• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

botasz tameshiwari

botasz

Főkertész
Sziasztok,

Nyitok egy naplopót én is.(80x40x45cm akvárium indítása: 2012/08/28)
A sztori szinte a már megszokotak szerint: ....sok évvel ezelőtt....aztán nem....egyszer csak megláttam....aztán most megint de. :)
Persze a sok évvel ezelőtti állapotok és lehetőségek, sem minőségileg, sem mennyiségileg nem voltak olyanok, mint ami manapság lehetséges.
Igazából, ha nincs a Green Aqua weboldal (bolt) + ez a fórum, akkor most az "akvárium nem" állapotban lennék.

Az akváriumom nem szabvány méretű: 80*40*45 magas (144 liter). Eredetileg 90cm széleset szerettem volna, de a meglévő bútorzat szétbombázása nélkül nem ment a dolog, ígyhát a szobabútor maradt eredeti állapotában.

Hardscape:
Tropica talaj 2,5 liter (tettem rá 2 golyóbisnyi széttört ADA bacter ball-t)
ADA amazonia kb. 16 liter
ADA mekong dekor homok kb. 3 Kg
Kő: megkövesedett fa
Fa: 2 db red moor

Akvárium-pepecselő cuccok:
ADA Green Bacter, ADA Bacter Ball, ADA Phyton Git (ezt a három cuccot külön zárt dobozban tartom a meglehetősen erős bukéjuk miatt), Green Aqua Micro + Macro, Easy Carbo, Seachem Prime vízkezelő, DO!Aqua olló és csipesz (ez nagyon jóóó), ADA üvegmosó, satöbbi....

Hardware:
144 literes akvárium (megrendeltem már, mire a GA-hoz jutottam), ez most fekete sziloval van, felül merevítővel. Hát színtelen szilósat majd legközelebb, úgyis Tameshiwari a jelen projekt neve. ;)
Lámpa: ATI 4x24W 6500K csövekkel
Green Aqua 17mm lily pipa, és befolyó
ADA hőmérő (nagyon szép, szolíd...finom darab)
Gush drop checker
Akvárium alatt természtesen kis szekrényke, frászkunyhó..... az alábbiakkat tartalmazza(mutasd a szekrényed):
CO2: palack --> kis lepke (papillon) eregeti a pukikat --> Aqua Medic mágnesszelep --> ADA visszfg --> Sera diffúzor (szépen porlaszt)
Szűrés: EHEIM 2075, személyesen artúdítú német, kubista stílusú reinkarnációja

7907618912_81a8193297.jpg
7907618712_08895a3a4d.jpg


Növények:
Eleocharis parvula
Echinodorus tenellus
Anubias barteri v. nana
Anubias barteri v nana PETITE (pöttöm)
Cryptocoryne w. GREEN
Cryptocoryne bekettii petchii
Microsorum NEEDLE
Vesicularia Ferriei 'Weeping' + Christmas
Rotala Rotundifolia
Rotala sp. Green
Ludwigia sp. Guinea

...a növényeket 10 órán keresztül ültettem. :banghead:

A hardscape esetében sokat gondolkoztam, hogy a fa (fák) környékére mindenféle kő kompozíciót teszek, végül arra a következtetésre jutottam, hogy a növény dzsungel miatt, egy idő múlva ebből semmi nem fog látszani. Van egy kis előtér mekong homokkal, amit megkövesedett fa kövek választanak el a talajtól és a növényes résztől. Ez most kicsit sterilnek néz ki. Ha majd megnő a parvula, ami betolakszik előre a kövek közé + a mohács is megő, akkor szerintem jobb lesz az összhatása az első résznek.

7907442528_9fe7fbe1f6.jpg


Hátul, a széleken kb. 15cm magas a talaj
7907442762_e61b05e795.jpg


1. nap -- beültetés után (2012/08/28)
Nem sikerült jól a fotó, mert az akva bal széle nem látszik teljesen
7907618486_12f0658c75.jpg


4. nap (2012/08/31) -- 50% vízcsere naponta, Easy Carbo (144 literre 7ml naponta, vízcsere után), Green Bacter 14 csepp, Python 14 csepp, 3. naptól MICRO + MACRO 7ml/20L*7=49ml (50% napi vízcseréhez -- jó ez így???), CO2 megy, drop checker szép ződ gyep színű, KH=10, PH=7-7.2
Jelenleg a crypto foszlik, málik
A parvula és a stemek kezdenek erőre kapni.
Diatom jelent meg. Ahonnan lehetett, vízcserekor leszívtam (a szemétláda)
7907748946_002d40f7a2.jpg
 
