• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Taiwanland

Nekem a HC nem vált be a garnis akiban, nagyon sok kosz összegyűlt alatta, pedig heti rendszerességgel mulmoltam.
Ráadásul, egy idő után elvált a talajtól, még a nagyobb garnélák is alábújtak.
Plusz nagyon ingadozott a PHm az erős fotoszintézistől.
 
Jajj eszem azt a csöpp kis szívét nagyon ari,és már el is képzeltem ahogy körülötted forgolódik
Hát köszönjük,tényleg cukkeráj a csaj,néha rátapad az üvegre és nem engedi ,annyira figyeli a lakókat:)Apja lánya;)
Plusz nagyon ingadozott a PHm az erős fotoszintézistől.
Hasznos infó volt ,köszi.

Egyébként nem sok ötletet mondtatok a dekoráció terén:(,hogy legyen e ,és hogy homok vagy kavics???????Továbbra is várom a véleményeket.Holnap megjön a friss Amazonia ,és már indul is a móka
 
Amazoniaból is hagyhatsz egy üres részt, ezzel lesz a legkisebb bajod a későbbiekben. Persze, csak ha suttyó garnélásnak szánod. :D

Tapatalk-ról küldve
 
Amazoniaból is hagyhatsz egy üres részt, ezzel lesz a legkisebb bajod a későbbiekben. Persze, csak ha suttyó garnélásnak szánod. :D

Tapatalk-ról küldve
Ez lett volna a másik verzió,hogy marad a talaj csupaszon[emoji6]

Tapatalkkal küldve az én LG-D855 eszközömről
 
Sziasztok!
Ma megjött a friss Amazonia szállítmány ,és azonnal berendeztem az akváriumot.Sürget az idő,mert ma mikor hazaértem ujabb 3 elhullott garnélát találtam.Franc sem tudja mitől döglenek. @Luigi13 Attilával beszélgettem (itt is köszönöm a tanácsokat),és kiderült ,hogy még Scutariella is lehet a hunyó,bár azt csak egy garnélán láttam,még régebben.Még mindig azt gondolom ,hogy a ph cseszekedik inkább.Szóval lett dekorhomok,csak beszórtam a maradék LaPlata-t.A bucék kaptak egy Carbos fürdőt a minimális ecsetképződmény miatt.Két delikvens már át is került ,amolyan indikátorként.Új Amazonia csak 2 cm került bele amolyan takarásnak,és a szűrő is már bejáratott,remélem nem lesz gond velük.A végén még kiderül jobb helyen vannak mint a régi medencében.Az a terv ,hogy holnap egy feles vízcsere ,és ha ezek rendben lesznek még akkor is ,megy a többi is át.Nagyon megcsappant a létszám sajnos,nincs vesztegetni való idő.Amugy ilyen lett az akvárium:
DSC06236.JPG
 
En csak azt nem értem hogy ha a pH a gondod akkor miert tetted be a régi talajt es miért tettel demorhomokot. Ez a par liter új amazónia nem fogja megoldani a problémát.
 
Nagyon szép akvárium, ha garnéla lennék szívesen laknék benne! :)

De Laci! Annyi mindenre költesz és mindent megteszel tényleg, de mintha nem lenne koncepció. Ha a pH-ra gyanakszol, legalábbis ezt gyakran írod, akkor szerintem csak érdemes lenne megmérni pontosan azt a pH-t. o_O

Gondolom rendeltél már párdolláros kütyüt, de amíg megjön nincs esetleg a környékeden egy kollégának kölcsönbe egy rendes digitális pH mérője? Ha pár napig reggel-este megmérnéd, akkor a sok feltételezés/találgatás helyét átvenné néhány tiszta konkrét adat ami alapján egyszerű következtetéseket lehetne levonni.
 
