• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Lincoln Six Echo (243L Full High Tech)

Victor

VIP kertész
Sziasztok!

Sok noszogatás után én is indítok egy naplót, eddig úgyis csak műszaki vonalon tevékenykedtem a fórumban. Lehet, hogy volt aki azt is gondoltam, hogy nincs is akváriumom :rolleyes:, pedig van. :D Igaz a jelenlegi beüzemelése majd 1 évbe tellett, de türelem rózsát terem, meg a csúszás oka sokszor az én lustaságom volt, mert meló után már nem volt energiám csinálni a világítást vagy a vezérlést, illetve újabb ötletek jöttek mivel tudnám még kényelmesebbé tenni az életem. Napló címét amúgy @nebula -nak köszönhetem , mert abban eléggé tanácstalan voltam.

21724647_2ea3a53d5f2bbc664391379d09c5f744_l.jpg


Az akvárium egy 120x45x45-ös méretekkel rendelkező, Opti withe üvegből készült aki, fantasztikusan világos, elődje is egy hasonló méretű tank volt 120x40x50-es méretekkel, de rámai a különbség.
Érdekes dolog, hogy az ilyent az ember inkább itthon vesz észre, Greenaquaban valahogy nem nem jön elő az opti üveg áttetszősége , nézzük a szélét ami ugye világoskék és nem zöld, de úgy egészében nem látjuk ez mitől lenne akkora nagy szám, fórumon olvassuk a hozzászólásokat, hogy mindenki mennyire el van tőle varázsolva, és gondban vagyunk, hogy vajon megéri-e a sok helyen olvasott dupla ár egy ilyen akváriumért. Nos a dulpa ár kicsit túlzás, lényegében pont másfélszeres volt az ára, mintha sima üvegből kértem volna.
Működő akváriumban pedig tényleg varázslatos, majdnem mint egy önálló fényforrás lenne a lakásban, szinte már zavaróan fehéren világít az akvárium.

Hozzá a bútor magam csináltam, biztosra mentem, így 25-ös lapból készült kivéve a hátfalat és az ajtókat, persze mondanom se kell ADA stílus volt a cél. 25-ös lap buktatói, hogy ehhez a mérethez nem gyártanak kivetőpántokat, így közé záródós ajtómegoldással készült. Push-up rendszer sajnos ennél a megoldásnál itt nem elérhető így üvegajtóhoz való zárat használtam aminek szintén hasonló a nyitása, tehát elég csak benyomni az ajtót majd elengedni, és nyílik.

Szűrést egy Eheim 2080-as "traktor" végzi, full biológiai eheim töltettel, vagyis az alsó rekeszből is kikerült a kerámiagyűrű és oda is Substrat pro került. Természetesen az opti üveg miatt a Seachem Purigen sem maradhatott ki, ebből egyenlőre csak 120 gramm van a zsákban, mivel nem mertem nagyon megtömni, de takarításkor valószínűleg bekerül a maradék is ami a 250milis dobozból megmaradt. Indításkor a kis 26 literesem szűrőjének tartalmát belemostam, a 2080-as aljába, így némi bacikultúrával már rendelkeztem induláskor

Csövezés: Made In Kina üveg ki és befolyók amik elég vastag üvegből készültek, így remélhetőleg nem fognak könnyen eltörni , átmérővel sincs gond, kellett a forróvizes kezelés a 16/22-es csövek felhelyezéséhez.
Érzetre úgy tűnik ez az egy szűrő is megfelelően mozgatja a vizet az akváriumban, igaz most még nem dúsult be a növényzet, majd akkor besegít az 1600-as Hydor Koralia ami amúgy most is megy, hogy gyorsabban eltűnjön a felszínről, a kezdetkor megjelenő sok szemét.
CO2 rendszer , törpe 10 kilós palackból, papilon reduktorból, és ipari mágnesszelepből áll, ami dettó olyan mint a Sera mágnesszelepe :)
Beoldást pedig egy Ista külső atomízer végzi, ami úgy tűnik tökéletesen végzi a dolgát, semmi buborékot nem látok a kifolyón, igaz ezt még korai megítélni, mivel még nem akar lime zöldbe fordulni a tartós tesztem , bár zöld, de inkább olyan sötét. Sajnos mivel délelőttös vagyok , így kevés idő van kísérletezni, mert 6-kor kikapcsol a rendszer.

