• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

El Natural 72 literes sorban a 3. el natural akváriumom

  • Téma indító Deleted member 4326
  • Esemény kezdete
D

Deleted member 4326

Vendég
Az előző el natural akváriumom ( https://akvakertesz.hu/threads/eletem-masodik-npt-je.7096/ ) mintegy tesztként is szolgált, mi az a "maximum", amit el tudok érni egy NPT akvárium esetében, főleg növénykondíció, növénypaletta, és kifutási idő tekintetében. Megállapítottam, hogy ez a módszer elég nagy mértékben megköti a kezünket. Az átlagosabb növényekkel próbálkoztam, a legtöbb szép volt, de egy idő után, pl. a reinecki mini kezdett vashiányos lenni. A naplóban ezeket mind láthatjátok. A konklúzióm az lett, hogy viszonylag hosszú távú(legalább 1 év), és viszonylag gyorsabb akváriumot nem ezzel a módszerrel fogok a jövőben készíteni.
Az NPT elmélete viszont tökéletesen megfelel a kicsit visszafogottabb, amolyan nyugdíjas akváriumok vonatkozásában. Egy ilyet készítettem nemrégiben.

A felépítés:

72 liter ( 60x30x40, 13-14 éves üveg, ez volt az első "komolyabb" akváriumom még gyerekként. :) )
Szűrés: eddig egy odyssea felszínfölöző volt, mert a felszín kicsit olajos-zsíros volt, valószínűleg azért, mert a táptalaj még nem ért be. Jelenleg egy tengerikben használt nano áramoltatót használok, 8-900 l/h, kicsit erős, de hátha beválik. A táptalajból jövő CO2-t lehet, hogy kihajtja, de a gyenge fény miatt abból úgy sem kell sok. Van itthon még pár vízpumpám, rakok mást, ha nem válik be.
Táptalaj: Compo Sana tóföld, kb 3-4 cm vastagságban. Fedőtalaj durva homok vagy apró kavics, amelyik tetszik. :) kb 5 cm vastagon.
Víz: jelenleg kb 50-50% RO-csapvíz ( sajnos nagyon kaotikus a csapvizem keménysége, időnként erősen szikes is)
Fény 15 watt T8 cső. 0,2 w/l, 12,5 lm/l A tető fényvisszaverő tapétával van kibélelve, aminek a hatásfoka elmarad a gyári fényvetőktől.
Növények: főleg viszonylag lassabb növekedésűeket választottam, kis fényigénnyel. Cryptok, echinok, gömbmoha, microsorum, moha, van egy buce is. Mivel az NPT egyik alapja a növények ammónia felvevő képessége, raktam a felszínre kagylótutajt, és van békalencse is, mivel a lassú növények szűrőképessége nem olyan jó, a felszíni növények viszont mivel közel vannak a fényhez és a CO2 is rendelkezésre áll a levegőből, nagyon jó szűrők.
Vízcsere: nem kritikus tényező, ahogy jólesik, nagyjából havi 1-et terveztem, kb 20%-ot.



Az első, 2 hetes állapotot tükröző kép. Az áramoltatót nem régen raktam be, kicsit felkavarta a dolgokat.

27500254_1731132880280019_1420272227173390425_o.jpg
 
Az NPT elmélete viszont tökéletesen megfelel a kicsit visszafogottabb, amolyan nyugdíjas akváriumok vonatkozásában. Egy ilyet készítettem nemrégiben.

Lemértem, nálam a frissen indított nano NPT-ben Heteranthera Zosterifolia 60 nap alatt elérte a vízfelszínit.

Ez a növény az, tropica szerint közepes CO2 igény:

upload_2018-1-29_8-38-4.png

Pár satnya, kipusztulásra ítélet szálból indult, és 18 cm-t nőtt ennyi idő alatt. Ez kb 2 cm/hét-nek felelt meg, ami nem fergeteges, de jól látható, egyértelmű növekedésnek kell lennie. Szerintem ennél csak akkor tudtam volna gyorsabban növeszteni, ha CO2-t adagoltam volna.

