• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Kerti tó Tibi kerti dézsája

Tibi

Legenda
7783970526_d0be4d4a2b_z.jpg


Régen terveztem egy kerti tavat, csak a kertem nem jó hozzá. Ahová tavat tudnék építeni, ott beépített locsoló van. Valami mobilabb kellett, így jutottam a dézsáig. Persze ennek is megvannak a maga határai, de ez majd a nyár folyamán kiderül :D ! Napot kb. 10h-tól 17h-ig kap, hetente vízcsere lesz a leszívott akvárium vízzel. Eddig az elmélet.
Egyszer csak kedvenc barkácsáruházam tavaszi katalógusában megláttam, hogy mocsári növényeket hirdetnek. Másnap irány Dunakeszi, növény és dézsa vásárlás. A fa dézsa vásárlásánál próbáltam figyelni a minél pontosabb fa illesztésekre, de egy hetes áztatás után is eresztett. Ezen egy kis szilikon segített, most már minden OK. A növényeknél is lehetett dúsan benőtt cserepet kifogni.

A növények:
Nymphaea 'Marliacea Chormatella'
Typha minima
Carex panacea
Iris pseudacorus
Rotala indica
Limnobium laevigatum
(garnélás nano-ból lehalászva)
Ha tovább melegszik az idő és marad hely a dézsában, egy kis Hydrocotyle verticillata-t is berakok.

A technika:
kis napelemes szökőkút/vízforgató (pont most hozta a póstás! :lol: )

A berendezés képei múlt hétről:

A dézsa szilikonnal szigetelve:
7092765057_2d89011ed8_z.jpg


Készül a scape (bazaltkocka emelvénnyel) :
6946696548_4f88760704_z.jpg


A növények gyári csomagolása:
6946711230_5744679685_z.jpg

7092781181_e51ec84da8_z.jpg

7092778601_a30167c2f6_z.jpg


Szétszedve, kosárba ültetés előtt:
7092768457_797dc7a330_z.jpg


És a beültetett dézsa:
6946698862_a74252f50f_z.jpg



Ha több és nagyobb képre vágytok, itt a flickr link: Low-tech dézsa - a set on Flickr
 
Utoljára módosított moderátor által:
Szuper a cucc, köszi, hogy megosztottad.

Amikor nemrégiben olvasgattem ezekről a dézsákról, ott azt láttam, hogy hajólakkal kenik ki több rétegben belülről. Így sosem fog szivárogni.
Ha algásodna szalma kivonatot csepegtetnek bele. Ezt még nem tudtam kipróbálni.

Kíváncsi vagyok hogyan alakul majd. Remélem megosztod a későbbiekben is amikor már szépen dúsul a kis kert :thumbup:
 
Hogy őszinte legyek, én most találkoztam életemben először ezzel az ötlettel, de annál jobban tetszik!
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy hogyan fog fejlődni a dézsa, milyen lesz a kialakult látvány.
Gratulálok hozzá!
 
viktorlantos said:
Amikor nemrégiben olvasgattem ezekről a dézsákról, ott azt láttam, hogy hajólakkal kenik ki több rétegben belülről. Így sosem fog szivárogni. Ha algásodna szalma kivonatot csepegtetnek bele. Ezt még nem tudtam kipróbálni.

A dézsa aljában olyan rések voltak, hogy azt még két hétig lakkozhattam volna! :lol: Most már megszívta magát vízzel, nem ereszt. Az alga ellen RC brigádot terveztem bevetni, azért a szalma kivonatot is fejben tartom!

Ha jön a jó idő és beindul, tolom a képeket! :wave:
 
Viktor ne haraghudj de egy kis helyesbítést igényel a "hajólakk"..:) Az műgyanta, sok színben kapható és valóban a csónak-hajó alját kenik le vele 2-3 rétegben,így nem szívja magába a vizet..egyébként tök jó ötlet! Én személy szerint félek minden szabadtéri víztől a kertemben ugyanis igy is rengeteg a szúnyog nyáron. :crazy:
 
Az indítás óta eltelt egy hét. Bekerült a vízpumpa és a tavirózsa levelei feljöttek a víz felszínére. Olyan gyorsan nőtt a levelek szára, hogy azt hittem kiesett a növény a kosárból. :D Szerintem az írisz nőtt.
Eljött az első vízcsere ideje is, megkapta a dézsa a jó kis használt akvárium vizet. Véletlenül leszippantottam kb. 15 red cherry baby-t is, mentek ők is a kertbe. Mivel eddig sem fűtött akiban voltak, remélem kibírják a költözést.

Itt egy kép a vízpumpáról, csak direkt napsütésben működik, szerintem egy kis vízmozgatásra pont jó lesz.
galerie1.jpg


Egy mai kép:
P1050190 by zilahytibor, on Flickr

És egy pici videó a végére:
NjpvlhZQ6-w&hd=1
(Hogy kell normálisan beilleszteni a youtube-ról?)
 
Egyre jobb. A napelemes pumpa tényleg jó. Esetleg tudsz valami infót szolgáltatni róla? Technikai, beszerzési lehetőség + ár? Én is tervezek egy kerti pocsolyát és eddig gond volt a volt a vízforgatás áram hiányában. De ez jó alternatívának tűnik.
 
