• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Biotóp style (?)növényes(?)

D

Deleted member 4326

Vendég
Ez az akvárium a biotóp stílus iránti érdeklődésem, és az alap növényes akvarisztikai "részrehajlásom" gyermeke.

Valami olyasmi volt a célom, hogy legyen tényleg természetes, hajazzon egy kicsit egy valódi víz alatti élőhelyre(tehát csak kicsit hasonlítson rá), de legyen viszonylag sok növény. Most olyan 70-80%-osnak tekintem, még kicsit dúsítom a Myrio-t, és várom, hogy a Nymphoides h. taiwan meginduljon.


Az összerakás-átalakítás utáni első letisztultabb kép:

20190703_164732.jpg




Ma készült kép, 3,5 héttel az összerakás után: (mármint a "szkép" összerakása után, maga az akvárium már régóta ázik, csak inkább "szemetesként" funkcionált eddig)


A talajon látható barna trutymák az úgy keletkezett, hogy barna tőzeget kis lángon megfőztem, majd az így keletkezett teát és magát a tőzeget is beleborítottam az akváriumba. És igen, csak egy vízforgató pumpa van bent, mert bőven elég ide. :) A leveleket erdőben szedtem, nyárfák alól. (hogy nyáron mit kerestek a földön elszáradt levelek, még rejtély)

Hal egyelőre kevés van, de majd rakok még .

Adatok:
63 liter
24w kínaji led fehér + kék chipekkel
compo sana tóföld, rajta szürke kavics
Lágyvíz
Folyékony tápot kap azért

Mivel törődök a növények igényeivel, ezért gondolom úgy, hogy részben belefér a növényes akvárium kategóriába ( természetesen a low-tech fiókba)


20190728_191155.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
Nekem nagyon tetszik, hangulatos, egy Apistogramma párért kiált a scape amúgy. 👏 A hátsó Eheim powerhead (gondolom pici szűrő) elég zavaró a szememnek, elvonja a figyelmet erről a kis amazonasi képről. Ennyire minimális a fény, vagy csak le van húzva a fotó kedvéért? Szinte félhomály.
 
Nekem nagyon tetszik, hangulatos

Köszi.

egy Apistogramma párért kiált a scape amúgy

Jó tipp :)
A hátsó Eheim powerhead (gondolom pici szűrő) elég zavaró a szememnek, elvonja a figyelmet erről a kis amazonasi képről.

Csak vízforgató pumpa, eheim compact 300. Agyalok hogy tudnám máshogy megoldani, hogy ne legyen ennyire feltűnő.

Ennyire minimális a fény, vagy csak le van húzva a fotó kedvéért? Szinte félhomály.

Le van húzva a fotón, a valóságban világosabb.
 
Csak vízforgató pumpa, eheim compact 300. Agyalok hogy tudnám máshogy megoldani, hogy ne legyen ennyire feltűnő.

Kis külső szűrő nem játszik? Fillérekért repkednek jó minőségűek itt a fórumon, esztétikusabb, meg hát nem egy kategória teljesítményben még a legkisebb sem.
 
Kis külső szűrő nem játszik? Fillérekért repkednek jó minőségűek itt a fórumon, esztétikusabb, meg hát nem egy kategória teljesítményben még a legkisebb sem.

Az esztétika jogos talán, a teljesítmény nem érdekes, amikor ennyivel boldogan elvan az akvárium. :D
 
Nagyon jól néz ki. A távoli jövőben én is hasonló stílusú kerti/terasz akváriumot szeretnék majd összerakni. Figyelemmel fogom ezt kísérni, mert nagyon tetszik.
 
Nézd, rosszabb nem lesz az erős szűréstől, csak még biztosabb az egyensúly, és még plusszba az a szürke kocka is kikerül a háttérből. Win-win szerintem. :unsure:
Én egy kicsi akasztós szűrőt tennék rá. Adnék is ingyen egyet, csak többe kerülne a posta, mint amennyiért vettem.
 
Nézd, rosszabb nem lesz az erős szűréstől, csak még biztosabb az egyensúly, és még plusszba az a szürke kocka is kikerül a háttérből. Win-win szerintem. :unsure:

Egy túlméretezett szűrő erős kevergetéssel simán haza tud vágni egy ilyen akváriumot.
Részben azért is ilyen jó állapotúak a növények - low tech akváriumról van szó -, mert a föld és egyéb szerves anyagok az akváriumban (pl levél) eleinte elég sok CO2-t adhat le. Erős kevergetéssel, pont úgy mint az ásványvíznél, elég gyorsan ki lehet hajtani a CO2-t a vízből.
 
Egy túlméretezett szűrő erős kevergetéssel simán haza tud vágni egy ilyen akváriumot.
Bezony. Ha már külső szűrő, akkor egy sunsun hw 602-t használnék, mert erősen telerakva pont annyira gyengén kever, mint amennyire kell.
Én a sajátomat mulmporszívózásra, és mohanyíráskor használom.
 
