• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

A víz keményítése

idézet INNÉT

Igen Én is olvastam @dexkill akvárium magazinban az erről megjelenő cikkét ahogy Viktornak fogalmaztam vadmeleg! Sajnos Én sem a kémikusok táborába tartozom az informatikai, mérnöki, orvosi dolgokat képviselem. Így sok minden érthető volt belőle s brutális a cikk rendkívül tudományos de számomra homályos mert soha nem voltam egy kémiai szaki. :-D Én személy szerint évekig csapvízeztem azt kész minden jó volt itt ott volt alga mert kevés volt a fény, majd alga mert kevés po4 voltetc. Aztán hát ugye jöttek a komolyabb növények (nemrég) s így elkezdtem Ro-zni egy új készülékkel mert a másik az dísz volt. hehe Nekem 90 literre van szükségem, 50% -os cseréhez így 100 keverek hordóba a szivattyú végett. 11 Gh s a csapvíz, így @dexkill táblázata alapján:
100 literre számolva,
45,5 liter csapvíz
54,5 Ro víz
Jött ki mely elellenőrizve 5 Gh.
Negyedik cserén vagyok túl egyenlőre van baj.
Amit itt levezettél az is egy jó s egyedi irányvonal Én azt nem értem, hogy ha tudjuk mennyi a csapvízben az mg és ca mert azt tudjuk a szolgáltató oldalán ugye fent van s annyi egységhez adjuk a hozzá szükséges 0 mg és ca tartalmú ro vizet. Majd 5 gh-t kapunk akkor mennyi kalcium és magnézium van a vízben illetve mennyi kell, hogy tökéletes Ei-t kapjunk. NA ez nekem a kínai. Beszereztem a megfelelő teszteket melyeket @dexkill mondott,ADWA tds-t is s lecseréltem az egész világítást, a co2 rendszert s jól is tettem mert megszolgálta az idejét most perfecto tutto. Végre! Már csak kálium, vas és Ca teszt szükséges. Utólag már értem (@dexkill és sorry) miért van szükség vas tesztre főleg a melegben, érdekes, hogy ahogy növekszik a hőmérséklet eliminálódnak a mikro tápanyagok a vízből vagy felgyorsul a növények tápanyag felvétele mindenesetre emelni kell a tápozást a vizet meg idegből visszahűteni. Visszatérve a régi Tds merőhöz képest mely 156 ppm-et mutatott az ADWA 145 ppm-et így ebben is igaza volt dexkilnek de még az sem pontos. A tapasztalat nagyúr!
Én is szeretnék áttérni a full ro cserére de nem tudom, hogy kellene egyszerű képlettel számolnom, s mennyi mgso4 et és cacl2-t kell kevernem hozzá. Egyáltalán mi az EI referencia tartománya.... @dexkill írta a CaSO4 és a szódabikarbonátot is hát Ő ezt is hozzá kell még tenni? Így egyenlőre nem merek full ro-val cserélni mert még ajánlás szerint keverve is hiánytünetek s szőr alga van. Kizárólag amióta cserélek kevertet. Mindenesre pogostemon erectus, blyxák mint a bolond gomba nőnek azóta és tényleg ezt a vonalat szeretném folytatni. Amennyiben tudnátok nekem segíteni mind a keverék mind a full ro tekintetében akkor hálás lennék. Egyenlőre Én is hanyagolom a TDS-t mert csak bezavar. Így is úgy is 150 felett van az akváriumban s 2 nagy teljesítmény szűrő nagy térfogattal dübörög matrixal, substrattal, 2 darab purigennel és ami még kell.,, kapja a stabilityt, mulm is le van szívva így kb fogalmam nincsen miért. Üdv mindenkinek! ;-)

Ne keverd a visszasózást és az EI-t! A Ca/Mg mezoelemek. Jóval több áll rendelkezésre még a lágy vízben (Gh ~5°nk) is, mint amire a növénynek szüksége van. Tehát ha mindig ilyen vízzel cserélsz, akkor a Ca és Mg koncentrációja állandónak tekinthető.

Csináld meg a Gh 5°nk körüli vizet, ezzel cserélj rendszeresen és a Ca/Mg témakört letudhatod kb.

Az arány 3:1 és 4,5:1 közötti eddigi tapasztalatom szerint. Az egyik akváriumomban volt némi gondom a Ca/Mg aránnyal, a Mg feldúsult.