Viszont volt egy akváriumom, amit tőzeggel indítottam. A logika az volt, hogy amúgy is nagyon kemény a víz, hátha ez segít. Itt sokkal, sokkal lassabban nőttek a növények és nem voltam megelégedve vele. A tőzeg a lebomlás nagyon korai fázisában van. Lehet, hogy hosszú távon jól működött volna, de 6 hónap után szétszedtem.

Itt találtam egy time lapse videót, ami tipikus NPT növekedést mutatja:


2 hónap alatt ebben is elérte pár növény a vízfelszínt. Szerintem nem rossz.

Sajnos itthon Miracle Grow Organic Potting Soilt-t nem lehet kapni, USA-ban ez nagyobb üzletláncokban megtalálható. A videó első része mutatja, mennyi szerves anyagot dobált ki belőle. Szerintem még így is maradt benne rengeteg.

Tóföld jó lehet, de szerintem a másik low tech akváriumodnál alkalmazott talaj lehet, hogy még jobb. Majd kiderül a naplód alapján :).

Amit ki szeretnék próbálni NPT-ben, az a Denenrle 9-1 DeponitMix talaj. Ez leírása és használati útmutatója alapján kicsit "hajaz" NPT talajokra és ezt legalább akváriumboltban lehet kapni :).
 
Lemértem, nálam a frissen indított nano NPT-ben Heteranthera Zosterifolia 60 nap alatt elérte a vízfelszínit.

Ez a növény az, tropica szerint közepes CO2 igény:

View attachment 48007

Pár satnya, kipusztulásra ítélet szálból indult, és 18 cm-t nőtt ennyi idő alatt. Ez kb 2 cm/hét-nek felelt meg, ami nem fergeteges, de jól látható, egyértelmű növekedésnek kell lennie. Szerintem ennél csak akkor tudtam volna gyorsabban növeszteni, ha CO2-t adagoltam volna.

Viszont volt egy akváriumom, amit tőzeggel indítottam. A logika az volt, hogy amúgy is nagyon kemény a víz, hátha ez segít. Itt sokkal, sokkal lassabban nőttek a növények és nem voltam megelégedve vele. A tőzeg a lebomlás nagyon korai fázisában van.

Itt találtam egy time lapse videót, ami tipikus NPT növekedést mutatja:


2 hónap alatt ebben is elérte pár növény a vízfelszínt. Szerintem nem rossz.

Sajnos itthon Miracle Grow Organic Potting Soilt-t nem lehet kapni, USA-ban ez nagyobb üzletláncokban megtalálható. A videó első része mutatja, mennyi szerves anyagot dobált ki belőle. Szerintem még így is maradt benne rengeteg.

Tóföld jó lehet, de szerintem a másik low tech akváriumodnál alkalmazott talaj lehet, hogy még jobb. Majd kiderül a naplód alapján :).

Amit ki szeretnék próbálni NPT-ben, az a Denenrle 9-1 DeponitMix talaj. Ez leírása és használati útmutatója alapján kicsit "hajaz" NPT talajokra és ezt legalább akváriumboltban lehet kapni :).

A heteranthera az előző aksiban is nőtt mint a gomba, nagyon szép volt. Nem miatta hagytam rá, ő szerintem kis igényű növény. Viszont nálam nem törekedett a felszín felé, inkább terült, vastagodott, sűrű volt.
 
Tóföld jó lehet, de szerintem a másik low tech akváriumodnál alkalmazott talaj lehet, hogy még jobb. Majd kiderül a naplód alapján .

Viszonylag régóta használok tóföldeket, és látom hogy másoknak is bejön. A Compo sana pedig még drága is volt, csak jó. :D :)
 
iszont volt egy akváriumom, amit tőzeggel indítottam. A logika az volt, hogy amúgy is nagyon kemény a víz, hátha ez segít. Itt sokkal, sokkal lassabban nőttek a növények és nem voltam megelégedve vele. A tőzeg a lebomlás nagyon korai fázisában van. Lehet, hogy hosszú távon jól működött volna, de 6 hónap után szétszedtem.

A tőzeg tudtommal alig tartalmaz tápanyagot. Inkább abban jó, hogy a lokális lesavanyítás miatt felvehetővé teszi a vízben lévő tápanyagokat.
 
