• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Nagy méretű külső szűrő

droland

Tapasztalt kertész
Üdv mindenkinek.

Bemutatnám 5 éve készült külső szűrőm. Az alap igény az volt, hogy ne korlátozza a víz áramlását, ne szivárogjon és ne szívjon levegő buborékokat sem.
KG PVC 315-ös csőre esett a választásom. Külső mérete 315mm, falvastagsága 9mm. Az alja és teteje ugyancsak KG315 fedél. Megcsiszolva, érdesítve és acetonnal lemosva elég jól fogja a VinylFix PVC ragasztó, de vízálló kétkomponensű műgyanta még tökéletesebb.
Magassága az alsó és felső fedéllel 46cm, ez a szekrényem miatt alakult így. Az alábbi képen látható kivezető idommal 53cm. Legnagyobb átmérője a gömbcsappal 43cm. Űrtartalma 27-28L.

szűrő1.jpg

A tető 6db biztonsági békapánttal rögzíthető, a csavarok rozsdamentesek. A paláston a pántok kaptak egy-egy 4mm vastag plexi "alátétet", így a tetőt pontosan függőlegesen húzzák, nem ferdítik/vetemítik el.
A befolyó és kifolyó idomok 3/4"-os tartályátvezető idomok, így teflonszalaggal tökéletesen tömíthető és bontható ha kell. A alsó befolyó PVC ragasztott T idom, egyik oldalán a piros csappal leengedhető a tartály vagy épp az előkészített vizet lehet felszippantani. A felfelé álló tömlőcsatlakozó az akvárium vizét fogadja egy EasyFit 25-25 PVC 100% műanyag golyóscsapon át. Ezek ipari, uszoda technikai célra készülnek, nagyon jó minőségűek és strapabíróak.

Egy meglévő, illetve a KG cső elvágásakor keletkezett hulladékot felhasználva, a tetőt kiöntöttem vízálló öntőgyantával. Méghozzá úgy, hogy a kifolyó cső felé vékonyodik a gyantaréteg és úgy 2cm vastag. Felrakva a tetőt a helyére, a buborékok mind a kifolyó nyílás felé igyekeznek és a tartály így magát légteleníti feltöltéskor.
szűrőfedél.jpg

A fehér "fátyol" nyálka maradvány... A tető pereme és a műgyanta között egy 9mm átmérőjű szilikon zsinór van, ami a békapántokkal ráhúzva annyira tömít, hogy ha az alsó golyóscsapot elzárom, akkor sem szív fals levegőt sehol. A békapánt fülek rozsdamentes csavarjai bele vannak süllyesztve a fedélbe, ami a műgyantás kiöntés előtt készült.

A tartály alján van egy műanyagrács lábakkal, ami takarmányos zsákok tárolására használatos, (alulról képes szellőzni a zsák), emlékeim szerint 60x60cm volt eredetileg, ebből kellett egy darabot kivágni, hogy éppen beleférjen a tartályba. Nagy és vastag rácsok elbírják a felette levő szűrőanyagot és nem áll víz szabad áramlásába..
rács.jpg

A belső így néz ki, benne a fenti ráccsal. A békapántok csavarjai szintén süllyesztettek és műgyantával vannak borítva. Ennek híján képes volt enyhén ereszteni.
belső1.jpg

Mellette a jobb felső sarokban látszó háló (emlékeim szerint csirkeháló), van az egyes szűrőanyagok között. 1.5-2mm vastag szálak, 3.5-5mm trapéz alakú lyukak elég merevséget adnak, hogy 10L Sera Siporax-ot megtartsa az alsó rács, tetején 3x5cm vastag szivacsokkal és 2L Seachem Matrix-szal, legfelül pedig egy perlon vattához hasonló anyagból vágtam megfelelő kerületű kört. Ugyanebből a a csirkehálóból vágtam egy kb. 2cm széles csíkot, melynek két végét összeolvasztva egy körhálót kaptam, amit összerakáskor a legfelső szűrőanyagra teszek a kifolyó cső alá, hogy nehogy felszippantsa a perlon vattát. (Ez a körháló látható a szürke rácson a fenti képen.)

A szivacsokból egy éles késsel kivághatók a körök:
szivacsok.jpg

A tetőhöz készítettem több csatlakozót is, az első képen a 25/34-es csőhöz való (25-ös csatlakozó) van felszerelve. Ez egy Eheim CompactOn 2100-hez éppen ideális. 19/25-ös cső egy kis melegítéssel felhúzható rá.
De van több méret is, kisebb-magasabb kivitelben (de csak 5 képet szúrhatok be).
Így az eggyel kisebb méretű csatlakozó (20-as) 19/25 vagy melegítve 16/21 csőhöz is (pl. Eheim Compact 2000) jó.

Összességében nagyon jól működik kb. 5 éve teszi dolgát, egy előszűrő nem árthat, akkor ritkábban kell takarítani. De e méretek mellett nekem már nem fér a szekrénybe.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére