• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cookie Jar (5 literes pico)

A múlthéten felmerült itt egy jó ötlet: tegyek olyan fotókat amelyek szemléltethetik az akvárium méretét. Hát akkor álljon itt néhány azokból ahol a pico-m mellett néhány olyan tárgy található ami talán mindannyiótok számára jobban szemlélteti a méreteket.

Ez a 2 fotó a HAC-ra történő fotózáskor készült, 2011 nov. 9-én. A másodikon az egy Galaxy S. A képeket boermate lőtte.
1.JPG

2.jpg


Ezt a képet már én készítettem (azt hiszem meglátszik :? ) 2012 febr. 24-én. Az akit tartó fa asztalka lábai egy kis vizet kaptak a nagy rendezgetésben azért olyan ronda a mintázata. Le kéne már ezt is lakkoznom de nehezen veszem rá magam. :?
3.jpg


Ezt pedig tegnap lőttem mielőtt az új szűrő üzembe állhatott volna. Itt együtt az aki a régi Eheim 2213-assal és az új Tetratec EX-400-zal. Érdekes, hogy mindkét szűrő a maga szériájának egyik legkisebbje és rendes akvaristának ezek légypiszkok, de még így is 2-szer akkorák mint az aki. :D
4.jpg


Amúgy az újság az akvárium körül az, hogy mostanra valóban megkapta az újabb szűrőt amit fentebb már emlegettem. Nagyon jó kis gép, én máris imádom. Hihetetlen halk! Játszottam vele a beüzemelés után és ha a csapot teljesen lezárom akkor sem változik a rotor hangja. Nem kavitál, nem kerreg, nem levegősödik.(olyan jó, hogy most már tényleg lehet az aki mellett relaxálni ;) ) Az egyéb előnyökről mint az összehasonlíthatatlanul jobb kezelhetőség már ne is beszéljünk. És ami a második legfontosabb, az élőlényeim is rendkívüli mértékben értékelik a változást. A halk járás mellet is kiváló fojthatóságon felbuzdulva máris levettem a flow-t (olyan 45 fokon áll a csap, ezt az Eheim-mel halláskárosodás nélkül nem lehetett megúszni ezért meg se kíséreltem) olyan nyugdíjas tempóra. A rákok már 10 percel utána az aki front üvege előtt táncoltak és vadul párosodtak! Na ezt nevezem én igazi boldogságnak a kis mini woodstock-omban. :D Sose látott élénkség a rákok részéről a halaim nyugodtabb és méltóságteljesebb viselkedésével párosult. Az előző centrifuga szerű állapotok után igazán szép látvány. Szerintem már az eszkábált védő hálót sem kell majd rajta tartanom ezután. (ezt még nem láthatta a publikum, mert nem is szép csak hasznos)
Érdekes viszont, hogy a régi szűrőt mielőtt leállítottam volna, lepróbáltam a teljesítményét. A meglepő eredmény: 460 l/h-s névleges teljesítmény helyett csupán 210 l/h-t nyomott fojtás nélkül, míg fojtással 160-at. Igaz a szűrőben 100%-ban a 2 liter ADA Bio Rio kapott helyet egy sűrű szivacs mellett és a rotorház beszívó nyílása előtt közvetlen volt betéve egy Seachem Purigen párna. Ami nekem meglepő volt, hogy milyen kevés is volt a teljesítmény valójában de még így is milyen centrifugát csinált ebből a kicsi akiból.
Az új szűrőben amúgy ugyanaz a 2 liter Bio Rio van 1-1,5 deci híján. Az egyik fekete gyári szivacsot síkban félbe vágtam és ez akadályozza meg a szűrőanyag finom kis kavicsainak elvándorlását a szűrőkosarakból, plusz egy perlon illetve egy vadi új Seachem Purigen párna. Így még nem mértem mit fúj a Tetratec fojtva és anélkül, de én úgy láttam így elsőre, hogy kevesebb mint az Eheim. Majd erről is csinálok egy tesztet nemsokára.
 
