• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás akvárium indításakor GA Micro,Macro

Egészen addig fedezi, amíg nem használsz táp megkötő szűrőanyagokat. Nitrát, foszfát stb. Ha ilyen van bent akkor még EI mellett is kiegészítő tápozás kell. De az esetek 99%-ban elég.
 
Egészen addig fedezi, amíg nem használsz táp megkötő szűrőanyagokat. Nitrát, foszfát stb. Ha ilyen van bent akkor még EI mellett is kiegészítő tápozás kell. De az esetek 99%-ban elég.
Bocsánat, de akkor ismét nem értem, miért kellene gyakoribb vízcserénél több tápot adni - feltételezve, hogy a vízcsere a tápozás előtt történik.
Vegyünk egy példát. :)
Egy képzeletbeli óvoda konyhájára a BGF (Bőkezű Gazdag Fenntartó) minden nap annyi nyersanyagot szállít, amiből biztosan minden igényt kielégítő, bőségesen elegendő étkezést lehet biztosítani a gyerekeknek. Persze nem fogy el minden, ami nem kell, azt a raktárban hagyják. Másnap újra bőséges szállítmány érkezik. Ami nem kell, megint csak a raktárban marad. Ez így megy egész héten. Hét végén aztán jön valaki, és a raktárban felhalmozódott alapanyagoknak elviszi a felét a szeméttelepre. Következő héten újra kezdődik a naponkénti bőséges szállítás, hét végén pedig megint csak elviszik a fel nem használt alapanyagok felét a szeméttelepre.
A következő héten úgy rendelkeznek, hogy a raktárban lévő feleslegnek a felét minden nap el kell vinni, nem csak a hét végén. Kérdés: több alapanyagot kell-e így naponta szállítani az óvodának? Ugye hogy nem. Hiszen eddig is annyit kaptak, hogy nem bírták az összeset felhasználni. Ha még többet szállítanak ki, attól persze nem lesz senkinek semmi baja, viszont nőni fog a raktárkészlet, illetve a szemétbe dobott mennyiség.

Esetünkben a növények az ovisok, a víz a raktár, a beszállított alapanyag a napi táp, a szeméttelepre kivitt alapanyag pedig a vízcserével eltávolított maradék tápanyag.

Nem állítom, hogy sehol sem sántít a példa (a párhuzamoknál ez bizony előfordulhat(n) ), csak megpróbáltam szemléltetni a gondolatmenetemet, aminek alapján úgy gondolom, hogy gyakoribb vízcserénél sem kell több tápot adagolni. Lehetni lehet, nem valószínű, hogy ártana (extrém mennyiségeket kivéve), de felesleges.

Ti hogy látjátok ezt?
 
Bocsánat, de akkor ismét nem értem, miért kellene gyakoribb vízcserénél több tápot adni - feltételezve, hogy a vízcsere a tápozás előtt történik.
Vegyünk egy példát. :)
Egy képzeletbeli óvoda konyhájára a BGF (Bőkezű Gazdag Fenntartó) minden nap annyi nyersanyagot szállít, amiből biztosan minden igényt kielégítő, bőségesen elegendő étkezést lehet biztosítani a gyerekeknek. Persze nem fogy el minden, ami nem kell, azt a raktárban hagyják. Másnap újra bőséges szállítmány érkezik. Ami nem kell, megint csak a raktárban marad. Ez így megy egész héten. Hét végén aztán jön valaki, és a raktárban felhalmozódott alapanyagoknak elviszi a felét a szeméttelepre. Következő héten újra kezdődik a naponkénti bőséges szállítás, hét végén pedig megint csak elviszik a fel nem használt alapanyagok felét a szeméttelepre.
A következő héten úgy rendelkeznek, hogy a raktárban lévő feleslegnek a felét minden nap el kell vinni, nem csak a hét végén. Kérdés: több alapanyagot kell-e így naponta szállítani az óvodának? Ugye hogy nem. Hiszen eddig is annyit kaptak, hogy nem bírták az összeset felhasználni. Ha még többet szállítanak ki, attól persze nem lesz senkinek semmi baja, viszont nőni fog a raktárkészlet, illetve a szemétbe dobott mennyiség.

