• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Magas kálium vs. GA GH/KH Plus

kk441

Nézelődő
Sziasztok!

A magas kálium szint okozhat problémát egy vegyes (növényes-halas) akváriumban?

RO vizet használok, GA GH/KH Plus-szal. Az akváriumban mindig magas a kálium szint. A JBL-es cseppteszttel szinte mérhetetlen, annyira fehér színű lesz az oldat. Kívácsni voltam, hogy mi okozza a magas kálium szintet, ezért ma csináltam egy egyszerű tesztet. Egy steril edénybe engedtem 5 liter RO vizet és rámértem TDS mérővel és JBL-es csepptesztekkel. Az alábbit kaptam:

TDS: 6
GH: 0
KH: 0
Kálium: 0 (áttetsző a JBL tesztoldat)

Ez várható volt. Majd GA GH/KH Plus-szal feltoltam 130-as TDS-ig és újra mértem:

TDS: 130
GH: 4
KH: 2
Kálium: >25

A kálium mérhetetlenül magas, mint az akváriumban is szokott lenni. A JBL tesztcsepp oldata fejfehér, így a keresztet le sem lehet olvasni akármilyen alacsony is a mérőüvegben az oldat szintje. Szóval a kálium szint már visszasózárskor elszáll, nem más hatás érvényesül az akváriumban.

Más is találkozott már ezzel? Okozhat a magas kálium szint problémát?
 
Utoljára módosított:
A visszasózó készítmények kálium karbonáttal növelik a KH-t. Így minden egyes KH-hoz kb 14ppm kálium társul.
A vélemények megoszlanak. Elvileg gátolja a növények kalcium és magnézium felvételét. Néhány esetben előjön, de általában nem szokott probléma lenni.
 
Sziasztok!

A magas kálium szint okozhat problémát egy vegyes (növényes-halas) akváriumban?

RO vizet használok, GA GH/KH Plus-szal. Az akváriumban mindig magas a kálium szint. A JBL-es cseppteszttel szinte mérhetetlen, annyira fehér színű lesz az oldat. Kívácsni voltam, hogy mi okozza a magas kálium szintet, ezért ma csináltam egy egyszerű tesztet. Egy steril edénybe engedtem 5 liter RO vizet és rámértem TDS mérővel és JBL-es csepptesztekkel. Az alábbit kaptam:

TDS: 6
GH: 0
KH: 0
Kálium: 0 (áttetsző a JBL tesztoldat)

Ez várható volt. Majd GA GH/KH Plus-szal feltoltam 130-as TDS-ig és újra mértem:

TDS: 130
GH: 4
KH: 2
Kálium: >25

A kálium mérhetetlenül magas, mint az akváriumban is szokott lenni. A JBL tesztcsepp oldata fejfehér, így a keresztet le sem lehet olvasni akármilyen alacsony is a mérőüvegben az oldat szintje. Szóval a kálium szint már visszasózárskor elszáll, nem más hatás érvényesül az akváriumban.

Más is találkozott már ezzel? Okozhat a magas kálium szint problémát?
a kálium gyorsan eltűnik ezért nem is teszelem. én pl. naponta adagolom... növeli a víz puffer-kapacitását, így gátolja a akváriumvíz pH-értékének csökkenését.
 
Sziasztok!

A magas kálium szint okozhat problémát egy vegyes (növényes-halas) akváriumban?

RO vizet használok, GA GH/KH Plus-szal. Az akváriumban mindig magas a kálium szint. A JBL-es cseppteszttel szinte mérhetetlen, annyira fehér színű lesz az oldat. Kívácsni voltam, hogy mi okozza a magas kálium szintet, ezért ma csináltam egy egyszerű tesztet. Egy steril edénybe engedtem 5 liter RO vizet és rámértem TDS mérővel és JBL-es csepptesztekkel. Az alábbit kaptam:

TDS: 6
GH: 0
KH: 0
Kálium: 0 (áttetsző a JBL tesztoldat)

Ez várható volt. Majd GA GH/KH Plus-szal feltoltam 130-as TDS-ig és újra mértem:

TDS: 130
GH: 4
KH: 2
Kálium: >25

A kálium mérhetetlenül magas, mint az akváriumban is szokott lenni. A JBL tesztcsepp oldata fejfehér, így a keresztet le sem lehet olvasni akármilyen alacsony is a mérőüvegben az oldat szintje. Szóval a kálium szint már visszasózárskor elszáll, nem más hatás érvényesül az akváriumban.