A Pogostemon helferi nálam NPT-ben sokkal jobban nő, mint a klasszikus low-tech-ben(y)

Nem is az NPT-től félek, mert az előzőben nagyon szép volt, hanem hogy a kevés fényt mennyire fogja tűrni, vagy megnyúlik. Ez is egy teszt.
 
Szerintem a háttérben lévő valliznériát is kiszedem, mert szegényt annyira hátra raktam, hogy a gyári T8 foglalatos világítás oda alig világít. Megy a helyére mondjuk a taiwanból, mert az úgy is felnő a felszínre.
 
Helyzetjelentés:

Két nagyobb változás történt. Az egyik, hogy bekerült 6 foltos páncélosharcsa, és kb. 1 nap alatt, mivel szűrés nem volt és erős volt az áramlás, mocsarat csináltak az akváriumból. Felkeverték a sok koszt. Ezért betettem egy odyssea felszínfölözőt, perlonvattával, hogy összeszedje.

A másik, hogy végül erősítettem a fénye, immáron 0,4 wpl és 30lm/l körüli a fényerőt, amit a barnás víz gyengíti( nem tudom, hogy a tóföldből jön-e, vagy az előző biotóp setupban szívta meg magát a fa a barnavízzel.

Az erősebb fénnyel remélhetőleg most már tudok majd kicsit tömöttebb aljnövényzetet csinálni.




28278994_1762643520462288_8607959601421247067_n.jpg
 
A plusz fény határozottan dobott rajta(persze ezzel kicsit lerövidítettem a táptalaj tápanyag szolgáltatási idejét is)

Most már úgy érzem ennyi fénnyel könnyedén kreálok valami jó kis előteret is majd. :)

28577300_1771328272927146_6352426848927875072_o.jpg
 
A plusz fény határozottan dobott rajta(persze ezzel kicsit lerövidítettem a táptalaj tápanyag szolgáltatási idejét is)
Most már úgy érzem ennyi fénnyel könnyedén kreálok valami jó kis előteret is majd. :)

Szépen elindult, úgy látszik minden komolyabb stressz nélkül. :) Képen algamentesnek is néz ki.

Fénnyel szerintem nem érdemes indításnál nagyon spórolni... Ha valami kioldódik eleinte a vízből, fotoszintetizáló növények felvehetik. Főleg, ha vízen úszónövények is vannak. Ráadásul eleinte a föld elég sok O2-felvehet a vízoszlopból, nem árt, ha a növények O2-t adnak le, ami csak fény mellett lehetséges...

Én kb 10 óra világítást (2x5) szoktam megcélozni, persze itt is elég sok lehetőség van ettől eltérni. Napfénynél is működött egyik NPT-m, pedig ilyenkor elég nagy a szórás, hogy mennyi fényt kap naponta.

Annak a zöld középső növénynek mi a neve? Ami eléri a vízfelszínt.
 
Utoljára módosított:
Szépen elindult, úgy látszik minden komolyabb stressz nélkül. :) Képen algamentesnek is néz ki.

Fénnyel szerintem nem érdemes indításnál nagyon spórolni... Ha valami kioldódik eleinte a vízből, fotoszintetizáló növények felvehetik. Főleg, ha vízen úszónövények is vannak. Ráadásul eleinte a föld elég sok O2-felvehet a vízoszlopból, nem árt, ha a növények O2-t adnak le, ami csak fény mellett lehetséges...

Én kb 10 óra világítást (2x5) szoktam megcélozni, persze itt is elég sok lehetőség van ettől eltérni. Napfénynél is működött egyik NPT-m, pedig ilyenkor elég nagy a szórás, hogy mennyi fényt kap naponta.

Annak a zöld középső növénynek mi a neve? Ami eléri a vízfelszínt.


Nincs is alga, pont ezért szeretem ezt a stílust, nem kell bajlódni, finomhangolgatni :)

A kevés fénnyel ugye az volt a célom, hogy ne 6-8 hónap után torpanjon meg az akvárium. De hát kevés fénynél már az alapvető esztétikai élvezhetőség is alacsonyabb(sötét akvárium). Szóval nem bántam meg az erősítést.

Nálam asszem 10 vagy 11 óra fény van, nem nagyon szoktam álligatni, évek óta így megy az összes aksim.

