb esetben - akár ivóvíz minőségű - csapvíz rendszeres garnéla pusztulást is okozhat és a növények számára is alkalmatlan lehet.

Szerencsére nálunk (ahol lakunk) jó minőségű a csapvíz, de sajnos extrém kemény. Nálam jól működik növényes-garnélás akváriumban. Első körben érdemes a vízmű honlapját felkeresni, és kis szerencsével részletes vízminőségi adatokat találhatsz, lehetőleg olyan mintavételi helyen, ami közel van hozzád.
 
Utoljára módosított:
Elolvastam a könyvet. Ezért mondom, hogy szerintem ő nem ro vizet használ.

Akkor szerintem érdemes megnézned a csapvized adatait és összevetni a könyvben szereplő javaslatokkal, határértékekkel. (pl "nehézfémek", réz, ólom stb, különböző N vegyületek, P....) Ha nagyon kemény a vized, előfordulhat, hogy bizonyos növények kevésbé szeretik, mint mások. (Fordítva is igaz, ha extrém lágy a vized, akkor is lehetnek gondok.) Ezenkívül a talaj hatásáról is elég sok információ van. Például ha a talajodban (föld) nincs elég Ca, Mg, és emiatt bizonyos növények nem nőnek, akkor van egy procedúra, amivel ez pótolható. 100% RO visszasózás nélkül nem javasolt, többek között azért, mert pH nagyon ingadozhat és elmehet az akvárium túl savas irányba. Viszont ilyen esetben is számos tényező befolyásolhatja a kimenetelt, például bizonyos halfajok jól bírják az ilyen irányú kiképzést, esetleg a talaj pufferelő hatása miatt kevésbé okoz problémát.

Ha persze biztosra szeretnél menni, akkor RO víz és visszasózás jó irány, de ez elég macerás (és esetleg költséges) lehet, főleg, ha a csapvízed is tökéletes lenne.
 
Utoljára módosított:
:D Nem azért írtam, mert Walstad akváriumot akarok indítani, hanem csak zavarta a szemem a dolog. De köszi a kimerítő választ. :D
 
OFF

A válasz részletesen megtalálható a korábban jelzett könyvben. A kritika sokkal hitelesebb lenne ennek az olvasása után. @kopygege naplóját nem szeretném ezzel terhelni, főleg, ha más irányban indul el.

Nem értem, hogy miért kell minden hozzászólásomat támadásnak venni.
Soha egy szóval nem mondtam higy ez a módszer 💩
El kéne fogadni hogy nem mindenkinek ez az igénye, de akárhányszor előkerül ez a téma Te mindig berobbansz, leírod ugyan azt, és hittérítesz.
Van akinek ez a módszer nem szimpatikus, vagy nem akar kisérletezni vagy türelmetlen.
Mert itt az is kell. Írtad hogy egy stem 2-3hónap alatt kinő.
Egy kicsit több táppal ez lehet gyorsabb is.
Azt neked is be kell látnod, hogy nem tartható minden növény ezzel az elgondolással. Sok növény kikopik. Ezt sem szereti mindenki, hogy az akváriumnak van egy evolúciója.
És igen ha valaki érez rá késztetést olvassa el a könyvet sok infó van benne, bár a sok táblázat, meg kémiai egyenlet nem mindekinek megy.

Az emberek vizuálisak. A szemükkel lehet megfogni őket. Azok az akváriumok amik publikálva lettek azon kívül hogy szép egészséges növények vannak benne semmi pluszt nem adnak. Amire most igény van.
A sokszor sárgás víz is egy ilyen dolog lehet, noha teljesen természetes, hiszen egy tóban is ilyen.

/ja és örülnék, bár semmi nem tiltja hogyha egy hszt nem egy nap elteltével módosítanál. Többször írtál bele plusz mondatokat egy egy már lereagált hszedbe. /
 
Próbáljuk a személyeskedést mellőzni. Köszi.

Viszont annyit érdemes megjegyezni, hogy sokkal tartalmasabb lenne pl egy segítő szándékú hozzászólás @Z1234 részéről, hogy ha megmutatná, hogy bár NPT-ben működik a Cuba, de nem lehet elérni azt az állapotot, amit egy CO2-es sok fényes akváriumban látunk.

Az hogy életben marad, vagy épp fejlődik (bár nyurga, nem tömött és teljesen máshogy fest), nem feltétlenül ugyanaz, mint amit szeretnénk.
A fenti képen a lélek tartja a növényt a talajban :)

Enélkül sok kezdőnek pl úgy jön le, hogy ez az növény így is működik, pedig az egyik legnehezebben nevelhető fajta, ha igazán szépet akarunk belőle. A boltban a legtöbb embert lebeszéljük róla még CO2 mellett is.
 
Enélkül sok kezdőnek pl úgy jön le, hogy ez az növény így is működik, pedig az egyik legnehezebben nevelhető fajta, ha igazán szépet akarunk belőle. A boltban a legtöbb embert lebeszéljük róla még CO2 mellett is.
Mivel egy igen macerás növény a HC Cuba, ezért is gondoltam, hogy egy bejegyzést ide is megér a fenti tapasztalatom. Nekem nem tűnik a növény túl "lerottyant" állapotúnak a képen. Legközelebb megpróbálok CO2 adagolt képet is mellé tenni. Szvsz a HC Cuba gyökere jól benne van a talajban, annak ellenére, hogy fedőrétegnek picit túl nagy kavics került. Sosem nyírtam, a képen kb 130 napos. Napló linket is küldtem, ahol 1-2 hetes időintervallumban látható az akvárium fejlődése (?), mindenféle kozmetikázás nélkül.
Szerintem nem rossz az eredmény, figyelembe véve, hogy az egészhez egy kis üvegre van csupán szükség.
Számomra ez az akvárium azt mutatja, hogyha HC cuba elvan ilyen -nem túl sok technikát igénylő- NPT akváriumban, akkor a potenciális növényválaszték ilyen környezetben sokkal, sokkal szélesebb, mint az "egyszerű" növények. Mutassatok Low-Tech naplókat, ahol legalább ennyire ment a HC Cuba. Szvsz az esetek jelentős részében kiszedésre kerül bizonyos idő után CO2 adagolás nélkül.
Viszont annyit érdemes megjegyezni, hogy sokkal tartalmasabb lenne pl egy segítő szándékú hozzászólás @Z1234 részéről, hogy ha megmutatná, hogy bár NPT-ben működik a Cuba, de nem lehet elérni azt az állapotot, amit egy CO2-es sok fényes akváriumban látunk.
CO2-s képeken kívül hogyan tudnék még segítőkészebb lenni?

/ja és örülnék, bár semmi nem tiltja hogyha egy hszt nem egy nap elteltével módosítanál. Többször írtál bele plusz mondatokat egy egy már lereagált hszedbe. /
Amikor megírom és elküldöm a hozzászólást, tipikusan utána át szoktam nézni, nyelvtani és összefüggésbeli, tartalmi hibákat javítani szoktam. Ezek után már csak nagyon ritkán szoktam módosítani a hozzászólást. Ez az első elküldés utáni percekben megtörténik. Nem tudtam, hogy ez probléma.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére