• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Pepe tanul

Ma volt egy kis karbantartás, átrendezés, dzsungel-írtás.
Fotó:
P1020985_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Kivettem középről a köveket, mert nagyon fogták az áramlást, építettem kettőből egy tornyot, tetejére került egy kis MC, oldalába körbe a Bolbitis, Microsorum és a M. Narrow Leaf és Anubias Nana. A másik, alacsonyabb hegycsúcsra meg Tripartita Japan ment, majd hetente szépen körbenyírom. A kövek mögé egy csomó Ludwigia, amit majd nem engedek fel nagyon, hogy ne gátolja az áramlást. Megnyírtam a mohát is a tálakon körben, de megint megfogadtam, hogy nem lesz többször mohám, legalább így nem, de a tálak miatt most kell, ha már elbénáztam :)
A CO2-vel látványosabban nőnek a növények, a Tripartita levelei is kétszer akkorák, és 5-10 cm hajtanak a sprinterek hetente. Az Echinodorus magdalensis is észhez tért bal elől.

Azt vettem észre, hogy a buborékszámlálóból a víz visszafolyik az ADA gátlóig, tovább nem, viszont a CO2 indítása után, amíg víz van a gátlónál, eléggé egyenetlen a buborékozás, ez normális, ugye?

A következő beállításokkal megy az aki mától:
világítás 99W, napi 8 óra déltől, 6-6-6 ml MIC/MAC/Carbo, CO2 reggel 7től este 7ig (a kezdésen nem tudok változtatni).

Köszi, hogy benéztél.
 
Valami készül :)
20150125_171431_resized_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Meguntam a karácsonyi/jávai moha nyírását ezért megpróbálok riccardiát növeszteni a botokra, kövekre, és azzal rejteni a tálat, illetve párat a hegyre is ragasztok majd 1-2 hónap múlva. Kicsit híg lett a szaft, kevés volt a moha, de remélem valamennyi használható lesz majd belőle.
 
Valami készül :)
20150125_171431_resized_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Meguntam a karácsonyi/jávai moha nyírását ezért megpróbálok riccardiát növeszteni a botokra, kövekre, és azzal rejteni a tálat, illetve párat a hegyre is ragasztok majd 1-2 hónap múlva. Kicsit híg lett a szaft, kevés volt a moha, de remélem valamennyi használható lesz majd belőle.

Elég komolyan néz ki, de had ne írjam le mikor megláttam mi jutott eszembe :cool:
 
Tegnap volt némi átrendezés megint. A moha kijött, legalábbis 95%-a, a többit csipeszelem még egy jó darabig :mad: A helyére a tálak köré Blyxa került, illetve az Echinodorus Tenellus/Magdalensis is hátra került. A többi stem növényt csoportosítottam.
A Staut lehet nyírni, vagy inkább csak kicsipkedni a közepét? Az Echinodorus Osiris kinőtte az akváriumot, de nincs szívem kitenni (hatalmasat nőtt 1 hónap alatt!) :( Az MC meg szenved, nehezen tér magához a nyírás után.
Világítást is "tuningoltam", kicseréltem a túlméretezett előtétet egy megfelelőre, most 3*39W megy (6500k), 0,73w/l 9 órán át, a hétvégén 10 órára növelem. GA Mic/Mac 7-8ml /nap, 6ml Carbo.

P1030024_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Egy kis csigahorror:
P1030029_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A joghurtos mohanevelésem pedig befuccsolt, valószínűleg nem tartottam be minden utasítást :) De nem is akarok mohát az akiban.

