• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Cookie Jar (5 literes pico)

Bfblock

Nézelődő
Sziasztok!
Szeretném megosztani veletek a kis 5 literes pico akváriumommal kapcsolatos tapasztalataimat. Ezt már sokan kérték tőlem korábban, de mindig csak halogattam. Azt szerettem volna ha amit csinálok azt lelkiismeretesen, a saját igényeimnek megfelelő minőségben tudom nektek prezentálni. Ehhez pedig kellett egy kis idő, bátorság és gondolkodás, hogy hogyan is nézzen ki ez a napló. Az igazság az, hogy totál tapasztalatlanul vágtam bele egy olyan projectbe, ami elég őrült ötletnek hangzott, ezért nem is vertem olyan nagy dobra a dolgot csak akkor, amikor már realizálódott, hogy életképes a dolog. Végül is most már 2011 május eleje óta megy az akvárium, és jelentem virul!!!

Úgy kerültem közel ehhez a hobbihoz, hogy a szintén itt naplózó gyerekkori barátom, boermate mutatta nekem még 2010 őszén a 2009-es HAC honlapot, és együtt csodáltuk az ott levő akikat. Akkor bár tetszett amit láttam, de tiszta dilinek tartottam azt a technikát és egyéb ráfordítást amit egy ilyen növényes akvárium igényel. Ő viszont kezdett erre a dologra rendesen ráállni és folyton küldözgette nekem a „figyeldmámilyenakijavanagyereknek” emaileket, tehát lassan én is megfertőződtem. Eztán egy bő 2 hónap alatt kiolvastam Nigro blogját és az akvakertész.hu-t, meg pár külföldi honlapot, a-tól z-ig.
Megszületett a saját akvárium gondolata és az, hogy erre milyen lehetőségeim vannak. Mivel hely nálam nincs illetve hamar rájöttem hogy egy nano berendezése olcsóbb ezért 20-40 literes akiban kezdtem gondolkodni. De szembe jött velem egy írás Nigro blogján:
http://www.nigro.hu/2009/04/19/igezo-10-literes-nano-akvariuma/
Ez az aki egyébként a naplók közt is fent van itt az akvakertészen. Utána néztem a pico aki témának és mivel itthon nem nagyon volt ilyen, ezért az ukaps-on kerestem hozzá infót. Találtam is egy-két akit, amit tapasztalt forumozók raktak össze csak úgy a bolondozás kedvéért a vágásból megmaradt növényekkel. Még contestet is szerveztek nekik, hogy kinek meddig tart ez ki. Jött az ötlet, hogy egy 10 liter alatti akváriumot akár az íróasztalomon is nyugodtan tarthatok talán még olcsó is lesz (oltári nagy tévedés volt) . Ezek az akik szűrés nélkül puszta vízcserével működtek (általában a nagyobb akváriumból) és nem is maradtak így meg senkinek max 3-4 hónapig. De engem csak nem lehetett eltántorítani ettől, ;) mivel elég kemény fejű vagyok (nem akartam elhinni hogy olyan nehéz ez) és elhatároztam, hogy megpróbálom megcsinálni ezt úgy hogy működjön amíg csak lehet. Közben meg kitapasztalom hogy miként is kell bánni az ilyen kis akváriumokkal.

Szeretném ha ez nem csak egy napló lenne az akimról hanem egy afféle pico 101 vagy know how vagy, hogy a répába mondják ezt magyarul, amiben benne van minden ami segít másoknak, hogy sikeresen neveljenek pico akváriumokat.

Bevezetőnek tehát ennyi. A napló érdekes lesz mivel az aki már 10 hónapja megy és én szeretném majd az elejéről megmutatni nektek lépésenként, hogyan is fejlődött eddig ez a kis akvárium. Ehhez van ám sok képem amiből nemsokára ízelítőt is adok, amint összerendeztem és kiválogattam a sok száz képből azokat, amiket majd ide linkelek nektek.
Alább összefoglalnám az akim paramétereit, de ezt úgy szeretném megtenni, hogy ezzel együtt megosszam veletek azt, amit fontos a pico akikról tudni. Így ez szerintem egy könnyen visszakereshető és hasznos, különálló cikk amiben könnyebb is lesz eligazodni.
 