Világítás saját készítésű, hibrid :) két T5, 54 wattos 6500 kelvines általános világításra gyártott cső, ez mellett van még 20 darab 3 wattos Cree LED is (amiből 1 már ki is ment :mad:, pótlás úton) , valamin 4 darab piros 3 wattos power LED. Időtartam jelenleg reggel 10-től este 7-ig megy.

Tápozás természetesen GA tápokkal történik, carboval kiegészítve. heti 30%-ot tervezek cserélni, RO vízzel, 120 literes hordóm van, de az automata vízcserélő rendszer úszókapcsolói miatt, nincs kihasználva ez a kapacitás.

Egy akkora akváriumot persze anyagilag sem könnyű összehozni, így most dekorációban kicsit minimákban gondolkodtam, andezit kövek alkotta szigetes elrendezés lett, red moor fákkal koronázva
Táptalaj a Tropicatól érkezett, ebből egy 2,5 literes került bele, rá némi manadó mert sajna a 4 liternyi Envionment aljzat nem töltötte színig a kis szigetet. Körítést pedig a JBL fehér dekorhomokja adja

Növényekkel némileg gondban vagyok, @Luigi13 tól az az Nikitől és Attilától sok növényt hoztam, de végül is csak töredéke lett betéve azok közül. itthon volt a kis garnélás akváriumomban weeping moha, az ablakban pedig nevelkedett Ludwigia Glandulosa, valamint a GA-ban vettem még hozzá Vallisneriát , Eleocaharis Acicularis-t, és Myriophyllum Tubercalutum-ot

Akvárium, hétfőn az az szeptember 8.-án lett beüzemelve, de úgy tűnik az indításkor megszokott 2 naponkénti vízcserét a kevés talaj miatt kihagyhatom, ugyanis beszereztem a Seachem Ammónia tesztjét ami nem mutatott jelentős mennyiségű ammóniát
21724969_5f24839a33463ab2b263a8d44ff6247a_l.jpg


Mint írtam az elején, a vízcsere megoldása automatikusra van megcsinálva, pontosabban lehet egy bizonyos időre beállítani, vagy kézzel indítani, jelenleg csak ez utóbbi aktív, az időzítetthez tettem be kapcsolót, így bármikor aktiválható, de ez majd sok teszt után lesz aktiválva.
Már feltöltéskor is ez a rendszer ment, persze a kis hordóméret miatt, csak 2 lépésben ment, és kicsit rá is pótoltam az RO vízre némi csapvízzel, de aránylag egész jól sikerült eltalálni a ppm-et ami 160 lett.
Másnap volt egy kis szervíz, az egyik relé elszállt a szivattyúknál. nem tudom, hogy mi lehetett az oka, mert korábban is tönkrement egy. ezek még a korábbi vezérlő-összeállításból maradt Fotek márkájú szilárdtest relék, gondoltam minek vegyek másikat, de végül is cserélni kellett mindkettőt. cserealkatrész mindkét esetben Unixos 500 forintos relé lett.

Amúgy felfedeztem, hogy a rendszer hullámvezérlést is tud :-D , a felső úszókapcsoló vízleeresztéskor lekapcsolja az áramoltatót és a felszínleszívót is. Matattam az akváriumban, persze ettől elkezdett a felszín hullámozni, az úszókapcsoló pedig ki-be kapcsolni az áramoltatót. A hullámzás pedig csak nem akart abbamaradni, ameddig kézzel le nem fogtam az úszót :) kicsit félelmetes ha 1,5-2 centi hiján fullra van töltve az akvárium.
 
Gratulálok az indításhoz meg az egész rendszerhez! Én is próbálkozom DIY megoldásokkal, de ez nem semmi. A scape is szuper.Várom majd a bedúsult növényes képeket.
 
Ááááááááháháháhháhá! Most esett le a névválasztás! :D (y) Nagyon jó! :)

Kíváncsi vagyok, milyen lesz bedurrant stemekkel! :)

A skimmered, ha jól látom, akkor szintén diy, a házát miből csináltad? Mert eléggé tetszetős! Akarok én is összeütni egyet a régi belsőszűrőm motorjára alapozva, de a házával gondban vagyok, nem tudom, miből lehetne a legegyszerűbben összedobni.
Írhatnál róla kicsit, akár PÜ-ben is megköszönném, de talán mást is inspirálna. :)
 
Ááááááááháháháhháhá! Most esett le a névválasztás! :D (y) Nagyon jó! :)

Kíváncsi vagyok, milyen lesz bedurrant stemekkel! :)

A skimmered, ha jól látom, akkor szintén diy, a házát miből csináltad? Mert eléggé tetszetős! Akarok én is összeütni egyet a régi belsőszűrőm motorjára alapozva, de a házával gondban vagyok, nem tudom, miből lehetne a legegyszerűbben összedobni.
Írhatnál róla kicsit, akár PÜ-ben is megköszönném, de talán mást is inspirálna. :)
Bocs,tudom nem engem kérdeztél,de a válaszban tudok segíteni mert nekem is van egy pont ugyan ilyenem! Messzi messzi keletről lehet beszerezni.....
 
