• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes A kis 25-ös

Csikucy

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Egy 150 és egy 120 literes akvárium mellett több, mint egy évet készültem ennek az akváriumnak az elindítására, így sok időm volt gondolkozni és idegeskedni.

Előzmények:
Kaptunk ismerőstől egy kis 20 liter körüli akváriumot, ami először karantén akváriumként, majd kisguppimentő és növénymentőként szolgált akkor kb. 0 tapasztalattal: táptalaj volt, tápozás nem, ahogy CO2 se, és egy tőlem öregebb neon világította, egy fan 2 mini szűrte. Olyan szép volt, hogy a mai napig sírok utána: vasfa, ettől enyhén színezett víz, mohás kő, hortenzia, hc, hygrophila polysperma rosanervig, myriophyllum mattogrossense... De beütött az ecset, Akármit próbáltam fél éven keresztül, nem akart eltűnni - ma már másként csinálnám, de lehet, hogy reménytelen lenne akkor is, mindent belepett már. Úgyhogy fél év után megszüntettem...
Utána jött az ötlet, hogy hosszas rákészüléssel összeállítok egy optiwhite garnélás nano akváriumot, és az TÖKÉLETESEN fog működni bármit kell is hozzá megtennem. Hát meglátjuk.

Összeállítás:
Végül nem optiwhite lett, mert párom lebeszélt róla. Ehelyett elmentünk az üvegeshez, vettünk lapokat, és magunknak ragasztottunk egy kis kockát, ami bruttó 26 l lett.
Hosszú hónapokig állt a drága, szép lassan szereztem be hozzá mindent:
  • JBL Aquabasis plus lett a táptalaj - a másik 2-ben már bevált
  • a tetejére kapott Bacter 100-at és Clear Supert
  • ezt pedig Dennerle Scaper's Soil fedi
Ha már lúd, legyen kövér alapon.
Úgy volt, hogy megkapja a másik akváriumból visszamaradt Sera 900-at, de szerencsére az akvárium feltöltése előtt kipróbáltam. Ki is derült, hogy eresztenek a csapok. "Szerencsére" ehhez a típushoz már nem kapni alkatrészt, a tönkrement rotorja miatt már korábban sikerült erre rájönnöm, úgyhogy elkezdtem gőzerővel külső szűrőt keresni. Végül találtam nagyon jó áron egy (még) Nyugat-Németországban gyártott Eheim 2211-et, de erre is egy hónapot kellett várnom, mire eljutott hozzám, addig pedig egy e-bayes levegőpumpával működő szivacsszűrő szűrte. (Elkezdett csúnyán kinézni a "parlagon hagyott" aljzat néhány nap után, így muszáj voltam feltölteni.)
Mire megérkezett a szűrő, addigra mindent ellepett a barna és zöld pontalga.

Összességében a jelenlegi helyzet:
Az aljzat összetételét fentebb említettem.
A szűrést egy Eheim 2211 végzi (lentről fölfelé) 1 réteg "nagyon durva" zöld szivaccsal, 2 réteg sűrűbb, de még mindig ritka kék szivaccsal - meg nem mondom a sűrűségét, de biztos, hogy nem 30-as -, talán egy fél liter Substrat proval, 1 réteg perlonnal és egy réteg kék szivaccsal, lily ki- és beömlővel.
Világítása egyelőre egy Haqos Stellars 13, Osram Dulux Stick 20W/865, 1300 lm, 6500K-al tuningolva - szegény meg is olvadt tőle, de bírja a gyűrődést, szeretnék még egy ugyanilyet, mert nagyon nyúlnak a növények a felszín felé. Napi 10 órát megy.

Növények:
Rotala rotundifolia, Hygrophila polysperma, Hygrophila polysperma rosanervig, Sagittaria subulata, Alternanthera reineckii "Mini", Hemianthus micranthemoides, Pogostemon helferi, Hydrocortyle tripartita, Fissidens fontanus és Lomaropsis lineata.

