• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Aranyhalas, növényes, gyötrelmes

FFnFAA

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Nemrég áthelyeztük a folyosóról az akváriumunk tartalmát egy új, méretre készült "üvegdobozba". Csak részleges újraindítást csináltunk, tehát a külső szűrőt nem bontottuk szét, hanem már bejáratva helyeztük át az új akvárium alá. A talajt is áthoztuk egy enyhe átmosás után.

Így nézett ki az indításkor:

IMG_20171025_215403.th.jpg

https://www.kephost.com/image/EWxM

A technika:
- Az akvárium maga 93*40*50 centis, azaz 186 literes.
- A szűrést egy Tetra EX 800 Plusz külső szűrő végzi.
- A fényt egy Aquafaunában vásárolt LD2-es ledes lámpa adja.

A szűrés:
A külső szűrő négy fiókos, a víz haladási iránya szerint a következőket tartalmazza:
- Kerámiahenger.
- Két darab bioszivacs.
- 1 liter JBL MicroMec.
- Perlonvatta + kémia szűrőanyagok: nitrátmegkötő műgyanta 300 literhez (javasolt mennyiség), 125 ml Seachem Purigen, 300 g JBL PhosEX Ultra (tehát fél csomag, pár napja került be).

A lakók:
- 6 aranyhal, ebből négy teljesen kifejlett, egy kicsit fiatalabb és egy ifjonc
- 4 panda páncélosharcsa
- 4 algázó géb
- 3 anci
- 5 törpe szívóharcsa
- 2 sisakcsiga
- 2 hagymacsiga
- néha egy-egy macska, ha nyitva felejtem a tetejét :cool:

Növényzet:
- 1 normál méretű anubias
- egy rakás vegyes növény, amiknek nem tudom a nevét, a lényeg, hogy jól tele van rakva

Tápozás:
- 2,7 ml Easy Life Profito naponta
- 4 ml Easy Carbo naponta

A világítás kicsit sok, olyan napi 12 óra.

Sajnos több problémám is van folyamatosan. Az egyik, hogy többféle algafertőzést is sikerült behozni az újrarendezéskor vásárolt növényekkel. Bekaptunk egy istenes ecsetalga rohamot, ami sajnos több növényt tönkretett. Illetve én tettem tönkre a többségét az 5%-os fehérítős áztatással, ami az ecsetet persze nem ölte meg. Mostanra nagyjából elfojtottuk az ecsetek lázadását, illetve az indításkori zöldalga roham is lement. Maradt még valami szálas nyavalya, amit agancsalgának gyanítok. Az se olyan durva már, itt-ott maradt csak, ebben gondolom a gébek is közrejátszottak. Úgy érzem, ebben az ütemben egy hónap múlva a randa algák el fognak tűnni, valamennyi maradhat persze, szóval ez nem annyira probléma már.

Az igazi gond, ami komoly fejtörést okoz, az a vízparaméterek állása. Azzal tisztában vagyok, hogy az akvárium erősen be van telepítve és hogy az aranyhalak nem épp a legvisszafogottabb koszolók, de a nitrát és foszfát szint állandóan magas. Az Easy Life 6 az egyben tesztjét és a JBL PO4 tesztjét használom. Eredmények:
- kőkemény víz, szinte harapni lehet
- a pH 8,5-9 között
- klór nulla
- az ammónia alert állandóan a "safe" zónában van
- nitrit nulla
- nitrát heti fél vízcsere után 20-as / vízcsere előtt, egy hét alatt ez olyan 40-50 körülire emelkedik
- foszfát 0,5 mg/liter körüli

A vízkeménységgel még együtt tudnánk élni, viszont a nitrát+foszfát nagyon nem jó. A heti fél vízcserénél többet nem tudom, egyáltalán merjek-e csinálni, illetve ennyi kémiai szűrőanyag mellett ez nagyon nem oké. Eléggé tanácstalan vagyok, hova tovább és szegény aranyhalaim meg ülnek az akvárium alján félnapokat. Illetve érdekes módon az egyikük jobban bírja, ő aktív, a többieknek szokása beülni a talajra (kivéve persze etetés előtt, mikor cápa-üzemmódba váltanak).

Így néz ki most:

IMG_20180109_162942.th.jpg

https://www.kephost.com/image/EWxP

Tervezem kipróbálni a szobai futóka akváriumba lógatását, az állítólag segít levinni a problémás paramétereket, de nem tudom, ez elég-e. Nem igazán értem a dolgot, mert mások sikerrel tartanak aranyhalakat akár növények nélkül is, ők hogy érik el az egészséges vízparamétereket? Vagy én csinálok valamit rosszul? Hátha ti tudtok tanácsot adni.
 
Utoljára módosított:
Szia!

