• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Biotóp style (?)növényes(?)

Megfontolom köszi. Hétvégén szeretném indítani, addig még van időm információt gyűjteni.

Az jó ötlet, viszont érdemes jól megszűrni az információt. Van, ami bizonyos módszer esetén működik, és van ami nem. Ha különböző módszereket keversz, akkor lehet igazán mellényúlni.
Itt végig követheted kb 2 év fejlődését egy olyan akváriumnak, amiről beszéltem:

@Pendulum bocs az offtopic-ért, de csak elbírja a naplód :).
 
Homok inert anyag, tápanyagmegkötő képessége nincs. Szerves anyag sincs benne, ami CO2-t adhat le, ami low tech növényes akvárium esetén különösen jól jön. Tehát csupán homok nem a legjobb választás ilyen esetben. Az említett JBL termék leírása szerint agyagot tartalmaz. Ez jobb lehet, ennek elég nagy a "tápanyag megkötő képessége". Viszont tippem szerint ez a termék inkább high-tech akváriumokhoz lett kifejlesztve, ahol CO2-t gáz formájában adagolnak. A nagyobb, 700 grammos kiszerelés sem tűnik nagy mennyiségnek. Én személy szerint low tech akvárium esetén nem pazarolnék erre kiadásokat. Persze "semminél", aktív talaj hiányánál mindenképpen jobb.

Például ha megnézed a Dennerle DeponitMix Professional 9 in 1 leírását, itt már kifejezetten említik a szerves anyag illetve humusz tartalmat. Itt már közel 10 kg "anyagot" kapsz a pénzedért. Ha leküzdöd a félelmedet, és olcsó bolti (virág) földet használsz, vagy esetleg ha szert tudsz tenni sima (kert) talajra (a föld felső rétege), akkor egész olcsón meg tudod úszni a dolgot. Javasolt rétegrend: kb 2.5 cm földre 2.5 cm apró kavics. Ebben igen jól nőhetnek a növények low tech keretekhez képest.

A kutya ott van elásva, hogy számos akvárium bolti talaj high-tech, CO2 adagolt körülményekre lett kifejlesztve, és low tech fronton nem a legjobb. Mivel alacsony karbantartást említettél, gondolom nem akarsz naponta "folyékony szenet" adagolni.
Én annyit tennék még hozzá (bár tapasztalatom nem is mérhető az előttem szólókéhoz), hogy az is egy jó kombó, ha agyagos akváriumföldet (pl. Ada amazonia stb) keversz virágföldhöz és arra teszel 1-2 mm-es kavicsot.
Szerk: én is bocs az offért
 
Egymás mellé teszem a két képet, a hétfőit és a mait (szerda), hogy érzékelhető legyen low-tech-hez képest milyen mértékű a fejlődés. 2 napja nem megy a vízforgatás sem.
Hétfői kép:
20190923_211110.jpg
Ma:
(2 nap különbség)
20190925_190939.jpg

1 hét és a nyírásnak nyoma sincs.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Nagyon szép, természetközeli. Az aljzaton mik azok a fekete részek a kavicson?

Amikor megfőzöm a tőzeget, hogy kinyerjem a levét, és beleöntöm, zuttyintok bele tőzeget is, hogy fokozzam a természetességet.
 
Milyen tőzeg az? Amit kertészetben is lehet venni natúr tőzeg? Meddig főzöd? Bocs a sok kérdésért, de pont ilyen jellegű akváriumot szeretnék összehozni. Tóföldet sajnos nem tudok szerezni, virágföldet meg nem merek használni.
 
Milyen tőzeg az? Amit kertészetben is lehet venni natúr tőzeg? Meddig főzöd? Bocs a sok kérdésért, de pont ilyen jellegű akváriumot szeretnék összehozni. Tóföldet sajnos nem tudok szerezni, virágföldet meg nem merek használni.

Amit most használok sima barna tőzeg. Felrakom egy lábasba kb 1 liter vízzel, és alacsony lángon rotyogtatom egy negyed óráig. Majd ízlés szerint sózom borsozom... ja nem, az másik recept 😁😁😁

Szóval a rotyogás után bekeverem hideg vízzel és megy is az akváriumba. Tőzegből kb 2 marékkal használok.
 
Én annyit tennék még hozzá (bár tapasztalatom nem is mérhető az előttem szólókéhoz), hogy az is egy jó kombó, ha agyagos akváriumföldet (pl. Ada amazonia stb) keversz virágföldhöz és arra teszel 1-2 mm-es kavicsot.
Szerk: én is bocs az offért

Ez sem hangzik rosszul, bár anélkül is jól működik a föld. (Jól írtad, az aktív talaj is föld)


Nagyon szép akvárium.Valami ilyesmit szeretnék én is összehozni. A tóföld helyett szerinted lehet használni JBL florapor összekeverve homokkal? Tóföldet erre felé nem nagyon lehet beszerezni...

A JBL florapol ahogy írták is, nem tartalmaz szerves anyagot, ami elég fontos.


iszont például @Pendulum itt naplózott akváriumába szerintem teljesen felesleges lenne adagolni.

Felesleges hát, így is alig győzöm kordában tartani
 
Milyen tőzeg az? Amit kertészetben is lehet venni natúr tőzeg? Meddig főzöd? Bocs a sok kérdésért, de pont ilyen jellegű akváriumot szeretnék összehozni. Tóföldet sajnos nem tudok szerezni, virágföldet meg nem merek használni.
Nyugodtam használj. Vegyél olyat, ami a legegyszerűbb, műtrágya nélküli. Gyerek játszótéri, homokozós szitáján átrostàlod, aztán kész is.
 