Karbantartási munkálatok:
Tápozás: ajánlás szerint az első időben napi 2,8 ml GA mic/mac, 1 ml EasyCarbo, plusz foszfátbeoldás (enélkül 0,1 alatti értéket kapok). CO2 nincs.
Vízcsere: 3 naponta 50%

Vízparaméterek:
Hőfok: 24,9 °C
pH: 5 - sajnos csak csíkteszttel
GH: 2,2 - cseppteszt
KH: szégyellem, de nem tudom mérni...
Ammónia: <0,02 - Seachem Ammonia Alert szerint
NO3: <0,5 - cseppteszt
PO4: 0,6 - cseppteszt, plusz beoldása után. Egyelőre nem merem 1-re tornászni, meglátjuk mi lesz.

Augusztus 17.-én indult, szeptember 5.-én került be az új szűrő. Még kopasz, barna algás. Várom, hogy szaporodjanak, terjeszkedjenek a növények, szeptember végén pedig, ha megfelelőek a paraméterek érkeznek az első (visszavadult) garnélák.
A lehető legjobbakat remélem, igyekszem mindent megtenni ennek érdekében, ezért is indítottam ezt a naplót.


Köszönöm, hogy elolvastad!

Tanácsokat, iránymutatást szívesen fogadok a tapasztaltabbaktól!

AF1QipP-bEsespLY9mPBycA1b-13N1V1DU6dnpk0Tfp1
 
Szia!
Majd várjuk a képeket is!:)
A vízcseréket jövő héttől lehet heti egy alkalomra redukálni. 50%-ot azért érdemes cserélni.
A világítási időt soknak érzem, elég 8 óra. A lápa "ereje" is sok lehet, gondolom tudsz játszani a lámpa magasságával,hátha szükség lesz rá.
CO2 nélkül felesleges ennyi tápot locsolgatni, majd a jövőben.
(16l-es Eheim nanom van kétnaponta 1ml mic-mac megy és 0,5ml Carbo)
Algamentes akváriumot kívánok!(y)
 
Amint látszik, elég siralmas még a helyzet barna alga szempontjából. Minden reggel elmormolok nekik egy kedves kis imát, hogy minél előbb térjenek jobb belátásra, de nem nagyon figyelnek rám. (Az ammónia tesztről sehogy nem tudtam levakarni a pontokat, ráégtek egyszer rég.)

LLNia35CppyMdhG8bvkdTLWjweA4dQbWIgg01mNyGrbQLXdFjGlVimWpMq7GBTXBDYLQTWKh9lplnuaBFU=w1263-h947-no.jpg

Ráadásul ma reggelre (!!) a rotala levelei így kiszőrösödtek. Egyre jobban aggódok, hogy megesz az alga...

Ss19NdhG4Io2kstvPeJVSBNLn3hacBxGGQp4gF1dDkgitN-8577W1zzzWWD_UZziQJWoL9GeJFMK1uv9XN=w1263-h947-no.jpg

Valamit vagy nagyon rosszul csinálok, vagy nagyon éretlen az akvárium és később jobb lesz, bár amilyen szerencsém van, az utóbbit kétlem :D

Ezesetben visszaveszem a fényt, és jövőhéttől átállok a heti 50%-os vízcscerére, a tápozással viszont így bajban vagyok. A Green Aqua útmutatója szerint nano akváriumnál heti 2 vízscserét tanácsolnak és ehhez 20 literenként napi 2 ml mic-mac-ot. A tiédhez viszonyítva ez még mindig rengetegnek számit :/ Hogy kellene csinálnom?
Viszont amint látszik (vagy nem látszik az algától...) a tripartita és a hm elég erősen nyújtózkodik fölfelé, az előbbi semmi jelét nem mutatja annak, hogy terülni szeretne. Ha megfelelő mennyiségű a fény (vagy sok) miért csinálják ezt és hogy tehetnék ellene? a hm-nek pedig vékony, ritka, hegyes levelecskéi lettek, a lenti akváriumban mintha kerekebbek lennének és sűrűbbek, pedig ott összességében kevesebb fényt kapnak. Ezt se nagyon tudom hova tenni, ha nem a fény az oka.
 
