• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes 60P Kettőnké

Még soha nem volt ilyen garnélám, de ha ennyire érzékenyek lehet még várok a vásárlással. Majd ha már minden rendben lesz az akvával és stabil minden téren, akkor vissza térek rá.
Hát ha növényes akváriumban szeretnél Caridinákat tartani, akkor nagyon oda kell figyelni a megfelelő vízértékekre és hogy ezeket az értékeket stabilan tudd tartani. Pl vízcserénél a GH, Ph ne nagyon változzon. Nem tudom, hogy mennyire ragaszkodsz a CRS-hez, de ha valamilyen Neocaridinát választanál, akkor nagyobb lenne a mozgástered és ezek közt is találhatsz szépeket, változatos színekben.
 
Gratulálok, szépen fejlődik az akva. Az élőlényeket ne kapkod el még. Amennyiben átállsz a heti 1 vízcserére vízcsere előtt és rögtön utána csinálj egy teljes tesztet mindenre amire tudsz. nitrát, foszfát, vas, gh,kh, ph, no2, nh4. Az eredményeket jegyezd fel és ismételd meg a méréseket a kövi vízcserénél is. Utána pontos képet kapsz a vízed tartalmáról, lehet az élőlényekről beszélgetni szerintem :)
Köszönöm szépen!😊
Hétvégén lesz aktuális a vízcsere, akkor mérek mindent amit tudok (ph, GH, KH, foszfát, nitrát, vas, kálium, TDS).
Tehát akkor a kétszer kellene tesztelni egymás után? Tápozás azon a napon vízcsere után legyen?
 
Hát ha növényes akváriumban szeretnél Caridinákat tartani, akkor nagyon oda kell figyelni a megfelelő vízértékekre és hogy ezeket az értékeket stabilan tudd tartani. Pl vízcserénél a GH, Ph ne nagyon változzon. Nem tudom, hogy mennyire ragaszkodsz a CRS-hez, de ha valamilyen Neocaridinát választanál, akkor nagyobb lenne a mozgástered és ezek közt is találhatsz szépeket, változatos színekben.
Ezek alapján tényleg elég kényesek sajnos és nem biztos hogy készen állunk rájuk. 😅
Nem ragaszkodunk hozzájuk, igazad van valami könnyebben tartható fajt választunk így. A Red Rili megfelelő lehet?
 
Ezek alapján tényleg elég kényesek sajnos és nem biztos hogy készen állunk rájuk. 😅
Nem ragaszkodunk hozzájuk, igazad van valami könnyebben tartható fajt választunk így. A Red Rili megfelelő lehet?
Az tény, hogy ha szép növényes akváriumot szeretnél Caridinákkal akkor elég vékony a mezsgye, de nem kivitelezhetetlen. Nem feltétlenül muszáj Red liliket tartanod, nagyon sok színvariációi vannak a Neocaridináknak.
 
Üdv ismét!

Megint el telt egy hét jöjjön a helyzetjelentés.
Ezen a héten már csak most hétvégén volt egy 50%-os vízcsere, hét közben nem.
A héten GA 2.5ml mic-mac, 2ml excel, 3ml foszfát ment. A vízcsere előtti tesztek eredménye:

TDS: 171 GH: 9
Nitrát: 20 KH: 4
Foszfát: 0.7 PH: 6
Vas: 0.05-0.1 között
Kálium: >15

A foszfátot ezen a héten megemeltem 5 ml / nap mennyiségre, keveslem a mostani mért értéket.
A növények alakulnak, de érzésem szerint nem túl gyorsan nőnek. Viszont a rotala szépen beindult, remélem tartja majd a tempót :)
Viszont lett alga minden féle, remélem tudok segíteni beazonosítani illetve hogy jelen körülményeim között milyen ellenintézkedést csináljak. Fotót nem csináltam de zöld pont alga is van ha nem is sok.
Tehát az algákról és problémákról képekben:

1642452078293.png 1642452123481.png 1642452160431.png

Illetve szerintem nem alga, de nem tudom mitől lehet:
1642452245718.png

Mindegyik nagy részét próbáltam eltávolítani amennyire tudtam...
Egyben jelenleg így néz ki az akva:
1642452386975.png

Ami érdekesség még hogy a fákról az elektromos fogkefével elég könnyen lejön a "felső réteg". Utána elég zavaros is lett a víz. Ez természetes dolog hogy lejön? Berakás előtt egy másik akváriumban a nagy része benne volt, illetve gyökérkefével át lett sikárolva mielőtt ide került.

