• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

240 liter harmadszor is újratöltve

Victor

VIP kertész
Sziasztok!

Elérkezett az idő, hogy harmadik alkalommal is teljesen átépítsem az akváriumot. A mostani újraindítás fő oka elsősorban a kezelhetetlen csigainvázió, pedig a halak egyáltalán nem voltak túletetve, naponta egyszer kaptak enni, akkor is csak keveset. Gyanítom, hogy a föld tőzeges táptalajon élősködtek, amin kicsit vékonyra sikeredett a fedőréteg. Pedig fénykorában elég szép volt.
14166109_5a48768b0a5831342054cb5cb53f8fe3_m.jpg


Persze az ember újraindításkor mindig jobban és szebben akarja csinálni, csak győzze az pénzel ;) Most még inkább rágyúrok a növényesítésre. Eddig inkább csak az volt a cél, hogy a megvett növények két hét után ne a szűrő szívócsonkján végezzék mint legelőször.

Legelső dolog persze a bontás volt. Kivettem a régi hungarocell-csemperagasztós hátteret, és kimertem az aljzatot, amiben több száz tornyos csiga volt. A hátfalról a szilót nem volt egyszerű eltávolítani, és a feltöltés után kiderült, hogy a ragasztó anyaga nyomott hagyott az üveg amit talán valami erős vegyszerrel lehetne eltávolítani.

Az új összeállításnál természetesen már a növényes akvarisztikának megfelelő aljzatot szereztem be. persze a korlátozott anyagiak és az akvárium méretet miatt olcsó talajt kellett választanom, így a JBL táptalajára, és általános aljzatára esett a választás. Vastagságban az ajánlott középértéknek megfelelő mennyiséget vettem, így az akváriumba 15 liter JBL Aqua Basis Plus, és 35 liter manado került. Valamint mivel szerettem volna dombokat, így az emeléshez a szűrőkben is használatos lávakövet használtam.

Világítás 3x54 wattos T5-ös 115 centis csövekkel van megoldva. ebben nagy mázlim van, mert éppen befér a tetőbe páramentes foglalatokkal.
Korábban, még a legelső beüzemeléskor csak 2x38wattos 105 centis T8-as csövek voltak a tetőben, amikből csak akvarisztikai van, ami persze kevés egy növényes akváriumhoz. Egy idő után, mikor már észrevehető volt a csövek teljesítményének csökkenése elkezdtem számolgatni. Egyrészt kell két új cső, és nem ártana még plusz kettő a tetőbe. Sera csöveim voltak aminek darabja majdnem 6 ezer forint, ebből kellett volna 4 darab, a plusz két csőhöz 4db foglalat, és elektronikus előtét, ez közel 30 ezer forint, és akkor is csak 152 wattal világítok, és a csőcsere minden egyes alkalommal több mint 20 ezer forintomba kerül.
Ésszerűbbnek tűnt átállni T5-re, ez valamivel több mint 22 ezer forint volt, 3 darab 865-ös 54 wattos T5-ös csövekkel, és cseréjük sem kerül egy vagyonba.

Szűrés maradt az EVO 2212-es gyári töltettel, jobb oldalon esőztetővel, de jobbnak láttam levenni az esőztetőcsövet, mert bal oldalon az áramlat vitte az aljzatot.
Még tavaly csináltam egy 30literes szűrőhordót megtömve lávakővel, szivaccsal és kerámiacsövekkel, tehát pont ugyanúgy van megcsinálva mint egy külső szűrő, bekötöttem az EVO elé, ahol jól is működött, és egyáltalán nem vettem észre, hogy lefolytaná. Egyedül ami gond volt vele, az a tető tömítettsége. Akvaristán javasolták a tető szilózását, ami kb 1 hónapig működött is, aztán megint folyatott. Próbáltam eladni, de nem sikerült, így lehet, hogy újra beüzemelem, bár nem tudom van-e értelme, hiszen főleg növényes lesz az akvárium, garnélák, és max 20 esetleg 30 kisméretű halat tervezek csak bele.