Esetünkben a növények az ovisok, a víz a raktár, a beszállított alapanyag a napi táp, a szeméttelepre kivitt alapanyag pedig a vízcserével eltávolított maradék tápanyag.

Nem állítom, hogy sehol sem sántít a példa (a párhuzamoknál ez bizony előfordulhat(n) ), csak megpróbáltam szemléltetni a gondolatmenetemet, aminek alapján úgy gondolom, hogy gyakoribb vízcserénél sem kell több tápot adagolni. Lehetni lehet, nem valószínű, hogy ártana (extrém mennyiségeket kivéve), de felesleges.

Ti hogy látjátok ezt?

Ebben csak az a bibi, hogy az alapanyagot az ovisok ételéből is kiszedik, tehát a zöldséglevesből , igaz, hogy több répa lett szállítva mind amennyi kell, de nem annyival, hogy csak a felesleget kelljen kidobni, hanem a tányérból is ki szedik a répát, és közben az ovis is eszik belőle.

Szóval ez az elmélet így helyes.
 
Na ja, igen, az a fránya sántítás...;) De a raktárat nem kell akkor üríteni, mikor éppen eszik az ovis, hanem mikor alszik. (= vízcsere lámpa felkapcsolás előtt, kezdetén, vagy lámpaoltás után v. közvetlenül előtte)
 
Ezt a csontot már lerágtuk 2008-ban,2009-ben.Sok vita közepette.
Ez eleve z EI lényegéből fakad.
Ha azt veszed,a napi tápozásnál is túladagolod a tápot,azért,hogy ne fogyjon el soha.
Ugyan azt beviszed naponta,hogy utána a heti vízcserével lefelezd és kezded elölről az egészet.
Ha naponta,kétnaponta cseréled a vizet,be kell önteni a heti,fél heti mennyiséget,hogy minél előbb elérd az EI szinteket.Ugyan az,mintha egy hét
alatt viszed be,aztán a hétvégén lefelezed.
Ha nem öntöd be,akkor az nem EI tápozás.Ezzel pedig kockáztatod a hiánytüneteket.

De vegyünk egy másik tápot,ne a GA-t,vagy az EI módszert.
Pl.Profito,Tropica,ADA,vagy egy sima JBL,Sera tápot.Ezek nem az EI módszeren alapulnak,egyedi tápozási rendszerük van.
Ugye azt mondtuk,hogy egy új szűrőnél illik naponta cserélni az elején,a fokozatosságot betartva.Ez a növényezés egyik alapja.
Ezeknél a tápoknál ugyan úgy kell,kellene eljárni sűrű vízcsere esetén,a heti tápot beönteni.
Ez pedig a növényezés másik alappillére,minden a növények érdekében történik,hogy mire elkezdenek dolgozni,
legyen addigra elég tápanyag vízben.Hiszen azért pótoljuk a tápokat nap mint nap,hogy a növényhez eljusson.
 
Mária , nagyon jól leírta, hogy is működik az EI-tápozás.

De ha nem hiszel benne, mind a két verziót próbáld ki, és mérésekkel ellenőrizd melyik állítás az igaz!
 
Szerintem felesleges már jól bevált dolgokon módosítgatni, ez működik mindannyinknál, elfogadott. ennyi... :D
 
Az ovis példa nem okés :)

Az egész növénytápozás a növények "fogyasztásához" van igazítva.

Az EI azért született, mert a legtöbb probléma a növények alultáplálása miatt van. A hiánytüneteket későn vagy tévesen állapítod meg, vagy teljesen vakvágányra kerülsz. A növények tápanyagigénye folyamatosan változik.