Crypto málás és a diatom alga megjelenés ebben a fázisban normális. Az elmálló leveleket távolítsd el és lassan jöget az amano sereg a diatomra ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kicsit most még szimmetrikusnak tűnik nekem de a növények majd intézkednek!Sztem baróság!(y)
 
Crypto málás és a diatom alga megjelenés ebben a fázisban normális. Az elmálló leveleket távolítsd el és lassan jöget az amano sereg a diatomra ;)
Egyre több a diatom algám. Ma algakaparóztam az üveget, elég barna volt. Napi 50% vízcsere megy, +co2, carbo, micro+macro táp, python, green bacter...Bakker!
Pénteken 4-5 között a "gyárból" hazafelé mennék amano garnikért....meg otto is mehet bele gondolom.

A rotala és a parvula határozottan beindult.A Ludwigia Guinea is kezd erőre kapni.
A tenellus egyelőre szenved, sok levél bebarnult.

A crypto málik mint a t@kony. Van amiből már alig van. Normális ez? Vagy elmálik az összes levél szépen és majd nő új levél?
 
DIatom és a barna alga normális. Mindkettő akvárium startnál jelentkezik. Ahogy a szűrő beáll ezek visszaszorulnak. Barnát közben pusztítja az Otocinclus halacska. A diatomra meg jók az amanok. Csak megfelelő létszám kell.

Tenellus ha elkezdett szenvedni vágd le az összes levelét. A talajtól 2 cm-re.
Crypto detto. Mehet minden levele a levesbe. Nem kellenek csak algát hozzák az elején. Vágd le légyszi.

Néhány hét és újra kihajtanak akkor már víz alatti levelekkel.
 
DIatom és a barna alga normális. Mindkettő akvárium startnál jelentkezik. Ahogy a szűrő beáll ezek visszaszorulnak. Barnát közben pusztítja az Otocinclus halacska. A diatomra meg jók az amanok. Csak megfelelő létszám kell.

Tenellus ha elkezdett szenvedni vágd le az összes levelét. A talajtól 2 cm-re.
Crypto detto. Mehet minden levele a levesbe. Nem kellenek csak algát hozzák az elején. Vágd le légyszi.

Néhány hét és újra kihajtanak akkor már víz alatti levelekkel.
ok köszi.
Pénteken bemegyek -nem tudom ki lesz bent a boltban- és majd megbeszélem vele új osztálylétszámot.
 
Tegnap koraeste, vízcsere után (akvárium 11napos) bekerült az akvába 6 fő Oto és 13 fő amano garnéla.
Ránézésre kifejezetten jól érzik magukat, nekiláttak a diatom bőségtálnak. Ma egy amano levedlett, egyébként szorgalmasan szedegetik a cuccot össze. Érdekes, hogy a parvula között lévő diatom fonalakat nem szedegetik, illetve az előtéri homokból sem nagyon szedegetnek algát. Lehet, hogy a homok fölött nagy az áramlás és nem tudnak rendesen kapaszkodni?
Az ottok a redmoort és a növényeket is egyaránt végigporszívózták.

Kiegészítő kaját mikor adjak nekik először?

A parvulát jövő héten levágom végre, mert határozottan beindult és terjeszkedik.
A tenellus is végre szép kezd lenni.
A rotala olyan sprintben van, hogy jövő héten eléri a vízfelszínt.
A weeping mohákon megjelentek az első világoszöld új hajtások.
A cryptok nagy részét levágtam már, mert elfolytak. A microsorum befeketedett, levágtam, csak a gyökerét nyomtam be a redmoor egy hajlatába

A parvula tele van világoszöld, új hajtásokkal

Caridina multidentata (at day 11) by bota_laszlo

A weeping mohán is látszanak az új hajtások.

Caridina multidentata (at day 11) by bota_laszlo, on Flickr
 
4. hét (2012/09/22)
A képet csak elcsattintottam kézből, a CO2 is megy a nagyított képen csupa pötty minden.

(-) mínusz
A cryptok egy része elmálott, azokat visszavágtam tövig. Ezek egyelőre még nem hoznak új hajtásokat. A maradék crypto levelek meg majd szépen lassan lecserélődnek.
A microsorum needle leaf-ból nem látszik semmi, nagyjából azok is vissza vannak vágva, egyelőre az sem csinál semmit.
Az amano és oto telepítés után beraktam éjszakára levegőztetőt. Szerintem ezt elszúrtam, mert túl sokat ment (20.00-7.00), így a héten megjelent a köveken a zöld alga, némi zöld fonál alga, meg van némi fekete ecset is. Kikapcs előtt a drop checker szép lime zöld, reggelre viszont sötétzöld/kékeszöld volt. Reggelre a levegőztetés kizavarta a széndioxidot teljesen a vízből.
A világítást visszavettem 7 óráról 6 órára, a levegőztetést 20.00-22.00-ig visszavettem. A CO2 a világítás előtt 4.5 órával hamarabb kapcsol be, hogy fény indulásra világoszöld legyen a DC. Majd ezzel az időpontosdival még játszom. A lényeg, hogy az éjszakai levegőztetést drasztikusan vissza kell vennem, mert nagyon nagy a CO2 ingadozás.