Természetesen CO rendszer is lesz. igazából palackoshoz, a palackon kívül megvan minden. Volt palackom is , egy 10 kilós tömzsi, de az előző összeállításnál több csalódásom is volt a palackos rendszerrel kapcsolatban. Az egyik, hogy amint beindítottam elkezdett algásodni, amint abbahagytam, az alga szépen visszahúzódott. A másik, hogy az apósomtól kapott ipari nyomáscsökkentő eresztett, és a palack pár hét alatt ki is fogyott. Természetesen összeszereléskor, a csatlakozási pontokat ellenőriztem szappanos vízzel, nem is volt gond, a szivárgás ott volt ahol a palackról érkező cső becsatlakozik a nyomáscsökkentő házába. Ehelyett már beszereztem egy Papilon reduktort.
Beoldást továbbra is a Sera basic szettel fogom csinálni, annyi különbséggel, hogy most nem a szűrő nyomóága lesz megcsapolva, hanem egy Eheim minipumpa nyomja bele a vizet.
Jelenleg ez a rendszer élesztős palackkal megy, a pumpa pedig időkapcsolóra van kötve, így csak nappal oldódik be a CO2 a vízbe, éjjel pedig a pumpa szívónyílásán keresztül el tud távozni a szén-dioxid. Lehet, hogy kevés, de azért a semminél azért több.

Növények egyenlőre
Anubias barteri var. caladiifolia ''1705''
Anubias barteri var. barteri
Vesicularia ferriei 'Weeping'
Anubias barteri var. nana
Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
Ez utóbbiból 5 cseréppel vettem egyenlőre, de januárban tervezek még hozzá venni. Sajnos elkövettem azt a hibát, hogy visszaraktam a halaimat, kivéve a fenéklakókat, de a neonok így is megrendezték kicsit, és a növények sem viselték túl jól az új helyüket, mivel egy részük kirohadt, sőt az alga is megjelent a tövükben, de azért minden ültetési helyen megindult valamennyire. januárban szeretném még kicsit sűríteni, és új növényekkel gazdagítani az állományt.

Feltöltés előtt így nézett ki az akvárium, bocsi a gyenge minőségért, de csak telós képet tudtam csinálni

14091585_546a1fbd7c09313c7ba3e84bb0f919b8_m.jpg


Feltöltve pedig így. A CO2 csövét azóta természetesen megigazítottam, és a porlasztókő helyett is beüzemelődött a Sera basic szettje

14091577_d7db51ff2d6130942ef702674a56fd9b_m.jpg
 
Mai nap ismét költekeztem kicsit. Meglett a nagynyomású CO rendszerem hiányzó eleme a palack. Nem apróztam el, vettem egy 10 kilós "Törpe" palackot, kíváncsi leszek meddig fogja bírni. Mondjuk nagy választás nem volt, mivel csak ez az egy szem palack volt eladó. Sajna itt csak csak bérelni lehetett volna majdnem napi 100Ft+ÁFÁ-ért, plusz a töltet. Kösz azt nem. Kisebb meg most nem volt ,színe egész jól megy a falhoz :D speciel engem nem zavar mivel nincs összeverve a palack, de ha szükséges akkor el tudom rejteni, mert az akvárium mögött van egy tároló, ami amúgy az emeletre vezető lépcső alatti térből lett kialakítva, sőt tavaly ki is fúrtam a falat, mert az volt a terv, hogy oda kerül a 30 literes hordó.
14213645_929e5873bb4840d181a6d0fb9a21acc3_m.jpg

Csatlakoztam az elégedett papilon reduktorokat használó akvaristákhoz (csak el ne szóljam magam), tűszelepe tényleg nagyon finoman és erőlködés nélkül állítható, ellentétben azzal az iparival amit korábban használtam. Annál koppra betekerve, kombinált fogóval is nehezen lehetett beállítani a buborékszámot.

14215819_47e8deff78ba9d38ca90077d0922c6ee_m.jpg

Ipari mágnesszelepem is jól szerepelt, maga a szeleptest semmit nem melegedett, a tekercs is csak langyos volt estére, zárással is úgy tűnik minden OK
Induláskor ugyan volt egy kis fennakadás, ugyanis ezeknek a szelepeknek a zárására rásegít a nyomás( hajszálvékony a rugó van benne), és ha nem kapja meg a mágnesszelep tekercse a ráírt feszültséget, akkor nem biztos, hogy lesz ereje a nyomás ellenére kinyitni. 24 voltos 2 wattos tekercs van rajta, amit egy régi 19 voltos notebook táppal üzemeltetek, miért is ne, amint kinyitottam a palackot, a mutató felugrott 4 barra, és nem is tudott kinyitni a szelep, így csak egy megoldás volt, meg kellett lazítani a mágnesszelep és a reduktor közötti kapcsolatot. 1,5 baron tökéletesen nyit-zár
Este 7 fele, kellett egy kis finomhangolás, csak a nyomást kellett kicsit rátekernem, mert a kezdeti 1,5 barról visszaesett 1 barra, de ez várható is volt még így az elején.
 