De léteznek csapok, amivel megfelelő mértékűre lehet fojtani az áramlást+ irányított inflow. Természetesne igazatok van, hogy észnél kell lenni az áramlással kapcsolatban.
 
Egész jól néz ki az összeállítás és szépek a növények.

Köszi

Nagyon jól néz ki. A távoli jövőben én is hasonló stílusú kerti/terasz akváriumot szeretnék majd összerakni. Figyelemmel fogom ezt kísérni, mert nagyon tetszik.

Majd naplózom sűrűn :)

Én egy kicsi akasztós szűrőt tennék rá. Adnék is ingyen egyet, csak többe kerülne a posta, mint amennyiért vettem.

Az akasztós jó ötlet, se nem csinál nagy áramlást, és még esztétikus is. Szerintem az lesz.
 
Egy túlméretezett szűrő erős kevergetéssel simán haza tud vágni egy ilyen akváriumot.
Részben azért is ilyen jó állapotúak a növények - low tech akváriumról van szó -, mert a föld és egyéb szerves anyagok az akváriumban (pl levél) eleinte elég sok CO2-t adhat le. Erős kevergetéssel, pont úgy mint az ásványvíznél, elég gyorsan ki lehet hajtani a CO2-t a vízből.

Szerintem a tőzeglé bomlása is ad le CO2-t. Azt veszem észre, hogy bebarnítom, majd egy hét után kb sokat veszít a színéből a víz. Mivel itt szerves savakról beszélünk, azok bomlékonyak, és minden szerves anyag bomlása ad le C-t ugye.
 
Szerintem a tőzeglé bomlása is ad le CO2-t. Azt veszem észre, hogy bebarnítom, majd egy hét után kb sokat veszít a színéből a víz. Mivel itt szerves savakról beszélünk, azok bomlékonyak, és minden szerves anyag bomlása ad le C-t ugye.
Bikarbonátot, vagy co2-t? Nem vagyok nagy kémikus, de érdekel amiatt, hogy milyen növények tudják jól felvenni.
 
Bikarbonátot, vagy co2-t? Nem vagyok nagy kémikus, de érdekel amiatt, hogy milyen növények tudják jól felvenni.
A CO2 és bikarbonát(HCO3) aránya ugye pH függő, és az meg attól függ, hogy mennyi CO2 oldódik be, és mennyi a víz karbonátkeménysége(Ca és Mg karbonátok), mert abból keletkezik (meg co2-ből) a HCO3.

CaCO3 + CO2 + H2O → Ca(HCO3)2



A szerves anyag bomlása mindig CO2-t ad le, majd az meg átalakul annak megfelelően, hogy milyen kemény a vized,(KH) és mennyi CO2 oldódott be.
 
Utoljára módosított moderátor által:
Szerintem a tőzeglé bomlása is ad le CO2-t. Azt veszem észre, hogy bebarnítom, majd egy hét után kb sokat veszít a színéből a víz. Mivel itt szerves savakról beszélünk, azok bomlékonyak, és minden szerves anyag bomlása ad le C-t ugye.

Volt egy akváriumom, amiben lelassult a növekedés kb 1.5-2 évvel az indítás után. Emiatt a szűrőbe tőzeget tettem és ezután a növekedés újra szépen elindult. Nem tudom, hogy azért mert "tápok" oldódtak ki a tőzegből a vízoszlopba, vagy esetleg a szűrőben áramló oxigéndús víz miatt felgyorsult bakteriális stb folyamatok miatt a tőzeg CO2 adott le, ami közvetve hozzájárult a növények gyors növekedéséhez. Esetleg a tőzeg csökkenthette a víz keménységét is, emiatt a CO2:CaCO3 arány a CO2 javára billent, ami kedvezőbb lehet bizonyos növényeknél.

Tőzeget próbáltam egyszer önmagában talajként. Nem igazán működött jól, a növények lassan növekedtek. Bár nem volt katasztrófa, jó sem volt. Akkor még nem tudtam miért nem volt jó a csak tőzeg talaj, viszont később olvastam egy tanulmányt:
http://cbnbp.mnhn.fr/cbnbp/ressources/plans_actions/biblio/Barko.pdf
Szerintük ha nagyon alacsony a talaj sűrűsége (pl nagyon magas szerves anyag tartalom miatt), akkor a vízinövények nagyon gyatrán nőnek... tőzegnek igen alacsony a sűrűsége.
 
Utoljára módosított:
Magában a tőzegben a tanninok nem tudnak lebomlani, mivel a közeg egyrészt száraz, másrészt ha nedvességet is kap, olyan tömény, savas(3-4 közötti pH), hogy a csersavak bakteriális lebontása nem nagyon tud megvalósulni. Ha berakod a szűrőbe, vagy mint én mindenestől az akváriumba, elkezdhet bomlani a hígulás miatt, és C-t tuti ad le, de szerintem egy kis N, P sem kizárt hogy van magában a tőzegben mint maradvány.
 
Back
Oldal tetejére