• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech Lincoln Six Echo (243L Full High Tech)

Napok óta akarok ide írni pár sort. Nem tudom, hogy állsz az algákkal. Szőrösödés, pontalga, poralga? Van még valami, vagy eltűnt? Ha még aktuális én megtaláltam a megoldást a sajátomban...

Más: a napi NaHSO4 adagolás nem növeli a TDS-t?

Korábban mértél keménységet? Az RC-ket és 4,8-5,2 nk° vízben tartom 185-195 mikroS vezetőképesség mellett, sosem volt vedlési gondoljuk. Igaz, én a Ca/Mg arányra is figyelek, ami 3,0-3,2 körül van. Csak ötletelek persze, lehet, hogy már tárgytalan az egész :)
 
Sajnos az algaküzdelem továbbra is folytatódik, próbálom stabilizálni a pH-t, talán ez lehet a megoldás, de persze a tiedre is kíváncsi vagyok. Minimális TDS emelkedés szokott lenni, bár nem nézem minden nap :) , de ez akkor is megvan ha nem megy a medence pH csökkentő :D, amúgy nem sokat szoktam belőle tenni az akváriumba pár millilitert, igaz jó töményre van keverve . Korábban be volt állítva a tápadagoló, hogy napi 5 ml-t adagoljon, plusz ha nagyon elszállt, akkor rányomtam még pár millit. Jó erős anyag, 0,5 pH csökkentéséhez elég volt 10ml ebben a nagy akváriumban.
Viszont most kilőttem a CO2, mert amilyen peches vagyok mindig akkor lesz kezelhetetlen az alga mikor megy a szén-dioxid az akváriumba.
Keménységet nem mértem, hiszen RO-val cseréltem vizet, és keménységnövelő porral növeltem az oldott anyag tartalmat.
Ilyenem van:SaltyShrimp Mineral GH+ vízkeménység növelő - 230 g most csak 5 800,00 Ft - Green Aqua
Viszont lehet, hogy GH/KH pluszt kellett volna vennem, (Nigro ezt adta a boltban ;)) mert mióta visszaálltam csak RO vízcserére, és lement annyira a ppm érték, hogy már kellett a por, azóta RC-ket csak elvétve látok, igaz vettem pár halat, így el is bújhattak.
Most jelenleg pH oldalról próbálok némi stabilitást vinni az akvárium vizébe , és azt vettem észre, hogy ez a por nekem nem jön be. Állítólag a kalcium felelős hogy ne ingadozzon annyira a pH, de onnantól, hogy ezzel a porral keményítettem vissza, megint nagyon ingadozott, durván egy teljes értéket, szóval kérdéses, hogy mi is van benne, de gyanús hogy kalcium nem sok. Tegnap előtt szintén RO-s vízcsere volt viszont a kb 70-80 liter vízhez ment egy 5 literes flakonból, olyan víz amit az RO szűrő mellékvízágáról vettem. Azt sajna elfelejtettem megnézi, hogy ennyi víz mennyit emel, amúgy ha jól emlékszem 400 feletti volt ennek a ppm értéke, és úgy 50-et kellett emelnie, mert korábbi vízcserénél 170-ről 120-ra ment le, és azt poroztam vissza. Természetesen, most nem használok pH csökkentőt. ;)
Egyenlőre biztatóak az eredmények, mert a tegnapi méréseknél minimális ingadozás volt:
Ph-(co2 nélkül)? | Page 2 | Magyar Akvakertész Fórum - Hungarian Aquascaping Community
Bár lehet időnként kell majd bevetni pH csökkentőt így is, mert most 6,94-et mértem, így lehet naponta kicsit emelkedik a szint, de ha 7 körül van akkor nem bántom, csak az amanoim 7,6 körül már megőrültek, de ennek most közelében se vagyok :D.
Kalcium, magnézium pótlásra én is gondoltam, ez helyett a por helyett, mert abban az időszakban, amikor csak csapvízzel cseréltem, és 200 körül volt az oldott anyag tartalom, akkor nálam se volt gond az RC-kkel , sőt kis vízkő is volt az akvárium szélén, porral meg nincs.
Nem emlékszem pontosan, de te írtad egyszer, hogy kielemeznéd mi van ebben a porban? Mert ha igen, akkor az ünnepek után, küldenék belőle , és ha lesz kedved megnézhetnéd. Sajna összetevőket se a dobozon, se a gyártó oldalán nem tüntetik fel.
 