Bár még aktív forumozoként nem vettem részt az itteni életben :) de én is kíváncsian várom a fejleményeket. Nagyon szeretem a pici igényes akikat, érdekel mennyi borsot tört az orrod alá :D Nekem is van egy akim és bár még nincs 10 hónapos(és egy picit nagyobb) nem tudtam magamat rávenni, hogy naplót indítsak. De most már összekapom magamat :)
 
Na akkor folytatom, és jöjjön a lényeg:

Akvárium: 22x16x14cm kb. 5L Opti-white
Itt lényeges megjegyezni, hogy egyedileg gyártott akvárium üvegre van szükség mert nem nagyon kapni megfelelelőket a boltokban. Fontos, hogy az üveg a lehető legvékonyabb legyen mivel itt nem kell robosztusnak lenni, ezért inkább a külcsíny ami számít. Az opti white szerintem előnyös mert nem hivalkodó a színe és itt minden olyan kicsi, hogy nagyon látszana ha kék a keret. Ezért a ragasztás is mindenképp legyen átlátszó! Az arányokban én tartottam a normál akik arányát,( de már tudom mi lesz a következő pico projectem :D :D : egy 150x50-es aki arányának megfelelő kb 5-10 literes aki kialakítása) Apropó űrtartalom: minden ami jóval kisebb mint 20 liter az szerintem már pico de 5 liter alá nem érdemes nagyon menni mert abba már nem fér bele semmi izgalmas szerintem (egy rendes scape sok növénnyel ill. esetleg vmi élőlény) a szűrés pedig igen komplikált lenne.

Világítás: 3,8 W 60db LED 6500K-es 480 lumenes izzó E14 foglalattal egy igen szép asztali lámpában kb 10-12 cm-re a víz felszínétől. Naponta du. 2-től este 11-ig megy tehát 9 órát.
A LED kiváló mivel gyönyörű fényjátékot ad és imádják a növények. Egy ilyen izzó lazán bevilágítja a neki szánt teret, és olcsó is összerakni és üzemeltetni is egyaránt. A fény erősségénél én a lumen/liter arányt vettem figyelembe egy külföldi fórum alapján, ahol ilyen világításhoz 5-8 inch-re az aki fölé, erősen fényigényes növényekkel legalább 100 lumen/litert írtak ökölszabályként. Ez szerintem így igaz is. A világítás idejét sajna mindenkinek magának kell hogy belője a növények igénye, fejlődése és az algásodáshoz képest illetve, hogy van-e az akiban CO2 vagy nincs. Nálam először csak 7 órát ment mert úgy gondoltam ez is sok lesz de valahol el kell kezdeni de aztán a növények lassan nőttek és az alga nem volt zavaróan sok, így megemeltem 9 órára naponta, de alga fronton nem sok változás esett, a növények meg egy kicsivel gyorsabban nőnek.

Szűrő: Tetratec EX-400 (régebben Eheim 2213) 2 liter ADA Bio Rio-val biológiai szűrésnek, perlon és egy igen lapos szivacs a mechanikai szűrésnek + Seachem Purigen + egyedi mini akril Lily pipe-pal ami jó mert nem törik, és szabadon alakítható a méret és áramlástani igényeknek megfelelően.
A szűrőnél azt tapasztaltam mindegy szinte, hogy milyen a szűrő térfogatárama a légyen hogy minnél nagyobb legyen a vödör és a szűrőanyag térfogata. Ezért is cseréltem az Eheimet Tetratecre mert egyszerűen túl erős volt és nem lehetett megfelelően fojtani. (elfúj mindent ami az útjába kerül :x ) Ha azt vesszük hogy 5L az aki és extra profi 20 szoros legyen a forgatás akkor is elég csak egy 100 L/órás szűrő. Ilyen satnya meg nincs nagy vödörrel, tehát a megoldás a csináld magad mozgalom kedvelőinek az egyedi gyártás egy szabályozható legkisebb vízpumpával szerelve, illetve a többieknek a legkisebb kapacitású külső szürő. És hogy miért külsőt ajánlok? Mert szebb és kevesebb helyet foglal az akiból egy egyedi gyártású akril lily pipe-al, illetve hogy a szűrő térfogat meglegyen. Nos amint azt már nyilván számolgatjátok az aki 5L bruttó ami nálam minden dekorral igazából kb. 3L-t jelent ehhez jár a 3L-es szűrő vödör térfogat és 2L Bio Rio (ami azért ez mert 1. jó minőségű és 2. ami nálam a legfontosabb, külön fojtja a szűrőm) tehát majd nagyobb a szűrő mint az aksim. (Gondoljatok bele milyen ez egy normál 200L-es akinál arányosan: 4000L/órás forgatás és 200L-es szűrőtartály :eek: . És az Eheimmel anno 40 másodpercenként lecserélődött a teljes akváriumi vízmennyiség :mrgreen: ) Tehát szummázva: minél nagyobb a szűrőd térfogata és minél job a biológiai szűrőanyagod annál jobb, a L/h-val ne törődj úgyis elég lesz, az élőlényeknek meg amúgy is a kevesebb a jobb.