FB egyik csoportjából ezt osztottam meg nemrég:

Adott egy akvárium, br. 240 liter, eredetileg Gh 5°nk Ca/Mg arány 3. A csapvíz 4,5:1 arányú (volt!!!) Ca/Mg-ra nézve, a cserevíz 50 liter. A cserevíz így néz ki ezek alapján.

10 l csapvíz
40 l RO víz
17,5 ml Mg-oldat (10 mg/ml)
30 ml kénsav-oldat (1 M)

Ez egy pH 7,0-7,2, Gh 5°nk, Ca/Mg=3 cserevíz. Ok.

Az akva közel 2 éves, az utóbbi időben, kb. 4 hónap - RO-víz hiány okán - a kétheti vízcseréket 3-4 hétre csináltam.

Három növény szenved: Microsorum, Nymphoides hydrophylla 'Taiwan', Hydrocotyle tripartita 'japan' + a fontinalist is ide sorolom azóta, mert a "kezelés" hatására nagyon megindult.

Mai mérések (2016.07.02.)

Gh 8,5
Ca/Mg arány 2,2
(a többi lényegtelen - nitrát 44, foszfát 0,8...)

Egyrészt felment a keménység, nőtt a Ca és a Mg is. Másrészt az eredeti arány erősen a Mg felé tolódott el.

Honnét származik a Mg felesleg?

A csapvizet tegnap megmértem, a keménysége szinte semmit sem változott (21,50°nk volt 10 hónapja, most 21,57°nk), a Ca/Mg arány 5:1. Akkor valami extra forrás kell legyen, ami Mg-ot (és hát Ca-ot is) termel. Az akva tele van növényevővel - anci, oto és egy 15 cm-es sziámi ormányos -, így nagyon sok zöldséget adok nekik. Főleg ancibrikettet spenótból, csalánból, és gyermekláncfűből. Sok zöld = sok Mg. Harmadrészt a kényszerből kihagyott vízcserék sem tettek jót az arányoknak, illetve a vízcserekor az elpárolgó vizet leszívás előtt nem pótoltam, hanem leszívtam/feltöltöttem a pont 50 litert és a végén a hiányt RO-vízzel pótoltam. Ez mondjuk így jó, de azért hosszú idő alatt (~2 éves az akva!) okozhat némi dúsulást. Ami a legfontosabb megállapítás mindezek mellett, hogy a növényeknek mégsem ideális a 3:1 Ca/Mg arány: több Ca-ot fogyasztottak, mint Mg-ot!


Tehát az a véleményem, hogy minél lágyabb a víz, annál inkább közelítsen a Ca/Mg arány a 3-hoz. Tehát Gh 3-5°nk körül Ca/Mg 3-nál jó, viszont Gh 8-10 körül inkább 4:1 legyen. A sok Mg esetén antagonizmus lép fel a Mg és a K között, ami tápanyag felvételi rendellenességeket okoz. Szerintem, persze "tudományos" bizonyítékom nincs rá, ezt hozzáteszem.

A Salty Shrimp Gh+-ban Ca/Mg arány 4,5 körüli (4,67-et mértem, de mérek még egyet majd augusztusban).
 
Utoljára módosított:
Friss gyakorlati tapasztalatok:
Tegnap bekevertem a kiszámított mennyiségeket. 35 liter lágy vízhez (most kicsit csaltam, mert osmo helyett kihasználtam a tegnapi esős időt, és esővízzel csináltam) tettem 5 g gipszet, 15 ml Mg vízkeménység növelőt, és 6 g szódabikarbónát. A mai mérések eredményei:
GH 5-6
KH 6-7
pH >8
Ami látszik, hogy a GH nem ment fel a várt 9-10-re. Ezt a gipsz nem túl hatékony oldódásának tudom be, mivel kis üledék volt a keverőedények alján.
A KH-t a szódabikarbóna szépen beállította, viszont a pH-t feltehetően ez (és talán a gipsz) tolta el erősen lúgos irányba.
Ezt próbáltam a Seachem Neutral regulator pH semlegesítővel visszahozni, de a gyári maximum adag nem tudta levinni.
A GH emelése érdekében megdupláztam a gipsz mennyiségét +5 g-ot adtam hozzá. Ezzel a GH már felment kb. 9-re.
Viszont a pH-val nem tudok mit kezdeni!
 
