• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szabályozható LED világítás

Woctrax

Kertész szaki
Elkezdtem összekeresgetni a dolgokat a LED-es rendszeremhez.

Először is csinálok egy gyors árkalkulációt, hogy a végén én is lássam, mennyivel lett drágább, mint terveztem.

LED-ek:
18-22 db Cree XR-E 3W Q5 Power Bright Led: 22*3= 66 USD (4db tartaléknak, ha kimenne 1-2)
18 db Hűtőborda kör alakú: 18*2,8=50,4 USD
Tápegység 12V, szabályozható, külön ledekhez: ~10 USD (40-60W körüli)
Kijelző LCD: ~6USD
Led vezérlés, szabályozás: ~20 USD
Optika: 20*~0,5=10 USD
Villásdugó: 200Huf = 1 USD
Hűtés: 2500Huf = 10 USD
Ház, egyebek: felbecsülhetetlen :lol:
----------------------------------------------------------------------------------------
Összes költség, amire eddig gondoltam: 143,4 USD, azaz ~33-34500 HUF + munka

Ez lehet, hogy soknak tűnik, de ha arra gondolok, hogy egy 260 literes akvárium teljes világításáról beszélünk, ami most 30W-ny fénycsővel fut és több mint 20 ezerben van EDDIG, 2 db fénycső cserével, úgy hogy talán a legolcsóbb armatúra (AQUA NOVA) van felette, ami a piacon kapható.

Szerintem így már barátságosabb az árfekvése. ;) Tudom hogy ebből az összegből egy kis aki fölé már lehet kapni ilyen ledes világítást, de ebben a méretben 100 ezer felett állnék meg a gyárival, az tuti. Ezt pedig apránként meg lehet venni és szabad időben megtervezni és összerakni.

Aki megengedheti magának, természetesen vegyen gyárit remek termékek vannak már forgalomban, én azokat (is)nézegetve erre a tervezetre.
 
Én már nagyon várok egy komolyabb működőképes diy led világítást itt a fórumon. Én smd5050-el nekifutottam már egyszer de nagy csalódás volt a végeredmény. Egyelőre pihentetem a dolgot megvárom amíg a nálam okosabbak összeraknak pár használhatót és így tudok majd mihez viszonyítani.
Sok siker a projekthez!
 
Részletek:
LED:
Cree XR-E Q5 Emitter High Power LED 228lm w/ 20mm base
Tehát kis lapkára forrasztott (lapraszerelt :) ) ledek

291ml2o.jpg


Hűtés:
Aluminium Heatsink

dg45mt.jpg


+lehet kap még egy hosszú fém csövet, amin lesz az egész armatúra.

Optika:
Len Reflector

t0jbio.jpg


Tápegység:
AC->DC 12V 3.2A 40W Power Supply Driver of LED, vagy 60 W-os hasonló

11ttpgi.jpg


Hűtés: informatikai ventillátorok - talán Zalman ZM-F2 9cm - 1370 Ft/db

vi0a6f.jpg


Hőelvezetés: Hőelvezető paszta, szintén PC vonalon

99fasy.jpg


Felhelyezés módja: csavarozás,ahol csak lehet. ;)

A szabályozás, programozás részben nem én vagyok illetékes, arról bővebben akkor tudok nyilatkozni ha láttam és megértettem hogyan csinálja. :oops: :D

Ha valaki hibát lát az elképzeléseimben, kérem szóljon, vevő vagyok az építő kritikára. :!:
 
Én a helyedben azt hiszem processzorhűtőt használnék! Csöndes és nagy teljesítményű rézmagos bordával hatékony is. És olcsó. Ráadásul van belőle szabályozható is, ami talán előny lehet!
 
katonajanos said:
Én a helyedben azt hiszem processzorhűtőt használnék! Csöndes és nagy teljesítményű rézmagos bordával hatékony is. És olcsó. Ráadásul van belőle szabályozható is, ami talán előny lehet!