Hűtés/ fűtés: Alapból 24-26 fok az ideális az élőlényeim számára. Ezt nyáron egy egyedileg gyártott 80mm-es PC venti biztosítja ami extra halk! Ezzel a ventillátorral a 2011-es extrém nyári 40 fokban is csak 28 fokos volt a víz. A HC-k virítottak mint a disznó :D , de a párolgás tetemes tehát ilyenkor naponta rá kellett tölteni egy 2-3 decit amit itt akár 1,5 cm-es vízoszlopot is jelent, szóval oda kell figyelni, nehogy leapadjon az aki. Télen azaz most, én sem szeretek fázni így nálam mindig 22-23 fok van ezért az aki sem ment 22 fok alá. A HC még mindig virít.

Aljzat: ADA Amazonia I, 5-8 dl kb. Fél kg – ebből ajánlom a powdert mert azzal valószínűleg könnyebb dolgozni egy ilyen kis akiban, csak drága. És egyértelműen jobban is mutat mert optikailag elrontja a látványt a „nagy” göröngyök látványa. Mivel ez nálam a teljes növény takaró miatt mindegy, én szenvedek is a normál mérettel mert az istennek nem akar a helyén maradni ( a rákok is szeretnek vele focizni :x ) tehát a domb mindig szétgurul, de ez az extrém flow miatt is van. Persze a lényeg a minnél kisebb szemcseméretű talaj, tehát szerintem lehet olcsóbb márka is.

Táptalaj: Tropica táptalaj 2-3 dl. Kiváló anyag.

Tápozás: Green Aqua Micro + Macro 0,5-0,5 ml/nap, Easy Carbo 0,3 ml/nap, Easy Life Algexit 0,7 ml ha a kedvem tartja de minden vízcserénél 1 adag
Az adagolást itt is - mint lentebb részletezem - a szűrő téfogat és az akvárium térfogatának összege alapján számoljuk!!! Az algexitet a zöld alga ellen használom, ez szükséges rossz mert egy ilyen kis akiban sosem lesz olyan fasza biológiai egyensúly, mint a nagyokban tehát valamivel rá kell segíteni az alga pusztításra. Azt vettem észre hogy elég hatásos de mindig nem lehet alkalmazni mert szerintem gátolja a növényeket a fejlődésben. Tehát elég csak 2-3 naponta adagolni de minden vízcserénél rakok be egy kicsit, méghozzá centralizáltan a fecskendővel nyomom oda ahova kell. Így nem bántja a növényt, szóval lehet arra is nyomni. A tápozás ha jól megnézitek és utána számoltok, erősen az ajánlott mennyiség felett van, de mivel kb. minden 3. Napon legalább 50%-os vízcserét végzek(lsd. Lentebb) ezért és a brutálisan jó szűrésem miatt, nyugodtan megemelhettem az adagokat sőt kellett is! Bár ez itt csak 0,1 ml-t jelent :) de sosem a mennyiséget nézzük hanem az arányt!!! Ez a Carbonál necces csak egyedül, de addig mentem el azzal is amit még a rákok és halak kibírnak. Fontos ez és nem tudok egzakt tanácsot adni benne, mint hogy mindenki kisérletezze ezt ki magának, mert a víz nagyon könnyen ki tud ürülni tápanyag ügyileg, illetve fel sem tud rendesen töltődni és akkor a növények hervadni kezdenek. Mindent egy patikában kapható mini fecskendővel adagolok ami 5ml-es és tizedes osztás van rajta +tű ami könnyíti az adagolást.