Szia!
Nem vagyok még profi, úgyhogy majd kijavít egy okosabb, de szerintem nagyon kevés a növényed. Szerezz még pár gyorsan növő fajtát, amik eleszik a tápanyagot az alga elől. :)
 
Utoljára módosított:
Szia.

Ha jól értelmezem a dolgot akkor 26 litert világítassz 20W-tal napi 10 órában és napi 2,8 ml tápot adagolsz Co2 nélkül. A tápos üvegen az szerepel, hogy co2 nélküli erősen megvilágított akváriumok esetén az adagolandó mennyiség 3-4 ml/20 liter/hét . Szerintem nálad már beszélhetünk az erős megvilágításól, mert közel vagy az 1W/l értékhez, így az a napi 2.8 ml brutálisan sok. Igaz a túltápozás nem okoz algásodást, de az egyensúly eltolódása igen. Nyilván a barna alga nem tartozik ide, mert az majdhogynem mindenkinél minden esetben előjön, de vízcserékkel és algaevők tartásával gyorsan le is kűzdhető. A szőralga viszont már lehetséges amiatt, hogy nincs megfelelő egyensúlyban a világításod a tápozásoddal. @ZoleeG véleményét én is osztom, hogy a napi 10 óra világítás is sok. Nigro blogján van egy poszt, amiben benne van a képlet, hogy mi alapján tudod kiszámolni au világítási időt. Igaz ez csak az én meglátásom, de remélem valaki nálam tapasztaltabb megerősít abban amit leírtam. Egyébként az akváriumod ígéretes és ha sikerül lekűzdened a kezdeti nehézségeket és beindul minden tökéletes garnéla otthon lesz belőle. Sok sikert. :)
 
Utoljára módosított:
Szia.
A tápos üvegen az szerepel, hogy co2 nélküli erősen megvilágított akváriumok esetén az adagolandó mennyiség 3-4 ml/20 liter/hét . Szerintem nálad már beszélhetünk az erős megvilágításól, mert közel vagy az 1W/l értékhez, így az a napi 2.8 ml brutálisan sok.

Szia!
Hát persze, hogy benéztem... Nem is értettem, hogy miért van két különböző adagolási táblázat feltűntetve az üvegen, illetve a webshopban a leírásnál: végül is csak a táblázat feletti sort nem vettem figyelembe, miszerint "ADAGOLÁSI ÚTMUTATÓ: 1 ml / 20 liter / nap, heti 50% vízcsere és CO2 adagolás mellett." - az utolsó részét szerintem akkor se veszem észre, ha háromszor ekkora betűmérettel, félkövérítve, pirosan villogva tüntetik fel. Így akvarizáljon szegény ember lánya...

Fél órányi keresgélés után sikerült megtalálnom Nigro írását, és szintén 8 óra jött ki. Köszönöm, hogy felhívtátok erre is a figyelmemet!
 
Szívesen. Ha visszaveszed a tápot az ajánlott értékre és még egy hétig maradsz a heti 3 vízcserénél szerintem hamarosan meg is fog szűnni az algásodásod. Persze ne vedd készpénznek, de esélyes. Nem tudom milyen garnélákat tervezel, de amano-t mindenképpen tegyél majd bele, szinte minden naplóban olvasható, h lenyűgöző munkát végeznek. Ja és az Ottocinclus is a barátod :)
 
Ismerőstől kapnék pár darab kevercs neocaridinát, első garnélának tökéletesek szerintem. Amanoban erősen gondolkodtam, de a környéken egyáltalán nem lehet kapni garnélát, úgyhogy értük mindenképp messzire kellene menni. Viszont ha olyan helyen járok, mindenképp szerzek így!
 