Nos. Újabb fejlemények. A pH csökkentésére kénsavat használtam. A 35 liter vízhez 6,5 dl híg (kb. 0,07%-os) oldatot tettem. Ezzel a pH lecsökkent 7-7,5 közé. Plusz kapott még 5 g gipszet a rendszer, hogy a 9-es GH-t gyorsabban érje el az akvárium vize, így a cserevíz GH-ja 12.
Ez most kísérletnek jó volt, mert egyrészt marha nagy macera, másrészt kaptam egy "tejes" előkészített vizet, amit nem merek beleönteni az akváriumba:confused::D. Bár még próbálkozok egy szűréssel, ülepítéssel, meglátjuk mi lesz.

Megjegyzés: A GH mérésnél arra lettem figyelmes, hogy ahogy a csepegtettem az oldatot, és összeráztam, a 8. cseppnél színt váltott, majd kis idő múlva visszatért az eredeti színhez, újabb csepp, megint átváltja, mintha kész lenne a mérés, majd 20-30 mp múlva ismét vissza az eredeti színre. Erre mi a magyarázat? A valódi érték az első színváltás, vagy amikor már nem vált vissza? Tudja valaki a választ?
 
És most érkeztem el ahhoz a ponthoz, hogy nem tudom, mit tegyek.
Már azon gondolkozom, hogy a gépileg visszasózott ozmóvizet töltöm az akvába. Ezt megmértem: GH 3, KH 3, viszont a pH itt sem kedvező...valahol az egekben (tippelek) kb. 9 lehet.

Ami még kimaradt: az esővíz pH-ja 6-6,5 volt.
 
Nos. Újabb fejlemények. A pH csökkentésére kénsavat használtam. A 35 liter vízhez 6,5 dl híg (kb. 0,07%-os) oldatot tettem. Ezzel a pH lecsökkent 7-7,5 közé. Plusz kapott még 5 g gipszet a rendszer, hogy a 9-es GH-t gyorsabban érje el az akvárium vize, így a cserevíz GH-ja 12.
Ez most kísérletnek jó volt, mert egyrészt marha nagy macera, másrészt kaptam egy "tejes" előkészített vizet, amit nem merek beleönteni az akváriumba:confused::D. Bár még próbálkozok egy szűréssel, ülepítéssel, meglátjuk mi lesz.

Megjegyzés: A GH mérésnél arra lettem figyelmes, hogy ahogy a csepegtettem az oldatot, és összeráztam, a 8. cseppnél színt váltott, majd kis idő múlva visszatért az eredeti színhez, újabb csepp, megint átváltja, mintha kész lenne a mérés, majd 20-30 mp múlva ismét vissza az eredeti színre. Erre mi a magyarázat? A valódi érték az első színváltás, vagy amikor már nem vált vissza? Tudja valaki a választ?

Én 1 mol/dm3-es kénsavat használok, ami kb. 10%-os. Ebből 2 ml-t adok 1 liter csapvízhez (Gh 21,5°nk, Kh ~16°nk), adok hozzá még MgSO4-oldatot és ezt hígítom RO vízzel.

A gipsz oldhaatósága nem kedvező 2 g/l mindössze, és melegítést vagy alapos keverést igényel.

A színváltás okát mindenki tudja, aki tud titrálni :D A végpont az, amikor már nem vált vissza, hanem tartósan adott színű lesz.

Visszaolvastam, hogy mit műveltél mostanában, átszámolom táblázattal, mert a 6 g szódab. soknak tűnt már tegnap is..
 
És most érkeztem el ahhoz a ponthoz, hogy nem tudom, mit tegyek.
Már azon gondolkozom, hogy a gépileg visszasózott ozmóvizet töltöm az akvába. Ezt megmértem: GH 3, KH 3, viszont a pH itt sem kedvező...valahol az egekben (tippelek) kb. 9 lehet.

Ami még kimaradt: az esővíz pH-ja 6-6,5 volt.

ezt hol mérted? akva vagy a cserevíz?
 
Én 1 mol/dm3-es kénsavat használok, ami kb. 10%-os. Ebből 2 ml-t adok 1 liter csapvízhez (Gh 21,5°nk, Kh ~16°nk), adok hozzá még MgSO4-oldatot és ezt hígítom RO vízzel.

A gipsz oldhaatósága nem kedvező 2 g/l mindössze, és melegítést vagy alapos keverést igényel.