Hydrophylla sp. taiwan. Naponta látni a növekedést nála, ugye olyan mint a tavirózsa, annyi különbséggel, hogy ha eléri a felszínt, elkezd ott is új leveleket hozni az idősebb levelekből. Folyamatosan metszenem kell, már a fél vízfelszínt beborítaná ha nem tenném, hihetetlen ahogyan nő, a szára sztem napi 10-15 cm-t simán. 2-3 nap alatt a felszínen van egy új levele. (35 cm a nettó magasság kb) Azt tervezem hátul végig elszaporítani, a bal oldalra már raktam, ott is hamarosan látszani fog. A jobb hátsó sarokból kiveszem a valliznériát, és oda is teszek ebből a növényből.
 
Még egy érdekes, de várható dolgot megfigyeltem: Van alul az Echinodorus quadricostatus. Ahogy beraktam, elkezdte nyomni a sarjakat,már a fél akváriumon keresztülnyomta, de maga az anyanövény nem nőtt semmit. Most szándékosan elvágtam ollóval az indát, és láss csodát, másnap már láttam nála is az új levelet. :) Addig minden energiáját a szaporodásra fordította.
 
Fénnyel szerintem nem érdemes indításnál nagyon spórolni... Ha valami kioldódik eleinte a vízből, fotoszintetizáló növények felvehetik. Főleg, ha vízen úszónövények is vannak. Ráadásul eleinte a föld elég sok O2-felvehet a vízoszlopból, nem árt, ha a növények O2-t adnak le, ami csak fény mellett lehetséges...

Érdekes téma ez az oxigén. Diana azt írta a könyvében, hogy az oxigén legkevésbé jön a növényektől, inkább a nagyja a felszínen oldódik be. Az erősebb fény = jobb szűrés jogos, hiszen a gyorsabban növő növény több tápanyagot is tud megkötni. Ezt az elején a békalencsével és a kagylótutajjal akartam orvosolni, hisz ott volt a fényforrás tőlük 5-10 cm-re. A kagylótutaj viszont úgy tűnik nem kedvelte a forgószélt.
 
Hydrophylla sp. taiwan. Naponta látni a növekedést nála, ugye olyan mint a tavirózsa, annyi különbséggel, hogy ha eléri a felszínt, elkezd ott is új leveleket hozni az idősebb levelekből. Folyamatosan metszenem kell, már a fél vízfelszínt beborítaná ha nem tenném, hihetetlen ahogyan nő, a szára sztem napi 10-15 cm-t simán. 2-3 nap alatt a felszínen van egy új levele. (35 cm a nettó magasság kb) Azt tervezem hátul végig elszaporítani, a bal oldalra már raktam, ott is hamarosan látszani fog. A jobb hátsó sarokból kiveszem a valliznériát, és oda is teszek ebből a növényből.

Köszi a nevét a növénynek, egyszer én is ki fogom próbálni.
 
Kicsit megint változtattam a fényen, ilyenkor az otthon elfekvőben lévő lámpákkal agyalok, a másik aksimról lekerült ez a két kis 11w-os kompakt lámpa, ezzel így 0,3 wpl és gyári értékek szerint 25 lm/l lett a fényerő.

A fenti hydrophylla leveleket sűrűn levágom, hogy minél több fény juthasson alulra. Nemrégen posztoltam, így nagy változás nem látható.

DSC08588.jpg
 
Szépen formálódik, elégedett vagyok a fejlődési rátával. Továbbra is minden tápanyag a táptalajból és a halkajából jön a növényeknek.

Kicsit zavar az odyssea szűrő szerintem valami miniatűr pumpára lecserélem, hisz nagyjából tiszta az akvárium mechanikailag már. Ha nagyon koszos lenne majd a víz, akkor berakhatom megint bármikor.


29433004_1787155694677737_8333005722753171456_n.jpg
 

Hasonló topikok

D
Válaszok
16
Megtekintések
1K
Deleted member 4326
D
D
2
Válaszok
29
Megtekintések
6K
Deleted member 4326
D
D
Válaszok
1
Megtekintések
2K
Deleted member 4326
D
Back
Oldal tetejére