Ezen kívül erősen gondolkodtam az elmúlt pár napban azon, hogy egy kicsit átalakítom az akit. Volt ami már nem tetszett benne annyira (fehér homok) és a HC-k oly vidáman próbálták ezt a nekem nemtetsző részt bevenni hogy úgy gondoltam leszívom a homokot és helyére is Amazoniát rakok, aztán had nője be a gyep. Legalább lesz HC-alapanyag a köv. akvárium indításkor. Tehát elsődlegesen nem egy impozáns aki hanem inkább egy vad zöldségeskert lebegett célként a szemem előtt, gondoltam nem is nyírok minden így marad már az újraindításig.
Ugyanakkor ma észrevettem az IAPLC nevezést. Gondoltam poénból benevezném :) ha sikerülne valamit kitalálnom, miként lehetne upgradelni egy kicsit a medencét. Csak az a helyzet nem tudom, hogy mi is lenne a jobb. Ebben a témában várnám szívesen a tanácsot tapasztalt és nem túl tapasztalt akvakertész kollégáktól és kollegináktól egyaránt.
Amik lehetséges opcióként eszembe jutottak:
1. fehér dekor homok leváltása valamivel nagyobb szemcséjű természetes homokra
2. -II- leváltása összezúzott Dragon Stone kavicsokra (max 2 cm átmérő)
3. -II- kettő együtt: új természetes homok kavicsokkal
4. na és persze az hogy cserélek Amazoniára és befuttatom HC-val, de egy kicsit alacsonyabban fekszik majd mint az eddigi bokrok így a fa kvázi rajta feküdne.

Amúgy persze minden nemű kritikát és ötletet szivesen fogadok, legyen az akármivel kapcsolatos. Tehát mond meg bátran ha úgy gondolod valami nem jó vagy másképp szebb lehetne, ígérem minden jótanácsot fontolóra veszek. Előre is köszönöm.

íme néhány fotó amin a mostani állapot van, a maga perverz valóságában. Semmi kozmetika semmi rendezgetés. Az átalakítást természetesen egy nagy nyírás kíséri majd és kiveszek néhány pogo hajtást meg a hydrot is féken tartom egy kicsit. ( A képek minősége miatt bocs :oops: )

febr29b.jpg

febr29c.jpg

febr29d.JPG
 
Egy külföldi fórumon olvasgatva találtam egy versenyt kifejezetten pico kategóriában. Csak 6 liter alatt lehet nevezni, szerintem érdemes lenne bedobnod. ;) Az infókat itt találod: katt
 
Hello stevo!
Köszi az infót. Meg is próbálom szerintem ;) . És még van idő egy kicsit kipofozni az akit mert a határidő május 1. Amúgy a versenyen bíráskodó és a versenyt hirdető ember blogja elképesztő. Jó tudni, hogy mások is olyan bolondok mint én. Van a honlapon 1-2 aki amitől leesett az állam: http://aquaminiatura.blogspot.com/2010/07/hola-aqui-os-traigo-mi-nuevo-trabajo-en.html

Tehát érdemes átnézni az oldalt aminek 1 hibája hogy spanyol, de google fordítóval angolra egész érthetően át lehet konvertálni (nekem a magyar kicsit érthetetlen :) ) persze ehhez angol tudás is szükséges. De a képek minden nyelven lenyűgözőek.

A nevezést pedig másoknak is ajánlom akiknek van otthon 6liter alatti akija, vagy lehet egyet gyorsan összedobni és csak vízcserével üzemeltetni a határidőig, ugyanis az sem tilos. A szabályzat angolul is megtalálható a stevo által linkelt fórum topicban, ha kell segítség a fordításban szívesen segítek.
 
Gratulálok! Egyik kedvenc akvám itt az oldalon. Remélem egyszer én is tudok valami hasonlót alkotni :).
 
Szia!