(+) plusz
A rotala stemeket múlt hétvégén már megvágtam 1/3 magasra, azóta nőtt a képen láthatóra. Sprintelnek.
A jobb szélen lévő ludwigia guinea szépen lassan növöget. Először azt hittem nem marad meg. Ez a zselés növény elég furcsa csillagközi miazma. Várok még egy kicsit hogy növekedjen, majd levágom és visszaültetem a levágott szárakat, próbálom sűríteni azt a részt.
A parvula szépen nő és mászik a kövek között előre a homokba. Ennek kifejezetten örülök, mert nem lesz olyan mesterkélt/steril az akvárium első része.
A két szélen a tenellus nagyon beindult, szépen vörösödnek, lilulnak a levelek, hozza az indáit. Ez is mászik előre a két szélen.

A jobb szélső fára a moha alá szerintetek mehetne egy bolbitis???


botasz_tameshiwar2i_20120922 by bota_laszlo, on Flickr

Itt látszik, hogy mászik előre a parvula a kövek között. Ezt meghagyom, sőt a tenellust is hagyom a két szélen előrejönni.


parvula_elore by bota_laszlo, on Flickr
 
Nem baj, ha egész éjjel megy a levegőztetés. Hasznos a baciknak, növényeknek, halaknak az oxigén éjjelre.
 
Emellett a kis gyöngyszem mellett eddig elsiklottam, gratu hozzá! Szép kis zöldet varázsoltál! (y)
 
Most hirtelen, az elmúlt héten lett sok az algám.
Két hete a betelepült oto-k és amanok miatt megy éjszaka a levegőzetés.

levegőztetés ?
Ezt tegnap visszavettem 2 órára (korábban este 20.00-tól ment reggel 6.00-ig) a drop checker reggelre megint sötétzöld/kék volt.
A visszavett levegőztetés után is sötétzöld reggelre a drop checker. Ettől függetlenül lehet mégis nagy a CO2 ingadozás?

szűrőtisztítás ?
Ami még történt 1 hete: szűrőtisztítás volt, a perlont kicseréltem és a Seachem Purigen-t aktiváltam újra. A substrat pro-ba tettem még egy bacter ball-t (most 2db van). A szűrő nem tudom mennyit állt. Kb. 50 percet.
A perlon, az Eheim hajtogatós perlonja, amiből két réteget tettem be (kb. 2cm vastag). Az eredeti, méretre vágott perlon vastagabb volt (ezt kidobtam, mert sznte fekete volt 3 hét után).
Van némi vízfelszíni miazma, ami habos lesz a CO2-től.

Most vettem éppen számba az alga fajtákat.
Van fekete ecset, staghorn, a köveken zöld alga, zöld fonál alga. Ráadásul ezeket sem az Oto-k sem az amanok nem nagyon eszik. Sziámi algaevőt nem akarok, mert megzabálja a mohácsomat. Még nem harapózott el az alga dolog de valami nem stimmel, elbénázhattam valamit.

vízcsere változtatás?
Illetve áttértem a 2 napi vízcseréről a 3napi vízcserére.
A víz GH=14, KH=10-12
A MICO+MACRO adagolás GA táblázat alapján (heti 3-szor 50% vízcsere: 2.8/20*140 = 20 ml/nap)
Easy Carbo (flowba nyomva) GA táblázat alapján (1/20*144 = 7.2 ml én 7ml-adok naponta)
Vízcserekor nyomok egy jó adag Python-t és green Bacter-t is.
Ammónia nem mérhető, NO2 0.2 mg/liter alatt.

fény?
80cm-es akváriumhoz van egy 4*24W-ot ATI lámpám, ami 6 órát megy. (ezt visszavettem 7 óráról először 6.5 órára, majd 6 órára)

CO2 beoldás?
Lámpa felkapcsolás előtt 4.5 órával bekapcsol a CO2, hogy felkapcsolásra megfelelő zöld legyen a diffúzorral átellenben lévő drop checker.
Fény lekapcsolás előtt a drop checker lime zöld és a CO2-t 1óra 15 perccel a lámpa leó előtt kapcsolom le. Lámpa leoltáskor még vígan lime zöld a drop checker. Persze tudom, a drop checker reakciója késik.