Más is találkozott már ezzel? Okozhat a magas kálium szint problémát?
A káliumról sokáig azt mondták, hogy bármennyi lehet, nem okoz problémát. Én még magas kálium mellett sem tapasztaltam kálcium, vagy magnézium hiányt, de ezt szokták felhozni a magas szintje ellen. Szerintem ne foglalkozz vele.
 
Sziasztok!

A magas kálium szint okozhat problémát egy vegyes (növényes-halas) akváriumban?

RO vizet használok, GA GH/KH Plus-szal. Az akváriumban mindig magas a kálium szint. A JBL-es cseppteszttel szinte mérhetetlen, annyira fehér színű lesz az oldat. Kívácsni voltam, hogy mi okozza a magas kálium szintet, ezért ma csináltam egy egyszerű tesztet. Egy steril edénybe engedtem 5 liter RO vizet és rámértem TDS mérővel és JBL-es csepptesztekkel. Az alábbit kaptam:

TDS: 6
GH: 0
KH: 0
Kálium: 0 (áttetsző a JBL tesztoldat)

Ez várható volt. Majd GA GH/KH Plus-szal feltoltam 130-as TDS-ig és újra mértem:

TDS: 130
GH: 4
KH: 2
Kálium: >25

A kálium mérhetetlenül magas, mint az akváriumban is szokott lenni. A JBL tesztcsepp oldata fejfehér, így a keresztet le sem lehet olvasni akármilyen alacsony is a mérőüvegben az oldat szintje. Szóval a kálium szint már visszasózárskor elszáll, nem más hatás érvényesül az akváriumban.

Más is találkozott már ezzel? Okozhat a magas kálium szint problémát?
Szia.Most akartam feltenni a kérdést de te akkor meg is válaszoltad a magas kálium szintemet.Minden ua.mint nálad, GH6,Kh2-3, Gh/Kh+al vissza sózva.A káliumom mérhetetlenül magas (teszt viz 50%os higitással 15 körül mutat,tehát 30+ a kálum JBL cseptesztel. Mégis kálium hiány tüneteim vannak,mert vmiért nem tudják a növények felvenni.
 
A káliumról sokáig azt mondták, hogy bármennyi lehet, nem okoz problémát. Én még magas kálium mellett sem tapasztaltam kálcium, vagy magnézium hiányt, de ezt szokták felhozni a magas szintje ellen. Szerintem ne foglalkozz vele.
Nagyon jó a topic témája. ... és úgy hiszem, az Illetékeshez kerül a kérdésem:
- ha a "túlzott" káliumszint legalábbis vitatott kérdés, akkor miért tesztek mégis jelentős mennyiségű K2SO4 -et a MACRO-ba? (Remélem, nem szakmai titkot feszegetek.) :)
- ha valóban nincs jelentősége a ~50 mg/l kálium mennyiségnek, akkor a JBL teszt miért ítéli túl magasnak 20mg/l feletti kálium koncentrációt? Kérlek azt ne mond, hogy ezt kérdezzem meg a JBL-től. :)
 
- ha a "túlzott" káliumszint legalábbis vitatott kérdés, akkor miért tesztek mégis jelentős mennyiségű K2SO4 -et a MACRO-ba? (Remélem, nem szakmai titkot feszegetek.) :)

Az EI-nél 20-30ppm normális szint. Ennél többet nem adsz hozzá ha ilyen tápokat használsz.
Ha ennél magasabb, akkor valami mással is viszel be káliumot.