En csak azt nem értem hogy ha a pH a gondod akkor miert tetted be a régi talajt es miért tettel demorhomokot. Ez a par liter új amazónia nem fogja megoldani a problémát.
Mert szerintem így is nagyságrendekkel jobb lesz ,és stabilabb is ,mint a JBL talajával.A homok csak dekoráció,@Pecás szerint az nem mozgatja a ph-t,ergo olyan mintha ott sem lenne.
Viszont ha kell ,akkor még mindig tudok rátölteni az Amazoniára.;)
Meglátjuk mi lesz a vége:facepalm:
 
Nagyon szép akvárium, ha garnéla lennék szívesen laknék benne! :)

De Laci! Annyi mindenre költesz és mindent megteszel tényleg, de mintha nem lenne koncepció. Ha a pH-ra gyanakszol, legalábbis ezt gyakran írod, akkor szerintem csak érdemes lenne megmérni pontosan azt a pH-t. o_O

Gondolom rendeltél már párdolláros kütyüt, de amíg megjön nincs esetleg a környékeden egy kollégának kölcsönbe egy rendes digitális pH mérője? Ha pár napig reggel-este megmérnéd, akkor a sok feltételezés/találgatás helyét átvenné néhány tiszta konkrét adat ami alapján egyszerű következtetéseket lehetne levonni.
Igen Zoli ,már úton van a ph cerka.De ez csak egy feltételezés részemről,hogy a ph a ludas.Mármint a régi helyükön.Érdekes volt azt hallani @Luigi13 Attilától ,hogy ezek a dögök is felelősek lehetnek.Állitólag minden garnélán ott vannak.Ugy vagyok vele ,hogy talán jobb helyük lesz itt most.
 
Igen Zoli ,már úton van a ph cerka.De ez csak egy feltételezés részemről,hogy a ph a ludas.Mármint a régi helyükön.Érdekes volt azt hallani @Luigi13 Attilától ,hogy ezek a dögök is felelősek lehetnek.Állitólag minden garnélán ott vannak.Ugy vagyok vele ,hogy talán jobb helyük lesz itt most.

Nem'tom. "scutariella taiwan bee" keresésre gyakorlatilag semmit nem dob ki a google. Szerintem ez Neocaridina fajoknál lehet jellemző, nem tartom valószínűnek, hogy ez lenne a megfejtés.

Mérd meg azt a pH-t, az elég egzakt! :)
 
Eddig nem akartam leírni, úgyis sokatoknál eléggé renitens hírben lehetek (Lacinak már meséltem): nálam is elmászik a pH, már mértem olyant is, hogy a 7-hez közelebb volt, mint a 6,5-höz, de valahogy mégis jól vannak, szaporodnak.
A tds is volt már 160 környékén, rendesen tápozok, easy carbo-t is jóval többet adagolok (sajnos) mint az előírás lenne.
Kezdek én is abba az irányba billenni, hogy itt valami másnak kellett beütnie és több tényező együttesen okozza a bajt.
Egy dolog biztos -legalábbis szerintem- nem szabad drasztikusan nyúlni semmihez, apró kis változtatásokkal kell megpróbálni jó irányba vinni a fejleményeket.
Laci: ha megpróbálsz visszagondolni az elejére, volt-e valami olyan változtatás, amire gyanakodni tudsz? Elején jól indult minden, dícsértük a szépen alakuló szaporulatot, aztán egyszer csak elkezdtek fogyatkozni hol több, hol kevesebb.
Próbáld végig pörgetni, hogy mikor mi történt az akvával/ban, mert lehet, hogy ott van az ok, de valamiért elsiklasz fölötte.
Mindenképpen a jól beállított rendszer stabilitására törekedj, még ha néhány paraméter nem is tökéletesen a nagy könyv szerinti is, de ha működik, akkor nem mindig muszáj babrálni.

