• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Akvárium LED világítás

Sziasztok! Zöldfülűként vettem a 27 literes (30cm*30cm*30cm) bettás akváriumomhoz két Haqos Apads 40 lámpát (HAQOS AQUARIUM Nem vagyok benne biztos, hogy annyira jó ötlet volt ez, mert kiszállítással együtt 15e Ft-ba kerültek, a hatékonyságuk pedig - számomra - jelenleg erősen kétséges. Kiváltképp azért az, mert nem tudom megállapítani, hogy az egyenként 2,4 w teljesítmény milyen erősséget ad watt/liter-ben kifejezve, de szerintem olyan 0,3-at, ha az összesen 4,8 w led teljesítményt 10 w kompakt izzó teljesítménynek veszem (ilyen átszámításra az interneten találtam, de ez sem biztos, hogy jó).

Az akváriumot egyébként szépen bevilágítják, de a hygrophila difformis öregebb, alsó levelei rendre elvékonyodnak és lyukadoznak, felkopaszodik, az elocharis acicularis elvan, nem nő valami magasra, vannak szép üde zöld hajtásai, de elbarnultak is. És mivel a fényerősséget a fentiekben leírtak miatt nem tudom megállapítani, így nem tudom, hogy a fényhiány a baj vagy a tápozáson kell változtatni.
 
Szia BZ1977!

Én informálódtam az Akvaristán attól aki ajánlja.
Nekem egy 100*30*45-s akira 3 métert javasolt az kb. 7500 lumen elvileg akkor 55lumen/liter és emellett 54w-ot fogyaszt max.
Szerintem én kipróbálom!

Üdv!
Krisz
 
Az a baj, hogy nekem meg azt mondta, hogy 2 db 50 cm es csík elég. Az itthoni aki amire akarom 60*40- es, viszont 55 magas. Sztem meg kevés. Ha többet tennék, plusz még hozza vmi igényesebb plexi tartót (aquasky féle) akkor árban lassan egy 4*24 es quadnál járok.

Majd ha vettél írd meg mi a tapasztalat, én még gondolkodok.
 
Sziasztok!

Lenne egy két kérdésem, mert tanácstalan vagyok, és még anno a gimiben is bukásszéli srác voltam fizikából...szóval. Van jelen állás szerint 10 db cree xp g r5-ös pilácsom, illetve jön még 4 melegfehér és egy osram extravörös led is...1A-en szeretném üzemeltetni a rendszert, mert nem akarom, hogy túlmelegedjen a dolog. Igazából azt leszámítva, hogy áramgenerátoros táp kell, fogalmam sincs mi kell hozzá, és hogy kell bekötni a rendszert. Hűtőbordám már meg is lett rendelve, tehát már csak az elektronikai részét kéne megcsinálni a dolgoknak.
Rögtön egy kérdés. Ez mi pontosan?
diy-aquascaping-led-marco-018.jpg


Egyenlőre ennyi lenne :)
 
Áramgenerátoros táp esetén simán sorba kell kötnöd a ledeket. A képen egy feszültséggenerátoros táp (pl laptop táp) , egy áramgenerátor és a sorba kötött ledek láthatóak.
 
Tehát ha sorba kötök 14 db ledet, elég egy 60wattos 1050mA-es táp? (ezen az értéken 3wattot fogyaszt egy led)
 
Vagy pedig a voltot kell figyelembe venni? Ezek a cree ledek emlékeim szerint olyan 3.5V-on pörögnek...
 
Vagy pedig a voltot kell figyelembe venni? Ezek a cree ledek emlékeim szerint olyan 3.5V-on pörögnek...

Az áramgenerátor választásánál figyelni kell a feszültséget is, van egy tól - ig kimeneti feszültség értéke.
A sorba kötött ledek összeadódó nyitófeszültsége ebbe a tartományba kell esnie. Ez 14 db CREE LED-nél (Ha pl xp-g led) kb 45 Volt.
Ha nem közvetlenül hálózatra köthető a LED tápegység hanem külön van egy tápegység és áramgenerátor (mint az általad linkelt képen),
akkor a tápegységet is úgy kell választani hogy az áramgenerátor bemeneti feszültség érték tól - ig tartományába essen a táp kimeneti feszültsége,
valamint a teljesítményére is figyelni kell.
 