E heti kérdéseim...😅
- Világítás maradjon vagy jobban / kevésbé kellene világítani (akár idő, akár magasság)?
- Tápozás maradjon vagy növelni / csökkenteni kellene?
- Algák ellen 10 db Amano elég segítség tud lenni?
- Algák ellen valami egyéb (áramlás növelése / csökkentése/ CO2 változtatás..stb)?

Köszönöm!🖖
 
Üdv ismét!

Megint el telt egy hét jöjjön a helyzetjelentés.
Ezen a héten már csak most hétvégén volt egy 50%-os vízcsere, hét közben nem.
A héten GA 2.5ml mic-mac, 2ml excel, 3ml foszfát ment. A vízcsere előtti tesztek eredménye:

TDS: 171 GH: 9
Nitrát: 20 KH: 4
Foszfát: 0.7 PH: 6
Vas: 0.05-0.1 között
Kálium: >15

A foszfátot ezen a héten megemeltem 5 ml / nap mennyiségre, keveslem a mostani mért értéket.
A növények alakulnak, de érzésem szerint nem túl gyorsan nőnek. Viszont a rotala szépen beindult, remélem tartja majd a tempót :)
Viszont lett alga minden féle, remélem tudok segíteni beazonosítani illetve hogy jelen körülményeim között milyen ellenintézkedést csináljak. Fotót nem csináltam de zöld pont alga is van ha nem is sok.
Tehát az algákról és problémákról képekben:

View attachment 161863 View attachment 161865 View attachment 161866

Illetve szerintem nem alga, de nem tudom mitől lehet:
View attachment 161867

Mindegyik nagy részét próbáltam eltávolítani amennyire tudtam...
Egyben jelenleg így néz ki az akva:
View attachment 161868

Ami érdekesség még hogy a fákról az elektromos fogkefével elég könnyen lejön a "felső réteg". Utána elég zavaros is lett a víz. Ez természetes dolog hogy lejön? Berakás előtt egy másik akváriumban a nagy része benne volt, illetve gyökérkefével át lett sikárolva mielőtt ide került.

E heti kérdéseim...😅
- Világítás maradjon vagy jobban / kevésbé kellene világítani (akár idő, akár magasság)?
- Tápozás maradjon vagy növelni / csökkenteni kellene?
- Algák ellen 10 db Amano elég segítség tud lenni?
- Algák ellen valami egyéb (áramlás növelése / csökkentése/ CO2 változtatás..stb)?

Köszönöm!🖖
Ahogy elnezem van cyanod (ez a nagyobb baj), zold szor algad es barna algad.
 
Üdv ismét!

Megint el telt egy hét jöjjön a helyzetjelentés.
Ezen a héten már csak most hétvégén volt egy 50%-os vízcsere, hét közben nem.
A héten GA 2.5ml mic-mac, 2ml excel, 3ml foszfát ment. A vízcsere előtti tesztek eredménye:

TDS: 171 GH: 9
Nitrát: 20 KH: 4
Foszfát: 0.7 PH: 6
Vas: 0.05-0.1 között
Kálium: >15

A foszfátot ezen a héten megemeltem 5 ml / nap mennyiségre, keveslem a mostani mért értéket.
A növények alakulnak, de érzésem szerint nem túl gyorsan nőnek. Viszont a rotala szépen beindult, remélem tartja majd a tempót :)
Viszont lett alga minden féle, remélem tudok segíteni beazonosítani illetve hogy jelen körülményeim között milyen ellenintézkedést csináljak. Fotót nem csináltam de zöld pont alga is van ha nem is sok.
Tehát az algákról és problémákról képekben:

View attachment 161863 View attachment 161865 View attachment 161866

Illetve szerintem nem alga, de nem tudom mitől lehet:
View attachment 161867

Mindegyik nagy részét próbáltam eltávolítani amennyire tudtam...
Egyben jelenleg így néz ki az akva:
View attachment 161868

Ami érdekesség még hogy a fákról az elektromos fogkefével elég könnyen lejön a "felső réteg". Utána elég zavaros is lett a víz. Ez természetes dolog hogy lejön? Berakás előtt egy másik akváriumban a nagy része benne volt, illetve gyökérkefével át lett sikárolva mielőtt ide került.