Nos a legutóbbi bejegyzés óta történt pár dolog. Természetesen miért is ne, elkezdett algásodni az akvárium, bár ez talán várható is volt, nem vagyok egy profi, és persze a rendszerem gyenge pontja a gyengécske szűrés is meg volt, bár ugye a gyári adatok szerint 700 literesig ajánlják az Evolution 2212-est , és mégsem bírja normálisan szűrni a 240-esemet. Első körben visszaraktam a red cerry garnéláimat had falatozzanak, szépen el is tüntették a HC-ról az algát, de sajna nem bírják a rohamot, viszont szépen szaporodnak, úgyhogy majd kell ritkítani az állományt.
Már korábban is gondolkodtam az áramoltatás növelésén, régebben volt is belső szűrőm, míg bátyám akasztós aqua el szűrője be nem halt, és el nem kunyerálta az én tetratec 800-asomat, persze csak átmenetileg kellett neki, míg vesz másikat, na azóta sem kaptam vissza :) . Volt pár próbálkozásom power headokkal, de egyik zajosabb volt mint a másik. Nézegettem a Hydor koralia áramoltatókat, és végül is vettem egy 1600liter/órásat, amin szerencsés választás volt. Nigronak köszönöm szépen a segítséget! Észrevehető volt a változás, addig napi szinten takarítottam üvegről az algát, ez viszont most egész jól visszaszorult, de sajnos nem tűnt el teljesen, és az aljzaton, és a gyökereken is egyre inkább megjelent.
Nem volt mit tenni, sajnos megint költekezni kell, elkerülhetetlen a szűrő cseréje is. Sok dilemmázás után, hogy vegyek még egy EVO-t vagy legyen egy nagyobb, végül is az utóbbi nyert, és vettem egy Eheim 2080-ast ami eddig egész jól teszi a dolgát, de persze egyből nem lehet csodát várni hiába vettem hozzá Seachem Stability vízkezelő-bacikultúrát. Már eltelt az 1 hét, de megmondom őszintén, nemigazán tudom, hogy ér-e valamit is.
Eheim-mel egyedül annyi bajom van, hogy lehetne halkabb is, eléggé morog, emeleten is meghallani, ha csend van, ráadásul mivel az emeleten csinálom a szobánkat így lenn alszunk a párommal, a szűrő a fejemtől kb 1,5 méterre megy. Másik problémás dolog, hogy a pumpás feltöltő rendszerét akár el is hagyhatták volna, én hiába nyomkodtam, a szívó csöveken a víz nem tudott túljutni a holtponton, maradt a nyomóág megszívása.
Jelenleg amivel küzdök az a CO beoldása a vízbe. jelenleg sera basic set végzi a beoldást, több kevesebb sikerrel, csak az a baj, hogy azon a beállításon ahol nekem bezöldül a tartós teszt, azt már nemigazán bírja, feltelik CO-val, ami alul nagy buborékokban távozik, vettem egy üveg difit is de az meg kicsi lett, nem igazás sikerült bezöldíteni a tartós tesztet, viszont tele lett bubival az egész akvárium, így visszament a sera.
Most nagyon gondolkodom egy külső reaktor vásárlásán, egyenlőre a sera külső reaktorával szemezgetek, esetleg ha valakinek van tapasztalata vele akkor szívesen olvasnám a véleményét.
 