Milyen tőzeg az? Amit kertészetben is lehet venni natúr tőzeg? Meddig főzöd? Bocs a sok kérdésért, de pont ilyen jellegű akváriumot szeretnék összehozni. Tóföldet sajnos nem tudok szerezni, virágföldet meg nem merek használni.

Önmagában a tőzeg nem biztos, hogy a legjobb (vagy inkább jó) választás talajnak a kavicsréteg alá. @Pendulum is itt másképp használja a tőzeget. Egyszer próbáltam 100% tőzeget talajként és - bár nem volt katasztrófa - a növények relatíve lassan fejlődtek. Okát nem tudom, de az alábbi linken pont ilyen eseteket vizsgáltak. Sok szerves anyag esetnén a rossz növekedés okaként a talaj alacsony sűrűségét jelölték meg. (Hozzá kell tenni, hogy a vízoszlopba nem adagoltak N és P-t a tanulmányban, ami jelentősen más felállás lenne.)

http://cbnbp.mnhn.fr/cbnbp/ressources/plans_actions/biblio/Barko.pdf

Én azért írtam a sima, egyszerű kertföld felső rétegét, mert tipikusan ebben van valamennyi humusz (szerves anyag), viszont már eléggé mineralizálódott. Nincs benne műtrágya (ami ha lenne benne, sem katasztrófa önmagában, de körültekintést igényel), viszont van benne elég "táp", hiszen szárazföldi gazok, növények is remekül nőnek benne. Bolti virágföldek jó részét műtrágyázzák, ilyenkor eleinte több vízcsere lehet szükséges, illetve élőlények betelepítésével esetleg tovább kell várni. @Pendulum ebben a naplójában bolti "tóföldet" használ, ezzel nekem viszont nincs tapasztalatom, de állaga és a naplók alapján valószínűleg az indítás könnyen megy. Egy olyan low-tech növényes akvárium, ami nagyon steril és nem tartalmaz szerves anyagot igen nehéz helyzetben van, hiszen C az egyik legfontosabb makroelem a növények számára és a felvehető szén alacsony mennyisége jelentősen korlátozza a növényeket. Ilyenkor carbo-zás és egyéb praktikák (pl igen sűrű vízcserék CO2 és bicarbonátokban gazdag (csap)vízzel) esetleg segíthetnek valamennyit, de ez szvsz idő és pénzpazarlás.

ps:
@Pendulum ezt a tőzeges ötletet ellopom, és kipróbálom az egyik régóta működő keményvizes NPT-n.
 
Utoljára módosított:
Milyen tőzeg az? Amit kertészetben is lehet venni natúr tőzeg? Meddig főzöd? Bocs a sok kérdésért, de pont ilyen jellegű akváriumot szeretnék összehozni. Tóföldet sajnos nem tudok szerezni, virágföldet meg nem merek használni.


Önmagában a tőzeg nem biztos, hogy a legjobb (vagy inkább jó) választás talajnak a kavicsréteg alá. @Pendulum is itt másképp használja a tőzeget.

A tőzeg sem annyira rossz, mivel a gyökérzónában savas körülményeket teremt, és az ezen áthaladó vízben egyes tápanyagok könnyebben felvehetőek lesznek(jellemzően a mikroelemekre igaz ez). Ilyen elven is működnek amúgy az aktív agyagos talajok is. De önmagában a tőzeg nem tartalmaz tápanyagot.


@Pendulum ezt a tőzeges ötletet ellopom, és kipróbálom az egyik régóta működő keményvizes NPT-n

Dekor célokra?
 
Amúgy, ha nem festené a vizet, a legjobb "általános", nem szerves anyag alapú táptalaj a valamilyen vastartalmú agyag + jóóó sok tőzeg keveréke lehetne. Magas CEC, és savanyítás. Most is van valamennyi tőzeg pl az aquabasisben, de a festés miatt kevés.
 
Ha jól látom, közel egy hete nem hogy szűrő sincs, hanem a vízforgatás is szünetel. Látsz valami különbséget?

Dekor célokra?
Részben. Talán régi akváriumnál nem árt egy kis plusz szerves anyag, még ha a látszik is és a kavics felett van.
 
Nos én vettem tőzeget, de az kb. úgy nézett ki, mint egy laza virágföld. Dekor célokra nem tőzegmohát kellene beszereznem? A natúr tőzeget ugyanis -legalábbis amit én vettem- lehetetlen mosni, áztatni, szitálni. Abból simán sár lesz. :)
 
Nos én vettem tőzeget, de az kb. úgy nézett ki, mint egy laza virágföld. Dekor célokra nem tőzegmohát kellene beszereznem? A natúr tőzeget ugyanis -legalábbis amit én vettem- lehetetlen mosni, áztatni, szitálni. Abból simán sár lesz. :)
muti milyen
 
Ha jól látom, közel egy hete nem hogy szűrő sincs, hanem a vízforgatás is szünetel. Látsz valami különbséget?


Gyakorlatilag nem. Holnap fogom megnyírni, formázni a hínárt, aztán többet tudok mondani. Az akváriumba most nem látok be tőlük :D
 
Back
Oldal tetejére