• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

TDS és a lágy víz

Mg-ot MgSO4-tal vagy Mg(NO3)2-tal lehet bevinni.

Az excel táblázatban néztem mennyi kellene magnézium szulfátból, de elég tetemes mennyiséget ír, 333ml-es mixekhez 80 gramm , míg Kálium-Nitrát 12,2 g ,Kálium-Foszfát: 1,2g ,Kálium-szulfát:5g, igaz a várpalotai vízre 44,6mg/litert ír a Bakonykarszt weboldala.
 
Hogy szeretem én azt. :D

én is :D kivéve a kH mérést, de csak mert a kotsog metilnarancs átcsapási színe annyira béna
Az excel táblázatban néztem mennyi kellene magnézium szulfátból, de elég tetemes mennyiséget ír, 333ml-es mixekhez 80 gramm , míg Kálium-Nitrát 12,2 g ,Kálium-Foszfát: 1,2g ,Kálium-szulfát:5g, igaz a várpalotai vízre 44,6mg/litert ír a Bakonykarszt weboldala.

most nem számolok utána, de ne lepődj meg ezen, a magnézium-szulfát képlete MgSO4*7H2O, moláris tömege 246 g/mol (ha jól emlékszem), ebből 24,3 g a Mg, tehát ~10%.

Én a MgSO4.7H2O-ból 101,41 g-ot mérek be 1000 ml-re, így 1 ml oldat pontosan 10 mg Mg-ot tartalmaz. Btw MgSO4.7H2O-t patikában lehet venni 150 ft/100 g áron, amiből 30 ft a bélelt papírzacsi. Szóval lehet "pazarolni".
 
Még jó, hogy van a családban patikus :), ráadásul nekik is van akváriumuk :D, pont most kutyultam nekik tápot, csak nem RO-ra, hanem csapvízre, így náluk nem gond a magnézium.
Úgy nézem, hogy keserűsó néven megy a köztudatban. Gondolom ettől még nem fog vízkövesedni az üvegem :rolleyes:
Azért egy magnéziumtesztet beszerzek majd ;)
 
Kérdésem: szerintetek mivel növeljem a TDS-t?

Mondanám, hogy NaCl, de sehol sem olvastam még ezt itt a fórumon
Ott a válasz a saját elmélkedésedben.
Ha csak az oldott anyag mennyiségét akarod növelni, akkor tökéletes.
Nem mellékesen -bár Nálad valószínűleg minimális lesz a koncentrációja- némiképpen segít a halaknak az esetleges külső paraziták elleni védekezésben.
Szerintem bajt nem csinálhatsz vele, persze kis adagokba tedd a vizedhez, amíg a kívánt értéket el nem éred.
 
Úgy nézem, hogy keserűsó néven megy a köztudatban.
Igen, patikában be tudod szerezni, bár sokat nem adnak, mert az őrült fogyókúra mániákusok ezzel hozzák össze a hasmenést...:banghead::banghead::banghead:
Ha jól emlékszem, 100 g-ot adnak minden további nélkül, de az egy darabig valószínűleg kitart és nem csillagászati az ára. Én egy időben a sügérekhez használtam.
 
Ha jól emlékszem, 100 g-ot adnak minden további nélkül, de az egy darabig valószínűleg kitart és nem csillagászati az ára.
Attól függ mennyi a "sokáig" :rolleyes:, ha a táblázatot nézem, akkor ott 1 liter keverékhez (4x250ml) 62 grammnál van ugyanaz a töménység, mint nitrátból és káliumból, és ebből napi 20 ml az adagolás, vagyis 50 napig elég . Dexkill ennél még töményebbet kever, vagyis a 100 grammos zsacsi mehet is bele a liter tápba :rolleyes:. De ahogy nézem ez már az itteni csapvíz(44,6ppm) magnéziumtartalmához közeli értéket eredményes, sőt 20 nap után már magasabb is hétvégére. Én megelégszek 30-35ppm-el
Kálium-Nitrátból meg kell 10 gramm, de egy 450 grammos zacsival vettem az eBayen :D, Kálium-Foszfátról nem is beszélve, amit a GA-ban vettem, 200 grammos csomag, de csak 0,9g kell, na ez sokáig elég :D:D:D
 
vagyis 50 napig elég
Azért az már majdnem két hónap.;) Kéthavonta egyszer belefér a patika látogatás, de ha a gyógyszerész ismerősödet megkéred, hozhat többet is.
Nekem a patikus ismerősöm anno az 1 kg-ot is ideadta, mert tudta, hogy akvarisztikára kell.:D
 