Victor said:
Nos a legutóbbi bejegyzés óta történt pár dolog. Természetesen miért is ne, elkezdett algásodni az akvárium, bár ez talán várható is volt, nem vagyok egy profi, és persze a rendszerem gyenge pontja a gyengécske szűrés is meg volt, bár ugye a gyári adatok szerint 700 literesig ajánlják az Evolution 2212-est , és mégsem bírja normálisan szűrni a 240-esemet. Első körben visszaraktam a red cerry garnéláimat had falatozzanak, szépen el is tüntették a HC-ról az algát, de sajna nem bírják a rohamot, viszont szépen szaporodnak, úgyhogy majd kell ritkítani az állományt.
Már korábban is gondolkodtam az áramoltatás növelésén, régebben volt is belső szűrőm, míg bátyám akasztós aqua el szűrője be nem halt, és el nem kunyerálta az én tetratec 800-asomat, persze csak átmenetileg kellett neki, míg vesz másikat, na azóta sem kaptam vissza :) . Volt pár próbálkozásom power headokkal, de egyik zajosabb volt mint a másik. Nézegettem a Hydor koralia áramoltatókat, és végül is vettem egy 1600liter/órásat, amin szerencsés választás volt. Nigronak köszönöm szépen a segítséget! Észrevehető volt a változás, addig napi szinten takarítottam üvegről az algát, ez viszont most egész jól visszaszorult, de sajnos nem tűnt el teljesen, és az aljzaton, és a gyökereken is egyre inkább megjelent.
Nem volt mit tenni, sajnos megint költekezni kell, elkerülhetetlen a szűrő cseréje is. Sok dilemmázás után, hogy vegyek még egy EVO-t vagy legyen egy nagyobb, végül is az utóbbi nyert, és vettem egy Eheim 2080-ast ami eddig egész jól teszi a dolgát, de persze egyből nem lehet csodát várni hiába vettem hozzá Seachem Stability vízkezelő-bacikultúrát. Már eltelt az 1 hét, de megmondom őszintén, nemigazán tudom, hogy ér-e valamit is.
Eheim-mel egyedül annyi bajom van, hogy lehetne halkabb is, eléggé morog, emeleten is meghallani, ha csend van, ráadásul mivel az emeleten csinálom a szobánkat így lenn alszunk a párommal, a szűrő a fejemtől kb 1,5 méterre megy. Másik problémás dolog, hogy a pumpás feltöltő rendszerét akár el is hagyhatták volna, én hiába nyomkodtam, a szívó csöveken a víz nem tudott túljutni a holtponton, maradt a nyomóág megszívása.
Jelenleg amivel küzdök az a CO beoldása a vízbe. jelenleg sera basic set végzi a beoldást, több kevesebb sikerrel, csak az a baj, hogy azon a beállításon ahol nekem bezöldül a tartós teszt, azt már nemigazán bírja, feltelik CO-val, ami alul nagy buborékokban távozik, vettem egy üveg difit is de az meg kicsi lett, nem igazás sikerült bezöldíteni a tartós tesztet, viszont tele lett bubival az egész akvárium, így visszament a sera.
Most nagyon gondolkodom egy külső reaktor vásárlásán, egyenlőre a sera külső reaktorával szemezgetek, esetleg ha valakinek van tapasztalata vele akkor szívesen olvasnám a véleményét.


Szia!

A Co2-megfelelő beoldása sarkalatos pont! Főleg egy ekkora medencébe. Amíg ezt nem teszed rendbe ,sorra jönnek elő a problémák, alga ect. A leghatásosabb egy külső reaktor, mondjuk egy Aqua Medic 1000. Vettél ilyen szettet, diffuzort, stb.. ha összerakod az árát már meglenne a reaktorod. Ha biztora akarsz menni ez lesz a megoldás!
 
Köszi a segítséget!
Az aqua medic 1000-es valamiért nekem nem szimpatikus, olvastam a GA oldalán a vásárlói véleményeket, és az, hogy mindjárt az első hozzászóló új csatlakozót csináltatott hozzá, mert lötyögött rajta a 16/22-es cső, és a furata is kicsi, csak 10-es, szóval kösz de nem , ráadásul 21 ezerért. A sera basic settet még valamikor tavaly elött vettem, most az, hogy kipróbáltam a kerámia diffit is, igazából nem tartom nagy kiadásnak, mert elég olcsón vettem, és annyiért el is tudom adni. Valahogy a sera külső reaktora szimpatikusabb, és árban is jobb. De nincs kizárva, hogy megpróbálok valamit építeni, jár is az agyam miből lehetne összedobni.
Akváriumom még most van a beállás folyamatában, csak december közepén lett indítva, ráadásul új a szűrő is, de azért kezd fogyatkozni az alga szerintem.
A b
 
Back
Oldal tetejére