Az aranyhalakat én is imádtam, nekem is volt 3 gyönyörű példány, de idővel be kellett látnom, ezek nem akváriumba valók, illetve nem 300 liter alattiba.
Nálam a 128 literhez 1200l/h külső szűrő üzemelt, de ezek mellett még erősebb is elkelt volna.
12 óra világítás biztosan túlzás.
Szobai futót nem lógatnék akvariumba.
A vízparaméterekhez nem értek, de ne add fel, gyönyörű hobbi, és hónapról hónapra rengeteg dolgot tanulhatsz itt a fórumon a “legendáktól”, meg persze a többiek botladozásaiból, így egyre szebb akváriumokat építesz majd.
Sok sikert és kitartást hozzá!
 
Köszönöm!

És erre az van elterjedve, hogy az aranyhalak a legegyszerűbb, kezdőknek való jószágok. Én előtte 20 év alatt nem szívtam annyit akváriummal, mint most kettő alatt.

A világítás tudom, hogy több, mint kellene, de nem szívesen kapcsolom ki, mikor a szobában vagyok, furcsa sötéten látni.
 
Mondtátok, hogy elég sokat kellett bütykölni a lámpán, nem tudtok bekötni egy dimmert? Nem kell az ott kapható 4k-s cucc szerintem, ledekkel foglalkozó boltokban 990-ért is van. Alacsonyabb fokozaton nem lenne annyira durva.
 
Kötöttem rá, viszont ha leveszem a teljesítményét, akkor sípol a táp. Már 90%-nál is. Beszéltem a bolttal, de az egész lámpát be kellene vinni mindenestől, ami azt jelenti, hogy az akvárium mögötti kábeleket is ki kellene szedjem és azokat már nem tudnám visszarakni most, hogy be van állítva és fel van töltve az akvárium, szóval annyiban hagytam. De kétlem, hogy a világítás lenne a nitrát+foszfát turbózó, amennyire én tudom, az csak zöldalgát tud eredményezni, az meg nem igen van.
 
Te is jól tudod, hogy itt minden mindennel összefügg. :D
Másik megoldás, hogy vesztek egy egyszerűbb led szalagot, ami akkor világít, amikor a nagy nem. És imitálhatjátok vele napfelkelte-naplemente funkciót is.
 
Hmm... Ez utóbbin elgondolkozom.
Szerintem tök szuper lenne, ha az aranyhalakat valahogyan az akvakertészettel lehetne kombinálni. Mundenkinek leesne az álla.
Algásodásod lehet a sok fénytől, illetve a túl sok tápanyag jekenlététől.
Én azokat a paramétereket ismerem, melyek növényes akvában jellemzőek: ami fintos, hogy ammóniád és nitrited nulla. Ez jó.
Növényes akvában nem ritka a 20-30 mg/l nitrát sem, azért 40-50 már sok.
Foszfát: 0,5 mg/l nem kimagasló érték.
A szűrésen lehetne tuningolni, vagy szűrőanyagot, vagy nagyobb szűrőt....
Biológiai szűrőanyag, matrix, vagy bio rio.
A világítás: 12 óra nem kevés, ha gond van a rendszerrel, akkor nincs vita lejjebb veszem 1-2 órát; csak azért nem üzemeltetem 12 órát, mert nem szeretem, ha sötét...
Sokat segítene a dús növényzet is, és akár úszónövények is, ha nem eszik meg az aranyhalak....
Nincsenek sprinter növények, amik felszívják a tápanyagot.
Emellet azt írtad, hogy a talajt enyhe átmosás után hoztátok át. Ha nem mostátok át alaposan, abban is lehetett sok szennyeződés.
Ha ilyen rossz a csapvizetek, RO vagy ioncserélő műgyantával javítható a vízminőség, lágyvízet állítasz elő.
Tudom, hogy aranyhalaknak nagy akit javasolnak, de szerintem 180 liter még nem kataszrófa 3 aranyhalnak. Szurkolok nektek!
Esetleg heti két vízcserét kehetne csinálni 2-3 hétig.
 
Több problémát is látok.
Fény: túl sok idő és lehet erős is CO2 nélkül.
Szűrés: ha jól olvastam soraid, akkor van sok mechanikai és kémiai szűrés, de 0 biológiai. Szerintem mindkettő sok. Biológiai szűrő anyagból kellene legalább 8 liter.
Aljzat: ha jól látom homok? Nem a legjobb növényezni. Nem lehetetlen, de nem könnyű. Nem stabilizálja a pH-t, nem járja át úgy a víz, mint egy agyagos talajt, így nem alakul ki benne annyi hasznos baktérium. Keményítheti a vizet és úgy tűnik teszi is ezerrel, mert mást nem látok ami magyarázná a folyamatos keményedést.
 
A fényen tervezek módosítani a tanácsok nyomán, csak nem biztos, hogy ebben a hónapban belefér anyagilag.

Biológiai szűrés kérdése:

nitrogenciklus.jpg

Az ammónia és a nitrit is NULLA nálam a tesztek szerint. Ergo a biológiai szűrés folyamata optimális, jól működik. Tudtommal a bioszivacsok és a MicroMec is a biológiai szűrést végzi, úgyhogy nem nulla, hanem optimális. De ha rosszul tudom, szóljatok. A nitrát megkötés/feldolgozás a probléma nálam.