De ha a normál tápokról beszélünk ott a legtöbb tápon rajta van, hogy a növények igényei alapján, vagy sűrűbb telepítésnél emeld meg az adagolást..... ok DE MENNYIVEL? És hogyan fogod ezt mérni? Honnan tudod majd hogy elég vagy sok?
 
akkor egy jobb példa :)
az orvosok többsége nem javasolja a napi 1000mg-os C-vitamin szedését, mert nincsen szüksége annyira a szervezetnek...igen...alapállapotban....de soha nem tudhatod nem e azon a napon be próbál támadni egy vírus , vagy kimerítő, stresszes napod lesz és még sorolhatnám. Ezekben az esetekben ott van az 1000 mg C- vitamin a szervezetben és a szervezeted dönti el mennyire van szükséged aznap, lehet ez 200-250-600-bármennyi...a fölösleget kipisiled :D De mivel mindig ottvan a lehető legtöbb, így megvéd sok mindentől és nem neked kell "utánlövésként" adagolnod, ha baj van:)
Na kb ez az EI szerinti tápozás...maxon járatod, mert sose tudhatod mennyire van aznap pontosan szüksége a növényeidnek...aztán, hogy ne legyen gond hetente egyszer eltávolítod a fölösleget :)
 
A kérdése ennél egyszerűbb :)
Azt mondjátok, hogy annyit tápoznak EI szerint naponta ami arra a napra tuti biztosan elég. Szóval hétfőn beleöntöd a tápot akkor az arra a napra bőven elég mert így van belőve a mennyiség, hogy ne lehessen hiány.
Akkor ha tegyük fel kiszedek mindent a vízből éjszaka és keddre nem lesz benne semmi, beleöntöm ugyanazt az adagot mint hétfőn akkor annak is egyedül elégnek kell lennie hiszen ez az elmélet, annyit tápozok, hogy ne legyen hiány :)

Józan paraszti ésszel ez így logikus az elmélet alapján
 
A kérdése ennél egyszerűbb :)
Azt mondjátok, hogy annyit tápoznak EI szerint naponta ami arra a napra tuti biztosan elég. Szóval hétfőn beleöntöd a tápot akkor az arra a napra bőven elég mert így van belőve a mennyiség, hogy ne lehessen hiány.
Akkor ha tegyük fel kiszedek mindent a vízből éjszaka és keddre nem lesz benne semmi, beleöntöm ugyanazt az adagot mint hétfőn akkor annak is egyedül elégnek kell lennie hiszen ez az elmélet, annyit tápozok, hogy ne legyen hiány :)

Józan paraszti ésszel ez így logikus az elmélet alapján
Köszönöm, én nem tudtam ilyen jól megfogalmazni, de én is pont erre gondoltam. :)
 
Ez akkor igaz,ha megfelelő a szint és ez a lényeg az szint az akváriumban.
Egyszeri tápozással nem lesz meg a szint.Napi vízcserével meg pláne nem.Ha csak a napit öntöd be.
Indításnál heti vízcserével sem lesz meg a kívánt koncentráció.Két három hét kell hozzá,hogy a közelébe érj.
De ugye az előbb beszéltünk róla,hogy A napi vízcsere+heti táp ugyan az,mint a heti vízcsere,napi táp.
 
egy alapvető szemléletbeli különbség van itt szerintem.
Érdemes elolvasni valóban az EI tápozás lényegét itt: Estimative Index (EI) - Tom Barr növénytápozási módszere | Magyar Akvakertész Fórum

Csak egy dolgot ragadnék ki az egészből:

A módszer lényege, hogy a gyakori - általában napi vagy kétnapi - növénytáp adagolással biztosítjuk, hogy semmilyen tápanyag ne fogyjon ki a vízből, és nagyobb - általában 50%-os - heti vízcserékkel megakadályozzuk a tápanyagok felgyülemlését. Ezzel a technikával könnyen fenntarthatjuk két vízcsere között a tápszerek becsült "hozzávetőleges összetételét" (ebből ered az "Estimative Index" elnevezés). A módszer tehát nem arra törekszik, hogy "elegendő" mennyiségű tápanyag legyen a vízben, hanem arra, hogy a növények "soha ne szenvedjenek hiányt" - semmiben.
 