Szia!
Úgy gondolom itt páran talán megtaláltuk a megoldást a problémára.;) (ezért is nagyszerű ez a fórum)
Szerintem is lehetne még növényt ültetgetni, főleg stemeket amik gyorsan nőnek és zabálják az algák elől a"tápanyagot".
Vízcsere lehet hetente 50%.
Napi 1ml mic-mac a javaslatom low-ban.
Barna algára - Törpe szívóharcsa, sisak csiga, a megoldás.
 
Szia!
Igen, remélem, hogy ennyi lesz csak a probléma.
A növények a 150 literesből költöznek át szép lassan, ahogy szaporodnak, ezért nem tudtam még teleültetni a hátteret a kétféle rotalával és vizicsillaggal - pedig ez a hivatalos terv. Viszont ott most nagyon megnehezíti a növényhelyzetet a sziámi ormányosmárna és valami egészen új dolog, de az már egy másik történet. Lassan kétségbeesek vele kapcsolatban annyira, hogy annak is indítsak egy külön témát...
Mindenesetre nagyon szépen köszönöm az eddigi segítséget, igyekszem majd folyamatos helyzetjelentést adni! :)
 
Szia!
Neocaridináknak az a 2,2 GH szerintem kicsit kevés lesz. Ők a picit keményebb vízben jobban érzik magikat, meg vedleni is jobban tudnak. Remélem az algát sikerül legyűrnöd. A több növény közt a garnélák is jobban érzik majd magukat!
 
Szia!
A talaj nyomja le ennyire, meg is lepődtem, amikor először rámértem. Létezik valami szer, amivel kedvezőbbé lehet tenni nekik a paramétereket?
 
Szia, igen, GH+ visszasózót érdemes használni, többféle gyártó által is elérhető, ez a KH-t nem emeli, csak a GH-t. GA webshopot tudom ajánlani, én is tőlük rendeltem. Most nézem, a PH is elég alacsony, gondolom a talaj miatt az is, azt pedig finoman adagolt szódabikarbónával tudod emelni. A KH-t emeli -2-3 KH sztem már elég kell, hogy legyen, ezáltal stabilizálja a PH-t.
 
Boldogságom határtalan, felbukkant a BGA. Ilyenkor úgy érzem magam, mint egy rossz háziasszony, akinek mocskos a konyhája, úgyhogy ezokból is mielőbb szabadulnék tőle. Szeretnék végre egy olyan képet is feltölteni, ahol közel makulátlanok a növényeim, a talajom, és az üvegem, de gyanítom, hogy ez még messze van...

iKGhagHD436xjxaNjmyCJZWG5Glo718lLnOjElllEkf21ytJwwRH5pROEDRInrejnGZY39tY0Q0zGDJ80Q=w1263-h947-no.jpg


Az akvárium első harmadában, a tripartita levelein jelent meg. (Társasági lélek lehet, ugyanis keményen osztoznia kell a barna algával.) A növények lengedeznek ezen a helyen, tehát áramlás van, a talaj vagy a szűrő nem tudom miért lenne koszos, ha nincs a levegő porán kívül más szennyező tényező. Viszont nagyon ügyes vagyok, és rá kellett jönnöm, hogy nem is NO3, hanem NO2 tesztem van, ami lássuk be, nem mindegy - direkt ezt vettem anno, csak rosszul emlékeztem a napló indításakor. Így nitrátra nem tudok mérni, de tegnap előtt volt 50%-os vízcsere, így nem hiszem, hogy magas lenne az értéke.
Leállítom a szűrőt, leszedem kézzel, egy kicsit megsimogatom a barna leveleket is, hadd lélegezzenek fel, aztán várok. Ha tovább terjed, megpróbálkozok egy sötét kúrával, amit gyanítok, hogy a növények nem fognak megköszönni, ezalatt pedig szerzek NO3 tesztet is...
Amit nem értek ezek után: elvileg a micro-macro táp úgy van összeállítva, hogy egyensúlyban legyenek a szükséges tápanyagok. Mégis csak számítana, hogy az elején túladagoltam a tápozást hiába az egyensúly?