Más: szabad jószándéku kritikával élnem?
Azt a gyönyörű fát nagyon eldugtad. Betetted hosszában az amazóniába, semmi csavar, tök egyenes határvonal a sötét/világos felületek között. Ettől több van ebben a dekorban.
Most már ne piszkáld, álljon be a rendszer, stabilizálódjon, mert ez a legfontosabb.
A szép nagy bucékat kicsit szét daraboltam volna: többet is mutat és az állományod is jobban gyarapodik.
Kis dekor elemekre (kavics, fadarab) én kötöznék mohát (fissi van benne ha jól néztem) és arra az éles kontúrra bepakolnám: kicsit feldobná, meg a kis garnélák is szeretnék majd. Csinálj nekik búvóhelyet, inkább járj úgy mint én, hogy már-már több is van, mint muszáj lenne, mint hogy kopár maradjon az aki, mert szerintem azt kevésbé komálják.

Jó negatív voltam mindjárt korán reggel. Bocsika, de inkább őszinte vagyok...
 
Utoljára módosított:
Szerintem ez egy ideje teljesen céltalan ötletelgetés. Egyikünk sem tudja, hogy pontosan milyen víz van Laci akváriumában. A saját tapasztalataink alapján mondunk ötleteket. Laci pedig minden ötletből beépít egy keveset, annak ellenére, hogy ezek az ötletek egészen különböző akváriumok gazdáitól jönnek. Visszacsatolás pedig annyi, hogy néha Laci leírja, hogy megint lefordult egy-két garnéla.

Laci, jó példa erre a talajcsere. Tibi szerint ADA talajra kell cserélni, Szabolcs szerint jó a sóder is, szerintem nincs baja a JBL talajnak sem, így végül a mesebeli okos lány módszerével cseréltél talajt, maradt egy kicsi a régiből, lett új agyagos is és Szabolcs javaslatát is megfogadtad a dekorhomokkal. (Oké, lehet, hogy nem pont ilyen kottaszerűen, de példának jó.)

Ebből így nem lesz semmi, de egymást bepörgetjük valami olyan gondolat spirálba, mintha valami X-aktáról lenne szó, és valóban a világ legkülönösebb esetével állnánk szemben. Tuti nem erről van szó. Az is biztos, hogy a megfejtés itt szerepel az eddigi 12 oldal valamelyikén. De kell abban némi tudatosság, hogy a sok segítő szándék közül szelektálni is tudjál. Én nem bántódok meg például, ha nem alkalmazol egy javaslatomat, főleg, ha az ellentmondásban van más valaki javaslatával. Lehet igazam nekem is, és annak is aki az ellenkezőjét mondja. De a kompromisszumos megoldás tuti nem fog működni. Ez ilyen.

Tök fura volt, hogy eMZé leírta csavarj a CO2-őn, mire leírhatatlan volna, hogy ne, Te már múlt időben írtad, hogy köszi, tekertél rajta. Ez így nem jó. És nem gondolom, hogy eMZé tanácsa ne lenne jó szándékú, vagy akár megalapozott. De ez az Ő saját tapasztalata, a saját mérései alapján, a saját akváriumában. Nem kell vakon megfogadni. Elég alaposan megfontolni, hogy vajon miért mondta, hogyan illeszkedik ez a vélemény a Te esetedhez, stb.,... és ha ezek után is jónak látod, akkor tekersz rajta. De ez például egzaktul mérhető dolog. Nem eMZé dolga ismerni a Te akváriumod pH értékét, Ő csak arra a feltételezésre reagál, hogy szerinted magas a pH. Neked viszont dolgot ismerni a pH értékedet, ha egy ilyen feltételezésre adott javaslatot megfogadsz.

Bocsi, eMZé, hogy így kiemeltelek, de elég jó példa volt szerintem arra, amit általánosságban is gondolok, vagy tapasztalok ebben a témában.

Tehát szerintem ne folytasd Laci ezt az utat, hogy hallasz valami ötletet, például most ezt a parazitás dolgot és akkor ebben megnyugodsz, hogy hátha majd magától jobb lesz minden, ha mindent megpiszkálsz kicsit. Kevesebbet kellene beavatkozni, de azt a keveset sokkal tudatosabban kell csinálni. Szelektálj a tanácsok között, adaptáld őket a saját gyakorlatodhoz! Ezzel nem bántasz meg senkit!