Azt néztem, hogy elméletileg gazdaboltokban is kapható kilós kiszerelésben, talaj és levéltrágyának adják, bár kicsit zavar, hogy összetételben az MgO 16%, és a Kén-Trioxid 30 % (kén+víz= Kénsav), de a képlete ugyanaz mint amit Dexkill írt
 
Azt néztem, hogy elméletileg gazdaboltokban is kapható kilós kiszerelésben, talaj és levéltrágyának adják, bár kicsit zavar, hogy összetételben az MgO 16%, és a Kén-Trioxid 30 % (kén+víz= Kénsav), de a képlete ugyanaz mint amit Dexkill írt
Nem akarom bántani a gazdaboltos verziót, de én tuti, hogy a patikai tisztára szavaznék.
 
Ott a válasz a saját elmélkedésedben.
Ha csak az oldott anyag mennyiségét akarod növelni, akkor tökéletes.
Nem mellékesen -bár Nálad valószínűleg minimális lesz a koncentrációja- némiképpen segít a halaknak az esetleges külső paraziták elleni védekezésben.
Szerintem bajt nem csinálhatsz vele, persze kis adagokba tedd a vizedhez, amíg a kívánt értéket el nem éred.

Igen, régen konyhasót tettem a vízbe a paraziták ellen, de manapság már semmiben sem vagyok biztos :D Köszönöm a válaszod!
 
Attól függ mennyi a "sokáig" :rolleyes:, ha a táblázatot nézem, akkor ott 1 liter keverékhez (4x250ml) 62 grammnál van ugyanaz a töménység, mint nitrátból és káliumból, és ebből napi 20 ml az adagolás, vagyis 50 napig elég . Dexkill ennél még töményebbet kever, vagyis a 100 grammos zsacsi mehet is bele a liter tápba :rolleyes:. De ahogy nézem ez már az itteni csapvíz(44,6ppm) magnéziumtartalmához közeli értéket eredményes, sőt 20 nap után már magasabb is hétvégére. Én megelégszek 30-35ppm-el
Kálium-Nitrátból meg kell 10 gramm, de egy 450 grammos zacsival vettem az eBayen :D, Kálium-Foszfátról nem is beszélve, amit a GA-ban vettem, 200 grammos csomag, de csak 0,9g kell, na ez sokáig elég :D:D:D

Hú nekem itt nagyon furcsa számok vannak. Nincs nálam a tápozós excelem, lusta vagyok most kiszámolni, de a 0,9 g / 250 ml-re nagyon kevésnek tűnik.

Nem tartozik szorosan ide, de mindig meglepődök azon, amikor 30 mg/l (~ppm) Mg-ról beszélünk a vízben. Az simán kemény víz. Nekem a következő értékek vannak: ~25 mg/l Ca, 8 mg/l Mg, a keménység 5,2 nk°. (Most mértem a héten, de fejből nem tudom pontosan.) Magyarul nem tudsz fenntartani lágyvizet és 30 mg/l Mg szintet egyszerre. Én 30 mg/l Ca-ot és 10 mg/l Mg-ot céloztam meg, ez 6,5 nk°GH-nak felel meg.