E heti kérdéseim...😅
- Világítás maradjon vagy jobban / kevésbé kellene világítani (akár idő, akár magasság)?
- Tápozás maradjon vagy növelni / csökkenteni kellene?
- Algák ellen 10 db Amano elég segítség tud lenni?
- Algák ellen valami egyéb (áramlás növelése / csökkentése/ CO2 változtatás..stb)?

Köszönöm!🖖
Ha cyano, annak nagyon büdösnek kellene lennie mikor a vízből kiveszed és megszagolod. Én TF Carbo-val kezeltem, mikor volt, aztán elkopott.
 
Szia! Az akváriumod még nem állt be teljesen, azért van a sok féle algád. Jelenleg a legtöbb, amit tehetsz, hogy mechanikusan, fogkefével, vagy kaparással eltávolítod, amit lehet. Utána természetes, hogy zavaros lesz a víz, ezt gyorsan meg tudod szüntetni egy 30-40% vízcserével. Ezt két-három naponta meg kellene ismételni, amíg nem látod, hogy kopnak az algák. A tápozás mehet továbbra is, a carbot megemelheted napi 3-4ml-re, az ecsetre, cyano-ra mehet közvetlenül fecskendővel RO vízzel 50-50% hígtásban. CO2-t meg tolhatod full gőzzel, amíg nincsenek állataid.
A növényeid az algák miatt se tudnak fejlődni normálisan, ezért is lenne fontos mielőbb megszabadulni tőlük. Ebben segítség lehet 10-15 amano és 10 otocinclus, őket már lehetne betelepíteni.
Sajnos ez a kezdeti időszak általában ilyen, de kitartás, meghozza majd az odafigyelés a gyümölcsét 😉
 
Este keresek még belőle és jól megszaglászom mennyire büdös.
A foszfátot próbálom még egy picit feljebb tornászni, illetve jobb áramlást is állítottam a hétre. Az a baj hogy a skimmeres beszívóágat eltörtem, és jelenleg csak a kissé ferdén eltört alsó szár maradt meg. Erre erősítettem szúnyoghálót hogy ha növény kijön esetleg, ne tudja beszívni. Sajnos a szúnyogháló gyorsan koszolódott és fojtotta a szűrőt és eléggé vissza esett az áramlás. Leszedtem róla, így sokkal jobb lett a keringetés. Melegítéses / hűtéses módszerrel megpróbálom egyenesre csinálni a végét, így egy garnivédőt rá lehet tenni. Mondjuk most hogy írom ezeket a sorokat eszembe jutott hogy annak vajon van alja is, vagy csak körbe, oldalról zárt? Ha nincs alja akkor valami mást kell kitalálnom rá. Lehet valami szivacsdarabot faragok rá....

Hétvégén jön 10 db amano, 20 bloody mary és valami kisebb csapathal (10-15 db). Oto nem volt tervben de ha nagy segítség akkor lehet be ruházunk rájuk is. De nem lesz így túl telepítve az akva?

Köszönöm mindenkinek a segítséget!
 
Mondjuk most hogy írom ezeket a sorokat eszembe jutott hogy annak vajon van alja is, vagy csak körbe, oldalról zárt? Ha nincs alja akkor valami mást kell kitalálnom rá. Lehet valami szivacsdarabot faragok rá....
A garnélavédőnek? Az zárt alul is. Én nem szeretek szivacsot tenni rá, hamar eltömődik és lefojtja a szűrőt.
 
Hétvégén jön 10 db amano, 20 bloody mary és valami kisebb csapathal (10-15 db). Oto nem volt tervben de ha nagy segítség akkor lehet be ruházunk rájuk is. De nem lesz így túl telepítve az akva?
Ha a bloody-nak megfelelőek a körülmények, akkor viszonylag gyorsan lesz a 20-ból 200! :) Ha Amanókat teszel melléjük, akkor figyelj arra, hogy a Bloodyk és az Otok is kapjanak a kajából etetéskor, mert az Amanok kihasználva testi fölényüket vagy kiszorítják a többieket vagy egyszerűen elviszik az eledelt. :)
 
Üdv ismét!