Tökre drukkolunk ám! :)
 
Újabb ötlet! :)
Ha van oxydatorod patikás peroxiddal, az simán lehet ilyen lassú gyilkos.

Tapatalk-ról küldve
A billentyűzetemből vetted ki a gondolatot!
Visszanéztem a teljes naplót és nekem is pont ez ugrott be: ha szivárog a hidrogén peroxid, abból lehet kalamajka.
No mindegy, elkéstem kb 2-3 perccel;)
 
  • Like
Reactions: TZ
Teljesen egyetértek veled Zoli @TZ

Való igaz, a tanácsom onnan indult, hogy magas a pH. Nekem is az volt és még ingadozott is. Az ok az volt, hogy csak a világítási időszakban ment a CO2. Ennek az lett az ára, hogy a kb. 70 darabos CRS/CBS létszám 7-re apadt. Átálltam 24 órás CO2 beoldásra. Innentől kezdve több napon át tartó méricskélés és állítgatás kezdődött. Azért ebben az üzemmódban nem egyszerű eltalálni az ideális mennyiséget. Ehhez egy frissen kalibrált ADWA pH mérőt használtam. Szerintem erre a feladatra a csepegtetős vagy papíros tesztcsík alkalmatlan. De én még az olcsó kínaiktől is félek. Lehet alaptalanul, meg lehet szonb vagyok, de vannak dolgok ahol nálam csak a minőségi termékek jöhetnek szóba. Nálam minden esetre bejött a precíz CO2 beállítás. A garnélák újra elkezdtek szaporodni, most kb. 30 lehet. Tehát a módszer nálam működött. Jó eséllyel máshol is működni fog, de csak akkor, ha precíz és pontos mérések alapján állít az ember. Időközben nálam megállt a szaporodás, mert tele lett az akvárium planáriával. Most szépen kinyírtam mindet. Ebből is látszik, hogy millió dolog lehet a háttérben. Sokan adnak jó ötleteket itt a fórumon, de rájönni a megoldásra sajnos saját magunknak kell.

Én ugyan még nem tartottam taiwanokat, de ha egyszer indítanék egy akváriumot, akkor a következőket a többi fórumozó tanácsai alapján betartanám:
Használj sok agyagos talajt - sokmindent stabilizál
CO2 24 órában
Ne használj olyan szűrőanyagot ami emeli a pH-t
Ne használj gyors növekedésű növényeket, mert a sok bolygatás stresszeli a garnélákat
 
Mindig (évek óta) patikai H2O2-őt használok. :)

Ha ezen a nyomon akartok tovább menni, akkor talán segít, hogy az Alma gyógyszertárak láncban működő (Bp. 1034) Bécsi úti Szent Lukács gyógyszertárban vásárolom szombati napokon. :D
 
Ha ezen a nyomon akartok tovább menni, akkor talán segít, hogy az Alma gyógyszertárak láncban működő (Bp. 1034) Bécsi úti Szent Lukács gyógyszertárban vásárolom szombati napokon. :D
Bingó! Szerintem itt a gond, mert ha kedden 14-15 óra között veszed, ráadásul másik patikában, akkor mindjárt mást kapsz!:LOL::ROFLMAO::p
Én az oxidatornál inkább arra gyanakszok, hogy ha véletlenül nem tökéletesen zárt a kütyü, akkor a vízbe kikerülő mégoly kis mennyiségű hidrogén peroxid is okozhat gondot.
(Sok éve egy barátom egy 300 literes akváriumban hidrogén peroxiddal akarta legyilkolni az algákat, aminek a guppi és páncélos harcsa állomány szinte teljes kiírtása lett az eredménye, pedig tudtommal fecskendőnyi mennyiséget tolt rá az algára, ahogy mi a hígitott carbot szoktuk. Ő is patikai cuccot használt, bár az igaz, hogy nem az Alma patikában vette és még a szombat felől is kételyeim vannak.;) Én ez miatt vagyok kicsit gyanakvó...)
 
Back
Oldal tetejére