A végére még egy tapasztalat, ha Manadod van, ne tegyél bele maláj tornyos csigát, mert kitúrja a Parvulát :mad:

Köszi, hogy érdeklődsz. :)
 
Tegnap volt némi átrendezés megint. A moha kijött, legalábbis 95%-a, a többit csipeszelem még egy jó darabig :mad: A helyére a tálak köré Blyxa került, illetve az Echinodorus Tenellus/Magdalensis is hátra került. A többi stem növényt csoportosítottam.
A Staut lehet nyírni, vagy inkább csak kicsipkedni a közepét? Az Echinodorus Osiris kinőtte az akváriumot, de nincs szívem kitenni :( Az MC meg szenved, nehezen tér magához a nyírás után.
Világítást is "tuningoltam", kicseréltem a túlméretezett előtétet egy megfelelőre, most 3*39W megy (6500k), 0,73w/l 9 órán át, a hétvégén 10 órára növelem. GA Mic/Mac 7-8ml /nap, 6ml Carbo.

P1030024_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Egy kis csigahorror:
P1030029_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A joghurtos mohanevelésem pedig befuccsolt, valószínűleg nem tartottam be minden utasítást :) De nem is akarok mohát az akiban.

A végére még egy tapasztalat, ha Manadod van, ne tegyél bele maláj tornyos csigát, mert kitúrja a Parvulát :mad:

Köszi, hogy érdeklődsz. :)

10 óra fénnyel azért szerintem óvatosan, nagyon sokszor elhangzott hogy 8 óra fölött már az algának megy a fény...
 
10 óra fénnyel azért szerintem óvatosan, nagyon sokszor elhangzott hogy 8 óra fölött már az algának megy a fény...
Igazad van, marad 9 óra, Nigro blogja szerint 8,66 óra kellene, így a 9 óra elég, csak olyan vidáman bubiznak a növények még lámpaoltáskor is :)
 
Igazad van, marad 9 óra, Nigro blogja szerint 8,66 óra kellene, így a 9 óra elég, csak olyan vidáman bubiznak a növények még lámpaoltáskor is :)

Nálam is, érdekes is hogy beindul az Ati és kb 3 óra múlva kezdődik a bubizás, a riccia-n nagyon.
 
Nekem is egész hamar bubiznak. Majd variálok, hogy előbb induljon a co2 picivel, hátha (most csak 1 órával előbb a fénynél).
 
na leesett... :) A DC nekem már világosodik a fény bekapcsolásakor, illetve adok reggel Carbot, ami lehet, hogy segíti, hogy mikor a villany felkapcsol, van elég szén a vízben.

Automatán világítás előtt 30 percel megy be 10ml Carbo nekem is.
 
Foglalkoztat a víz lágyítása, szeretnék tigris garnélát tartani, algám is vagyogat (zöld pont, ecset az MC-n, némi fonal). Most 15-16 az össz. keménység és a karbonátkeménység is, a csapvíz is ennyi kb., neptun teszttel néztem, a vízmű szerint 17-es a nagykanizsai átlag. RO-ra nincs keret, és hely sem (talán, ha elköltözünk 1-2 év múlva). Az esetleg megoldható, hogy felesben, harmadban RO-val cserélek? Van 1-2 cég, akitől heti 20l-t tudok szerezni, nem nagy macera, és a kannát is be tudom tenni az akvárium alá. Most kb. 50-55l vizet cserélek, tehát idővel lenne egy 10 körüli keménységem. Megéri vesződni így vele, vagy ennél lejjebb kéne menni, amihez már saját készülék kéne?
 
Az esetleg megoldható, hogy felesben, harmadban RO-val cserélek?
Ennek én nem sok értelmét látom, mert ez így fércmunka lenne, a növények számára ideális KH értéket(2-4KH) nem tudnád így sem elérni ezért az MC-éd továbbra is csak algásodna. A manadó talajod KH nővelő lúgosító hatása miatt, legalább heti egyszeri 60liter full ro-val történő vízcsere lenne ajánlott.
 