Tökéletes,látom vannak terveid,ne tedd!! :D Nekem ha ilyen összejönne hozzá sem nyúlnék csak karbantartanám! :) :thumbup:
 
Wilson Örülök ha tetszik, és remélem lesz egy neked is. :thumbup:

Norman Köszi. De még mindig csak vakarom a fejem mit is csináljak az akival. A homokot mindenképp ki kell cserélni de még mindig nem tudtam eldönteni mire, és hogyan. Ami másik, hogy elég szépen bebokrosodott minden. Olyan természetes, hogy minden növény a kedvére bóklászik az akiban. A gond, hogy illene már nyírni rajta egyet de még az is nehéz eldöntenem mi maradjon és mi nem. :roll:
De itt egy kép ami magáért beszél. Most készült pár perce. (a csúnya algákat ne tessék figyelni, karbantartás is csak akkor lesz ha megpiszkálom az akit, addig csak vízcsere)

20120311_224235.jpg
 
Igen,szerintem is nagyon természetes,csak egy kis nyírás kell ahogy írod mert a fényhiány miatt nehogy az alsó apró levelek elpusztuljanak és elkezdjenek bomlani,mert akkor az egyensúlynak annyi.A dekorhomok helyén valamelyik Ada homok nézne ki jól,nekem ada nílusi volt,nagyon természetes.
 
Szia Bfblock!

Mi van az aprósággal?

Meg volt az átalakítás?

Végül nevezted a versenyre?

Van róla friss kép?

A.ttila
 
Sziasztok!

Hosszú idő után újra visszatértem. Elnézést mindenkitől (főleg tőled Norman) hogy nem válaszoltam ilyen sokáig. :oops: Mostanában egy kicsit elszoktam az akvakertesz.hu látogatásától egyéb elfoglaltságaim miatt. Kedves A. Kavicsos kérdései mellett azonban nem lehetett válasz nélkül elmenni, tehát álljon itt az elmúlt jó pár hét eseménye egy két fotóval színesítve. azonban Remélem a közeljövőben azért majd egy kicsit lazul a napi rutinom és lehet majd egy kicsit itt szörfölgetmi meg kibeszélni a dolgokat. ;) (Látom milyen sok új aki indult mostanság és főleg friss fórumozóktól, ez nagyszerű.)

Nagy hévvel indultam neki az "átalakításnak" ami a homok lecserélését jelentette egy komolyabb ritkítással egybekötve, illetve hagytam hogy a HC a maga életét élje és eltemesse azt ami az útjába került így szerintem természetesebb hatást adva az akinak. A homok csere megmondom őszintén nem úgy sikerült ahogy akartam de most már mindegy. Igyekeztem olcsón megúszti a dolgot ezért nagyobb szemű természetes folyami homokot használtam fel. Ez szerintem egy kicsit természetesebb hatású mint amilyen az előző volt de mivel ez is tulajdonképp kvarc szemcsékből áll amint a vízbe került kifehéredett. Szürkés kavicsos hatást szerettem volna de így is fehéres és egy kicsit világít a homok. Igazából legalább növeli a teret optikailag, de mivel a HC benőtte egy kicsit így nem olyan hangsúlyos ez a rész mint régebben volt.
A mostani állapotok sajnos nem is igazán tetszenek. Szerettem volna nevezni az aki mindkét versenyre ami májusban volt/lesz de nem sikerült kihozni belőle azt a spanyol pico versenyre, amit szerettem volna. Egyrészt a homok miatt nem tetszik másrészt a nyírás után a növények egy kicsit megsértődtek rám. A HC sokáig stagnált és nem akart kibokrosodni, a Fissidenset megkínoztam :oops: mivel a pepecselés közben kinn felejtettem az asztalon és egy kissé megfonnyadt. Hála az égnek amint a képeken is látszik most már jól van de nem kevés időbe telt neki mindez. A Pogo és az accicularis még mindig szivat. A pogo a múltkori nyírás után nagyon megindult most meg látni milyen kis csenevész több mint 1 hónap után is. Pedig kellenek azok a bokrok mert bal oldalt takarna egy lukat jobb oldalon meg kell valami a nagy szikla elé. Az accicularis meg simán kiritkult, és egy csomó sárga levele van. Azt mondjuk nyírtam már többször is és lehet pont ezt nem szereti mert a frissen nyírt levelek egy része 1-2 cm-en besárgul vagy végig sárgul és elrohad. Érdekes a többi levél viszont alig bír magával és majd kinő az akiból. Így viszont elég ritkás és szerintem az nem szép. Ja és majd elfelejtettem, a mohát ami asszem karácsony moha volt le kellett cserélnem a barátnőmtől kapott jávaira mert a karácsony alsó része kirohadt és így levált a fáról. Na ez az egy dolog ami tényleg jól sikerült, 1. nekem jobban tetszik ez ebben az akiban 2. egészségesebb is mint a másik volt. A spanyol verseny azon is úszott el, hogy a nevezés feltétele volt egy kép amin a kezem is látszik az aki mellett és egy amin oldalról van fotózva. Ezért új képeket kellett volna lövetni a Fotós Mester Nagyúrral (boermate) amire szintén nem volt időm, illetve az aki a szememben nem üti meg még a HAC-os szintet sem. ( A HAC-os pikcsörök közt meg nem volt ilyen)
Van egy gyanúm hogy az akim elrendezésbeli és egyéb hibái mostanra kezdenek nagyon kijönni a növényeken. De annak azért igen örülök hogy május 4-én volt egy éves a csöppség és tulajdonképpen jól elüzemel még így is. (Azért én nap mint nap gyönyörködöm ám benne és szeretem is, plusz a rákok és a halaim is iszonyat ütemben szaporodnak. Halból a ma du. meglepetés a 4. generáció megszületése volt így már közel 20-25 darab kis halacskám van :D :D //mind 1-5 mm közt van és még nem panaszkodtak a helyhiányra//)