- ha valóban nincs jelentősége a ~50 mg/l kálium mennyiségnek, akkor a JBL teszt miért ítéli túl magasnak 20mg/l feletti kálium koncentrációt? Kérlek azt ne mond, hogy ezt kérdezzem meg a JBL-től. :)

A JBL még mindig az általános akvarizáláshoz illeszkedik a kommunikációval. Az ajánlásaiban nem találsz majd EI szerű értékeket. Ahogy a többi nagy német gyártónál sem.
Ők azok a gyártók akik apró szűrőket javasolnak nagy méretű akváriumhoz, még mindig általános akvarizáláshoz kínálnak termékeket pl világítást, tápozást stb.
Ideje lenne már picit aktualizálni ezt, de sajnos mi vagyunk a szűk réteg az akvárium tartók körében. Amennyire én látom a JBL pro line vonaluk is elhalt az idők során amivel próbáltak egy ilyen irányba indulni.

Az utóbb időben nem méregettem, de korábban fotóméterrel néztük leginkább a káliumot, ha jól rémlik ott is variálni kellett EI esetén.
 
Utoljára módosított:
Az EI-nél 20-30ppm normális szint. Ennél többet nem adsz hozzá ha ilyen tápokat használsz.
Ha ennél magasabb, akkor valami mással is viszel be káliumot.



A JBL még mindig az általános akvarizáláshoz illeszkedik a kommunikációval. Az ajánlásaiban nem találsz majd EI szerű értékeket. Ahogy a többi nagy német gyártónál sem.
Ők azok a gyártók akik apró szűrőket javasolnak nagy méretű akváriumhoz, még mindig általános akvarizáláshoz kínálnak termékeket pl világítást, tápozást stb.
Ideje lenne már picit aktualizálni ezt, de sajnos mi vagyunk a szűk réteg az akvárium tartók körében. Amennyire én látom a JBL pro line vonaluk is elhalt az idők során amivel próbáltak egy ilyen irányba indulni.

Az utóbb időben nem méregettem, de korábban fotóméterrel néztük leginkább a káliumot, ha jól rémlik ott is variálni kellett EI esetén.
Az Interzoon nem szegtétek neki a kérdést?
2012-ben voltam kint, de már akkor is inkább dinoszauruszoknak tűntek a többiekhez képest.
 
Az Interzoon nem szegtétek neki a kérdést?
2012-ben voltam kint, de már akkor is inkább dinoszauruszoknak tűntek a többiekhez képest.

Amikor elkezdte mutogatni anno az egyik sales, hogy a spring olló (ADA koppintás) milyen szuper, bár nem tudta mire jó, akkor feladtam. Érdekes volt ezt így ADA disztriként megélni :)

Picit elcsitult ez a kínai klón mizéria az utóbbi időben, de a legutolsó interzoo a covid után csak kb fele volt önmagának.
Remélem a kövi már teljes erővel megy majd megint. A hogy a múlt heti Dortmundi kiállítást néztem kezd pezsegni a német piac, szal van remény a feltámadásra :)

Scaper cuccokat persze továbbra sem várunk a nagyoktól....
 
ha a "túlzott" káliumszint legalábbis vitatott kérdés, akkor miért tesztek mégis jelentős mennyiségű K2SO4 -et a MACRO-ba? (Remélem, nem szakmai titkot
A kén is növényi tápanyag, szulfát formában is számít a jelenléte. Lehetne más formában is adagolni a káliumot, nem véletlen az a huncut szulfát. 😉
 
Ez a kálium engem is izgat. A gyártók biztos tudnak valamit. Az angol fórumon két topik is szól róla. Az egyikben arról értekeznek, hogy semmi problémát nem okoz, a másikban pedig, hogy ki hogyan csökkenti a mértékét. Képtelenség eligazodni. Az amerikai forumon valaki utánament a fakó és gyűrött leveleknek és meglepő módon a magas kálium oldotta meg a problémáját.

Mivel lehet biztosítani a magas káliumot úgy, hogy nem teszem tele az akváriumot kénnel és klórral? A kálium nitrát és foszfát nem elég ezekhez az arányokhoz. @Zsoltiabéka ?
 