Pontosan, nekem is onnan van. tapasztalat, hogy elég zajos, és szerintem nem jó helyen van kivágva a tetején a rács, mert arra nyomja a vizet ahonnan gyűjtené a piszkot, ezért kellett rászerkesztenem egy aquael kis terelőlapátját, és felülre is tettem egy vékony lapot, hogy némileg beterelje a felszínen úszkáló dolgokat.
 
Bocs,tudom nem engem kérdeztél,de a válaszban tudok segíteni mert nekem is van egy pont ugyan ilyenem! Messzi messzi keletről lehet beszerezni.....

Pontosan, nekem is onnan van. tapasztalat, hogy elég zajos, és szerintem nem jó helyen van kivágva a tetején a rács, mert arra nyomja a vizet ahonnan gyűjtené a piszkot, ezért kellett rászerkesztenem egy aquael kis terelőlapátját, és felülre is tettem egy vékony lapot, hogy némileg beterelje a felszínen úszkáló dolgokat.

Köszi!
Meg is találtam. Hát az ára nem túl meggyőző, alig olcsóbb, mint az eheim. Akkor csak marad a diy. egyszer csak megtalálom azt a műanyag dobozkát, amiben elfér a juwel bioflow mini megcsonkított pumpája. :)
 
alig olcsóbb, mint az eheim.

De talán kicsit szebb :) . Nem megy folyamatosan, úgy van beállítva, hogy fél órát megy és kettőt nem, motorja meg egy kicsit kerepelős, de lehet próbálok majd valamit alkotni vele, a plexi burkolat tetejének rácsozására is van már terven, szeretnék az oldalt felülre is pár vágást.
Héten volt némi szenvedés a CO2-val, nyomom keményen a gázt, a buborékok összefolynak a szemem előtt, de csak nem akar zöldülni a tartós tesz, mire kiderült, hogy ereszt az új buborékszámlálóm. Gondoltam szorítok rajta, mivel csavaros szorítású volt a csőcsatlakozása. Fogónak nem is tudott ellenállni, szépen bele is tört a csatlakozó menetestől. Még jó, hogy volt másik korábbról, csak azért vettem másikat, mert talán nem bírta volna az atomízer magasabb nyomását, de a régi sima rátolós csatlakozásúról sem jön le.
Régi bubiszámláló annyira gáz volt, hogy semmi buborékot nem produkált a a kifolyónál , és én még azt hittem, hogy ilyen tuti a beoldásom. De most van buborék , és szépen bezöldült a teszt is. PH most 6.8-7 körül van, mértem műszerrel, tartós teszt is világoszöld, és a Seachem tesztje megfelelő színű (tetszik ez a cucc).
Megvolt tegnap a vízcsere is, megérte az a sok munka az automata vízcserélő kiépítésével, csak nyom az ember egy gombot és csak nézi, hogy lemegy a vízszint majd pedig fel . A hordóban még kevert víz volt, mert az első feltöltéskor kellett kicsit csalni. 120 literes a hordóm, ami persze nem elég a 243 literes akvárium feltöltéséhez, viszont a feltöltést csak teli hordóval lehet elindítani. Azért van így, hogy ne járjak úgy, hogy elfelejtem megtölteni a hordót, de leengedem a vizet. Kicsit most töményebb lett a vizem, 160ppm-ről most 178 lett, de a következő vízcsere már sima RO lesz.
Meg a csigavadászat is, pár éve új növény vásárlásakor nem szedtem ki őket, aztán több ezres létszámra hízott az állomány.
 