Én ebből a ventillátorból max. 2-3 at gondoltam beletenni a világítást könnyű szerkezetesre és felülről rácsosra tervezem, így a hőt csak ki akarom fújni velük a hűtőbordák közül. Természetesen a te megoldásod is használható, én is gondoltam rá. Köszi a véleményt! :)

Bárcsak működne a jó sz.gépem és tudnék CAD-ezni! Úgy rajzolnék 1-2 tervezetet, elhelyezést... Így marad a ceruza és az A4 lap. :?

Ha valaki abban tudna segíteni, hogy milyen szórásszögű lencse lenne jó ezek elé kérem, ne habozzon, ebben a kérdésben ugyanis tanácstalan vagyok.
Paraméterek: A lencse és a vízfelszín között lesz az armatúra 1-2 mm vastag plexije vagy 2 mm vastag üvegje.
Illetve ott van még az akvárium üvegteteje, ami megtöri a fényt szintén, ez 3mm.

Ha nincs ötlet marad az 1-2 db os berendelés és a próbálgatás ősi módszere. ;)
 
Meg kellett terveznem az elhelyezést, hogy lássam, mit mutat ennyi led ekkora, pont ilyen alakú (130*40cm) helyen helyen.
A mérnöki vénám nem hagyott nyugodni... :)

2rxz51z.jpg


Első elgondolásra ilyen lesz az elhelyezés, bár igaz, hogy ez csak egy paint-es ákombákom.

A LED-ek hosszában 9 cm-re, mélységben pedig 8-9 cm-re lesznek egymástól, itt azért kevesebb inkább, mert a szélére nem akarom annyira kivinni a ledeket, majd szóródik oda is a fény.
 
Nézegettem néhány képet a Korallszirtesen, és megtetszett az a nagy masszív hűtőfelület, szerintem én is olyat alkalmazok a sok kicsi borda helyett.

7_20110410_1093826517.jpg


3_20110410_1855932526.jpg


A csillagokat 2,2-es vagy 3-as csavarokkal fogatom fel, 6,5 vagy 8 mm menethosszal, illetve a már említett hővezető pasztával oldom meg a termikus kontaktot.

A LED-eket 5-ös csoportokban fogom meghajtani, így spórolok egy kicsit az elektronikán is. 20 vagy 25 CREE LED lesz a végső felállásban. A szabályzását globálisra tervezem.
 
Szia Marci!
Látom egyre jobban kezd letisztulni a terved!
Ha csavarozni szeretnél a 2.2 -es csavart ajánlom,a 3-as már nem fér bele a csillagon perforált lyukakba,s ügyelj arra is hogy a csavar feje s a csillag közé tegyél szigetelö gyürüt mert könyen kontaktol a csillagon kialakitott kivezetésekkel!Beüzemelés elött mindenképp mérjél rá minden egyes ledre hogy nem kontaktol-e a hütöbordával...
A vezérlésröl irnál pontosabbar,hogyan hajtanád meg a ledeket s a szabályzásukat???
 
k_zoltanka said:
A vezérlésröl irnál pontosabban,hogyan hajtanád meg a ledeket s a szabályzásukat???

Szia Zoltán!

Ez nem az én projektem, volt kolis szobatársam 4 éve dolgozik mint fejlesztőmérnök. Egyébként villamosmérnök a foglalkozása, eléggé toppon van a szakmában, ő fogja elkészíteni az elektronikai részét.. Azt mondta ezzel a résszel ne törődjek, nem az én szakterületem... :lol: Majd ha látom a tervezése folyamatát, ígérem leírom. Ha kell szerzek tőle kapcsolási rajzot, meg egyebeket is, ha érdekel.
 
Elsőként is sok sikert a projekthez :thumbup: remélem összejön a tervezett világításod és a költségvetésből is ki fogsz jönni!

Van egy-két dolog amit nem értek:
A tápegység áramgenerátoros?
Optikától függ a dolog de szerintem (ha mérethelyes a rajz), akkor kicsit kijjebb kéne jönnöd a ledekkel szélességben és hosszban is, ebben az elrendezésben az aki 4 oldalán a széleken nem lesz valami optimális a fényed mondhatni árnyékos lesz. 150 mm széles borda lehet, hogy karcsú lesz!
Milyen magasan lesz a a lámpa az akitól és mekkora a vízoszlopod, valamint a szomszédos ledek távolsága is kell az optika kiválasztásához!
 