A kén is növényi tápanyag, szulfát formában is számít a jelenléte. Lehetne más formában is adagolni a káliumot, nem véletlen az a huncut szulfát. 😉
Nem kétségbe vonva amit mondasz, csak megjegyzésként:
Az utóbbi idők üdvöskéje, a 2hr APTxx, még nyomokban sem tartalmaz ként (állítólag), semmilyen formában. Mégis nagyon sokan esküsznek rá.

Nem IE szerint tápozok, mert az nekem túl unalmas. A nagymennyiségben "feleslegesen" adagolt, majd kiöntött tápok helyett, inkább a tesztekre költök (nem keveset), és próbálom megérteni, megkeresni az én akváriumomnak optimális mennyiséget. Nekem ez a szórakozás benne, ez adja a flow élményt. A baj az, hogy tudás hiányában, elveszek az információk tengerében.
Eddig, jobb híján, a JBL tesztek által ajánlott "zöld sávon" belül igyekeztem maradni. A levelezéseket olvasva azt a következtetést vontam le, hogy akár az arányokat nézem, akár a mennyiségeket, nagyságrendileg jó helyen vagyok. Csakhogy tegnap derült ki számomra @viktorlantos és @mmccannon levelét olvasva, hogy az eddig etalonnak gondolt JBL, valójában egy őskövület, én meg csak egy dinoszaurusz vagyok, egy letűnt kor emléke. :( :ROFLMAO:
Négy éve vezetek egy táblázatot a mért értékekről. A legutóbbi algásodás- és felkopaszodás okát is annak alapján próbáltam kitalálni. Minden értéket a JBL által ajánlott "zöld sávon" belül találtam, kivéve a káliumot, ami 40 mg/l volt. Ez ugye az "ajánlott" érték ötszöröse. Boldog voltam, mert megtaláltam a kakukktojást. Hogy tudom csökkenteni a kálium értékét? Hát, elhagyom a K2SO4-et. Az algásodás közel a nullához, és egész jó formát mutatnak a növények. :) A buce-n virágtenger, és az anubias is folymatosan hozza virágokat. Akár örülhetnék is. De akinek nincs baja, az csinál magának: most például azt nem értem, hogy a sokadik vízcsere után, a káliumnak már <5mg/l körül kellene lennie. Ezzel szemben, 12-15 mg/l. Honnan kerül bele ennyi kálium? Nyilván a KNO3-ból és a KH2PO4-ből. De ha ezekből is majdnem megvan az EI-hez szükséges, @viktorlantos által említett, 20mg/l, akkor minek kell annyi K2SO4 a Macro-ba? Hmmm...
 
Utoljára módosított:
Nem kétségbe vonva amit mondasz, csak megjegyzésként:
Az utóbbi idők üdvöskéje, a 2hr APTxx, még nyomokban sem tartalmaz ként (állítólag), semmilyen formában. Mégis nagyon sokan esküsznek rá.
Tele van kénnel, csak rá kellene nézni a honlapján.

Ingredients:
Potassium sulphate (CMC1 CAS n°7778-80-5) Potassium chloride (CMC1 CAS n°7447-40-7) Magnesium nitrate (CMC1 CAS n°10377-60-3) Magnesium sulphate (CMC1 CAS n°7487-88-9) Potassium phosphate (CMC1 CAS n°7778-77-0)
 
Tele van kénnel, csak rá kellene nézni a honlapján.

Ingredients:
Potassium sulphate (CMC1 CAS n°7778-80-5) Potassium chloride (CMC1 CAS n°7447-40-7) Magnesium nitrate (CMC1 CAS n°10377-60-3) Magnesium sulphate (CMC1 CAS n°7487-88-9) Potassium phosphate (CMC1 CAS n°7778-77-0)
Ooopsz... :oops:
Én ezeket találtam:
2hr APT1 Zero
5ml/100 liter tartalmaz: 3.8ppm Kálium (K), 0.05ppm Vas (Fe), 0.5ppm Magnézium (Mg), továbbá kisebb mennyiségben Bór (B), Réz (Cu), Mangán (Mn), Molibdén (Mo), Cink (Zn).
2hr APT3 Complete

