• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Sziasztok!

Teljesen vilagos mostmar a dolog. Sajnos idokozben sikerult elvesztenem egy led pilacsot...:( Egy kerdesem lenne, ha valamelyikotok lerajzolna a sivatagipingvin altal felvazolt dolgot, az nagy segitseg lenne, mert nem tudom elkepzelni :(
 
Azért azt tudod mit jelent fogyasztókat (LED) sorba vagy párhuzamosan kötni?
7 LED-et sorba kötsz, majd a másik 7 LED-et is (de ha elvesztettél egyet akkor már bukik a mutatvány) aztán ezt a két füzért párhuzamosan a tápra, pozitívot a pozitívra negatívot a negatívra, ennyi .
Ja ajánlatos hővezető pasztát is használni a LED és a hűtőborda közé, de jobban jársz ha olyant rendelsz ami egyben ragasztó is, mert ezek csavarozása elég nagy szívás, simán zárlatossá lehet tenni a rendszert.
 
Azért azt tudod mit jelent fogyasztókat (LED) sorba vagy párhuzamosan kötni?
7 LED-et sorba kötsz, majd a másik 7 LED-et is (de ha elvesztettél egyet akkor már bukik a mutatvány) aztán ezt a két füzért párhuzamosan a tápra, pozitívot a pozitívra negatívot a negatívra, ennyi .
Ja ajánlatos hővezető pasztát is használni a LED és a hűtőborda közé, de jobban jársz ha olyant rendelsz ami egyben ragasztó is, mert ezek csavarozása elég nagy szívás, simán zárlatossá lehet tenni a rendszert.
Úgy van ahogy Viktor írja. Ha elszállt egy Led ,minden más megvan,de nem akarsz várni akkor 2x6 leddel is működik ideiglenesen a világítás, mivel a táp áramgenerátoros. A hűtésre power ledeknél fokozottan kell figyelni.
 
Na, meglett a led...örvendetes dolog, tekintve, hogy 2 napja keresem...:D A következőre jutottam-->
10 x Cree XP-G2 R5 - 6500-7000K
2 x Cree XP-G2 R2 - 2700 - 3200K
1 x OSRAM SSL80 Hyper Red

Ezek világítanák meg az akit...:) Erre jutottam, tekintve, hogy több R2-es már nagyon sárgás fényt adna :) Milyen tápot ajánlotok? Amúgy sajnos, amit tanácsoltok nem egészen értem...2-es voltam fizikából :D Egy egyszerű paint-es rajzzal tudnátok nekem segíteni? :) Hálás lennék...
 
Ha nem jön ki jól a dolog, akkor még az R5-ből tudok kettőt hozzácsapni, illetve R2-ből szintén :)
 
Na, meglett a led...örvendetes dolog, tekintve, hogy 2 napja keresem...:D A következőre jutottam-->
10 x Cree XP-G2 R5 - 6500-7000K
2 x Cree XP-G2 R2 - 2700 - 3200K
1 x OSRAM SSL80 Hyper Red

Ezek világítanák meg az akit...:) Erre jutottam, tekintve, hogy több R2-es már nagyon sárgás fényt adna :) Milyen tápot ajánlotok? Amúgy sajnos, amit tanácsoltok nem egészen értem...2-es voltam fizikából :D Egy egyszerű paint-es rajzzal tudnátok nekem segíteni? :) Hálás lennék...
Leírnád a ledek volt, amper és teljesítmény adatait? Egy táppal csak azonos mA értékén lévő ledeket tudsz meghajtani. Az Osram ssl 80 hyper Red, ha jót nézek akkor 400mA -es.
 
az én pirosaim egy kiszuperált külső winyó táppal, és egy ilyen kis elektronikával vannak meghajtva
bemenet 12-14 volt, kimenet 3,2-3,6 volt 300mA ,viszont ez csak 3 wattos. (De Kínából lehet 300 forintért 5 wattos LED-hez valót rendelni.)Lényeg, hogy a pirosat külön tápról kell működtetned.
$_12.JPG
 
Utoljára módosított:
Maximum 1A-el lehet meghajtani, legalábbis amit én kinéztem azon ezt írja...:) Amúgy ahogy látom egy olyan táp nincs, ami 1A-es lenne, inkább csak 900mA-esek vannak...:( Lehet az lesz, hogy 12-4-1 felállás...csak a hűtőbordám is csak 50 centi hosszú sajnos...Az adatok, az R5 max 1,5A-el hajtható, 3,2-3,6V az R2 szintén max 1,5A és 3.0-3.3V a hyper red pedig 2.1V és max mint írtam 1A :)
 
Üdv
Lehet rossz helyre írok de akkor sorry.
olyan problémám lenne hogy
Power led világítás
Led 10w 10 db van bekötve sorosan egy 150w tápal 12v 1050mA , hűtőborda meg venti van alatta demégis melegszik (nem áramgenerátoros táp amit elbasztam )
Hogyan tudom csökkenteni az árameröséget ellenálás,vagy valmi potméter esetleg csak nem tudom hogy mekkora kell bele ??
Előre is köszönöm.
 