Lassan rá kell gyúrnom a tápozásra, egyenlőre van még úgy 1 havi Green Aqua Micro-m és Macro-m, de ez a tápozás ekkora akváriumnál nem kis összeg, ezért mindenképpen ki szeretném próbálni a porokból kevert tápokat. Persze itt az ember beleütközik abba az akadályba, hogy a kapható porokból csak a Macro elemeket tartalmazó tápot lehet kikeverni, én legalábbis úgy tudtam, de mivel pótoljuk a Micro elemeket? Pl GA Microval, de olvastam, hogy van aki titkos keveréket használ amit sajnos nem hajlandó közzétenni :( . Akkor nincs más venni kell GA Microt ? NEM ma, hála @tibicuk -nak megtudtam, hogy lehet kapni ehhez is port ami eleve össze is van keverve, igaz külföldről, Angliából de van, és TNC Trace Elements néven vásárolható. Már meg is rendeltem egy 250 grammos dobozzal, ami postával 9,56 Font , majdnem 4 ezer forint , ami elsőre soknak tűnhet de ha utánanézünk mennyi is kell az akváriumhoz akkor havi szinten elenyésző összeg jön ki.
A gyártó oldalán van kalkulátor amivel könnyen ki lehet számolni , hogy a porokból , heti 50%-os vízcsere mellett mennyi szükséges az akváriumunkhoz.
Nálam 243 literre a következő adagolást javasolja az oldal:
1 nap: 3.7 gramm Kálium-Nitrát (KNO3)
1,4 gramm Kálium-Foszfát (KH2PO4)
9 gramm Magnézium-Szulfát (MGSO4)
(A gyártó szerint ha kemény a víz, akkor ez utóbbi nem feltétlenül szükséges)

2.nap: 0.96 gramm TNC Trace por, (ez a saját keverésű Micro anyagokat tartalmazó porkeverékük)

3.nap: Ismét jönnek az első nap használt porok, ugyanabban a mennyiségben

4.nap: TNC Trace por, ugyanúgy 0,96 gramm

5. nap: megint az első nap használt keverék

6,7 nap pedig pihenést ír a kalkulátor, vagyis nem adagolunk semmit.

Szerencsére a kalkulátor számol azzal is ha valaki (mint én)oldatot szeretne keverni magának a porokból, ez esetben a következő a képlet, szintén 243 literes tankhoz:
850ml vízhez adagoljunk
31 gramm Kálium-Nitrátot
12 gramm Kálium-Foszfátot
74gramm Magnézium Szulfátot (itt ismét írják, hogy kemény víznél elhagyható)

Majd ezt a keveréket pótoljuk annyi vízzel, hogy 1000ml-t kapjunk

TNC keverék, persze külön edényben: 850ml vízhez 7.9gramm TNC Trace por ami az előbb említett módon 1 literre kell kipótolni.

Adagolás pedig az előbb említett rutinban, felváltva történik, napi 120ml-es adagolásban. Valószínűleg én töményebbre fogom keverni, mert nem akarom olyan sokáig nyüstölni a táppumpáimat ;)

Próbálok számolgatni meddig is elég így a Micro porunk. Hetente csak 2 napot adagolunk ebből a porkeverékből, ami 240ml. Egy 250 grammos dobozból 31,6 adagot(litert) lehet kikeverni, tehát ha minden igaz, 131 hétig tudok tápozni egy 250 grammos porral. Jól számolom, hogy ez több mint 2,5 év? :D
 
