• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Valami új kezdődik....... Oase....

Takács Zoli

Főkertész
Sziasztok! Eljött az ideje ,hogy ennek az akváriumnak is nyissak egy naplót! Jelenleg a hardscape van kész, a nővényesítés a nyaralás után kezdődik jövőhéten! Akkor bontom szét 45P Nano-t ami már egy éves ,de iszonyat stabilan működik (nem hiába full GA, ADA ;) ! A növények nagy része átkerül majd , de a GA kínálatából is van már kinézve egy-két növény.

A technikai adatok:

Akvárium: Oase Scaperline 60 - Optiwhite
Szűrés : Eheim Experience 350 - 2624 + Greenworks Lily Pipe és szivóág + Oase CrystalSkim 350
Fűtés: Hidor ETH 200 külső fűtő
Világítás : Chihiros WRGB II 60 cm
Co2 :
Oxyturbo reduktor+ mágnesszelep+ ADA visszafolyásgátló + Aquario Neo M diffuzor + 2kg CO2 palack + a többi szűkséges tartozék
Víz: RO vizlágyító + GA GH/KH+

Bútor : DIY ADA style

Dekoráció:
Kövek:
kevés Fuji Lávakő
Fa: Ent Wood
Táptalaj: Tropica Substrate növény táptalaj
Talaj: Tropica Aquarium Soil
Dekorhomok:
ADA Colorado Sand
Kavics: ADA Aqua Gravel S

Tápozás: Green Aqua Micro, Macro + Seachem Excell+ Po4

Növények, élőlények


A megszűnő 45P ....

és a Scaperline ......

Üdv nektek!
 
Utoljára módosított:
Sziasztok! Eljött az ideje ,hogy ennek az akváriumnak is nyissak egy naplót! Jelenleg a hardscape van kész, a nővényesítés a nyaralás után kezdődik jövőhéten! Akkor bontom szét 45P Nano-t ami már egy éves ,de iszonyat stabilan működik (nem hiába full GA, ADA ;) ! A növények nagy része átkerül majd , de a GA kínálatából is van már kinézve egy-két növény.

A technikai adatok:

Akvárium: Oase Scaperline 60 - Optiwhite
Szűrés : Eheim Experience 350 - 2624 + Greenworks Lily Pipe és szivóág + Oase CrystalSkim 350
Fűtés: Hidor ETH 200 külső fűtő
Világítás : Chihiros WRGB II 60 cm
Co2 :
Oxyturbo reduktor+ mágnesszelep+ ADA visszafolyásgátló + Aquario Neo M diffuzor + 2kg CO2 palack + a többi szűkséges tartozék
Víz: RO vizlágyító + GA GH+-

Bútor : DIY ADA style

Dekoráció:
Kövek:
Fuji Lávakő
Fa: Ent Wood
Táptalaj: Tropica Substrate növény táptalaj
Talaj: Tropica Aquarium Soil
Dekorhomok:
ADA Colorado Sand
Kavics: ADA Aqua Gravel S

Tápozás: Green Aqua Micro, Macro + Seachem Excell+ Po4

Növények, élőlények


A megszűnő 45P ....

és a Scaperline ......

Üdv nektek!
Hali! Csak érdeklődnék, hogy a visszasózást nem-e gh-kh+ - ra gondoltad? Lávakőből nem lesz Kh értéked. Emiatt túlságosan le fog menni az akva ph-ja CO2 beoldáskor. Vagy csak elírtad? 🙂
 
Szia @Takács Zoli
A hardscape fő motívumai nagyon szuperül mutatnak, éppen ezért bátorkodom egy kis kritikával élni, hátha ki tudod/akarnád maxolni az elrendezést.
A két hátsó fával van "bajom", azok közül is főleg a jobboldalival. Valahogy kicsit felborítják a képet (és a mélységérzetet is), elvész a berendezés dinamikája. Én ővelük legóznék még egy picit, vagy cserélném őket ha van mire.