Köszi srácok, de még nagyon az elején vagyok.
A vízforgatóról kicsit bővebben: mivel az egész dézsában van kb. 60l víz, így igyekeztem viszonylag kis teljesítményűt keresni. A fejről így is levettem a rózsát, mert kilőtte vele a vizet a földre. Számokban: 1,3W, 6V, vízemelés max. 0,8m, hozam max. 150l/h, kábelhossz.: 4,5m, pumpa méret:49mm*37mm*43mm, napelem méret: 208mm*179mm*18mm, elég picike az egész. A német aukciós link moderálva-n vettem, egy hét alatt itt volt. Keresőszavak: Solar Pumpe Springbrunnen Solarpumpe. Linket nem rakok, mert kikapálják! ;) Az ára postával 12e Ft.

A víz ma délután 18fokos, RC-t láttam úszkálni. :thumbup:
 
Helló Tibi :wave:
Nagyon szép a kerti dézsád! Ez a szökőkút szivattyú meg nagyon jó ötlet és persze nagyon zöld ;) Tettél rá valamit a RC-k védelme érdekében, vagy nem tudja beszippantani őket?
 
Y-not!? said:
Helló Tibi :wave:
Nagyon szép a kerti dézsád! Ez a szökőkút szivattyú meg nagyon jó ötlet és persze nagyon zöld ;) Tettél rá valamit a RC-k védelme érdekében, vagy nem tudja beszippantani őket?
A szívónyílásnál van egy kis szivacs, de a nyílás is elég kicsi.
 
Sziasztok! :wave:

Megjött a jó idő és vele együtt a fonálalga. Ezt próbálom csipesszel szedegetni, jó játék. :lol:
A fejlődés legjobban a tavirózsán látszik. A Limnobium-ok is keményen növesztik a gyökereiket, lassan jöhetnek az új levelek is.
Az cherry-k jól vannak. A tegnapi vízcsere alkalmával kaptak egy kis erősítést, éhen halni nem fognak. :D :D :D
Ami egy kicsit aggaszt, hogy délutánra 28C fokra melegszik a víz. A növények gondolom bírják, remélem a garnélák is. Valakinek tapasztalat :?:
Lehet, hogy nyáron valami árnyékolást, költöztetést kell csináljak.

6987086400_89d328e403_z.jpg
2 hetes dézsa by zilahytibor, on Flickr
7133172925_f96f760e00_z.jpg
2 hetes, Red Cherry kicsit megpihen by zilahytibor, on Flickr

 
Szia Tibi!

Szépen alakul!

Tibi said:
Megjött a jó idő és vele együtt a fonálalga.

Szerintem amikor kiteljesedik a növényzet már nem lesz esélye az algáknak (a tavirózsa leveleinek árnyékában).

Tibi said:
Ami egy kicsit aggaszt, hogy délutánra 28C fokra melegszik a víz. A növények gondolom bírják, remélem a garnélák is. Valakinek tapasztalat

Pasaréti Gyulánál a lapostetőn vannak 500l-es négyzet alakú kádak, telibe kapják a napot egész nyáron, a benne lévő Rc-k
nyár végére tűz pirosak voltak, sok százas szaporulatot produkálva!
Nem lesz baj!
Nálam az erkélyen lévő locsoló kannában is teljesen kifejlődtek az akváriumból véletlenül leszívott bébik, csak egy nyári kánikulás héten a Párom többet locsolt (mindíg figyeltem hogy sose foggyon ki belőle a víz) és sajnos a muskátli földjén hevertek a kiszáradt 3cm-es Cseresznyék !
Azért néha csinálj egy kis vízcserét állott vízzel (mármint ne nyers hideg csapvízzel)!

A.ttila
 
A tavirózsa tényleg gyorsan tele fogja nyomni levéllel a vízfelszínt viszont fog majd hozni szép virágokat is :)

Halak..guppik, paradicsomhalak teljesen rendben elvannak ilyen körülmények között is, nyáron kerti tóban vígan lubickolnak :D Csak akkor a redeknek lesz annyi mert a paradicsom összeszedi amilyen vadállat :)

Imi
 
hszilvia said:
Ez nagyon szép!! Nagyon tetszik! Kíváncsi vagyok megélne -e benne valamilyen hal. Mit gondoltok?
:D Nállunk a guppik jobban bírták a kert végi pocslyánkat, mint az akváriumot...
 
Con_Sole said:
hszilvia said:
Ez nagyon szép!! Nagyon tetszik! Kíváncsi vagyok megélne -e benne valamilyen hal. Mit gondoltok?
:D Nállunk a guppik jobban bírták a kert végi pocslyánkat, mint az akváriumot...

Guppikra tippeltem én is. Esetleg aranyhal?
 
Örülök, hogy Nektek is tetszik a dézsám! Hal biztosan nem lesz benne, ez a pici vízforgató nem menne semmire a többlet teherrel.


A. Kavicsos said:
Pasaréti Gyulánál a lapostetőn vannak 500l-es négyzet alakú kádak, telibe kapják a napot egész nyáron, a benne lévő Rc-k
nyár végére tűz pirosak voltak, sok százas szaporulatot produkálva!
Nem lesz baj!
Nálam az erkélyen lévő locsoló kannában is teljesen kifejlődtek az akváriumból véletlenül leszívott bébik, csak egy nyári kánikulás héten a Párom többet locsolt (mindíg figyeltem hogy sose foggyon ki belőle a víz) és sajnos a muskátli földjén hevertek a kiszáradt 3cm-es Cseresznyék !
Azért néha csinálj egy kis vízcserét állott vízzel (mármint ne nyers hideg csapvízzel)!

A.ttila
Ezek jó hírek, köszönöm! :clap: Vizet minden héten cserélek, a leszívott akváriumvizet kapja.
 
Back
Oldal tetejére