Ma kellett némi karbantartást eszközölnöm az akváriumon, mert a homokon megjelent valami nyálkás dolog, meg a fákon is, ha jól tudom ez ilyenkor némileg természetes, és a fákból jön ki valami.Hamarosan be kell szereznem egy karbantartó csapatot. Ugyan van itthon egy csomó RC-m de valahogy nem akarom rászabadítani őket erre az akváriumra , ide Amano garnikat szeretnék, a héten valószínűleg el is megyek Székesfehérvárra egy 10 darabért (első körben ;))
Éjszakás vagyok, de délelőtt még eszközöltem némi változtatást a vezérlő rendszeren. A felső úszókapcsoló miatt, vezérlés oldalon van egy kis zavar, ha be kell nyúlnom az akváriumba. Ilyenkor elkezd hullámozni a víz, amitől persze az úszókapcsoló is ki-be kapcsolgat. Ez önmagában nem volna gond, mert a vízutántöltés, amiről totál meg is felejtkeztem, hogy programoztam :D:D, nem indul be. Viszont van áramoltatóm amit ilyenkor azért vezérel, hiszen nem volna jó, ha vízcserekor szárazon menne, viszont a ki-ba kapcsolgatás elindít egy öngerjesztő folyamatot ami nem is akar leállni, míg le nem fogom az úszókapcsolót.
Kicsit ironikus a dolog, mert egy időben irigyeltem a tengeri akváriumok hullámzó vizét, és úgy gondoltam milyen jó lenne ha nálam a növények is mozognának jobbra-balra, sőt talán még a táp és CO2 eloszlásban is segítene. Akkor két áramoltatóval próbáltam ezt megcsinálni, de nem lett látványos az eredmény, ráadásul a kínai áramoltatók elég zajosan indultak ezért hamar letettem erről a projektről.
Most viszont mint nem kívánt jelenség előjött és tökéletesen működik, legalábbis a vízfelszín szépen hullámzik, a növények igaz csak egy irányba de ők is dülöngélnek. Ha így hagynám, akkor nevezhetném a naplómat "részeges akváriumom... "nak :D
Lényeg, hogy reggel ezt a funkciót, kilőttem úgy, hogy csak akkor áll le az áramoltató ha tartósan 5 másodpercig lenn van az úszó, ez be is vállt, mert aljzatporszívózáskor nem kezdtek el a relék őrült módon kattogni. igazából mondjuk ez zavart kicsit, szenzoros szintérzékelésnél, és szilárdtestrelés pumpakapcsolásnál lehet hagytam volna :rolleyes:;).
Mint írtam korábban , ha elfogynak a GA-s tápjaim, akkor szeretném megpróbálni porokból kikeverni valami hasonlót. Micro táp esetén rendeltem előre összeállított port amit csak vízzel kellel elkeverni. Rendelés a szokásos menetben cucc 7,2 font volt +2,36 a posta erre most írnak, hogy ugyan már utalja át még 2,34-et (durván 1000 forint) mert nem elég a postaköltségre amit kaptak. Mindegy beletörődtem, de visszagondolva lehet, hogy a rendszer először a postát, mert ahogy mentem a végig a vásárláson ott csak a 7,2 font jelent meg, mikor jóváhagytam a paypal fizetést, bár amit kaptam számlát annak tételében benne volt a posta, és a végösszeg 9,56 font. na azt hiszem rákérdezek erre a dologra:rolleyes:, hogy most végül is mennyi is a posta?
 
Még a technikával kapcsolatban (mer hát ugye ilyen beállítottságú vagyok :D) Írtam, hogy az úszókapcsoló nem indítja el automatikusan a vízutántöltést. Nem akartam, hogy folyamatosan kapcsolgasson ha kicsit is megmozdul az úszó , így a párolgás miatti vízpótlás, csak villanyoltás után, este 8 órakor aktiválódik, akkor is csak 1x, ezen kívül csak kézzel lehet utánatölteni. Ilyenkor ha len van az úszó, akkor rátölt, és egyben túl is tölti, hogy ne csak a kapcsoló határán legyen a vízszint.
Tegnap estem meg is lepődtem, hogy elkezdett sípolni a vezérlő, ugyanis, ha eléri a víz a felső kapcsolót, akkor egy csipogó elkezd szakaszosan sípolni 5 másodpercig, ez idő alatt már túltöltés megy, majd lekapcsol a vízfeltöltés. Teljesen el is feledkeztem, hogy ezt is beletettem a programba, mert eddig nem kellett használni :eek::D.
Gondoltam leírom ezeket a dolgokat, hátha más is tervez hasonlót, így ha van kedve be tudja építeni a sajátjába.
Belegondolok nem is olyan egyszerű egy sima párolgásutántöltő rendszert is megcsinálni, mert van egy pont, ahol állandóan kapcsolgatja a szivattyút. kíváncsi vagyok gyári megoldásoknál van-e valami késleltetés erre.
 