Power LED eleve melegszik, persze hogy mennyire tudod kordában tartani a más kérdés, erre kell az áramgenerátoros táp ami nem engedi túlmelegedni , pontosabban megakadályozza, hogy több és több áramot vegyen fel ahogy melegszik, és ettől még jobban fűti magát.
A tápod 12 volt 150 watt ami 12,5 Amper , viszont ha jó adatlapot találtam akkor a LED-jeidnek csak 900mA kell, 9-12 volt mellett. A probléma, hogy ha párhuzamosan kötöd , mikor is osztódik az áramerősség, akkor is sok jut 1 LED-re, ahhoz még kellene venned 4 LED-et. Másik lehetőség az előtét elektronika, de ebből meg kell 10 darab, ami úgy 3-5 ezer forintos tétel a nemzetközi aukciós oldalról rendelve.
input 12V~24Vdc out 9V~12V 900mA Power Supply LED Driver For 10W LED Light
$_12.JPG
 
Ha 12 volt és 900mA-esek akkor jó lehet. 12,5 ampert ha leosztod,14-el akkor 0,892 amper jut 1 LED-re párhuzamos bekötés esetén. Az előbb említett LED meghajtó is ennyivel hajtaná meg, és a tápodban is marad némi tartalék.
Viszont most találtam másikfajta 10 wattos LED-eket, valószínűbb hogy neked ilyen van
DC-9-12 volt
Színhő 6000-6500K
Áramerősség:1050mA
Ez esetben meg bőven jó vagy, mert nem hajtod fullra a LED-eket, így még kíméled is őket, esetleg ha ipari tápod van akkor egy picit érdemes lehet levenni a feszültségből(azon ugye van egy finombeállító poti) , hogy ez se legyen maxon .
 
Led Model: 10W
Color: Cool white
Forward Voltage (VF): DC 9-12V
Forward current (IF): 1050MA
Out put Lumens: 900-1100LM
Color temperature: 6000-6500K
Beam Angel: 140

Táp : technopower 150w 12v 12.5A
Köszönöm h segítettél.
 
Ha 12 volt és 900mA-esek akkor jó lehet. 12,5 ampert ha leosztod,14-el akkor 0,892 amper jut 1 LED-re párhuzamos bekötés esetén. Az előbb említett LED meghajtó is ennyivel hajtaná meg, és a tápodban is marad némi tartalék.
Viszont most találtam másikfajta 10 wattos LED-eket, valószínűbb hogy neked ilyen van
DC-9-12 volt
Színhő 6000-6500K
Áramerősség:1050mA
Ez esetben meg bőven jó vagy, mert nem hajtod fullra a LED-eket, így még kíméled is őket, esetleg ha ipari tápod van akkor egy picit érdemes lehet levenni a feszültségből(azon ugye van egy finombeállító poti) , hogy ez se legyen maxon .

Sikrült bekötni + 4 db ledet és szerintem jó is lesz
Már csak meg kell hüteni és kész
Köszi sokat segitettél
Üdv Gergő
 
Power LED eleve melegszik, persze hogy mennyire tudod kordában tartani a más kérdés, erre kell az áramgenerátoros táp ami nem engedi túlmelegedni , pontosabban megakadályozza, hogy több és több áramot vegyen fel ahogy melegszik, és ettől még jobban fűti magát.
A tápod 12 volt 150 watt ami 12,5 Amper , viszont ha jó adatlapot találtam akkor a LED-jeidnek csak 900mA kell, 9-12 volt mellett. A probléma, hogy ha párhuzamosan kötöd , mikor is osztódik az áramerősség, akkor is sok jut 1 LED-re, ahhoz még kellene venned 4 LED-et. Másik lehetőség az előtét elektronika, de ebből meg kell 10 darab, ami úgy 3-5 ezer forintos tétel a nemzetközi aukciós oldalról rendelve.
input 12V~24Vdc out 9V~12V 900mA Power Supply LED Driver For 10W LED Light
$_12.JPG