Vízcsere: 3 naponta tehát heti 2-3-szor 50% RO vízzel cserélek amibe egy kicsi előkezelt csapvizet kevrek a garnélák miatt. Gyakori a vízcsere mert hamar el tud szennyeződni ilyen kis mennyiségű víz. Emiatt a fentebb már írt erősebb tápozás kell. Az 50% itt úgy értendő, és ez egy - NAGYON FONTOS - ökölszabály hogy a teljes vízmennyiség tehát az aki 5L-je ami itt 3L nettó + a szűrő kb. 2L nettó vize= 5L víz és ebből cserélek olyan 2-2,2 L-t, tehát gyakorlatilag leengedem a teljes akváriumot. Gondoljunk bele hogy míg egy 200 L –es akinál bőven elhanyagolható a szűrő tartály 20L plusz vízmennyisége, itt ebben a méretben ez megduplázza a tápozandó vízmennyiséget. Megint csak az arányokat figyeljük! Az RO víz sztem elengedhetetlen itt mert a kis alapterület miatt a párolgás nagyobb vízoszlop veszteséggel jár, ami csúnya és igen macerás vízkövet hagy maga után. Nem is beszélve arról, hogy a növények és a garnélák hogy imádják a lágy vizet. Én is kannában hordom a kereskedésben vett vizet. Egy ilyen kis akinál még a relatíve sok vízcsere mellett sem olyan nagy költség ez.

CO2: ez még nincs mert így is igen borsos az ára egy ilyennek, már ha azt profi módon akarjuk csinálni. De lesz, remélem megosztva majd egyszer a „nagy” 20 literes akimmal. :D

Dekoráció: 1 db különösen nagy figyelemmel megválasztott és méretre vágott finger gyökér, az-az Red Moor fa és egy a már említett boermate barátom által választott Dragon Stone alaposan széjjel csapva. Itt jegyezném meg hogy olyan követ érdemes választani ami könnyen darabolható mert így könnyebb egy kis szobrászkodással elérni azt a formát és hatást amit szertnénk. Ugye érezhető, hogy az aki igencsak ici-pici tehát úgysem lesz a boltba olyan kő ami pont jó és még szép is, tehát mindenképp meg kell majd venni azt a "rusnya nagy" 1kg-os sziklát és széjjel csapni otthon a kalapáccsal :lolno: . A dekornál szerintem fontos még megjegyezni milyen fontos a scape okos kialakítása. Nálam is ez például gond, mert már csak akkor láttam hogy nem túl jó a scape amikor már nem lehetett másképp csinálni. A lényeg hogy a víz által jól bejárható és ésszerűen elhelyezett kövekkel és fával határolt területeknek kell lennie. Például nálam sajnos a fa alatt van egy kis üreg és emiatt itt megreked a víz és bealgásodom ott ahol ilyen kevéssé tisztított és sötét helyek vannak. Kerüljük az üregek kialakítását és a növényekkel elzárt térrészeket. Ide imád gyűlni az alga és az aki kis mérete miatt innen nagyon nehéz kiszedni azt mert nem férünk hozzás és a legkisebb mozdulatra is szétborítjuk az egész kompozíciót. Javaslom az iwagumi stílust mert az általában egy egyszerű gyep illetve a zárt és vertikális építkezést, ami a Green Aqua egyik videójában berendezett akinál is látható. Ezenkívül javaslom homokos részek kialakítását mert ez a világosabb színével és a tér megosztásával optikailag növeli a teret. ( persze csak igényes homokot válasszunk, ne túl rikítót és fehéret mint én :D )

Növények:
Eleocharis accicularis
Hemianthus callitrichoides ''Cuba'', HC
Fissidens fontanus
Vesicularia dubyana "Christmas"
Taxiphyllum barbieri
Pogostemon helferi
Hydrocotyle verticillata
Sok szép más növény is van ami jól tartható ilyen akikban. Ami fontos hogy optikailag csökkentsék az akváriumot. Tehát kis levelű és kis felépítésű, vékony, apró növények alkalmazása a célravezető. A HC egyáltalán nem olyan kénye mint azt sokan mondják. Szereti a sok fény az tény, de vígan elvan CO2 nélkül és nálam a tartós 28-29 fokot is túlélte.

Élőlények:
Sakura garnéla (Neocaridina denticulata sinensis)
Endler guppi
A rákok kifejezetten jól érzik magukat és igen szaporák nálam. Gyönyörű pirosak és egészségesek aminek a titka egy másik fórumba való. A lényeg hogy már másodszor kell túladnom a populációm felén túlnépesedés miatt. Kezdetben kb. 25 garnival indítottam de brutálisan szaporodtak mert jól érezték magukat és nem volt soha probléma a számukkal a viselkedésükből ítélve. Amano garnélát próbáltam tartani az alga miatt de ez nem nekik való. Túl rámenősek és mozgékonyak, illetve még a növendékek is túl nagyok. Ráadásul még 1 db is terrorizálta a kis cherry-ket evés közben (irígy disznók ám) Tehát ez kifejezetten nem ajánlom úgyis csak kiugrik. A halakkal dettó ez a helyzet. A nagy flowt csak az Endlerek viselik de az ő fejük felett is tartok tetőt, és mindig csak addíg tartom meg azt a 4-5 halat amíg nem szülnek új utódokat utána odaajándékozom a szülőket és nevelem vígan a kicsiket akik szintén jól érzik magukat nálam. Jószívvel csak a kistestű garnélák tartását ajánlom pl: cherry CBS CRS... Nekem is volt CBS-em és ők is nagyon jól elvoltak csak ezért nem szaporodtak mert mind kislány volt.