Na, az eb szerintem ott van elhantolva, hogy nem egyértelmű, hogy a naponta beöntött táp az aznapra szükséges teljes mennyiséget fedezi-e. Ha igen, akkor nincs elérendő szint. Zsupsz beöntöd, és megvan a napi muníció. Olyat én nem olvastam a Tom Barr féle cikkben, hogy az ideális szintet a táp koncentrációja a hét végére érné csak el. Persze lehet, hogy csak elkerülte a figyelmemet, vagy simán láma vagyok.:rolleyes:
 
Tehát akkor ez alapján az előírt adagolással kevesebbet öntünk bele naponta mint amennyi elméletben "kellene" és az előző adagolásokból megmaradt mennyiségekkel fog beállni ahogy mondtad kb 2 hét alatt az az állapot, hogy kb ugyanannyi lesz minden nap a tápanyagmennyiség az akváriumban.

És akkor ezért kell többet adagolni az elején amikor sokszor "nullázzuk" a dolgokat a vízben :)
(..Vagy csak a biztonság kedvéért mert ugye nem mérjük ki pontosan mennyi kell a növényeknek és mennyit adunk :) )
 
Szia Szilvi!
Igen, én is olvastam ezt a cikket és nagyon tetszett.
Feltételezve, hogy kell az akváriumban egy "alap" tápanyagszint, amihez hozzá adjuk még a napi tápanyagot, a következő két lehetőség áll fenn:

a) tegyük fel, hogy a vizsgálandó tápanyagból 100 egység van az akvárium vizében, és mi naponta adagolunk plusz 5 egységet. A növények felhasználnak 5 vagy kevesebb egységet - ebben az esetben akár naponta cserélhetem a teljes víz mennyiségét, nem keletkezne hiány.

b) A növények naponta többet használnak fel, mint a bevitt 5 egység. Legyen az egyszerűség kedvéért mondjuk 10 egység. A hiányzó ötöt felveszik az "induló készletből", tehát az akvárium vizében minden nap 5 egységgel csökkenni fog a kérdéses tápanyag.
Egy hét elteltével a vízben a tartalék 100-ról lecsökken 65-re, és ezt még megfelezzük egy feles vízcserével, tehát marad 32,5 egység.
A következő hét végére már tápanyag hiány lépne fel. Könnyű belátni, hogy ez a sorozat akkor is nullához tart, ha kisebb léptékben csökkentem a készlet-tápanyagot.

A napi tápozásnak fedeznie kell(ene) a napi tápanyag szükségletet, különben vagy pótolni kell pluszban a heti vízcserék után, vagy előbb-utóbb hiány lesz. A vízcsere az én olvasatom szerint a felesleges tápanyagok részleges eltávolítása miatt kell. Hogy nagyjából visszaálljon a kiindulási állapot. De a b) esetben ez nem történhetne meg.

Kedves Mindenki!
Nagyon jó kis társaság van itt! Köszönöm, hogy köztetek lehetek.
Üdv! :)
 
Olyat én nem olvastam a Tom Barr féle cikkben, hogy az ideális szintet a táp koncentrációja a hét végére érné csak el.

A hét végére éri el a maximumot . Mikor lecseréled az 50%-ot ,akkor is még marad elegendő szint ami még elég.
A jó és a k...va jó között váltakozik a vízcserékkel.:D
300px-Sine_waves_different_frequencies.svg.png
 
Okszi, akkor csapatom én is nekik, hogy a lehető legjobban érezzék magukat az én bubizós kicsikéim! :)
 
Sziasztok!
2 hetes az akváriumom. Idáid nem tápoztam az amazonia talaj miatt, de most már elkezdem tápozni a növényeket Green Aqua Micro + macro-val. A vízcserék még 2 naponta történnek. Tegnap kezdtem el a tápozást és 2,8 ml- 2,8 ml adagoltam 20 literenként. Az akvárium brutto 100 literes (netto70 liter), így 14-14 ml tápot adagoltam.
Ma vízcsere lenne, és még mindig nem értem pontosan, hogy ilyenkor a rendes napi adag hányszorosát kell visszaadagolni.
A segítséget nagyon megköszönném!
 
Back
Oldal tetejére