Ha már így kéretlenül beledumálok, vettem én is a fáradságot, legóztam én is egyet velük. Sajnos nekem be kellett érnem a képen látható fákkal, ráadásul forgatni sem tudtam őket. Így a végeredmény csak egyetlen példa a millió lehetőség közül, inkább szemléltetésnek szánom mintsem iránymutatónak. A harmadik képkockán a tájoláson is igazítottam picit, de igazából ez annyira nem is érdekes, szintén csak ötletelés.
 

Attachments

  • 20220727_233811.gif
    20220727_233811.gif
    727.9 KB · Megtekintések: 54
Szia! Természetesen örömmel fogadom a segítséged! Éreztem én is ezt a problémát és meg is megerősítettél ebben! Az ötleted szuper! Haza érek és kicsit legózok még vele, alapanyag még van!

A növények kiválasztásban gondolkodom, hogy közepére hátra Rotalák kerülnének ("Hra" esetleg " Macrandra", "Green") oldalra Rotala sp. Pearl... na majd vállogatok.

Köszönöm
 
Egy kicsit átalakítottam! Ez lenne az első verzió amit össze legóztam a meglévő darabokból. Várom a kritikát , hátha tudok rajta még alakítani (lehetőség még van bőven)!
View attachment 168689
Szép így is, meg előzőleg is az volt. Ha hagyod majd eltüntetni a gazzal, akkor mindegy. Ha láttatva lesz, akkor is a mögötte/rajta lévő gazok lágyítani fogják az erős V formációdat. Engem csak az zavar az elrendezésben, (az előzőben is) hogy a V gyújtópontja szinte teljesen középen van, a hangsúlyos szárai szimmetriát mutatnak. Persze a szimmetria azonnal eltűnik, ha a bal hátsó vékonyabb ág eltűnik, de ettől még a közép ott marad. Ha az egészet eltolnád jobbra, vagy balra, valamelyik harmadára és esetleg ezzel egyidejűleg a bal hátsó vékonyabb szekciót laposítanád, vagy emelnéd magasabb szögben. De azt gondolom valami ilyesmire gondolt @Jopet is amikor el akarta tolni oldalra az egészet. A jobb oldali hangsúlyos ág szöge, iránya nagyon tetszik, azt ebben a formában kéne tartani, csak jobbra, vagy balra vinni, ha engedi az üveg. 😉
 
Igen értem a problémát ! A növények biztosan lágyítani fogják a V elrendezést ! Attol függetlenül egy kicsit balra hoztam (ennyit enged az üveg) az egészet, illetve a bal hátsó ág dőlésszögét lejjebb vittem. Próbáltam emelni is ,de nekem talan jobban tetszik a laposabb verzió.
20220807_143736.jpg

20220807_145121.jpg
 
Nehéz választanom az újak közül, szerintem ez már nagyon szubjektív. Ugyan én is V-alakút rajzoltam, de egészen más irányba is el lehetne menni. De ha neked is bejön (így tűnik a próbálkozásokból), akkor persze maradj ezen a vonalon. A többiek nem látták hátsó fák nélkül az alapot, beteszek egy ilyen fotót - múltkori szerkesztgetésnél lementettem.

20220727_233811c.jpg

Ez az a rész, ami szerintem már önmagában nagyon ütős! Ezt kéne valahogy ügyesen folytatni.
Innen viszont már nagyon a növényesítési terven múlik, hogy milyen irányba megy el az akvárium és ahhoz a majdani látványhoz hová, milyen és mennyi fát érdemes még berakni hátra, vagy kell-e egyáltalán. (A V-alakú folytatás részemről csak egy példa volt.)
Zsoltiabéka fenti véleményét a szimmetria tekintetében adom. Fontos viszont, hogy az opcionális kiegészítő fa (vagy fák összessége) legalább egy kicsit eltérő magasságú és dőlésszögű legyen mint a kép jobb oldala, és még jobb, ha tömegében (a képen elfoglalt területének nagyságában) is elkülönbözzön tőle. Az új próbálkozások közül az elsőn a bezárt szög egyforma, a harmadikon a magasság, talán ezért is(!) működik legjobban nálad is a második.