Ott van főleg alga (a bal oldalon) ahol a felülről érkező áramlat alábukik, visszafordul. Persze a CO2 diffúzor is itt van.
A tenelluson (csak bal oldalon) és hátul középen van ecset. A köveken a zöld alga és némi fonál alga. Az anubias leveleken van fonál még.
A Crypto leveleken volt staghorn. Ezeket a leveleket levágom, mert még víz fölötti képződmények, csak nem málottak el.

Holnap megpróbálom a higított carbo-t rányomni bal oldalon a tenellusra és a kövekre ahol zöld illetve fonál alga van. az anubius levélre nem merek rányomni carbo-t hígítva sem.
Pénteken megyek a GA-ba, veszek végre +halakat és AlgExit-et is.
 
Mennyi a ph-d? A DC-re nem hagyatkoznék (eleve több órát késik), jobb lenne egy pontosabb érték. Nem jó ez a korai indítás. Sztem sok lehet, a ph-dnak kb. 7,2 körül kellene lenni, most tuti 6-al kezdődik...
A CO2-t pilács előtt 2 órával bőven elég elindítani, addig mehet folyamatosan a levegőztetés. CO2-t én mindig a lámpával együtt kapcsolom le, utána egyből indul a levegőztetés.
Az Amazonia miatt max. fele tápot nyomnék, de most még bőven elég lenne a sima napi adagolás is.

Egyszóval:
- tápozz kevesebbet,
- CO2 is kevesebb kell,
- világítás mehet 6,5(-7) órát
 
Mennyi a ph-d? A DC-re nem hagyatkoznék (eleve több órát késik), jobb lenne egy pontosabb érték. Nem jó ez a korai indítás. Sztem sok lehet, a ph-dnak kb. 7,2 körül kellene lenni, most tuti 6-al kezdődik...
A CO2-t pilács előtt 2 órával bőven elég elindítani, addig mehet folyamatosan a levegőztetés. CO2-t én mindig a lámpával együtt kapcsolom le, utána egyből indul a levegőztetés.
Az Amazonia miatt max. fele tápot nyomnék, de most még bőven elég lenne a sima napi adagolás is.

Egyszóval:
- tápozz kevesebbet,
- CO2 is kevesebb kell,
- világítás mehet 6,5(-7) órát

Köszi a tanácsokat.
Ma este megmérem a Ph-t is.
A GA táp akkor most megnyomja az algákat vagy sem? (Keymaker a vízminőségről.)
A CO2/Levegőt átkalibrálom. Lehet a CO2 szintet is meg kellene mérnem cseppteszttel?
 
A Kh-ból és a PH-ból ki tudod számolni a CO2 szinted ;)


ph-kh.jpg



Olyan 20-ast célozz meg (30 alatt legyen inkább).
 
Tegnap megtaláltam az algagerjedés egyi okát. A parvula nem volt elég rövidre nyírva és meglehetősen sűrűre ültettem. A parvula tövénél végig, elég sok barna algát és/vagy staghornt fedeztem fel, ahová az otok és a garnélák sem fértek be rendesen. A staghornt ráadásul egyik sem szereti.
A parvula kapott tegnap egy katonás frizuraigazítást és leszívtam annyi algát/mulmot a töve közül amennyit csak tudtam.
Kíváncsian figyelem a változásokat.
@atti76 a tanácsodra átállítottam a CO2-t pilács indulás előtt 2 órára és lekapcs előtt 15 percre. A levegő megy pilács lekapcstól (20.00-5.30), kora reggelig.
 
Én kipróbáltam hígítás nélkül a carbot a parvulára. Néhány alkalom után eltünt az alga. Meg a parvula is. :(

Így csak azt tudom mondani, hogy ha nem akarsz tisztást a gyep közepén, akkor hígítsd, ahogy Dani mondta. :)
 
Egy kis carbo is mehet a parvulára hígítva.

(y) Ma reggel már a higított carbo-t nyomtam a levágott parvulára, tenellusra. (kb. 20ml akvárium vizet és 3 ml carbot keverek össze azt nyomom)
A kő dekorra higítás nélkül nyomtam. (higított és higítatlan totál carbo mennyiség 1/20*140= 7ml/nap)
Hétvégén elkezdek egy AlgExit kúrát is.
Bízom benne, hogy nem lesz vész és ez az algás-mulmos dolog volt a probléma gyökere. Emlékszem talán @viktorlantos írta valahol, hogy a flow felkeveri a mulmot és az okozza az algásodást.
 
Back
Oldal tetejére