A héten megérkeztek az első lakók is az akváriumba, már a hét elején átköltöztettem jó pár RC-t a garnélás akváriumból, hátha sikerül orvosolni kicsit a kezdeti algásodást, és a fákon megjelenő (azt hiszem) penészt. Sokra nem mentem velük. Mivel tervben volt Amano garnéla beszerzése, így tegnap vásároltam is 10 darabot, illetve nem tugtam megállni, hogy ne vegyek 10 darab Galaxy Razborát is, mivel már régóta szerettem volna ilyen halat. Beszoktatást most nem kapkodtam el, mivel egy korábbi akvárium indítást ugyan nem kapkodtam el, de a halaknak jóval több idő kellett volna a CO2-s víz megszokásához, meg talán a más vízkeménység közrejátszott, mert amint észrevettem, hogy gond van egyből áttettem őket külön friss vizes akváriumba, ott sem tértek magukhoz , csak pipáltak a vízfelszínen.
Most egy itt olvasott technikát alkalmaztam, és persze a CO2 is ki lett kapcsolva előző nap. Lényeg, hogy az akvárium vizét, egy vékony csövön át csorgatjuk az újonnan érkezett halak, garnélák táljába , a felesleget meg lemerjük, így fokozatosan kicserélődik a halak vize, az akváriuméra. Amanok valami örüt zabagépek, még a tálban bedobtam nekik egy szétnyomott csigát, amire 2, 3-an is egyből rávetették magukat. Fizetés után szeretnék még belőlük venni, mert hát 10 darab nem sok egy ekkora akváriumba. De szerintem jön velük egy újabb adag galaxy is ;) Illetve kellene még valami másfajta hal is, bár egyenlőre nincs ötletem , hogy mi.

"Kicsi Én" lelkesen segédkezet
21766783_0e6f0b7fde61f8a5bc79ff320acd91f9_l.jpg


Ma megjött az E-On által előre bejelentett egész napos áramszünet , délelőtt valamikor elvették , majdnem délután fél hatig tartott, úgy hogy a bejáratást lehet kezdeni előröl.
 
Jó rég nem írtam már a naplómba, most is inkább azért ragadok "tollat" mert gondban vagyok, és kicsit ki is kell beszélnem ezt magamból . Egyszerűen nem tudom mit csinálhatok rosszul, folyamatosan algagondokkal küzdök, köveket ágakat beborítja az alga, az üveg folyamatosan szőrösödik, annak ellenére, hogy rendesen megy a táp az akváriumba. Bosszantó az is, hogy minden nap találok 1-1 elhullott RC-t az aljzaton, (homokot azóta lecseréltem kavicsra), viszont ez mellett meg láttam kicsiket, amano garnikkal meg úgy tűnik minden rendben, bár nem nagyon jönnek elő . Alga elleni küzdelemben tegnap bevetettem a hidrogén-peroxidot amit már máskor is használtam a régi 240-esemben, és nem volt semmi hatása az élővilágra, de miért is lenne? Igaz ez töményebb mint a patikai, 30%-os de sokat nem használtam, olyan két carbos kupaknyit fecskendeztem a kövekre, ágakra, és utána nemsokkal csináltam egy nagyobb vízcserét is. Mivel korábban már jártam úgy, hogy az alga visszaszorítása akkor volt hatásos amikor nem ment a CO2, így reggel kihúztam a mágnesszelep tápját. Igaz ez még a régi akváriumban volt ami alatt csak egy Evolution 2212-es dolgozott (most Atman 3338-néven fut) Éjszakás lévén lefeküdtem aludni, és mikor felkeltem elég tragikus látvány fogadott, újabb elpusztult RC mellett az összes galaxym elpusztult. RC még annyira nem lenne tragikus mert abból van utánpótlás, de természetesen az sem akartam tétlenül nézni. Náluk úgy olvastam, hogy nem szerencsés az RO víz, ami most 100ppm környékén van, illetve növényes vonalon kellene magnézium is, így most akartam ráállni, hogy időnként csapvízzel is cserélek, ezért tegnap el is zártam az RO vízcsapját, hogy ne töltse fel a hordót. Galaxyk pusztulása viszont anyagilag megviseli az embert. Feladni ezért nem akarom, csak zavar, hogy nem akar összeállni az egész, szűrés jó, hiszen a 2080-nak el kell bírnia, vizet is rendszeresen cserélek, sőt van, hogy 2x is a héten, CO2 elzárása és a halpusztulás között meg nem látok összefüggést, bár múltkor, mikor kicsúszott a mágnesszelep tápjából a kábel, az amanok elég őrült módon úszkáltak, de akkor a visszadugás mellett cseréltem vizet is. Utána lenyugodtak. Most a feles vízcsere csapvízzel menet, de most is nyugi van , míg cserélődött a víz addig előjöttek, volt némi bunyó, aztán visszavonultak, néha látok néha egyet dolgozgatni.
 
vízparamétereket tudsz mérni? a tdsen kívül.
mikor is indult pontosan a tank? bennvan még az ammónia teszt?
 