Remélem azért tudok nevezni új képekkel május 31-ig (majd beszerzek friss pogo bokrokat megfelelő méretben addigra). De igazából már a jövőre koncentrálok. Szeretném újratelepíteni az egészet. Erre eddig 2 ötletem van: 1. új layout (valami sziklás, iwagumis olyan mit ami a GA-ban is van az nekem nagyon a szívem csücske ami olyan mit egy sziklafal) + új aki ami végre jó méretben 3mm-es üvegből van.
2. és :shh: ez most igazából titok mert szerintem ilyet még senki nem csinált, de nem bírom magamban tartani. (kíváncsi vagyok a véleményekre) Sok olyan akit megnéztem most ami úgymond szélesvásznú kb. 150x50 cm-es és piszokul tetszenek és bonyolultak is meg soksok fantázia is van bennük. Na most ezt a 3:1 arányt tartva szeretnék én is egy kis szélesvásznú picot kialakítani ami tulajdonképpen a mostani aki csak egymás mellett 3-szor tehát 45x16-os kb 15 literes ami máris inkább egy nano :D Nagyon szeretném ezt megcsinálni mert szeretném látni hogyan tudom ezt kivitelezni és hogy ez is működhet-e olyan hosszú távon mint a kis 5literes, arról nem is beszélve hogy ez lenne az első ilyen és végre valami igazán egyedit és páratlant teremthetnék. az 1 gond az hogy ehhez már új világítás is kell ami nem igazán akaródzik a pénztárcámnak.

Na de mi is van most a kicsivel?! Hát az utolsó nyírás óta kicsit megint besűrült de szeretem ezt a természetes bujaságot. (bocs a kép minőségért sajnos csak telefonnal küzdök)

20120515_214435.jpg

20120515_214428.jpg

És így utólag is köszönöm Pigának és Molrothnak a dicséretet.
 
Szia Bfblock!

Köszönöm a helyzet jelentést (bár e miatt nem kelett volna ilyen sokáig fent maradnod :D )!
A homokot is lehet válogatni ( volt idő mikor gondolkodtam a csak fekete szemcsék kiválogatásán, vagy az átlátszókon, csak nem volt rá elég időm - most meg már ott a JBL Sansibar)!
Sajnálom, hogy nem sikerült a nevezés!
Jövőre már biztos felkészültebb leszel (azért most sem néz ki rosszul!)!
A lámpában mikor volt csőcsere (a növények hamarabb jelzik a csere idejét)?
Nálad milyen nagyok az újszülött guppik!!!
Az új ötleted tetszik (hasonlót szeretnék, csak inkább nagyobban, 200l körül)!
Azért vannak extrémebb akváriumok is, az egyik versenyen egy Ausztrál srác csinált egy 2mx15cmx15cm-es nanot!
Csak a fotón semmi nem látszott belőle (csak egy hosszú csík, de nagyon egyedi volt)!