Írtam néhány ötletet meg általános filozofálgatást, spoilerbe rakom őket, hogy ne takarja ki a naplódat :)

Találtam egy iwagumit, ami nagyon hasonlít a te elrendezésedhez. Ezt mindenféle mondanivaló nélkül megosztom, csak úgy :)

125198372_2099907823478712_1896627257951637964_o.jpg

Lehet ez is egy vonal, hogy alacsonyan tartható növényesítéssel kvázi iwagumiként kezeled majd a az építményt.

Személy szerint legszívesebben egy perspektivikus kialakítást szánnék az akváriumnak, ehhez is hozok példákat.
Ezt az elsőt pl. azért mutatom (azon túl, hogy hasonló), mert sokkal gyengébb a tiédtől, mégis egy nagyon patent kis akvárium lett belőle.

6924.jpg

6920.jpg

Ha van versenyambíciód, akkor főleg ebbe az irányba mennék. ITT a linkje is a nagyobb felbontásért...
A növényesítéssel a bal hátsó fa el is tűnt, de annak vonala erősíti a scape mélységét, ahogy a jobboldalié is. A tiédnél is hasonlóan fog működni, ha vékonyabb fákat raksz hátulra és ehhez hasonló növényesítést csinálsz.

Hasonló, perspektivikus, V-szerű elrendezések egyébként nagyon mentek az utóbbi években a versenyeken, erről pedig ITT írtam korábban.

Ha a növények szépségének csodálásánál elakadunk, akkor nincs nagy jelentősége a hardscape-nek. Élőben leginkább a színek csoportjai, a különböző növények és eltérő levelek sokasága a lenyűgöző. Versenyakvárium esetében át kell hangolódni a 2D látványra, mintha egy természetfotót nézegetnénk. A kedvenc vagy szimplán csak látványos növényeket alá kell rendelni a 2D nézetnek és aszerint alkalmazni vagy nem alkalmazni őket. Vagyis el kell képzelni a festményt és ahhoz választani és ültetni a növényeket. Csakis a levélméret és a szín számít, na meg a sűrűn ültetett telepek, amelyek a fotón textúrát alkotnak.
A fontos különbség az köztük, hogy amelyik akvárium élőben jól néz ki, az fotón lehet jó is és bénácska is. Viszont amelyik fotóhoz van jól berendezve és növényesítve, az biztosan nagyon jól fog élőben is kinézni.

A legfontosabb, hogy az alap eleve nagyon jó lett, innen nehéz igazán elrontani. Csak annyi a fontos, hogy legyen koncepciód, amihez lehet mindig igazodni, a növényesítéssel és nyírásokkal. Kérdés már csak az, hogy mennyi kis pluszt akarsz vagy tudsz még ehhez hozzátenni. Én kíváncsian várom és egyben gratulálok is az eddigiekhez. A kis akváriumból kiindulva biztosan nagyon jó lesz ez is.
 
Utoljára módosított:
Nagyon köszönöm a maximális segítséget @Jopet !

Versenyambíció az megvan, igy mindenféleképpen ki akarom maxolni! Abszolút a perspektivikus elrendezés a célom, a növényeket is e szerint akarom kiválasztani!

Egy kicsit még mozgattam rajta , illetve a megemeltem a talajt hátul (kérdés hogy emeljek-e rajta még?).

Ez lett az eredmény! Baloldalt a hátsó kisebb ág az a növényekkel elvileg el fog tűnni ,ahogy te is írtad!

oase.jpg


A jelenlegi növénylistám ami a 45P akváriumban van (amiket szeretnék használni azokat kékkel jelöltem , illetve pirossal amivel kiegészíteném)

Eleocharis acicularis mini
Marsilea hirsuta
Vesicularia ferriei 'Weeping' moha,
Bucephalandra spec. Kedagang
Rotala 'Vietnam H'ra'

Staurogyne repens
Hygrophila pinnatifida (alacsonyan hagyva)
Gratiola viscidula
Hemianthus callitrichoides Cuba

Rotala sp.(Ammania) ''Bonsai''
Ludwigia palustris Super red mini


Echinodorus tenellus
Anubias nana mini sp. 'Petite'
Limnophila sp. Vietnam

Rotala Colorata
Rotala sp. green



Esetleg ha tudsz/tudtok tanácsolni még ezeken kívül más növényt vagy amit ti kihagynátok a listámból azt szívesen fogadom.