Tehát ha sorba kötök 14 db ledet, elég egy 60wattos 1050mA-es táp? (ezen az értéken 3wattot fogyaszt egy led)
Igen, elég egy 60W-os áramgenerátoros táp, de a feszültségre is figyelned kell. Min 14*3,5V= 49V kell. Szoktak tartalékot is hagyni. :)
 
Nézegettem én is az áramgenerátoros tápokat a nemzetözi aukciós oldalon, de szükség lenne a LED pontos típusára, mert nem mindegy hogy hány amperes a táp, amit én találtam 6500 Kelvin körüli 5 wattos XP-G R5-ös LED, az max 1A-el hajtható, és mivel nem szoktuk fullra meghajtani, így kicsivel kisebb 900mA-t javasolnék, ilyen táp van is. (Ilyent vettem én a 10db 3 wattos Cree LED-emhez is ) Viszont ez 30 wattos, 21-36 volt közötti feszültséggel, tehát ezzel 6db 5 wattos LED-et tudnál meghajtani, vagyis 2 ilyen táp kellene. Vagy ami még szóba jöhet az a 60 watt 1800mA-s táp, itt 2db 6-os füzért tud elvinni. Sajnos ez a 14 darabos összeállítás nem túl szerencsés táp ügyileg.
 
Ezek Cree XP-G R5-ös ledek, 350mA és 1500mA közt hajthatóak. A 60 wattos 1,8A-es dolog az mi is pontosan? Hogy tud 2 db 6-os füzért elvinni?
 
A Mean Well ELN-60-27 tápot mondanám. 7-7 ledet sorba, majd a kettőt párhuzamosan kötve. A táp 2300mA -es,de a párhuzamos kötés miatt a ledek 1150mA -en lesznek meghajtva.
 
Power LED-ek fényerejét az áramerősség nagyban meghatározza. Áramgenerátoros tápoknál a feszültséget a táp állítja be, az áramerősség(amper) pedig állandó. Ezeknek a LED-eknek van egy olyan tulajdonsága, hogy ahogyan melegszenek, úgy egyre több áramot szeretnének felvenni, amitől még jobban melegednének , amíg ki nem nyírják saját magukat. Az áramgenerátoros táp ezt akadályozza meg, mivel ott fix az áramerősség. Ráadásul nem is szoktuk max-ra meghajtani, mert így tovább bírja (ezek sem örök életűek)
Ezek Cree XP-G R5-ös ledek, 350mA és 1500mA közt hajthatóak. A 60 wattos 1,8A-es dolog az mi is pontosan? Hogy tud 2 db 6-os füzért elvinni?
Ha 5 wattos LED-ed van amit max 1A-el lehet meghajtani, akkor, ehhez szükséges táp kell, jelen esetben 60 wattnál ez 12 darab LED-et bír el, viszont az áramerősséget is figyelembe kell venni itt, így ha 6-6 LED-et sorba kötsz, majd ezt a kettőt párhuzamosan kötöd a tápra, akkor az áramerősség is feleződik, vagyis füzérenként csak 0,9Amperrel mennek a LED-ek.
Sajnos úgy látom, hogy ez a megoldás a feszültség miatt bukik, mert ez csak 30-36 volt között működik, az meg sok volna 6db LED-hez, ráadásul a a dupla tápos, 30 wattos megoldás, is kicsit necces, ott is kicsit magas a feszültség
 
És mi van akkor, ha mondjuk egy úgy veszem, hogy 7-7. Sorba kötöm őket, és két tápot veszek. Ilyen specifkációkkal :
  • Model:30W (8-10 series 3 parallel)
  • protection:Short circuit protection, Over power protection,Over voltage protection
  • Output current: 900mA ±5%
  • Input Voltage :100~260V AC
  • Output:24-36VDC
Így erre rámegy 7, a másikra is, és kényelmesen elférnek rajta, vagy nem? :D Nem értek hozzá...:(
 
Amúgy azt írja a specifikáció, hogy 1x30w-os powerled...nem lehet rákötni 7 kisebbet? :eek:
Rá lehet kötni több sorba kötött kisebbet, csak a 3 tényezőnek passzolni kell (nekem pont egy ilyen táp visz 10db 3 wattos Cree-t)
Sorba kötésnél a feszültség (volt) osztódik , az áramerősség(Amper) nem, és ez mellett a LED-ek összteljesítményét is (watt)bírnia kell a tápnak
Ha jól néztem, akkor a te LED-jeid 3,2-3,6 volt között dolgoznak, sorba kötésnél ezek összeadódnak, vagyis 7 led esetén 22,4- 25,2 volt kell nekik. A LED táp kimeneti feszültségtartományának ennél kevesebbnek és többnek kell lennie. Sajnos erre írtam az előbb, hogy kicsit benéztem. Viszont ha veszel még 2 darabot, akkor 8-as LED sornál már jó lehet, de elég gyengén fog világítani, mivel a power LED-ek fényereje az áramerősségtől is függ, vagyis ha a tieid 1,5A-t bírnak akkor itt világítanak a legerősebben, ha csak 900mA-val hajtod, akkor valamivel több mint a fele fényerőt hozod ki belőlük.
Viszont amit Sivatagipingvin ajánlott az jó lenne neked 7 LED-hez , mert 13,5-27 volt között dolgozik.
 
Back
Oldal tetejére