A rajz méretpontos, a nagy képen 1 pixel = 1 mm.

Erősen gondolkodom még egy 190-es bordán is, mondjuk ez 5 ezerrel többe kerül, de talán jobb lenne, meg a felülete is jóval nagyobb. A másik tervem viszont az, hogy megvalósítom először ezt, majd ha később több fény kell, csinálok még egy ilyent mellé az armatúrába.

A tápegységgel nem én foglalkozom... még nem tudok nyilatkozni.

A lámpát 20-50 centivel az akvárium fölé tervezem, és lesz a ledek és a vízfelszín között az armatúra illetve az akváriumtető üvege. Szóval még nem tudom, mekkora optika kell, ezt a világítás elkészülte után tervezem hozzáméretezni, beállítani.
 
A nagyobb hűtőbordára is megcsináltam a tervem! Itt 3 sorban 25 ledet helyeztem el, kicsit talán jobb az elosztása, jobban odafigyeltem rám mint az előző esetében, de arra is ki fogom próbálni ezt a kombinációt.

Ha rendesen szóródik a fény, ez már egész homogén képet fog adni! ;)

23wttuv.jpg


A ledeket egymástól egyenlő szárú háromszög alakban helyeztem el; az hosszanti sorokban a ledek középponjai 115, míg az oszlopok egymástól ferdén 100 mm távolságra vannak. Ez már közelít egy szimmetrikus elhelyezkedéshez, sajnos ennél nagyobb bordát biztosan nem fogok felhasználni, mert azok ára már csillagászati.
 
tibicuk said:
Marci,sokkal jobban tetszik ez az átlós elrendezés.
Hova tervezed rakni a Drivereket?

Szerintem az armatúra hátsó részében marad elég hely, mivel a nagyobb hőtőborda is fele akkora mint az akvárium, tehát hátra meg tudom nyújtani az armatúráját, és ott a sok hely. :)

Különben ugyanezt az elrendezést kipróbáltam a 150-es bordára is, annyi a különbség, hogy átlósan a ledek nem 100, hanem 88-90 mm távolságra vannak csak, egyébként az is jól mutat:

33m8n5u.jpg
 
Még egy verziót kitaláltam, ez prdig a 190 mm széles hűtőborda, 20 LED-del.

9i62oi.jpg


Most azon jár az agyam, melyik lenne a legjobb megvalósítás.

De azt már látom, hogy a 3 sorban való háromszöges elhelyezés lesz a nyerő. ;)

*megj.: Nem hittem, hogy ilyen apróságokon fogok vacakolni, de azért ez is fontos részlet. ;)

És most egy kis játék a költségekkel:

Vegyük a kisebb borda teljes költségét 20 LED-del "X"-nek.
Akkor: ugyanez a borda 25 LED-del "X"+4500 (3300 a LED+ szabályzás).
nagyobb borda 20 LED-del "X"+5000
nagyobb borda 20 LED-del "X"+9500

És akkor ott vagyunk, hogy a komplett cucc 43 ezernél tart... így nehéz tartani a tervezetet, ha az ember javít rajta. ;)
 
Jól mutat, Viktor!

Azt mondta a srác, hogy béta verzióban elégedjek meg a napkeltével-napnyugtával, meg a fényerő-szabályzással.

Olcsóbb az egyben vezérelt led-hálózat, azt mondta maradjunk meg ennél.
Vezérlése, ha jól vettem ki a szavait FET-ekkel fog megvalósulni, és a kitöltési tényező alapján lesz erősebb vagy gyengébb a fényerejük.
Laikusoknak (pl. nekem) a lényeg, hogy marha gyorsan (szemmel észlelhetetlen frekvenciával) lesznek kapcsolgatva pl. naplementekor, és a fel/le kapcsolt idő arányában változik a fényerősség.
Azt mondta, ne aggódjak, nem árt nekik, bírják. ;)
 
Back
Oldal tetejére