Köszönöm!
 
Egy kis helyzetjelentés! Szombaton lesz 3hete ,hogy indítottam az akvát! Egyenlőre minden rendben van, egy két dolgot leszámítva.

Van kagylosrak , amiket remélem a halak el fognak tüntetni. Elvileg holnap jön a RubinTetra csapat .

Egyket növények felütötte a fejét egy kis zöld szőr alga. A Co2 beoldas az elvileg rendben van, inkabb a nitrát értékre gyanakszom ami csak 3ppm. Reggel ki is vettem a Purigent, megláttom lesz e változás.
Zöld pontalga is van a foszfát hiány miatt, pedig minden reggel megy a 4ml macro mellé 4ml foszfat, de estére 0.1ppm újból. Adjak többet reggel? A nitrát/foszfat arányt kellene belőni,de igy nehéz lesz ...

Jovohettol már heti vizcsere lesz.
A vilagitas 50%on megy napi 7 órát.

A növényeket meg hagyom nőni, de már lassan toppolni kell a rotalákat.

20220831_212028.jpg
 
Szia Zoli!

Szép otthona lesz a Rubin tetra csapatnak🤘
Mennyi purigent használtál, ami mellett azt tapasztaltad, hogy a nitrátot is esetleg megköti?

A rotalak in vitroból nőttek nálad ekkorára ~3 hét alatt?
 
Egyket növények felütötte a fejét egy kis zöld szőr alga. A Co2 beoldas az elvileg rendben van, inkabb a nitrát értékre gyanakszom ami csak 3ppm. Reggel ki is vettem a Purigent, megláttom lesz e változás.
Zöld pontalga is van a foszfát hiány miatt, pedig minden reggel megy a 4ml macro mellé 4ml foszfat, de estére 0.1ppm újból. Adjak többet reggel? A nitrát/foszfat arányt kellene belőni,de igy nehéz lesz ...
Türelem. Jó az a nitrát 3ppm is csak etetgessed a talajt a plusz foszfáttal. (az is elég) Ha estére 0,1 akkor nem gáz. Ennyi nitráthoz 0,2-0,3ppm a jó arány. Inkább a mikroelem lesz sok ezekhez. Valószínűleg azok a gazok szőrösödnek, amiknek nem elég jó a gyökérzete és csak a vízoszlop marad táp felvételre. Van táptalaj alatta, majd rendeződik. A puri engem is érdekelne, hogy mennyi volt benne. 🙂
 
Türelem. Jó az a nitrát 3ppm is csak etetgessed a talajt a plusz foszfáttal. (az is elég) Ha estére 0,1 akkor nem gáz. Ennyi nitráthoz 0,2-0,3ppm a jó arány. Inkább a mikroelem lesz sok ezekhez. Valószínűleg azok a gazok szőrösödnek, amiknek nem elég jó a gyökérzete és csak a vízoszlop marad táp felvételre. Van táptalaj alatta, majd rendeződik. A puri engem is érdekelne, hogy mennyi volt benne. 🙂
A legkisebb kiszerelésű 100ml puri volt benne, illetve Seacem aktivszen, a fa szinezese miatt. A fa már nem engedi a színét igy kivettem mindkettőt . Egyebkent igazad vanaz anubias petit es a hygrophila pinnatifida szőrösödnek, meg a fán látható, de az is inkább a difi közelében .

Este merek egy nitrát foszfát értékét majd.

A rotalak kozul a green volt csak In-vitro,de azok is iszonyat tempoban nőnek.
Látom már a sorsomat, hogy állandóan topolni es ritkitani kell majd őket . 🤣
 
Back
Oldal tetejére