• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY Nano Led Világítás

ladislac

Kertész segéd
Sziasztok!

31 literes nano akim fölött eddig egy Aquatic Nature Solar Duo Boy 26W világítás tengette napjait. Valahogy nem győzött meg; növények növögettek alatta, de én valami "ütősebbre" vágytam :).
Mindig is nagy figyelemmel kísértem a különféle gyári és diy ledes pilácsokat, így elhatároztam, hogy belevágok egy saját, ledes lámpa készítésébe.
Nem tudom ti hogy vagytok vele, de a diy projekteknél én a legjobban a tervezés fázisát élvezem. Heteket töltök internetes kutatással, különféle megoldásokat gondolok ki, próbálom elképzelni működés közben az adott cuccot. Lefekvéskor, munkába menet, gyerek lefektetése után pörögnek a kerekek a kobakomban :).
Nem volt ez másképp ennél a projektnél sem: rátapadtam a ledes lámpákra és különféle barkács megoldásokra. Nézegettem ki-milyen ledet használ, itthon és külföldön. Növényeseknél és a tengeriseknél (Tibicuk jegyezte meg valahol, hogy a tengerisek led témában jóval előrébb vannak - egyet kell, hogy értsek vele). Mint minden új dolgot kicsit ezt a led témát is szerintem egyfajta misztifikum övezi, tengernyi anyag van a neten, hogy miért jó a növényes akiknál a led, vagy miért rossz. Lumen, PAR, lumen/watt - van itt minden, mint a piacon :confused: Ember legyen a talpán, aki talál egy "csapást". Én szubjektív véleményem az, hogy a ledes világításoknál messze vagyunk még attól a jól specifikált, dokumentált helyzettől, mint ami mondjuk a T5-ös világításoknál van. Azoknál ugye tudjuk, hogy mi az ajánlott, milyen növények vannak el milyen világítás alatt. Ledeknél már nem annyira egyszerű a képlet, a power ledek gyors léptékű fejlődése miatt szerintem már a Watt/liter nem mérvadó. Szerintem.
Visszatérve a barkácsra. Először egy ADA Aquasky stílusú megoldásban gondolkodtam, de végül elvetettem, leginkább azért, mert nagyobb mozgásteret szerettem volna a világítás magasságának állíthatóságában. Így jutottam el a függesztéses megoldásig. Egy dolog már az elején biztos volt, egy túlméretezett alu hűtőborda lesz maga a lámpatest. Következő probléma, amibe ütköztem a megfelelő "állvány" amire függeszthetem az armatúrát. Az igazi persze egy "kétkaros" függesztés lett volna (olyasmi, mint ez itt), de ez nálam nem jöhetett szóba, mert egyrészt egy munkahelyi bútorról van szó (nem az enyém), másrészt mivel az aki már működik rajta, nem igazán férek a bútor hátuljához. Így kilyukadtam egy "U" alakú formánál, mely végül az állvány lett. Először hajlíttatni akartam rozsdamentes csőböl, de nem sikerült igazán közelemben olyan szakit találni aki megcsinálta volna. Végül kilyukadtam a mágikus "üzletberendezés" boltoknál, hát ez Kánaán egy függesztett világítást tervező magamfajta "gépészmérnöki" végzettség és tapasztalat nélküli halandónak :cool: Írd be a gugliba: hogy krómcső + üzletberendezés - és láss csodát :D.
Következő volt a drótkötél kérdéskör - honnan szerezzek, milyet, függesztést hogyan tudnám szépen megoldani. Itt egy svéd lakberendezési áruház sietett a segítségemre - csak annyit mondok: egy "deka" karnis, megfejtéseket kérem a szerkesztőségbe küldeni ;) .
Led: tudtam, hogy csak power led jöhet szóba. Abból is a Cree-re gondoltam, abból is a következőre szűkítettem a listát:
CREE XM-L T6 on Star
Cree XMLAWT-0000T6051

Diameter: 20.00
Viewing Angle: 125°
Height: 4.02mm
Emitting Color: white
Lumen min.: 280
Lumen max.: 975
Kelvin min.: 5700
Kelvin max.: 6100
mA test.: 700 mA
mA typ.: 700 mA
mA max.: 3000 mA
V typ.: 2.9 V
V max.: 4 V
Reverse Voltage: 5 V
Watt: 2,03 W

280 lument 700 mA-en hajtva adja.