Megint el telt egy hét jöjjön a helyzetjelentés.
Ezen a héten már csak most hétvégén volt egy 50%-os vízcsere, hét közben nem.
A héten GA 2.5ml mic-mac, 2ml excel, 3ml foszfát ment. A vízcsere előtti tesztek eredménye:

TDS: 171 GH: 9
Nitrát: 20 KH: 4
Foszfát: 0.7 PH: 6
Vas: 0.05-0.1 között
Kálium: >15

A foszfátot ezen a héten megemeltem 5 ml / nap mennyiségre, keveslem a mostani mért értéket.

E heti kérdéseim...😅
- Világítás maradjon vagy jobban / kevésbé kellene világítani (akár idő, akár magasság)?
- Tápozás maradjon vagy növelni / csökkenteni kellene?
- Algák ellen 10 db Amano elég segítség tud lenni?
- Algák ellen valami egyéb (áramlás növelése / csökkentése/ CO2 változtatás..stb)?

Köszönöm!🖖
A nitrát kicsit sok, a foszfát majdnem jó. Próbáld belőni az ideális 15:1 körüli arányt.

A kérdéseidet illetően egyet szem előtt kell tartanod: mindig csak egy dolgon változtass, és hagyj 2 hetet, hogy tényleg lásd, történik-e változás.
Az algás leveleket vágd le, mechanikusan távolítsd el fogkefével, amit csak tudsz a tereptárgyakról. Persze mindezt leállított szűrő mellett, mert ha beszipkázza, a spórák visszajutnak az akváriumba, és akkor adtál egy tockost a 💩nak. Utána egy jó vízcsere, és leszivornyázás közben összeszipkázod az algát. Így nem lesz annyira zavaros a víz.

Az, hogy ennyiféle alga van számomra azt mutatja, hogy nem állt be a biológiai egyensúly az akváriumodban. De ezt már @hnorbi leírta előttem.
 
Ha a bloody-nak megfelelőek a körülmények, akkor viszonylag gyorsan lesz a 20-ból 200! :) Ha Amanókat teszel melléjük, akkor figyelj arra, hogy a Bloodyk és az Otok is kapjanak a kajából etetéskor, mert az Amanok kihasználva testi fölényüket vagy kiszorítják a többieket vagy egyszerűen elviszik az eledelt. :)
Köszönöm, igyekszem majd észben tartani. Egyébként milyen időközönként kell etetni és mennyit? Már csak hogy az algát is egyék közben.😅
Használtok tálkát etetéshez? Jelenleg ilyen garnélahami van itthon JBL garnélatáp - NanoTabs garnéla eleség
Valami tipp az etetéshez? Mennyit, milyen időközönként, le kell állítani a szűrőt...stb? Bocsánat ha tök alap kérdések vannak csak igyekszem mindenre odafigyelni.
 
A nitrát kicsit sok, a foszfát majdnem jó. Próbáld belőni az ideális 15:1 körüli arányt.

A kérdéseidet illetően egyet szem előtt kell tartanod: mindig csak egy dolgon változtass, és hagyj 2 hetet, hogy tényleg lásd, történik-e változás.
Az algás leveleket vágd le, mechanikusan távolítsd el fogkefével, amit csak tudsz a tereptárgyakról. Persze mindezt leállított szűrő mellett, mert ha beszipkázza, a spórák visszajutnak az akváriumba, és akkor adtál egy tockost a 💩nak. Utána egy jó vízcsere, és leszivornyázás közben összeszipkázod az algát. Így nem lesz annyira zavaros a víz.

Az, hogy ennyiféle alga van számomra azt mutatja, hogy nem állt be a biológiai egyensúly az akváriumodban. De ezt már @hnorbi leírta előttem.
Igyekszem mindig eltüntetni az össz algát és menet közben CO csővel leszívom amit csak tudok. Persze nem vagyok 100%-os, de örülök hogy legalább a metódusom jó. Mondjuk egy vastagabb cső lehet hatékonyabban össze szedné... Hétvégén érkeznek a lakók, remélem az amanok segítenek majd a takarításban.
Az arányhoz változtassak a tápozáson esetleg? Remélem az emelt foszfáttal hétvégi mérésnél már jó eredmény lesz.
 