Általánosan szeretnék még 1-2 dolgot hozzátenni a fent leírtakhoz:
Fontos belátni Hogy itt minden az arányokon múlik. Mindig nézzük meg, hogy egy adott mennyiség mit jelentene ha az aki 200L mondjuk. Tulajdonképpen minden az arányos kicsinyítésről szól és ha ez érvényesül akkor minden működik és nem lesz gond sehol. A technika és az ár kérdésében pedig a véleményem, hogy az akim csak azért működik így mert olyan felszerelést használok, amit egy normál, jól növényesített nano-ban is használnék. Pl szűrés nélkül nem lehet ilyen sokáig fenntartani. Tehát egy pico kicsit sem olcsó sőt drágább mint egy nano ha a Ft/liter arányt nézzük, mert miden anyag kiszerelése olyan hogy feleslegesen vásárolunk meg a termékből általában 4-5ször annyit. Ascape kialakításnál alkalmazzunk tág tereket ha lehet, mert az optikailag csökkenti a teret. Sőt igazából az egész picozás akkor fun ha megmutatod valakinek az akid képeit és rögtön azt mondja "ne bazz hogy ez nem 60 liter!". Az optikai látvány csökkentés a legfontosabb, tehát mindent amit a bödönödbe bele raksz azt előtte e szempont alapján mérlegeld. Az aki működése egyébként ugyanolyan mint bármely nano-é kivéve, hogy azt figyeltem meg valamiért nálam minden növény piszok lassan nő. Ez ott látszik amikor pl a fissidens ami egy állítólag lassú növény simán lenyomja növésben a HC-t ami meg gyorsnak számít. Ebben a méretben szerintem a gyors növények a lassúak szintjére ereszkednek, és így kell hozzá a türelem. Jó ha 1-1,5 havonta nyírok, bár akkor sok felesleg gyűlik fel és jó tarra vágom a zöldet. Ettől a növények mérete is miniatürizálódik. Jóval kisebb a HC-m levele mint amit a GA-ba láttam és a Pogo példáol nálam 50 ft-osnál nem nő nagyobbra de szép dús bokrot alkot. A nyírás és az alga kaparászás mindig macerás tehát a jó elrendezésnél figyelni kell erre is a későbbi munkánk megkönnyítése végett.

Hát ennyit rólam és a pico akikról. Köszönöm ha végig olvastad eme hosszú bevezető posztomat. A köv. posztok már inkább a képekről szólnak majd és nem pofázok ennyit. Ígérem izgalmas lesz, csak addig még fel kell tölteni valahova és rendszerezni kell a képeimet. De előlegnek megtalálhatjátok az akit a 2011-es HAC képek közt a 35. Helyen. Holnapra valamikor már feltöltöm valami kevésbé száraz és unalmas dologgal is ezt a naplót.
 
Szia Bfblock!

Szuper, hogy naplót indítottál (bár akár külön oldalt is nyithattál vona hozzá, na de még nem késő)!
Sokan vannak akik főleg a hely hiánya miatt csak kicsiben gondolkozhatnak, nekik nagyon jó a példád!
Látszik hogy az arányoknál a szűrés nagyon kilóg, de az algamentességhez tényleg kellhet.

Örülök hogy ilyen részletes bevezetőt írtál, ebből az információ halmazból már el lehet indítani egy kis tapasztalattal egy picot.

Várom a képeket!

A.ttila
 
Köszi a biztató szavakat az eddigi hozzászólóktól! :wave:

hszab:
Hát akkor ne is fogd vissza magad, remélem ki fog alakulni majd egyszer a magyar akvakertészeken belül egy olyan kis csapat akik az ilyen pico akváriumok megszállottjai.
A. Kavicsos:
Nagyon örülök, hogy van ez a fórum és én is olyan sok mindent tanulok innen. Ezért szerintem az ilyen témáknak itt a helye ahol mindenki könnyen megtalálja és okulhat a másik sikeréből vagy éppen hibájából. Nem akartam ezt máshol megírni mint itt az akvakertész.hu-n, mert akkor talán könnyebben megtalálom majd a hozzám hasonló akvaristákat és jókat sztorizhatunk a pici akikról. :)

Na de hát akkor bele is szertnék csapni a lecsóba egy olyan képsorozattal ami az aki fejlődését mutatja majd tavaly májustól napjainkig. Szerintem így ez érdekesebb mintha először csak a régi képekkel jönnék elő, és csak hosszú idő után jutnék el a máig.