Ennek én nem sok értelmét látom, mert ez így fércmunka lenne, a növények számára ideális KH értéket(2-4KH) nem tudnád így sem elérni ezért az MC-éd továbbra is csak algásodna. A manadó talajod KH nővelő lúgosító hatása miatt, legalább heti egyszeri 60liter full ro-val történő vízcsere lenne ajánlott.
Igen, tudom, hogy fércmegoldás, de jelenleg nem tudom a saját RO készüléket megoldani, se pénzem, se helyem hozzá (61nm, 3 gyerek), egyik csap alatt/mellett sincs hely, fürdőben két felnőtt már nemigen fér el :) Tehát akkor a harmados/feles RO csere nem macera/érték arányos, nem ér annyit a 10-es keménység? Amúgy érdekes, hogy a vizem szinte lágyabb, mint a csapvíz, még manado mellett is. Szerintem egy idő után abbamarad a keményítése, nem? Fél éve van bent.
 
Átnéztem a növényeim, és igazából a keménységem az MC, a Bolbitis és a Blyxa ideális tartományán esik kívül, a többi növény elvan közép kemény és kemény vízben is GA leírásai alapján (nyilván a lágyat mindegyik jobban szereti). A Blyxa azért szépen megvolt eddig is, bár nem egy spíler, a Bolbi nem nő, az MC algásodik, utóbbi lehet más miatt is, de egyértelműen látszik, hogy utóbbi kettő nem érzi jól magát. A 10es nk már segíthetne rajtuk. Vagy az MC-t lecserélem Eleocharis Acicularisra, remélem hosszabb a gyökere, mint a parvuláé, akkor nem túrják ki az Amanok és a csigák. Esetleg HM-re.
 
Utoljára módosított:
Tehát akkor a harmados/feles RO csere nem macera/érték arányos, nem ér annyit a 10-es keménység?
Én erre csak annyit mondanék az eddigi tapasztalataim alapján, hogy én ezt nem csinálnám, de a döntés joga a tiéd!

Amúgy érdekes, hogy a vizem szinte lágyabb, mint a csapvíz, még manado mellett is
Na ezt valahogy nehezen tudom elhinni, ha csak csapvízzel cserélsz.

Szerintem egy idő után abbamarad a keményítése, nem?
Erre csak annyit reagálnék, hogy ha spórolni akarsz a talajon, akkor a manadónál jobb megoldás akármelyik hagyományos semleges aljzat amik nem befolyásolják a víz paramétereit. (GH,KH,Ph) Ilyenen alyzatok pl.:1-2mm szemcsenagyságú kvarchomok, bazaltzúzalék, folyami kavics. Általános aljzat szempontjából jelenleg a manadó az egyik lehető legrosszabb választás egy növényes akváriumba.
 
Én erre csak annyit mondanék az eddigi tapasztalataim alapján, hogy én ezt nem csinálnám, de a döntés joga a tiéd!


Na ezt valahogy nehezen tudom elhinni, ha csak csapvízzel cserélsz.


Erre csak annyit reagálnék, hogy ha spórolni akarsz a talajon, akkor a manadónál jobb megoldás akármelyik hagyományos semleges aljzat amik nem befolyásolják a víz paramétereit. (GH,KH,Ph) Ilyenen alyzatok pl.:1-2mm szemcsenagyságú kvarchomok, bazaltzúzalék, folyami kavics. Általános aljzat szempontjából jelenleg a manadó az egyik lehető legrosszabb választás egy növényes akváriumba.
Akkor nem csinálom, amúgy is olyan macera, amire csak akkor vállalkoznék, ha nagyon megérné. Neked is manado van, nem? Amúgy már kattog az agyam egy új berendezésen, és abba már environment megy, egy kis zsák már van is itthon, még majd kell 2x9l.
A növények a fejlődésük során kicsivel csökkentik a keménységet, nem? Azt olvastam valahol, hogy a szervezetükbe épített ásványok miatt.
 
Utoljára módosított:
Amúgy azt írják többen, hogy pár hónap után már nem keményít a manado, lehet, hogy nálam is eljött már ez az idő, fél éves lesz az aki hamarosan. Lehet, hogy az új felállásban is megmarad egy részen a manado (stemek alatt), a másik részre megy az environment (dombra és esetleg az előtérbe). Sokat tanultam ebből az építésből, már egész másképpen állnék neki az újnak.
 
Back
Oldal tetejére