A garnélavédőnek? Az zárt alul is. Én nem szeretek szivacsot tenni rá, hamar eltömődik és lefojtja a szűrőt.
Gyenge kifogás, mivel még a garnivédő rácsnál is jobb. Bocs, ha eltömődik akkor mosd át, akár csapvíz alatt.
Nekem 3 szivacsom van, hogy ha teli van szutyokkal, akkor csak gyors csere, a koszos meg addig áll a vízben egy savanyúsvödörkében.
 
Köszönöm, igyekszem majd észben tartani. Egyébként milyen időközönként kell etetni és mennyit? Már csak hogy az algát is egyék közben.😅
Használtok tálkát etetéshez? Jelenleg ilyen garnélahami van itthon JBL garnélatáp - NanoTabs garnéla eleség
Valami tipp az etetéshez? Mennyit, milyen időközönként, le kell állítani a szűrőt...stb? Bocsánat ha tök alap kérdések vannak csak igyekszem mindenre odafigyelni.
@Sandoro egyet kérek Tőled: csak akkor kelj át a hídon ha már odaértél.
Az akvarisztika nem egyenlő a sakkal, ahol megengedett a lóugrás. Mindent szépen sorjában.

Igyekszem mindig eltüntetni az össz algát és menet közben CO csővel leszívom amit csak tudok. Persze nem vagyok 100%-os, de örülök hogy legalább a metódusom jó. Mondjuk egy vastagabb cső lehet hatékonyabban össze szedné... Hétvégén érkeznek a lakók, remélem az amanok segítenek majd a takarításban.
Az arányhoz változtassak a tápozáson esetleg? Remélem az emelt foszfáttal hétvégi mérésnél már jó eredmény lesz.
Hát a CO2 csóvel inkább az esti kakaót szipkázd. :ROFLMAO:
Nekem 3 méret van az arzenálban, így minden feladathoz megvan a megfelelő (bármelyik barkácsáruházan kapható):
  • alga, metszés utáni apró nyesedék, stb. céljára G***na 8 x 1,5 mm;
  • általános vízcsere, aljzatról eltüntetni a lehullott leveleket, stb. közönséges 12/16-os szűrőcső;
  • ha csak nagyobb vízmennyiséget akarok cserélni G***na 16 x 2,5 mm.
Egy praktikus tanács: sniccerrel koronásan cakkozom azt a végét, amivel kiszipkázom a trutyit. (A képen momentán a legvékonyabb látható.) Azért jó, mert oldalirányból is felszívja a szutykot. ;)
IMG_0633.JPG

Hétvégén jön 10 db amano, 20 bloody mary és valami kisebb csapathal (10-15 db). Oto nem volt tervben de ha nagy segítség akkor lehet be ruházunk rájuk is. De nem lesz így túl telepítve az akva?
Hátöööö, hol is kezdjem...
1) Korainak találom a fauna betelepítását, mert még mindig nem állt be az akva. Jómagam bő egy hónapot járatom az akvát, és ha még a vízparaméterek is klappolnak, csak akkor költöztetem az állatvilágot.
2) Ha jól értem, fixálva van a garnélák és halak létszáma és érkezése.
3) Akkor miért csak most, az utolsó pillanatban teszed fel a túltelepítésre vonatkozó kérdésedet?

Hosszútaván ez így nem fog menni, mert még a vízparaméterek sem stimmelnek, közben alga-harcot vívsz, pluszban Caridina/Neocaridina dilemma, sötöbö.
Könyörgöm, a természetet nem lehet sürgetni. Olyan törvényszerűségek vannak, amiket nem tudsz megkerülni. Az akvarista legfőbb erénye a türelem.
 
Gyenge kifogás, mivel még a garnivédő rácsnál is jobb. Bocs, ha eltömődik akkor mosd át, akár csapvíz alatt.
Nekem 3 szivacsom van, hogy ha teli van szutyokkal, akkor csak gyors csere, a koszos meg addig áll a vízben egy savanyúsvödörkében.
Én is mosom 🙂 1-2 havonta kuka, hiaba nyomkodom egy ido utan… nekem nem jott be.
 
Back
Oldal tetejére