Nem olcsó, ellenben drága :): 7 euro per stük. Nekem ez jött be, tetszett meg. Lehet hasonló power ledet (ami nem Cree) olcsóbban is beszerezni, mindenkinek a pénztárcája szab határt. Led-es boltos ismerősöm a Samsung ledeket ajánlgatta nagyon, de akkor már megrendeltem a Cree-ket. Lenne több akim kipróbálnán "játszásiból" azokat is.
Ledeket a hűtőbordára nem volt kedvem csavarozni, így ragaszatottam speckó termál ragasztóval (arctic silver).
Táp: Meanwell LT-1794, 700mA (9-48V) IP67. Megint, nem a legolcsóbb, de csupa jókat olvastam róla. Arra gondoltam, hogy a 3000 mA-ig hajtható ledeket, ha 700 mA-val hajtom, akkor az 50.000 óra hasznos élettartam alatt nem fog számottevően csökkeni a ledek hatékonysága+ kevesebb lesz a hőfejlesztés.
Ha a Kedves Olvasó idáig eljutott, akkor jutalomként néhány fotóval tudok szolgálni (képek színhőmérsékletéért sorry, össze-vissza fényképeztem).

Hozzávalók
diy_led_parts1.jpg

Speciális keverőtál ragasztókhoz (nem, nincs fordítva - az alját használtam ahhoz a hangya****nyi ragihoz)
thermal_glue_prep.jpg

Ledek felragasztva a hűtőbordára
diy_led_assembly1.jpg

Nemsokára ragyogott is ez a "csillag"
cree_xm_l_on_star.jpg

Jelmezes főpróba
diy_led_assembly.jpg

Működés közben (hőmérő csak a tesztelés miatt van fent a tetején)​
diy_led_in_situ2.jpg

Az összeszerelésnél kedves jó barátom, Lali nyújtott segítséget.
A hétvégén néhány órás tesztüzemekre itthon bekapcsoltam, majd a mai napon bekerült a helyére. 8 órányi világításnál a hűtőborda 35 C fokos.
Azt hiszem szükség lesz valamilyen optika beszerzésére, mert viszonylag magas szekrényen van a pilács (némely kolléga már sápítozott (n) ).
Solar Duo boy világítást iszonyatos módon veri, növények ma már el is kezdtek bubizni....:love:
Összköltséget illetően kb 35.000 Forintnál álltam meg. Hogy ez sok vagy kevés? Mondjuk egy ADA-hoz képest kevés. Gyári ledes világítást kapsz olcsóbban is de szvsz azt is kenterbe veri. Ledeken, tápon, tudtam volna olcsóbbat is választani, de nem akartam.
Az örömfaktor, melyet a tervezés, összeszerelés során és a kész mű megcsodálása során tapasztaltam viszont megfizethetlen.:).
 
Utoljára módosított moderátor által:
Nekem nagyon bejön,szuper lett!
Látom egyre többen vállnak nyitottá az új dolgok kipróbálására... (y)
Látom te is a Led-Tech-töl rendeltél (LT),az én pilácsomon annyit kellett változtatni hogy bekellett dobnom 4db piros LED-et,neked is csak ajánlani tudom hogy tüzdeld meg a spektrumát 1-2 OSRAM Oslon SSL 80 red -el (645nm),azt nem mondom hogy igy ebben a formában nem fognak fejlödni a növényeid,de ez inkább vegetativ növekedés,s a gyökerek nem fejlödnek ki rendesen...
Na kiváncsian várom a folytatást!
 
Nekem nagyon bejön,szuper lett!
Látom egyre többen vállnak nyitottá az új dolgok kipróbálására... (y)
Látom te is a Led-Tech-töl rendeltél (LT),az én pilácsomon annyit kellett változtatni hogy bekellett dobnom 4db piros LED-et,neked is csak ajánlani tudom hogy tüzdeld meg a spektrumát 1-2 OSRAM Oslon SSL 80 red -el (645nm),azt nem mondom hogy igy ebben a formában nem fognak fejlödni a növényeid,de ez inkább vegetativ növekedés,s a gyökerek nem fejlödnek ki rendesen...
Na kiváncsian várom a folytatást!

szia Zoli!

igen a Led-tech-ről rendeltem, korrektek. mondjuk arra kell vigyázni, hogy az online vásárlási rendszerük először kidobott nekem egy az oldalukon megadottnál 1,5-szer magasabb szállítási árat. Felhívtam őket, sűrű elnézéskérés közepette bocsánatot kértel és korrigálták a hibát, akivel beszéltem nagyon segítőkész volt (ragacs kapcsán kérdeztem tőle)
köszi :) piros leden én is gondolkodtam. lehet később rádobok egyet-kettőt pluszba.
 
Öröm volt olvasni. Átgondoltad, és kivitelezted. Ráadásul ötletekből sincs hiány. Gratu!
Az összeg nem egyszerű, de ezt egyszer kell megépíteni, míg a rosszat sokszor. Én is a minőségre szavaztam volna.
 
Csinos kis lámpa!(y)

Köszi :)

Öröm volt olvasni. Átgondoltad, és kivitelezted. Ráadásul ötletekből sincs hiány. Gratu!
Az összeg nem egyszerű, de ezt egyszer kell megépíteni, míg a rosszat sokszor. Én is a minőségre szavaztam volna.

Köszi, Öröm volt csinálni :cool:
 
Sziasztok!