Kíváncsian várom a friss híreket!

Több időt kívánok!


A.ttila

Ui.: majdnem elfelejtettem, szívesen adok Utriculária gibbát, igazi pico növény!
 
Szia A. Kavicsos

Ha lesz még jövőre akkor mindenképp neveznem kell. És arra is kíváncsi vagyok milyen akik lesznek benn idén.
A lámpán nem múlhatott a dolog mert LED-del világítok. Inkább volt az én hibám az egész mert nem foglalkoztam vele elég lelkiismeretesen. Jobban oda kellett volna figyelni a tápozásra. Mostanra amint a képeken is látszik igazából csak az accicularis ami nem tért magához sőt igazából egyre romlik. ( ami amúgy is fura volt vele mindig is az az hogy nem akar terjeszkedni csak nő felfele mint a bolond. a parvulát azért is cseréltem le rá mert az meg lenn maradt ezért nem látszott viszont pofátlanul kinőtt mindenhonnan ahonnan nem kellett volna neki)

A kis guppik kb olyan 3-4 milisek lehetnek farokkal együtt de az első pár napban nagyon nagyot nőnek most már tuti több mint fél centisek pedig hétfőn születtek. Sajnos magát a szülést még sosem csodálhattam meg mindig csak a végeredményt: mindent elborító kishalraj. A későbbiekben pedig minden azon múlik mennyit etetsz, ha nem kapnak minden nap vagy napi többször akkor elég lassan fejlődnek.

A kis akit megnézném amit az ausztrál gyerek csinált, kíváncsi vagyok hogyan oldotta meg olyan piciben a lapos tér ízléses kitöltését. Amúgy nekem azért az is cél, hogy minél tovább egészségesen tartsam a kis akit egy átlag nano igény szintjével megegyezően. Ezért is nem akartam ezt az akit sem a végletekig csökkenteni, mert lehetne akár 1 litert is így üzemeltetni szerintem de abba már rákot sem tennék be és szűkösek a lehetőségek is a layouttal meg nem is tudom hogyan szűrhető. Ha nem bír ki 1 évet akkor az nem az igazi :)

Ez az Utricularia gibba érdekel de majd csak a köv akinál lesz szükséges ami olyan nyár közepére várható tehát 1- 1,5 hónap múlva. Addig is néztem róla képet de nem az igaziak szerintem a te akijaid közt van róla kép? Nálad milyen funkciót tölt be, illetve lehet valahogy ösztönözni hogy sűrűbbre nőjön bokrosodjon vagy szőnyeget alkosson mert én ilyen kóc szerű izének láttam csak a képeken?
 
Szia!

Bfblock said:
A kis akit megnézném amit az ausztrál gyerek csinált, kíváncsi vagyok hogyan oldotta meg olyan piciben a lapos tér ízléses kitöltését.

Sajnos nem az AGA-n láttam (pedig abban bíztam), még az internetezésem hajnalán, mikor a Feleségem rendelői gépén nézelődtem találhattam valamelyik versenyen, de a memóriám sosem volt a régi!

Bfblock said:
Ez az Utricularia gibba érdekel

Raktam fel képet, a Hálószobai 62l-esben van most pár kósza szál (a többit felajánlottam ingyenes elvitelre, de nem kapkodnak érte, Neked félre tettem egy kis adagot).

Bfblock said:
lehet valahogy ösztönözni hogy sűrűbbre nőjön bokrosodjon vagy szőnyeget alkosson

Azt hiszem ezt a feladatot rád bízom!

A.ttila
 
Igazi inspiráló kis naplót alkottál, köszönet érte! :clap:
Picit talán off leszek és megkérdezném a véleményed az alábbi (és hasonló) szűrés és CO2 mentes (?!) pico setup hosszabb távú életképességéről:
http://www.pbase.com/plantella/aquacubeoffice

Magam is gondolkodom egy hasonló űrtartalmú akin, de nem szeretném túlbonyolítani, viszont nem tudom, a valóságban van-e esélye, hogy így működne egy pico...
 