Egyebek mellett a világítást levettem napi 8 órára, a tápozást pedig napi 1 ml-re. A héten még 3 naponta cserélek vizet, ahogy tanácsoltátok.
 
Utoljára módosított:
Boldogságom határtalan, felbukkant a BGA. Ilyenkor úgy érzem magam, mint egy rossz háziasszony, akinek mocskos a konyhája, úgyhogy ezokból is mielőbb szabadulnék tőle. Szeretnék végre egy olyan képet is feltölteni, ahol közel makulátlanok a növényeim, a talajom, és az üvegem, de gyanítom, hogy ez még messze van...

View attachment 40420


Az akvárium első harmadában, a tripartita levelein jelent meg. (Társasági lélek lehet, ugyanis keményen osztoznia kell a barna algával.) A növények lengedeznek ezen a helyen, tehát áramlás van, a talaj vagy a szűrő nem tudom miért lenne koszos, ha nincs a levegő porán kívül más szennyező tényező. Viszont nagyon ügyes vagyok, és rá kellett jönnöm, hogy nem is NO3, hanem NO2 tesztem van, ami lássuk be, nem mindegy - direkt ezt vettem anno, csak rosszul emlékeztem a napló indításakor. Így nitrátra nem tudok mérni, de tegnap előtt volt 50%-os vízcsere, így nem hiszem, hogy magas lenne az értéke.
Leállítom a szűrőt, leszedem kézzel, egy kicsit megsimogatom a barna leveleket is, hadd lélegezzenek fel, aztán várok. Ha tovább terjed, megpróbálkozok egy sötét kúrával, amit gyanítok, hogy a növények nem fognak megköszönni, ezalatt pedig szerzek NO3 tesztet is...
Amit nem értek ezek után: elvileg a micro-macro táp úgy van összeállítva, hogy egyensúlyban legyenek a szükséges tápanyagok. Mégis csak számítana, hogy az elején túladagoltam a tápozást hiába az egyensúly?

Egyebek mellett a világítást levettem napi 8 órára, a tápozást pedig napi 1 ml-re. A héten még 3 naponta cserélek vizet, ahogy tanácsoltátok.
Ahogy a többiek is irtak, nyugi, megoldhato a dolog, csak elöször, ahogy @Cheesee es @ZoleeG is irtak, tedd rendbe a tapozast es vilagitast egy kicsit:
A vilagitasod eleg sok ehhez a kis akvahaoz, ahogy irtad is csökkentsd a vilagitasi idöt.
Alapszabaly, hogy ha ujonnan rendezel be egy akit, plane ha a szürö nem bejaratott, naponta lehet vizet cserelni egy hetig, majd ketnaponta a masodik heten, mindaddig, mig az a sokat emlegetett biologiai egyensuly be nem all (kialakul a megfelelö bacikultura a szüröben).
Van taptalajod es altalanos talajod is. Fontos, hogy a taptalajod rendesen, es megfelelö vastagsgban le legyen fedve, különben oldodika vizbe folyamatosan, ami szinten elösegiti az algasodast.
Az jo, hogyha No2 teszted van, ugyanis az sokkal karosabb halakra, mint a NO3, utobbi akar 2-30 mg/l is lehet, mig az NO2-nek 0,3 mg/l alatt kellene lennie! Tehat sürgösen merj NO2 tartalmat.
Emellett, hogyha van vagy tudsz szerezni NH4/NH3 tesztet, azt is merhetetd nyugodtan. Ameddig ezek az ertekek nincseneka megfelelö tartomanyban, nem jöhetnek a lakok.
En a tapasztalatom szerint inkabb amano garnelakat vennek, mert jo algaevök, es szerintem, aNeocaridina fajok meg igy is erzekenyebbek, legalabbis ez az en tapasztalatom.
Ha megfelelöek a vizparameterek, jöhet 3-4 amano garnéla, 2-3 Otocinclus es csigak is, melyek fogyasztjak az algat.
..es vegyel meg bele növenyeket, mert ez nagyon keves!
Szoritunk neked!
 