5ml/100 liter tartalmaz: 4ppm Kálium (K), 1.5ppm Nitrogen (NO3), 0.7ppm Foszfor (PO4), 0.03ppm Vas (Fe), 0.4ppm Magnézium (Mg), továbbá kisebb mennyiségben Bór (B), Réz (Cu), Mangán (Mn), Molibdén (Mo), Cink (Zn).
2hr APTe EI általános
5ml/100 liter tartalmaz: 6ppm Kálium (K), 6ppm Nitrogen (NO3), 1.5ppm Foszfor (PO4), 0.16ppm Vas (Fe), továbbá kisebb mennyiségben Bór (B), Réz (Cu), Magnézium (Mg), Mangán (Mn), Molibdén (Mo), Cink (Zn).
 
Nem szokás feltüntetni.
Honnan van ez a lista? A UKAPS forumon is van hasonló, de az sem passzol a gyártó által közölt adatokhoz.
 
Nem tűnik jónak az adat.

APT3 a gyártó szerint:
0.7% Total Nitrogen (N)
- 0.7% nitric nitrogen
0.9% Total Phosphorus pentoxide (P2O5)
7% Total Potassium oxide (K2O)
1.6% Magnesium oxide (MgO)
0.09% Total Iron chelated by EDTA, DTPA and EDDHA.

Vagyis 5ml/100l:
NO3 1,5ppm
PO4 0,6ppm
K 2,9ppm
Fe 0,05ppm
Mg 0,5ppm
 
Csakhogy tegnap derült ki számomra @viktorlantos és @mmccannon levelét olvasva, hogy az eddig etalonnak gondolt JBL, valójában egy őskövület, én meg csak egy dinoszaurusz vagyok, egy letűnt kor emléke. :( :ROFLMAO:

Ezt arra írtam, hogy a szélsőséges, bár az utóbbi évtizedekben nagyon népszerű tápozási módszerek határértékei nem szerepelnek benne. Inkább egy általános ajánlás.
 
Mivel lehet biztosítani a magas káliumot úgy, hogy nem teszem tele az akváriumot kénnel és klórral? A kálium nitrát és foszfát nem elég ezekhez az arányokhoz. @Zsoltiabéka ?.
A műtrágyák 3 káliumos összetevője a kloridos, szulfátos illetve a foszfátos só. A kálium oxidja nem tartalmazza ezeket, viszont azt eléggé ritkán találjuk fel a természetben. "A kálium-oxid a kálium és oxigén halványsárga színű ionvegyülete, a kálium legegyszerűbb oxidja. Ritkán előforduló, nagyon reakcióképes vegyület. Néhány kereskedelmi forgalomban elérhető anyag, például műtrágyák és cementek százalékos hatóanyagtartalmát ekvivalens mennyiségű K2O-ra vonatkoztatva adják meg." (vagyis nem K2O van benne) Az élelmiszeripar használ még káliumszorbátot (C6H7KO2). Beszerezhető. Ezzel meg az van, hogy tartósítószer. Nem tudjuk, hogy műtrágyaként használva mekkora dózist viselne el az élővilág. Bár a tetraglutáraldehid(carbo) sem szokványos cucc, mégis sokat használjuk. Kísérletezés kérdése...
@scitek , mi a baj szerinted a klórral? Szinte mindenhol jelen van ionos kötésben, éppúgy, mint az oxigén. Ha a Hypo és társai klórtartalmától vonatkoztatódik a klór problémája, akkor szerintem téves az elképzelés. A nátriumhipoklorit bomlásakor ugyanis nem klór, hanem elemi oxigén szabadul fel. Ugyanúgy, ahogy a hidrogénperoxidnál. Vagy a Chihiros doktor és társainál. A mennyisége a durva, illetve a nátrium, ami szintén problémás a gazoknak.
 
Szóval akkor nem mondod meg. :)

A visszasózó tartalmaz bőven klórt és ként. A növényeknek csak kis mennyiség kell belőlük.
 
Back
Oldal tetejére