Olvasgattam a LED-es világításokról, és felmerült bennem is, hogy a nano akim fölé (30x30x35cm) én is beújítanék egy hasonlót.
Keresgéltem a LED-ek között, és megakadt a szemem ezen:

DIY 30W 6000K 2850~3150LM LED White Light Rectangle Strip (DC 36~45V) - Free Shipping - DealExtreme

Esetleg ez egymagában is képes lenne ellátni a feladatát?
Köszi a válaszokat.
 
Sziasztok!

Olvasgattam a LED-es világításokról, és felmerült bennem is, hogy a nano akim fölé (30x30x35cm) én is beújítanék egy hasonlót.
Keresgéltem a LED-ek között, és megakadt a szemem ezen:

DIY 30W 6000K 2850~3150LM LED White Light Rectangle Strip (DC 36~45V) - Free Shipping - DealExtreme

Esetleg ez egymagában is képes lenne ellátni a feladatát?
Köszi a válaszokat.

Ez egy nano aki fölé nagyon sok lesz!!! Bőven elég lenne az 1/3-a.
 
Akkor inkább egy ilyen?

DIY 12W 6000K 1260LM Round COB LED Module (DC 18~21V) - Worldwide Free Shipping - DX
 
CO2-vel simán kezelhető, nem lesz itt probléma ,csak picivel több odafigyelést kíván ;).
 
Akkor inkább egy ilyen?

DIY 12W 6000K 1260LM Round COB LED Module (DC 18~21V) - Worldwide Free Shipping - DX
szia!

az én lámpám 12 w és 1680 lumen, ha csak a lument nézem, akkor sztem neked a fent említett 1260 lumen lehet kevés lesz. A 30 Wattos már meg lehet, hogy sok, bár, ahogy N-emy mondja, lehet, hogy picivel több odafigyelést igényel. Plusz azt is kalkuláld bele, hogy viszonylag kis méretű maga a led modul ((9.2 cm x 3.8 cm x 0.3 cm), tehát sztem magasabbra kell függesztened, hogy egyenletesen besugározza az akid fénnyel (bár ez tőlem csak elmélet, ilyen cuccal nincs tapasztalatom)
 
szia!

az én lámpám 12 w és 1680 lumen, ha csak a lument nézem, akkor sztem neked a fent említett 1260 lumen lehet kevés lesz. A 30 Wattos már meg lehet, hogy sok, bár, ahogy N-emy mondja, lehet, hogy picivel több odafigyelést igényel. Plusz azt is kalkuláld bele, hogy viszonylag kis méretű maga a led modul ((9.2 cm x 3.8 cm x 0.3 cm), tehát sztem magasabbra kell függesztened, hogy egyenletesen besugározza az akid fénnyel (bár ez tőlem csak elmélet, ilyen cuccal nincs tapasztalatom)



Szia!

Akkor ezek szerint mindenképpen jobb választás lenne két kisebb teljesítményű LED-el dolgozni.
Mondjuk ebből 2db:
DIY 10W 6000K 1050LM Square COB LED Module (DC 15~17V) - Worldwide Free Shipping - DX

Az aki low tech, eben nem használok Co2-t, csak tápozást kel, meg nagyjából hetente vízcserét. (garnikat tartok benne)
 
Szia!

Mi a tapasztalatod a lámpával kapcsolatban fél év elteltével? Hány órát megy naponta? Csökkent valamennyit a fényerő? Halt meg LED? Hogy szeretik a növények?
 
Szia!

köszi kérdésed. Fényerő nem csökkent, de csak 700 mA táppal hajtom azokat a ledeket, melyeket max. 3000 mA--el lehetne, szóval kímélem a cuccot. Eleinte sokat szenvedtem a megfelelő világítási időtartam belövésével. Most 7 órát világít és kb 20 cm-re van az aki tetejétől. Minden növény szépen fejlődik alatta, de bubizás nincs nagyon (mondjuk nem is a nagyon bubizós fajta növényeim vannak). 2-3 hetente nagy nyírást kell tartanom, mert burjánzanak rendesen.
Alga tekintetében van egy makacs BGA-m, melyet többszöri blackout-tal tudok kordában tartani. De ezt sem a led számlájára írom, mert már előtte is jelen volt. Meg időnként előjön fonálalga, de ez is inkább a CO2 szint ingadozása miatt . Az biztos, hogy ilyen kis akiban, ilyen fényerő mellett azért az egyensúlyt nem egyszerű fenntartani.
Led nem halt meg egy sem. Utólag még annyit, hogy egy darab piros led kellett volna a növények jobb gyökérfejlődéséhez... de innen a melóhelyről eléggé körülményes hazavinni a cuccot.

Itt van egy kis gagyi videó a februári állapotokról.
Fogok lőni képet is ha lesz időm, de már kezd kifáradni ez a scape. Ősszel újrarendezés lesz.
 
Nagyon igényes, kedvet kaptam és motivál a leírásod! Kíváncsi vagyok mennyire vált be neked.
 
Back
Oldal tetejére