A színváltás okát mindenki tudja, aki tud titrálni :D A végpont az, amikor már nem vált vissza, hanem tartósan adott színű lesz.

Visszaolvastam, hogy mit műveltél mostanában, átszámolom táblázattal, mert a 6 g szódab. soknak tűnt már tegnap is..

Igen, a gipsz elég nehezen oldódik, sok trutyi leült a vödör aljára... Legközelebb CaCl2 lesz a próbaalany...

A 6 g szódab. csinált 6-7 nk°-os KH-t. Neked mennyi jött ki? Mennyi szódabikarbóbával kellene mindezt elérni?
 
Most csinálok egy dupla szűrést 8 réteg papírszűrő+4 réteg szűrőszövet-en keresztül, így már az opálosság nagyon lecsökken. Ezt már bele merem önteni az akvába... remélem más összetevő, paraméter nem okoz gondot...:rolleyes::shy::confused::ROFLMAO:
 
Most csinálok egy dupla szűrést 8 réteg papírszűrő+4 réteg szűrőszövet-en keresztül, így már az opálosság nagyon lecsökken. Ezt már bele merem önteni az akvába... remélem más összetevő, paraméter nem okoz gondot...:rolleyes::shy::confused::ROFLMAO:

Úgy emlékszem, hogy azt is írtam annak idején, hogy ha nagyon sok az oldhatatlan szemcse, akkor válasszunk másik gipszet. FB-n egy jóbarátom épp a múlt hónapban csinálta ugyanezt a visszasózást gipsz+MgSO4 kombóval, nála szikes csapvizet javítottunk fel ezzel a módszerrel, semmi probléma nem volt. Nála a tejes-opálos "lé" az akváriumba öntve simán kitisztult, feloldódott.

Ez az ozmovíz, ami a csapon kifolyik (visszasózó-ásványpatron egység után).

Nem tudod megkerülni ezt a visszasózót? Fogalmunk sincs róla, hogy mi van benne, mennyire állandó vizet ad, stb.?!
 
Úgy emlékszem, hogy azt is írtam annak idején, hogy ha nagyon sok az oldhatatlan szemcse, akkor válasszunk másik gipszet. FB-n egy jóbarátom épp a múlt hónapban csinálta ugyanezt a visszasózást gipsz+MgSO4 kombóval, nála szikes csapvizet javítottunk fel ezzel a módszerrel, semmi probléma nem volt. Nála a tejes-opálos "lé" az akváriumba öntve simán kitisztult, feloldódott.

Nem tudod megkerülni ezt a visszasózót? Fogalmunk sincs róla, hogy mi van benne, mennyire állandó vizet ad, stb.?!

Igen, a "válasszunk másik gipszet" olvastam, nekem ez volt az egyik gipsz...:D most leszűrtem, mert nem akartam a halakat gipszbe önteni...:ROFLMAO: de a későbbiekben inkább a CaCl2 felé hajlok...

A visszasózót meg tudom kerülni, be van iktatva elé egy csap, direkt az akvárium (illetve kávéfőző, vízforraló) miatt.
Egyedül a pH zavar az egészben, hogy miért lett az amúgy 6-6,5-ös pH-jú esővíz 8-8,5-ös? A szódab. az oka... de hogyan tudom ezt elkerülni?
 
Az a ~9 körüli...

Ez a baj ;) "lúgos víz" ivásra kiváló akváriumba nem.

Kezdjük elölről, mert hiába olvasok vissza nem jövök rá, hogy pontosan milyen vizet szeretnél csinálni. Írd le, hogy milyen vizek állnak rendelkezésedre, milyen vizet szeretnél csinálni, és milyen anyagaid annak ehhez!

10 l Kh 0°nk-hoz 1,8 g szóbadikarbóna kell, hogy a Kh 6 legyen. Kérdésem: miért akarsz ilyen magas Kh-t? A Gh 5-6°nk mellett 0-1°nk Kh bőven jó lenne, éppen csak legyen egy kevés, hogy ne legyen nulla.
 
idézet INNÉT



Ne keverd a visszasózást és az EI-t! A Ca/Mg mezoelemek. Jóval több áll rendelkezésre még a lágy vízben (Gh ~5°nk) is, mint amire a növénynek szüksége van. Tehát ha mindig ilyen vízzel cserélsz, akkor a Ca és Mg koncentrációja állandónak tekinthető.

Csináld meg a Gh 5°nk körüli vizet, ezzel cserélj rendszeresen és a Ca/Mg témakört letudhatod kb.