1-DSC07404.JPG
2011 május 23. Ezt közvetlen az után lőttem a saját kis compact gépemmel amikor először feltöltöttem és kitisztult az aki. A fényforrás ekkor még a régi íróasztali lámpám volt egy sárga fényű 60-as izzóval. Az aki üvege több ponton is el lett szúrva de azt majd később részletezném.

2-DSC07476.JPG
2011 június 7. Itt már benne vannak a cherryk, és frissen ültettem be egy két új növényt is amiket csak később szereztem be. Ezenkívül vadi új a HC gyep mert az előző eresztés az kirohadt, de ez viszont azóta is benne van és ép. Már megvan a szép self made fa állványa is :) . A lámpa még mindig a régi.

3-DSC07558.JPG
2011 június 14. Már az új LED-es piláccsal és még mindig az én művészi fényképész tehetségemmel készült kép. :) Láthatóak az 1. generációs halaim (azóta már a 4. generációt nevelem :D ) és az emmers rész is kialakított a bal felső sarokban.

4-DSC07575.JPG
2011 június 25.

5-DSC_8802.JPG

6-DSC_8822.JPG
2011 július 20. Ezeket a képeket boermate barátom készítette már jobb technikával és összemérhetetlenül nagyobb tehetséggel. :D

7-DSC_3820.jpg

8-DSC_3737.jpg

9-DSC_3777.jpg
2011 november 10. A HAC fotózás utáni képek. Szintén boermate barátom tehetségét dicsérik a képek. Az aki egy hónappal a fotózás előtt, sok agyalás után, egy komplett átalakításon esett át mivel így közelebb állt a végső elképzelésemhez a látvány, illetve azt hiszem rá is fért a tuning egy kicsit.

10-20120212_221023.jpg

11-20120212_220930.jpg

12-20120212_220951.jpg
2012 február 12. Az aki mostani állapota. Ezeket itt a mobilommal fényképeztem, tehát ez sem egy Nat Geo minőség de a lényeg talán látszik. ;)

Ha bármi kérdés vagy vélemény, illetve kiegészítés az eszetekbe jutna, akár az előzőekkel kapcsolatban akkor írjátok le bátran. Nagyon szivesen veszek minden kommentet, kritikát és hozzászólást.
 
Szia András!
Köszönöm válasz leveled és ezúttal itt írok neked.Ez a pico aki amit megalkottál szerintem maga a csoda mind arányaiban,mind minőségben.A naplód rendkívül hasznos mindenre kiterjed,nagyon nagy segítség számomra.Ha gondban leszek a saját pico akimmal majd kérek némi segítséget,ha lehet.Gratula! :clap:
 
Szia Bfblock!

Nagyon jók a képek!

Bfblock said:
Ezért szerintem az ilyen témáknak itt a helye ahol mindenki könnyen megtalálja és okulhat a másik sikeréből vagy éppen hibájából. Nem akartam ezt máshol megírni mint itt az akvakertész.hu-n, mert akkor talán könnyebben megtalálom majd a hozzám hasonló akvaristákat és jókat sztorizhatunk a pici akikról.

Az Akvakertészen belül gondoltam én is, csak külön témát nyitni neki: "Fantasztikus Pico akvárium!", vagy valami hasonló!
De persze itt a naplók között is megtalálja mindenki!

A.ttila
 
Nagyon szupi és gyönyörű!! :thumbup:
Van pár növény ami a végére már nem kellett volna oda pl. helferi, de tényleg iszonyatosak az arányok (becsapós). :thumbup:
 
Öröm és bódottsáá! Végre elkészült a napló, ami fejben szerintem minimum fél éve fogalmazódik :)

Jó érzés volt, hogy a 2011-es HAC-on Cecska nanója után megmutatták a Cookie Jar-t is. Kicsit el is érzékenyültem, két okból is:
1. gyerekkori jó barátomat sikerült megfertőzni az akvarisztikával (és ezzel az anyagi romlásba taszítani :) ) ráadásul ennek eredménye is lett
2. előrébb végzett az én akváriumomnál :twisted: :twisted:

A hosszú bevezetőhöz hozzáfűzném, hogy a magyar nyelv csodás fordulatai sem lennének elegendőek annak leírására, hogy mennyi pöcsöléssel jár egy ilyen pici akvárium berendezése és karbantartása. Key mester előszeretettel emlegeti a mozgásteret, ami nagyon jó ha van, de ekkora méretben nincs és ebből fakadóan nem is nagyon hibázhatsz.