Elgondolkodtatott a talajvastagság, de a legvékonyabb helyen is 5 cm a táptalaj felett, egyébként 8 cm körüli a fedőréteg. A szűrőben bejáratott szűrőanyag van: a frisset a 150 l-es külsőjébe tettem, és abból szedtem ki azt, ami ebbe került (igaz, a szivacsokon még meg kellett telepedniük), a víz 2/3-a is onnan került át ide indításkor.
Az NO2 eredménye 0 mg/l.

Eszembe jutott még egy dolog, ami lehet, hogy bután hangzik, de sose lehet tudni: a kezdő posztban említettem a 20 l-es ecsetalgás elődjét ennek az akváriumnak. Miután leállt és megnyugodtam, újrapróbálkoztam vele, de megint pórul jártam, ugyanis teljesen tönkretette a BGA, már messziről szaga volt az akváriumnak. Akkor próbálkoztam leszedegetni, ráirányítani a szűrőt, sötétkúrát kétszer is, ezért is vagyok megijedve most. Viszont az még mindig gyenge próbálkozás volt (tökéletes ellentéte ennek az összeállításnak minden tekintetben), de ugyanez a lámpa, ugyanezzel az izzóval állt felette, úgyhogy szöget ütött a fejembe.

Esetleg, ha úsztatok egy kis ricciát, segíthet valamiben? (Szétzabálják a sziámi ormányosmárnák, úgyhogy jelenleg tényleg csak egy kicsi, telepesedni sem tud mellettük, de ebben hátha egyben marad, és árnyékol.)
Jelenleg 3-4 tő rotalát tudok még beletenni, talán 1-2 reineckii-t és néhány kis csomag hm-et, úgyhogy meg is teszem azonnal, nem várok akkor, hogy szaporodjanak a másikban.
A 2-3 Oto-nak nem lenne kevés a 25 l? Kínozni nem szeretném őket... :(

Köszönöm a tanácsokat!
 
Elgondolkodtatott a talajvastagság, de a legvékonyabb helyen is 5 cm a táptalaj felett, egyébként 8 cm körüli a fedőréteg. A szűrőben bejáratott szűrőanyag van: a frisset a 150 l-es külsőjébe tettem, és abból szedtem ki azt, ami ebbe került (igaz, a szivacsokon még meg kellett telepedniük), a víz 2/3-a is onnan került át ide indításkor.
Az NO2 eredménye 0 mg/l.

Eszembe jutott még egy dolog, ami lehet, hogy bután hangzik, de sose lehet tudni: a kezdő posztban említettem a 20 l-es ecsetalgás elődjét ennek az akváriumnak. Miután leállt és megnyugodtam, újrapróbálkoztam vele, de megint pórul jártam, ugyanis teljesen tönkretette a BGA, már messziről szaga volt az akváriumnak. Akkor próbálkoztam leszedegetni, ráirányítani a szűrőt, sötétkúrát kétszer is, ezért is vagyok megijedve most. Viszont az még mindig gyenge próbálkozás volt (tökéletes ellentéte ennek az összeállításnak minden tekintetben), de ugyanez a lámpa, ugyanezzel az izzóval állt felette, úgyhogy szöget ütött a fejembe.