A. Kavicsos:

Megtaláltam a növények címke alatt a te általad indított topicot a növényről. Van is vele ötletem, meg kisérletező kedvem is. Tehát majd majd a közeljövőben lehet elviszem azt az adagot és meglátjuk mi lesz belőle. :)

andrashodi:

A CO mentesség nem nagy gond ezeknél az akiknál. Innen nézve a jó növényválasztás a lényeg, az hogy ne legyen nagyon igényes a növény és akkor elvan CO nélkül vagy egy kis Easy Carboval vagy a linken is említett szódavizes CO pótlás. Az algásodás az egy másik probléma lehet, ehhez a világítást kell passzintani ( meg persze megint a növények igénye) Nálam már csak úgy megszokásból is megy a vízbe az Algexit 2-3 naponta plusz pucolok is ha már nagyon kell, de nálam valahogy olyan a helyzet hogy az algásodás szerintem tök olyan ütemben és mennyiségben zajlik így mint bármely más általam látott akiknál (nem fáradok bele a heti 1 kaparásba, persze ha lusta vagyok akkor csak 2 hetente :) ).
Szűrő nélkül én nem mertem belefogni a dologba így nem is tudom milyen az. Tehát csak teoretikusan: szerintem a szűrés hiány gyakori vízcserét igényel. Ennek következménye hogy a növénytápot mindig kilocsolod a vízzel együtt. Ha van benne állatka akkor az stresszel ilyenkor. Ráadásul tök macerás én például biztos nem lennék képes mindig 1-2 naponta vizet cserélni. De persze nem biztos, hogy egy ilyen akinak ez az igénye a linken az áll hogy csak heti 50%-ot cserél (ehhez képest én 2-szer annyit, mondjuk van benne állat is rendesen). Ilyen szűrés mentes pikót még nem láttam ami pár hónapnál tovább húzta volna elsősorban azért mert a gazda beleunt sok gondozásba. Olvastam nemzetközi fórumon hogy valaki a barátnőjével versenyzett kinek bírja tovább egy ilyen csak világított pico és a barátnőjéé asszem kimúlt míg ő egy pár hónap után ráunt a folytonos vízcserére.
A kis akiról a linken pedig: egyszerű layout és növényválasztás, ebben a zseniális azon kívül hogy szerintem nagyon szép, az hogy könnyű takarítani és ápolni. (minden falhoz jól odafér a kaparóval, a köveket könnyű kivenni és könnyű nyírni a növényt - ezek egyike sem jellemző pl. az én akimra :D ) Ha valami hasonlót tervezel magadnak is akkor az életképes lehet csak szerintem macerás lesz. De ez rajtad múlik és biztos nem bánod meg ha rámcáfolsz majd fél év múlva :D
 
Szia!

Bfblock said:
majd a közeljövőben lehet elviszem azt az adagot és meglátjuk mi lesz belőle.

Rendben, akkor vigyázok rá!

Kíváncsi vagyok mit tudsz kihozni belőle!

Bfblock said:
Szűrő nélkül én nem mertem belefogni a dologba így nem is tudom milyen az. Tehát csak teoretikusan: szerintem a szűrés hiány gyakori vízcserét igényel.

Inkább csak igényes kivitelben.
Alapból, egy dús növényzetű nem túl világított és állatokkal nem túl telepített medence működhet akár heti vízcserével is, de persze nem algamentesen.
Nekem a 10 literes akvárium 9w-os világítással (5-6 óra) 2db Kuli, 2db törpe albínó Karmos béka, 2db Amanó garnéla, ismeretlen számú Rc telepítetség mellett egy mangróve gyökéren Microsorium pteropus windelov tövekkel, egy teniszlabdányi Lomariopsissa, 2/3-ban (kb. 6 liternyi) Utriculária gibbával benőve, 0.5-1cm átmérőjű kavics aljzattal ment kb. tíz hónapig!
Hetente szívtam ki a mulmot a kavicsok közül 4-5 liter vízzel, és a másik akváriumból leszívottal töltöttem utána.
Külön nem tápoztam.
Az állatokat kétnaponta etettem, nagyon szolidan.
Zöld pont- az üvegen, fonal- az Utriculária között és valamilyen Cladophora- a gyökérre telepedve alga volt benne, számomra nem zavaró mennyiségben.

A.ttila
 
Back
Oldal tetejére