Azt néztem, hogy elméletileg gazdaboltokban is kapható kilós kiszerelésben, talaj és levéltrágyának adják, bár kicsit zavar, hogy összetételben az MgO 16%, és a Kén-Trioxid 30 % (kén+víz= Kénsav), de a képlete ugyanaz mint amit Dexkill írt

Az összegképlet alapján a MgSO4.7H2O 16,35%-a a MgO, tehát amit tudnál venni az annyi, hogy a gyártó nem vállalja, hogy az anyag 97,85%-nál tisztább (kerekítve 98%), általában ez megfelel egy puriss, vagy purum vegyszer minőségnek, a maradék 2% túlnyomó része kristályközi víz (ami a 7 H2O-n felül van a kristályrácsban - bocs, belemelegedtem :D ), a kén-trioxid meg ne zavarjon, az ott szulfátként van jelen, csak kén-trioxidra vonatkoztatva adják meg. Tehát biztos, hogy nem fog ártani a halaknak, de ettől függetlenül én ezen nem spórolnék a helyedben! Ha van patikus ismerősöd, akivel jóban vagy - és írtad, hogy van -, akkor vegyél tőle 500 g-ot, azzal évekig el leszel látva.

Mg-ból szerintem 0,1-0,25 mg/l/nap mennyiségnél többet nem szükséges adni, de lehet, hogy még ennyit sem. Én vízcsere után állítom vissza a keménységet a Ca/Mg tartalom alapján, napi szinten nem adagolok egyelőre. Ez persze nem jelenti azt, hogy így kell csinálni, csak leírtam, hogy én hogyan csinálom :) Ha RO vízzel cserélsz, akkor szerintem azt kell kiszámolni, hogy mennyi Ca/Mg kell ahhoz, hogy a RO-val felhígított akváriumvíz elérje a kívánt keménységet, és azt a mennyiséget kell beleborítani, aztán kész. Mivel heti vízcsere van, annyi Ca/Mg nem fog fogyni, hogy a GH jelentősen leessen.

Btw Nebulának ígértem 3-4 hete egy DIY tápoldat készítő és tápozós excelt, kb. kész van már, csak még teszek bele egy jó kis TDS kalkulátort is, meg leellenőrzöm alaposan. Ha van rá igény, akkor örömmel megosztom itt-ott, hátha másnak is segítek vele.

Szerk: holnap leírom, hogy hogyan csinálom a DIY tápoldatot, bemérés, oldás, hígítás, adagolás. Aztán meglátjuk, hogy kinek mi a véleményre róla :)
 
Engem érdekel az új táblázat, mert nagyon rá vagyok kattanva a saját keverésű tápozásra, főleg az anyagi oldalt nézve nem kicsit olcsóbb így az akvárium havi tápköltsége.
 
Sziasztok,

Ma rendelnék egy RO vízgyártó masinát 190l-est.
Ehhez egy mérőt: ADWA AD31
Ez elegendő lesz nekem szerintetek?
Akváriumaim naplóba vannak, a kicsit már RO vízzel indítanám.
Evereka ajánlatára rendelek Salty Shrimp Mineral-t is. a legfőbb kérdéseim ha tudnátok segíteni?
Aljzat: Amazonia + Powder alul Substrat talaj.
1. A talaj befolyásolja az értékeket? Az értéket az akváriumba állítsam be vagy a hordóba amibe lemegy a víz?
2. A mérőeszköz megfelelő lesz?
3. A halaimat befolyásolja az elképzelt visszasózásra használt por és a RO?
Halak: Xifó, Guppy, Molly,
További élőlények: sulawesi csiga, Sepregető rák, Amano-k.
 
Valaki tudna segíteni?

Összeállt a Ro masina, működik, viszont 400-as víz jön ki. Csapvíz 652-es.
Az Adwa masinán a ppm értéket kell néznem ugye?
A desztillált vagy ioncserélt víz az nullás, ha azt megmérném?
 
Valaki tudna segíteni?

Összeállt a Ro masina, működik, viszont 400-as víz jön ki. Csapvíz 652-es.
Az Adwa masinán a ppm értéket kell néznem ugye?
A desztillált vagy ioncserélt víz az nullás, ha azt megmérném?

0 közeli lenne a deszt. víz. Valami ott nem ok, ha 400-as a víz.
 
Back
Oldal tetejére