Ja, és Bfblock, vagy minek hívod magad itt a fórumon :D , tölts fel olyan képet is, amin látszanak az arányok, pl. amikor a telefon mellett fotóztuk az akit. Vagy feltöltöm én :twisted: :twisted:
 
Hát Gratula :eek: :clap: Ez nagyon szép, és a topic-od is nagyon ott van! Nekem inkább az Casket (ékszeres doboz) jutott eszembe ;)
 
Elfelejtettem, hogy már Nigro is próbálta kifacsarni ezt az írást Bfblock cimborából. Egészen konkrétan egy Amano garnival próbálta lekenyerezni ;)
 
Nekem a HAC-os fotók és a HAC-os állapot jön be a legjobban. Az szinte tökéletes. Nem véletlenül emlékeztünk meg róla a díjátadón is.

Örülök, hogy elkaptátok ezt a pillanatot és így bevonulhat az örök tablóra ;) :thumbup:
 
Üdv mindenkinek!
Nagyon köszönöm a dicsérő és biztató szavakat. Nagyon jól esnek mindenkitől, de külön megtisztelő a fórum és a "szakma öregjeitől". ;) Szeretnék most reagálni a kedves kommentjeitekre, ha nem is mindannyiótoknak (tehát ne vegye senki személyes sértésnek, hogy nem állok vele szóba most :D ) de többségnek mindenképp.

viking said:
Ha gondban leszek a saját pico akimmal majd kérek némi segítséget,ha lehet.
Ha bármikor úgy érzed nyugodtan írj nekem valamilyen formában és majd keresünk rá megoldást. Ajánlom amúgy a naplózást, egyrészt mert egész jó móka ;) , másrészt mert azt vettem észre, hogy itt aztán igen segítőkészek az emberek. Ráadásul sokan vannak itt akik nagy általánosságban azért jóval tájékozottabbak mint én akvarisztika terén.

A. Kavicsos said:
Az Akvakertészen belül gondoltam én is, csak külön témát nyitni neki
Ne hari félreértettelek. Nem rossz gondolat amúgy, ha lesz rá igény és még több tapasztalatom lesz, vagy akad aki segít, össze lehetne rakni egy igazi külön Pico 101-t.

Cecska said:
Van pár növény ami a végére már nem kellett volna oda pl. helferi
A növényválasztás érdekes dolog volt, mert egyrészt tudatosan méret szerint válogattam, lehetőleg minél többet hogy olyan legyen mintha könnyen beleférne az a sok zöldség mert annyi a hely, illetve hogy minél több növényről kiderüljön, hogy lehetséges-e így tartani. A HC érdekes ilyen szempontból mert 2-szer rohadt ki különböző okokból kifolyólag (túl későn ültettem be, nyírás után sokkot kapott vagy nem is igazán emlékszem miért) de most már a sokadik nyírás után is szép és terjeszkedik mint a multik, bár lassú. Miközben nincs CO2, fény meg van szerintem rendesen, a tápozás remélem nem ingadozó a sok vízcsere miatt, de ezt azért mérni kéne, hogy bátran kijelentsem és nyáron könnyen melegedett az aki. A pogo azért egy személyes kedvenc, mert perverz módon nekem nagyon tetszik és nem akartam kihagyni :) , arról nem is beszélve hogy olyan jó fej kis növény, hogy ha aljas, durva módon is nyírom meg, nem is érdekli. Gond nélkül túléli ha levágom az összes levelét viszont így picike kis bokor marad ami érdekes mert a már sokat emlegetett boermate akijában a tőlem kapott pogo vadhajtások már majd fele akkorák mint az akváriumom :D . Amúgy ez ilyen szempontból egy kísérleti aki és amúgy is első tehát óhatatlanul is belecsúsztam abba a hibába, hogy mindent akartam ebbe a kis vacakba. Amúgy látom mire gondolsz azt hiszem, jobbra az a bokor a HAC-os képeken túl nagy, igaz?
Plusz eszembe jut egy érdekesség a növényekkel kapcsolatban. Az accicularis nem akar nálam tőről szaporodni, ugyanis mindig kénytelen vagyok jól megnyírni mivel a vízszint kisebb mint a növény természetes magassága, és szerintem a folyamatos regenerálódással úgy el van foglalva, hogy terjedni már eszébe sem jut? Vagy bolond gondolat? :wtf: Előtte parvula volt, azt egyszer nyírtam mielőtt beültettem. Aztán elért egy neki kényelmes de nekem nem túl impozáns magasságot és nekiállt az aki legtávolabbi (nem is olyan messze :D ) sarkában kihajtani. Na ő ezért is repült de gyorsan.