Az hogy egy tápegység ami 150Watt teljesítmény tud 12 Volton (ami~12,5 amper) az nem azt jelenti hogy bármit rákötünk a max. áramot küldi át rajta.
Ezeknél a tápoknál a feszültség azonos és az áramerősség igazodik a terheléshez, pontosan fordítva mint az áramgenerátornál az áram a fix és a feszültség lesz amennyi lesz, igazodva a terheléshez.
Jól is néznénk ki ha egy ledet rákötnénk akkor több mint tíz amper folyna rajta, nem, ez nem igaz.
A konnektorból sem Paks teljes teljesítménye "jön" ha bedugod mondjuk a telefontöltődet. Mivel ez is feszültség generátoros elv. 230 Voltnyi feszültség van.
Ha egy adott ellenállású vezetőre (márpedig a LED az még ha melegedésre kis értékben változik is - ezért javasolt az áramgenerátor) adott feszültséget kapcsolunk akkor fix áram fog folyni és nem akkora mint amire a tápegység képes. Számolható dolgok, értékek.
Áramerősség egyenlő Feszültség osztva ellenállással ( I=U/R )

Sikrült bekötni + 4 db ledet és szerintem jó is lesz
Már csak meg kell hüteni és kész
Köszi sokat segitettél
Üdv Gergő
A Te esetedben mivel fesz. generátoros tápod van (nekem is így van megoldva, több mint egy éve működik gond nélkül csak jobban oda kell figyelni a hűtésre, egyébként az áramgenerátorral hajtott LEDeket is ugyanúgy kell hűteni, kellő hűttés nélkül ugyanúgy tönkremennek, áramgenerátor ide vagy oda ) a fesz, értéken kellene változtatnod valahogyan, általában a jobb tápokon van egy voltadj. feliratú potméter.
Ezen meg lehet próbálni állítani, inkább a LED adatlapjában szereplő 12 volt alá így kisebb lesz az áram aminek következtében a fényerő is, inkább tegyél több ledet, ahogy olvasom van több.
 
Utoljára módosított:
Én talán kicsit másképp nézem a dolgot,14 darab 10 wattos LED, azért mégiscsak 140 watt, tehát eléggé terhelve van a táp .Valamint a Power LED-ek fényereje, és így az élettartama az áramerősségtől is függ. Párhuzamosan kötött LED-eknél pedig osztódik az áramerősség, vagyis a 12,5 amperből LED-enként legrosszabb esetben, ha bemelegszenek a LED-ek és kérnek még áramot, akkor is csak max 0,9 ampert kaphatnak, és igazából szerintem ez a lényeg, hogy mégiscsak van egy határ aminél többet ez a táp sem tud adni a LED-eknek, és ez az érték mégiscsak kisebb mint amit ez utóbbi bír. Némi feszültség letekerést én is javasoltam (ha lehet), mivel az adatlap szerint 9-12 voltosak ezek a LED-ek
 
Utoljára módosított:
Én talán kicsit másképp nézem a dolgot,14 darab 10 wattos LED, azért mégiscsak 140 watt, tehát eléggé terhelve van a táp .Valamint a Power LED-ek fényereje, és így az élettartama az áramerősségtől is függ. Párhuzamosan kötött LED-eknél pedig osztódik az áramerősség, vagyis a 12,5 amperből LED-enként legrosszabb esetben, ha bemelegszenek a LED-ek és kérnek még áramot, akkor is csak max 0,9 ampert kaphatnak, és igazából szerintem ez a lényeg, hogy mégiscsak van egy határ aminél többet ez a táp sem tud adni a LED-eknek, és ez az érték mégiscsak kisebb mint amit ez utóbbi bír. Némi feszültség letekerést én is javasoltam (ha lehet), mivel az adatlap szerint 9-12 voltosak ezek a LED-ek

Értem mit mondasz. Csak szerintem ez fordított megközelítés mint kellene, ráadásul akkor lenne igazán igaz ha a ledek pontosan egyforma paraméterekkel rendelkeznek, sajnos ez még a legjobb ledekre sem igaz.
Mindig lesz aminek kisebb a nyitófeszültsége, több áramot vesz fel a többihez képest, még ha ahogyan mondod hogy osztódik az áram, igen csak nem egyformán, így ő fog a legjobban melegedni.
És így sorban.
Szerintem ezeket a kapcsolótápokat nem jó dolog kiterhelni a névleges teljesítményükre, mert rohamosan csökken az élettartamuk,
még az iparinak nevezettek é is. Én még mindig azt mondom hogy inkább több leddel a névleges teljesítmény alatt és túlhűtve tanácsos használni az így épített világítást.
Így a ledekközti eltérés is lényegtelen.
 
Back
Oldal tetejére