• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti tó Tibi kerti dézsája

Először is gratulálok, szuper kis vödör(y)
Másodszor: Nem tudom pontosan, milyen mélyen van az íriszed, de szerintem túl mélyen.
A Tisza-tónál láttam ilyet vadon élni, ott alig volt a töve fölött pár cm víz, és méteres levelei, szárai voltak, meg nagy sárga virágai.
Egy szó, mint száz én raknék még alá bazaltkockát. Ha nincs igazam, majd kijavítanak (akadnak itt kertészek, még a régebbi fajtából is;)).
 
Először is gratulálok, szuper kis vödör(y)
Másodszor: Nem tudom pontosan, milyen mélyen van az íriszed, de szerintem túl mélyen.
A Tisza-tónál láttam ilyet vadon élni, ott alig volt a töve fölött pár cm víz, és méteres levelei, szárai voltak, meg nagy sárga virágai.
Egy szó, mint száz én raknék még alá bazaltkockát. Ha nincs igazam, majd kijavítanak (akadnak itt kertészek, még a régebbi fajtából is;)).

Köszi! Igazad van az írisszel(y) . Én is láttam több helyen a természetben, de nálam tényleg mélyebben van, emelek rajta.
 
Ma sajnos resetelni kellett a dézsát, mert erősen folyni kezdett. Kirámoltam mindent, ebben nagy segítségemre volt,hogy minden növény kosárban van. Kimertem a vizet vödrökbe és a dézsa aljáról a jó kis cuccot szintén vödörbe mostam. Gyors dézsamosás, majd tófóliával kibéleltem. Sajnos nem a legszebb megoldás, viszont gyors és biztos. Még az indításkor kieső törpenádat is sikerült pótolnom,remélem ezzel több szerencsém lesz.
Gyorsan visszarámoltam a bazaltkockákat és a növényeket majd visszaöntöttem rá a saját vizét plusz egy kis frisset. Ha letisztult, majd csinálok képet.
Azt már most tudom, hogy a következő dézsából ezt a tavinövény földet ki fogom hagyni, és valami rendes talajt fogok belerakni. A kosarak oldalfalán és alján szinte kifolyik ez a föld, így eléggé mocsaras állapotok alakultak ki. Remélem a garnélák is túlélték ezt a napot.
 
Itt egy friss fotó a dézsáról, hát mit ne mondjak, ezt a tófóliát még szoknom kell. A tavirózsám kb. 2 hete megajándékozott még egy virággal, ezt szerencsére már én is láthattam. A limnobiumok átálltak a víz felé emelkedő hosszú szárú levelekre és a virágokat is 5cm-es száron hozzák.
Az az érzésem, hogy a nyár múlásával, a napok rövidülésével a dézsa élete is a vége felé közeledik, de azért még nem temetem!;):)


P1050983 by zilahytibor, on Flickr


P1050845 by zilahytibor, on Flickr


P1050848 by zilahytibor, on Flickr


P1050847 by zilahytibor, on Flickr
 
Nagyon szép benne minden, a limnobiumra rá sem ismertem :) Ha csak lejjebb szivárgott a hordó azt meg lehetett volna csinálni, hogy csak addig engeded a fóliát amíg víz van így nem látszott volna :)
 
Nagyon szép benne minden, a limnobiumra rá sem ismertem :) Ha csak lejjebb szivárgott a hordó azt meg lehetett volna csinálni, hogy csak addig engeded a fóliát amíg víz van így nem látszott volna :)

Hát igen, a limnobiumnak bejöttek a körülmények, tényleg brutál, látnád a gyökerét!:D
Ha nem viszem fel a fóliát a tetejéig, befolyik a víz alá és akkor tuti berohad.
 
Tibi,már rég meg akartam kérdezni, hogy mi lesz a dézsával télen? Bírják a hideget a növények és az RC-k?
 
Ezen a kérdésen már én is sokat agyaltam. Most úgy gondolom, hogy a sást, a nádat és az íriszt leásom a kertben, nekik ezt elvileg bírni kell. A tavirózsát szerintem leengedem a kútba vagy a vízóraaknába, ezt még nem tudom, tippeket várok szeretettel:)! A rotala és a limnobium kuka:(:cry::dead:. Az RC-k jönnek be, szerintem nagyon megfogyatkoztak már.
 
Esetleg valami vízmelegítőt berakni ami bírja az időjárási viszontagságokat? Nem tudom van e ilyen egyáltalán.
Akkor talán mindenki átvészelné a telet kint.
 
Szia Tibi!
Az akvám mellett van egy 3x2 m-es kerti tavam, helyenként 30 cm, illetve 170 cm mély. A nádat és a sást majd később visszavághatod és simán ültesd ki a kertbe, át fogja vészelni a telet. A tavirózsa neccesebb, de nálam simán áttelel, volt már olyan is, hogy a 30 cm-es vízmélységben. Ha garázsban van egy fagymentes zúgod, akkor jó nedves homokban is átteleltetheted, csak hagyd kiszáradni, előtte természetesen vágd vissza a leveleket. Ezt egy párszor el lehet játszani, de egy idő múlva fejlesztené a gyökerét és az állandó ki-be ültetés nem olyan jó neki.
 
Szia

Nálunk a tavirózsák a telepen 40cm-s vízben -28 fokban idén kiteleltek.
Sással, gyékénnyel nem kell semmit csinálni, de ha esetleg félsz, hogy a fagy szétnyomja a dézsád akkor engedd le a vizet és forgáccsal vagy lombbal tölts fel. Szerintem a tavirózsát hagyhatod benne akár az avar alatt akár vízben.Segíthetsz még nekik a teleltetésben ha még most kálium tartalmú műtrágyát adsz nekik. Ez fokozza a fagytűrőképességet. A visszaszáradt sást tavasszal vágd vissza.
 
Esetleg valami vízmelegítőt berakni ami bírja az időjárási viszontagságokat? Nem tudom van e ilyen egyáltalán.
Akkor talán mindenki átvészelné a telet kint.

A növények majdnem mind bírják a fagyot, csak a dézsa nem. A limnobiumot meg a rotalát tudnám fagymentes helyre rakni, de akkor sem hiszem, hogy normális állapotban kihúznák tavaszig. Mind a kettőből van az akváriumban, simán tudom pótolni őket.
 
Úgy érzem, eljött a dézsa vége. Leginkább az RC-k miatt. Valahol azt olvastam, hogy 10C fokig bírják a garnélák, így tegnap beraktam egy csapdát, hogy begyűjtsem őket. Ma reggel még láttam egy pár garnélát napozni egy anubias levélen, ezek villám gyorsan letipliztek a mélybe, ahogy észrevettek. Gondoltam is, hogy minden ok, estére a csapdában lesztek kiskomáim! Ma este ahogy kivettem a csapdát, volt benne vagy 20 garnéla, de egy sem élt már. :cry: A víz 15 foknál nem volt hidegebb, ezt még bírniuk kellett volna, nem?
Gyorsan kirámoltam mindent a dézsából, kosarakat és bazaltkockákat, ráemeltem a gördeszkára és irány a garázs melegedni. Belógattam egy fűtőt, holnap kiderül, mi van a mélyben. Drukkoljatok!
 
Szomorúan hallom, mind a dézsát, mind a garnéla pusztulást. A növényeket hol fogod teleltetni, valami ismerős kertitavában? Sajnálom a garnikat.
 
Nem gondoltál még arra, hogy bevidd a lakásba a dézsát? Egy kis alátét alá, hogy ne a padlón legyen, de mondjuk előszoba vagy valami fényesebb helyen szerintem meglenne.
 
Back
Oldal tetejére