boermate said:
Egészen konkrétan egy Amano garnival próbálta lekenyerezni
Hát igen, aljas dolog volt tőlem így megváratni Nigro-t, pedig hatalmas szívvel adta azt a kis garnélát. Aki amúgy nem sok vizet zavart (értitek? nem sokat... ha a Galla olvasná bepisálna). Fel-alá nyüzsgött, terrorizálta a cherryket, irígy volt és széthordta az amazoniát a homokon, piszok nagy kuplerájt csinált... majd kiugrott. Egyszer már nem is tudom ki mondta, hogy ezek nem is e világi lények, hanem a Marsról jöttek
Nem tudom melyik az a kép lehet nekem meg sincs vagy elkutyultam valahoza de érdekes lenne ide betenni. Majd összeszedek 1-2 olyan pikcsört amin valami olyan is van az aki mellett amiről látható a valós méret.

viktorlantos said:
Nekem a HAC-os fotók és a HAC-os állapot jön be a legjobban.
Nekem is. :D Bár nekem most is tetszik egy kicsit ilyen dzsungelesen. Ez olyan természetes. Hagyom kifejlődni a növényeim formai és lelki világát. Ez már filozófia. :D Tervezek azért egy kisebb átrendezést a közeljövőben, erről majd írok ide és szívesen megvitatnám értelmesek-e az ötleteim. :) Remélem lehet ebből még egy pöttyett jobbat is kihozni. :shh: Előre elárulom a homokot tuti kicserélem. ;)
Apropó HAC. Szeretném a zsűrinek itt külön megköszönni azt az 5 perc hírnevet amit kaptam, mert nagyon boldoggá tettetek vele. :clap: :thumbup:

És legközelebb pedig elárulom mi mindent is tosztam el már a berendezés legelején. Ígérem érdekes lesz, és képekkel rendesen illusztrált. :D :wave:

Ui: Észrevehető hogy hallgatok 10 hónapot és utána jön a szómenés? :wtf:
 
Ááá és még 2 dolog eszembe jutott amit mindenképp szerettem volna (ígérem csak röviden) kifejteni.
Az egyik Y-not!? juttatta eszembe, az aki nevével kapcsolatban.
Y-not!? said:
Nekem inkább az Casket (ékszeres doboz) jutott eszembe ;)
Köszi az ékszeres doboz megnevezést bóknak tekintem. Bár tudom az aki neve elég komolytalan és idétlen(sütis bödön) de van hozzá egy story: van egy dal ami nagy sláger volt és sokat lehetett hallani rádióban és bulikon, Gym Class Heroes ft. The Dream - Cookie Jar . A refrénjében van egy sor: Can't keep my hands, my hands my hands out of the cookie jar... (youtube-on hallgassátok meg :D )/szabad ford.: Nem tudom a kezemet, a kezemet, a Sütis bödöntől távol tartani./. Nos hát amikor az akit takarítom és könyékig benne vagyok mind az 5 literbe akkor gyakran eszembe jut. :mrgreen: Aztán egy sokat említett akvarista barátommal egy megfáradt fotózás után beszélgettünk róla hogy mi legyen a neve és jöttek az ilyen ötletetek hogy: A befőtt, Vizeskancsó, Super Bowl... Egyébként eredetileg valami olyat akartam, hogy: At the bank of the brooks /Csermelyek partján/, de most már mindegy, legalább van egy jó story-m a csajoknak a pultnál. :D

A másik pedig az, hogy amit a bevezetőmben leírtam még nem szentírás és nem is szeretném ha valaki úgy tekintene rá. Inkább egy kísérlet eredménye ami ráadásul még nem ért véget. Sok tapasztalni valóm van még ezzel kapcsolatban és remélem mások is kedvet kapnak és megosztják velünk értékes tapasztalataikat-e téren hogy egyszer majd lehessen azt mondani ezekre a megállapításokra, hogy EZ ÍGY IS VAN! Addig is harcias tekintettel állok minden nemű kritika elébe :x ... na! de most komolyan, csak bátran! :D
 
Back
Oldal tetejére