Az arány 3:1 és 4,5:1 közötti eddigi tapasztalatom szerint. Az egyik akváriumomban volt némi gondom a Ca/Mg aránnyal, a Mg feldúsult.

FB egyik csoportjából ezt osztottam meg nemrég:

Adott egy akvárium, br. 240 liter, eredetileg Gh 5°nk Ca/Mg arány 3. A csapvíz 4,5:1 arányú (volt!!!) Ca/Mg-ra nézve, a cserevíz 50 liter. A cserevíz így néz ki ezek alapján.

10 l csapvíz
40 l RO víz
17,5 ml Mg-oldat (10 mg/ml)
30 ml kénsav-oldat (1 M)

Ez egy pH 7,0-7,2, Gh 5°nk, Ca/Mg=3 cserevíz. Ok.

Az akva közel 2 éves, az utóbbi időben, kb. 4 hónap - RO-víz hiány okán - a kétheti vízcseréket 3-4 hétre csináltam.

Három növény szenved: Microsorum, Nymphoides hydrophylla 'Taiwan', Hydrocotyle tripartita 'japan' + a fontinalist is ide sorolom azóta, mert a "kezelés" hatására nagyon megindult.

Mai mérések (2016.07.02.)

Gh 8,5
Ca/Mg arány 2,2
(a többi lényegtelen - nitrát 44, foszfát 0,8...)

Egyrészt felment a keménység, nőtt a Ca és a Mg is. Másrészt az eredeti arány erősen a Mg felé tolódott el.

Honnét származik a Mg felesleg?

A csapvizet tegnap megmértem, a keménysége szinte semmit sem változott (21,50°nk volt 10 hónapja, most 21,57°nk), a Ca/Mg arány 5:1. Akkor valami extra forrás kell legyen, ami Mg-ot (és hát Ca-ot is) termel. Az akva tele van növényevővel - anci, oto és egy 15 cm-es sziámi ormányos -, így nagyon sok zöldséget adok nekik. Főleg ancibrikettet spenótból, csalánból, és gyermekláncfűből. Sok zöld = sok Mg. Harmadrészt a kényszerből kihagyott vízcserék sem tettek jót az arányoknak, illetve a vízcserekor az elpárolgó vizet leszívás előtt nem pótoltam, hanem leszívtam/feltöltöttem a pont 50 litert és a végén a hiányt RO-vízzel pótoltam. Ez mondjuk így jó, de azért hosszú idő alatt (~2 éves az akva!) okozhat némi dúsulást. Ami a legfontosabb megállapítás mindezek mellett, hogy a növényeknek mégsem ideális a 3:1 Ca/Mg arány: több Ca-ot fogyasztottak, mint Mg-ot!


Tehát az a véleményem, hogy minél lágyabb a víz, annál inkább közelítsen a Ca/Mg arány a 3-hoz. Tehát Gh 3-5°nk körül Ca/Mg 3-nál jó, viszont Gh 8-10 körül inkább 4:1 legyen. A sok Mg esetén antagonizmus lép fel a Mg és a K között, ami tápanyag felvételi rendellenességeket okoz. Szerintem, persze "tudományos" bizonyítékom nincs rá, ezt hozzáteszem.

A Salty Shrimp Gh+-ban Ca/Mg arány 4,5 körüli (4,67-et mértem, de mérek még egyet majd augusztusban).