Talaj:
Erre nem tértem még ki. Nem homok van benne, hanem kisszemű (tudtommal) nem festett folyami kavics. Ez szerintem jó, nem tervezem cserélni. Valami ilyesmi:

kvarchomok-3-640x480.jpg

Az elmúlt napok eseményei:
Tegnap újra teszteltem a vizet. A foszfátom végre lement, olyan 0,05-0,1 mg/literre, úgyhogy ez már rendben van, a PhosEX szépen kiszívta a vízből. A nitrát továbbra is magas, úgyhogy ma azért csináltam megint fél vízcserét, hogy ne szenvedjenek annyira a halak.

Bővítettem is a technikát, beiktattam egy előszűrőt a külső szűrő elé. Ha azt fogja csinálni, amit elvárok tőle, akkor csökkenni fog a szűrő tisztításának gyakorisága (jelenleg sajnos két hét alatt annyira telítődik, hogy pucolni kell, mert leesik a vízáramlás a kezdeti érték felére). Nem volt egyszerű dolgom vele, mert elzárócsapot nem sikerült vennem (ki volt fogyva), így küzdelmes volt a bekötés (teljes szívóág kiszedése, hogy ne a képembe spriccoljon belőle a víz) és még küzdelmesebb az elindítása (mivel nem volt meg benne a vákuum, így nekem kellett biztosítani a "szívó hatást"). Később mindenképp kell rá két csap, hogy könnyen le tudjam zárni a tisztítás idejére. Kíváncsi leszek, mit ad hozzá a szűréshez, illetve hogy milyen gyakran kell majd tisztítani. Átlátszó az oldala, így napi szinten tudom ellenőrizni a telítődést.

IMG_20180111_131332.jpg IMG_20180111_131340.jpg

További terveim, gondolataim:
- A szobai futóka mindenképp bemegy kipróbálásra.
- Gondolkozom egy áramoltató (powerhead) berakásán, hogy nagyobb legyen a felszínmozgás és az áramlást is erősítsem.
- Távoli gondolatként felmerült bennem egy nagyobb szűrőre váltás, de ez biztos nem ma lesz megcselekedve.
 
Nézegettem már az akvapónikus megoldásokat, szimpatikus rendszernek tartom. Annyi a bajom, hogy nem tudom, esztétikusan meg tudnám-e csinálni, ezért kezdem a futókával.
 
Az előszűrő egész hatékonynak bizonyult. Egyszer már pucoltam, megint kellene, jól megfogja a koszt. A nitrát sajna még mindig a mérgező 50 mg/literes küszöböt nyaldossa alulról.

Változások:
- Bekerült a futóka az akváriumba, egyelőre semmi különbség.
- Rendeltem JBL BioNitratEX-et, erre mást hoztak helyette a boltba (random helyi bolt), most várom, hogy cseréljék nekem.
- Rendeltem aukciós link moderálva-ről csapokat a külső szűrő csövéhez 400 forint/darab áron, mert a franc se fog 6000 forintot kiadni két műanyag vacakra.
- Kaptam apósomtól egy jó kis új tápot a lámpához, azt a napokban beszerelem, remélem, hogy ez már nem fog sípolni dimmeléskor, illetve nem lesz tűzforró a használat közben, mint a mostani.

Majd teszek fel képeket a jelenlegi állapotról, mert a külsőségeken is farigcsáltam kicsit.
 
Nitrátkötőnek használhatnál úszónövényeket is, azokkal is hasonló hatást lehetne elérni. Úgy nézem, nincsenek nagy fényigényű növényeid, szóval nem baj, ha kicsit árnyékba kerülnek. A futóka amúgy simán ellene az akváriumvízben, de szerintem túl közel van a lámpádhoz. Optimálisabb lenne, ha külön megvilágítást kapna, mint fentebb abban a mini akvaponikus setupban. Egyébként tetszik az összkép, igényesen megoldottad. Azért, ha maradsz ilyen nagytestű halaknál, akkor lehet, hogy érdemes lenne még egy külső szűrőt majd beszerezned.
Egyébként elég merész húzás volt a macska mászókáját ilyen közel elhelyezni. Szerintem a rács nem fogja visszatartani...:)
 
Utoljára módosított:
Egyébként elég merész húzás volt a macska mászókáját ilyen közel elhelyezni. Szerintem a rács nem fogja visszatartani...:)
Én is pont ezt néztem! :) Lehet, hogy a rács csak azért van ott, hogy a szegény cica bele ne essen a vízbe és amúgy meg jól nevelt és sosem bántaná a halacskákat...
 
Egyébként elég merész húzás volt a macska mászókáját ilyen közel elhelyezni. Szerintem a rács nem fogja visszatartani...:)
Csatlakozok. Szerintem megér egy tetőüveget (4-esből, hogy a macseket garantáltan elbírja). Mondjuk arra is fel fog mászni, de a halakat nem fogja bántani legalább.
Nálunk is van két macsek, nem véletlenül írtam azt, amit;)
 

Hasonló topikok

Back
Oldal tetejére