Esetleg, ha úsztatok egy kis ricciát, segíthet valamiben? (Szétzabálják a sziámi ormányosmárnák, úgyhogy jelenleg tényleg csak egy kicsi, telepesedni sem tud mellettük, de ebben hátha egyben marad, és árnyékol.)
Jelenleg 3-4 tő rotalát tudok még beletenni, talán 1-2 reineckii-t és néhány kis csomag hm-et, úgyhogy meg is teszem azonnal, nem várok akkor, hogy szaporodjanak a másikban.
A 2-3 Oto-nak nem lenne kevés a 25 l? Kínozni nem szeretném őket... :(

Köszönöm a tanácsokat!
Most latom, hogy az elözö hozzaszolasomban rengeteget elgepeltem...bocsanat, munkaidöben pötyögtem csak gyorsan...:D
Szoval a BGA-ra nem tudok most mit mondani, probald meg eltavolitani, esetleg Egeria densat tenni a vizbe, az eleg gyorsan nagy mennyisegü tapanyagot is felvesz.
Az mar elvileg fel siker, ha bejaratott szüröd van, bar nem tudom, hogy mennyi ideig jarattad a szüröanyagot a masik külsö szüröben.
 
Megértettem így is, bárkivel előfordul... :)
Egyelőre 2 tő sallangos vizipáfrányt raktam be (az volt itthon, de nagyon nem akarom hosszútávon látni benne...), napi 5 cm-t tud nőni nem túl jó körülmények között is, hátha. De megjegyzem ezt a növényt is, ha esetleg valahol belefutnék eladóba!
Az a szűrő májusban állt munkába, azóta volt ideje beérni.
*Csak hogy "dokumentálva" legyen hozzáteszem azt is, hogy 1 tő reineckii, 4 tő rotala, 3 tő sagittaria, egy kis csomó lineata, 4 szál hm és 2 szál cardamine lyrata került még bele.
(Ezeknek a növényeknek az eredeti akváriumával sincs minden rendben 2-3 hónapja, több, mint 1 évnyi problémamentes működés után, ezért tudtam csak ennyit átrakni. Ha bárki akarja vakarni a fejét a hülyeségeimen, akkor a "Saláta anciknak és sziámi ormányosmárnáknak" c. naplóban megtalálja a részleteket. Okkal mondhatná bárki azt a tankot látva, hogy most azonnal eresszem le és adjam el, másnál jobb helye lenne...)*
 
Jöttem helyzetjelentéssel:

Pesten jártunk, így végre volt lehetőségem oto-kat szerezni (2 db jött velünk). Egyik meglátogatott boltban sem volt GH+, a nagy részükben nem is értették miről beszélek... De a problémámra a JBL Biotopol C-t javasolták - vannak kétségeim, de elhoztam, mert elvileg tele van mindenféle garnéláknak való földi jóval... Nitrát tesztet a netes árakhoz képest viszonyított DUPLA áron akartak eladni, így azt nem hoztam, sajnos így az akvárium nitrát szintje még mindig kérdéses.

2 napig nem tudtam így tápozni, tele is van minden szőrrel. Míg a ciano hétfőn stagnált, szerdára dupla akkora területet foglalt el, gyanítom, hogy ez is a tápozás hiányának tudható be. Hurrá. De a két oto-t muszáj voltam berakni, mert a növények nem látszanak ki a barna alga alól, van olyan levél, ami feladta már a harcot vele szemben. A ciano még így is egész kis területet foglal el, remélem nem okoz komolyabb problémát a halaknak.

Eszembe jutott, hogy van egy elfekvő 30 l-ig használatos SZAT plants szűrőm, ami elvileg ammónia, nitrit és nitrát ellen jó. Vajon mekkora esellyel van nitráttöbbletem halak nélkül? Érdemes berakni, vagy rontana a helyzeten szerintetek...?

(Illetve bekerült egy skimmer, mert a felszín "olajos", és felzavarása esetén habzik... Valami nagyon nem kerek...)
 
Back
Oldal tetejére