Kedves @dexkill Renben megjegyeztem köszönöm! Igen ezt Én is így gondolom, hogy amíg ezzel a keverési aránnyal cserélek jó lesz. Azt nem értem, hogy a pogostemon helferi új hajtásai miért kicsik és csavartak a többi növény miért szőr algás... Ez tápanyag hiányra utalnak, az előbbi meg Kalcium hiányra vagy kálium magnézum töblettre utalhatnak. Ezzel annyi a probléma, hogy külön káliumot nem adagolok de van vagy po4-et no3 at úgye abba is van kálium bőven. Magnézium többlet nem lehet. Így kizárásos alapon maradt a kalcium hiány!? 4x cseréltem már az akva vize 8 Gh-s egyenlőre. Én is azt hittem letudom de mindenhol csak, szőr , ecset és fonal alga van. Egyenlőtlen fluktuáció nincs, co2 mindenhol rendben, (elvileg) szűrők csöveik tiszták, mulm nincs. A táptalaj vissza lett trágyázva seachem flourish tabsal és colombo tabsal bőven. Talán ez okozhat tápanyag többletet? Az elején megindult minden egy hét alatt varázslatos lett mindent majd hirtelen bumm mindenhol alga. Az egész co2 rendszert lecseréltem de még mindig 3x annyit eszik mint Ro előtt. Lehet, hogy nekem is kellne adnom magnéziumot a cserevízhez? Ca Mg -t csepptesztel mérsz?
A példát köszönöm könnyen érthető, emészthető. A leírt esettanulmámyból itélve s a Gh szintemből (8) Lehet , hogy a kalcium hiánya amiért probléma van a növényekkel? Gondolok itt arra, hogy hiába cserélek egyenlőre 5 nk val az akva 8 nk. Így lehet, hogy nem jó a ca / mg arány? Tehát kevés a kalcium? Érdekes a felvetésed az antagonizmus kapcsán! Kálium és magnézium milyen módon prekúzorai egymásnak? Mit tapasztaltál? Azért kérdezem mert egy érdekel, kettő szerintem itt van a probléma vagy a kálium magnézium kapcsolatában vagy a ca/mg arányban. Mit mérjek meg? Miben?
Köszönöm, üdv
 
Utoljára módosított:
Kedves @dexkill Renben megjegyeztem köszönöm! Igen ezt Én is így gondolom, hogy amíg ezzel a keverési aránnyal cserélek jó lesz. Azt nem értem, hogy a pogostemon helferi új hajtásai miért kicsik és csavartak a többi növény miért szőr algás... Ez tápanyag hiányra utalnak, az előbbi meg Kalcium hiányra vagy kálium magnézum töblettre utalhatnak. Ezzel annyi a probléma, hogy külön káliumot nem adagolok de van vagy po4-et no3 at úgye abba is van kálium bőven. Magnézium többlet nem lehet. Így kizárásos alapon maradt a kalcium hiány!? 4x cseréltem már az akva vize 8 Gh-s egyenlőre. Én is azt hittem letudom de mindenhol csak, szőr , ecset és fonal alga van. Egyenlőtlen fluktuáció nincs, co2 mindenhol rendben, (elvileg) szűrők csöveik tiszták, mulm nincs. A táptalaj vissza lett trágyázva seachem flourish tabsal és colombo tabsal bőven. Talán ez okozhat tápanyag többletet? Az elején megindult minden egy hét alatt varázslatos lett mindent majd hirtelen bumm mindenhol alga. Az egész co2 rendszert lecseréltem de még mindig 3x annyit eszik mint Ro előtt. Lehet, hogy nekem is kellne adnom magnéziumot a cserevízhez? Ca Mg -t csepptesztel mérsz?
A példát köszönöm könnyen érthető, emészthető. A leírt esettanulmámyból itélve s a Gh szintemből (8) Lehet , hogy a kalcium hiánya amiért probléma van a növényekkel? Gondolok itt arra, hogy hiába cserélek egyenlőre 5 nk val az akva 8 nk. Így lehet, hogy nem jó a ca / mg arány? Tehát kevés a kalcium? Érdekes a felvetésed az antagonizmus kapcsán! Kálium és magnézium milyen módon prekúzorai egymásnak? Mit tapasztaltál? Azért kérdezem mert egy érdekel, kettő szerintem itt van a probléma vagy a kálium magnézium kapcsolatában vagy a ca/mg arányban. Mit mérjek meg? Miben?
Köszönöm, üdv

Az akvád mennyi idős? Érett a szűrőanyag? Nem sok a fény? Nitrát/foszfát arány hogy áll?
 
Az akvárium gyakorlatilag 4 éves , technikailag fél. A szűrő anyag érett de tudommal ne mromlik meg az eheim substrat pro és seachem matrix főleg ha langyos akvárium vízben tisztítják. De Javíts ki ha tévedek! A fény WPG szerint van számolva abból is 30 és 30 perc vissza van véve világításonként. Nincs túlnépesítve. A sera po4 tesztem be*t. A tetratec no3 teszt 20 ppm-et mutat. Mindjárt mérek a Jbl-ekel s mondom az arányt is.
A naplóm itt található, hamarosan mindent feltöltök. Javaslom ott folytassuk ne itt szemeteljem tele mindennel ha nem probléma. https://akvakertesz.hu/threads/hard-lesson.6331/
 
Back
Oldal tetejére