A halak hullását nem értem csak, a többi "okés". Nekem is van algám, pedig a rhizot legyőztem, az ecsetet legyőztem, a fonalat legyőztem, a staghorn ici-pici ugyan, de van, + zöld szőr az üvegen, illetve zöld pont/por/mittoménmi a fehér homokon. De csak ott. Azt vettem észre, hogy az üvegen ott nincs zöld szőr, ahol a pumpa intenzív áramlása "lemossa". Megpróbálok egy képet készíteni délután, hátha segít. Egyébként a tápozás szerintem nem megoldás az algagondokra. Ahogy keymaker tanította, az alga előjövetelét kell megakadályozni, mert kiírtani nagyon nehéz.

Viszont a hidrogén-peroxidod NAGYON tömény volt. A 30%-os stabilizált H2O2-ből 1 cseppet cseppents a bődödre (nah jó, inkább ne...), azonnal kifehéredik, minden sejtet megöl, a vért koagulálj, a klorofillt elszínteleníti. Algaírtásra inkább 5% körülit használj, és azt nyomasd az algára, de szerintem bátran több napon át mehet a kezelés, 1-1 alkalom nem biztos, hogy elég lesz. A csapvizes csere is lehet a bűnös, ha nem volt eléggé állott, vagy a hőmérséklet nagyon eltért, nem tudom, hogy hogyan csináltad. A garnélák pusztulása azért annyira nem meglepő szerintem, 1-2 éves életkor... lehet, hogy dohányzott, és fiatalon meghalt az egy-két db... :)

Btw mennyi galaxy hullott el? :( Azonnal? Egyszerre? Láttál valami különlegeset rajtuk? Foltok, kidudorodás, valami?
 
köveket ágakat beborítja az alga, az üveg folyamatosan szőrösödik, annak ellenére, hogy rendesen megy a táp az akváriumba.
Nem okoskodni akarok, de nem lehet, hogy sok a macro táp a viszonylag kevés növényhez képest?
A foszfátra és társaira érdemes lenne rámérni!
 
Jelenleg csak foszfát, és vastesztem van, a héten néztem akkor az előbbi 0,5mg/l utóbbi 0,2mg/l , seachem tartós ammóniatesztje szerint is rendben van víz. viszont tegnap még RO-val cseréltem, nem csapvízzel. Akvárium durván 2 hónapos, és igazából az ammónia teszt soha nem jelzett, mert a szigetes elrendezés miatt alig van benne aljzat, 1 zsák tropica táptalaj és egy 4 literes environment talaj, oldalt meg fehér kavics. Tápozás, kb 2 hete saját porokból kevert táp, a micro konkrétan egy készre összeállított por mix amit Angliából rendeltem, Tibicuk ajánlása szerint az 1ml/20-es adagoláshoz, 17 gramm kell fél literhez, ő így használja már régóta, vízcsere kb 50%-os hetente, de van, hogy az algatakarítás miatt heti 2x is , eddig mindig RO-val, csak ma délután cseréltem csapvízzel, de ekkor már nem voltak halak az akváriumban. Házi micróból 12ml/nap meg, házi macroból 20ml de ez így lett kiszámolva a táblázatban, ezért több, de hígabb is.
galaxiból az összes (8db) elhullott, valószínűleg éjjel, mert reggel mikor megjöttem még sötét volt és nem néztem be, más hal egyenlőre még nem volt az akváriumban a garnélákon kívül. RC-ket indítás utáni második héttől tettem át egy másik akváriumból, és minden nap találtam 1-1 elhullott példányt, eleinte a homokra gyanakodtam mert az pár nap után ocsmányul nézett ki, de pénteken vettem bele kavicsot és utána is volt elhullás ezért fordult a gyanúm a túl lágy víz felé, mert az RC témájában azt írták, hogy ha lágy a víz akkor belepusztul a vedlésbe. Hidrogén-peroxidot a régi 240-esemben is használtam, ugyanebből az üvegből és ott nem volt gond, de szerintem itt sem vittem túlzásba 2 carbos kupaknyi egy ekkora akváriumban kárt csinálna?
igaz galaxy-k sem voltak abban, lehet, hogy ezek jóval kényesebb halak.


Nem olyan kevés már a növényzet, de a weeping moha nagyon nem akar megmaradni, pedig a garnélásban full low-tech körülmények mellett szépen hízik
21966997_f0521572705fdc2528dba336bc86e41a_l.jpg
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére