• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Biotóp style (?)növényes(?)

Pendulum

VIP kertész
Most épp ezen kísérletezem,hogy egy leheletnyi vízmozgatás mennyit "segít" ha segít de majd meglátom lesz-e ezzel kapcsolatban élménybeszámolót🙄
Én azt mondom egy leheletnyi jó, ha van. Működik anélkül is, ha jól lőjük be a paramétereket, de befektetés/megtérülés arányban erősen poztitív a minimális vízmozgás.

Z1234

VIP kertész
Most du. visszaraktam a forgatást, kíváncsi leszek jobb lesz-e tőle. Plusz agancs alga is jön, ami eddig nem volt jellemző. Kb mindent ugyanúgy csináltam mint eddig.
Hát fene sem tudja biztosra, ezeknél az akváriumoknál mi miért történik :).
Viszont az valamennyire tipikus, hogy az első pár hónap nagyon gyors növekedése után valamennyire lassul a dolog. Ezek közül a növények közül tippem szerint leghamarabb zosterifolia jól mutathatja ennek a jeleit. Eddig rengeteg növényt metszettél, szedtél ki az akváriumból. Esetleg az is bejátszhat, hogy nagyon erős metszéseket csinálsz, és azért a stem jellegű növényeknek ez egy komolyabb sérülés, beavatkozás. Egy idő után egyre jobban előjön az a hatás is, hogy bizonyos növények sokkal jobban nőnek, vissza, illetve kiszorítanak bizonyos növényeket. Például az a nagy zöld levelű növény (Nuphar Japonica?) milyen nagy lett és nyilván így több "tápot", "szenet" stb vesz fel. Itt sajnos nem tudsz olyan könnyen CO2-vel "utánacsavarni".
Ráadásul ebben az akváriumban elég keveset etetsz, és ahogy elnézem algaevőkkel sincs tele (nem mintha erős algásodási nyomást ezek megoldanának).
Utolsó képen azért szvsz relatíve jól néz ki a dolog (az erős metszés ellenére), szóval tragédiáról szó sincs.

Utoljára módosított:

Pendulum

VIP kertész
Hát fene sem tudja biztosra, ezeknél az akváriumoknál mi miért történik :).
Viszont az valamennyire tipikus, hogy az első pár hónap nagyon gyors növekedése után valamennyire lassul a dolog. Ezek közül a növények közül tippem szerint leghamarabb zosterifolia jól mutathatja ennek a jeleit. Eddig rengeteg növényt metszettél, szedtél ki az akváriumból. Esetleg az is bejátszhat, hogy nagyon erős metszéseket csinálsz, és azért a stem jellegű növényeknek ez egy komolyabb sérülés, beavatkozás. Egy idő után egyre jobban előjön az a hatás is, hogy bizonyos növények sokkal jobban nőnek, vissza, illetve kiszorítanak bizonyos növényeket. Például az a nagy zöld levelű növény (Nuphar Japonica?) milyen nagy lett és nyilván így több "tápot", "szenet" stb vesz fel. Itt sajnos nem tudsz olyan könnyen CO2-vel "utánacsavarni".
Ráadásul ebben az akváriumban elég keveset etetsz, és ahogy elnézem algaevőkkel sincs tele (nem mintha erős algásodási nyomást ezek megoldanának).
Utolsó képen azért szvsz relatíve jól néz ki a dolog (az erős metszés ellenére), szóval tragédiáról szó sincs.
Ja nem, nem akartam tragédiát sugallni, csupán mintha elindult volna egy kis negatív hatás. De ez még nem igazolt, hogy a pumpa kivétele okozta, csak gyanús. A nagy metszések azért kevésbé okoznak gondot, mert itt azért függetlenítve van a növényzet a természetes tápanyag forrásoktól jócskán, a vízbe adott tápanyagok miatt. Messze nem nőne így semmi, ha nem pótolnám.

Bálint Nagy

Főkertész
Ja nem, nem akartam tragédiát sugallni, csupán mintha elindult volna egy kis negatív hatás. De ez még nem igazolt, hogy a pumpa kivétele okozta, csak gyanús. A nagy metszések azért kevésbé okoznak gondot, mert itt azért függetlenítve van a növényzet a természetes tápanyag forrásoktól jócskán, a vízbe adott tápanyagok miatt. Messze nem nőne így semmi, ha nem pótolnám.
Attól függ, hogy a metszés az adott növénynél stimulálja, vagy gátolja a növekedést, illetőleg a tápanyagfelvételt.

Pendulum

VIP kertész
Attól függ, hogy a metszés az adott növénynél stimulálja, vagy gátolja a növekedést, illetőleg a tápanyagfelvételt.
A Myrio. matogrossense közepesen tűri jól. A tápanyagfelvétel természetesen az ottmaradt csonknál mindig rosszabb, ezért szoktak ezek jobban is algásodni, mint maga a levágott hajtás. A metszéssel amúgy hormonok arányát is változtatjuk a növényi szövetekben, az auxin a csúcshajtásban van legnagyobb koncentrációban, ezt levágva a maradék növényben a citokininek aránya növekszik meg, ami az oldalhajtások növekedését stimulálhatja, ezért hajlamos a csonk kétfelé ágazni, kvázi oldalhajtást hozni. (egy kis időre megszűnik az apikális dominancia)

Utoljára módosított:

Pendulum

VIP kertész
Nehéz ezekről az esetekről konkrétan kijelenteni, de esélyes, hogy a vízforgatás nélküli üzem egyik másik hozadéka a nemrégen megjelent cyano. Még így sem írnám le ezeket az akváriumokat, de nálam elég sok szerves anyag hevert a földön, ugye kapásból a sok tőzeget is tettem az aljzatra. Azt hiszem marad a vízforgatás.

A másik dolog, hogy úgy döntöttem vagy az akváriumot szüntetem meg, vagy a myriophyllumot cserélem le valami lassabb növényre. Egyszerűen néha nem maradt erőm/időm mind a három akváriumomat ugyanúgy karbantartani gondozni, eleve, hogy vízcserekor majdnem mindig full RO megy mindháromba, így a vízcsere sem fél óra hetente, vagy ahogy éppen sikerül, az átlag 2 hetente( bár az RO leengedése magában nem aktív meló, de idő az is). A hetente nyírt-formázott süllőhínárba kezdek belefáradni kicsit, (mivel ugye van egy CO2-s akváriumom is, ami szintén sűrűn nyírós) át fogom alakítani ezt egy kicsit "passzívabb" üzembe, sokkal ritkábban metszendő növényekre cserélek.

Utoljára módosított:

Z1234

VIP kertész
Cyano egy elég ronda dolog, nehéz megmondani, miért jelenik meg. Nagyon szélsőséges körülményeket is elvisel, a "legtisztább", "tápszegény" tavakban is előfordul.
Nekem 3 kevergetés nélküli akváriumom megy most. Cyano-val egyszer volt gondom, akkor is olyan akváriumban, amiben volt kevergetés. Elég nagy mennyiségű cyano bekerült egy növénnyel és azt gondoltam, sebaj, kipusztul magától. Hát nem. A sziszifuszi takarítgatását meguntam, és kibombáztam az akváriumból. Azóta nem láttam.
Egyébként elég sok hyper-tiszta CO2-zött EI akváriumban is előjöhet, böhömnagy szűrés mellett.

Oldal tetejére