A garnéláid azért bújnak el, mert a pH szinted nem megfelelő vagy sok a CO2. Mivel említetted, hogy CO2 most nem megy így arra tudok gondolni, hogy túl sokat macerálod a pH-t.

A napokban hasonlóan jártam csak CO2-vel. Túl sok ment az akváriumba. A vízforgatás/twinstar/venti miatt nem volt döglés, de mindenki megállt, garnélák is inaktívak voltak.
Aktív talaj, co2. pH 5.9-6.0 közelében.

CO2 visszavesz most pH 6.5 mindenki happy.
Sajnos már 2x állította el korábban a gyerkőcöm a szelepet és minden alkalommal kb 1 hét mire megtalálom az ideális mennyiséget.

GH por simán elég. Bent csak ezt használjuk és az ügyfeleknél is.

A pH csökkentők helyett inkább a CO2-vel kellene stabilizálni.
 
A garnéláid azért bújnak el, mert a pH szinted nem megfelelő vagy sok a CO2. Mivel említetted, hogy CO2 most nem megy így arra tudok gondolni, hogy túl sokat macerálod a pH-t.

A napokban hasonlóan jártam csak CO2-vel. Túl sok ment az akváriumba. A vízforgatás/twinstar/venti miatt nem volt döglés, de mindenki megállt, garnélák is inaktívak voltak.
Aktív talaj, co2. pH 5.9-6.0 közelében.

CO2 visszavesz most pH 6.5 mindenki happy.
Sajnos már 2x állította el korábban a gyerkőcöm a szelepet és minden alkalommal kb 1 hét mire megtalálom az ideális mennyiséget.

GH por simán elég. Bent csak ezt használjuk és az ügyfeleknél is.

A pH csökkentők helyett inkább a CO2-vel kellene stabilizálni.
Viktor, próbáltad már azt, hogy filccel öszejelölöd a tűszelep állását? Akkor már csak azt kell kitalálnod, hányszor tekerte el a gyermek :D
 
Viktor, próbáltad már azt, hogy filccel öszejelölöd a tűszelep állását? Akkor már csak azt kell kitalálnod, hányszor tekerte el a gyermek :D

Az a baj, hogy egy pici elmozdulás is sok bubival jár. Félő ez nem működne. De azóta elforgattam a palackot elbarikádoztam remélem megoldva egy időre :)
De egyébként jó ötlet (y)

Nap végén mindig be kellett röffentenem a skimmert, hogy kicsit feldúsítsam a vizet oxigénnel. :)

Most visszavettem mindenki jól van. Reméljük a staghorn sem tér vissza. Elég nehéz 4bps környékén már számolgatni a bubikat.
 
pH: nálam 7,8. Befejeztem, hogy idegeskedjek rajta. A szűrőanyagok emelik a pH-t, majd abbahagyják idővel. Amanok nincsenek, de a többi jószág pompásan érzi magát. Oto, sziámi ormányis, ékfoltos, üveglazac, RC-k.

Előfordulhat, hogy nincs elég Ca a vizedben és nagyon-nagyon lágy. Főleg, hogy nem mértél keménységet se. A Ca stabilizálja a pH-t, illetve a kemény víz pH-ja állandóbb a pufferkapacitás miatt. Tehát ha valami állandóan emeli a pH-t akkor a CO2 nem fogja lehúzni.

Az algásodásod érdekes. Nálam nem volt összefüggés a CO2 szinttel. Igazából csak pöcsög a CO2, olyan "hollandosan" 10-15 mg/l lehet, a DC-k 2 hónapja kivágtam, mert csak felk*rt, hogy max. türkiz. Azóta a növényeket figyelem.

Az alga kb 1 hete tűnt el, magától! A mohában tobzódott, majd napról napra kevesebb volt, és egyszer csak megszűnt. Az történt, hogy a redfield elméletre rábukkantam, próba szerencse alapon dupláztam a napi foszfát bevitelt (0,25 mg/l-ről 0,5 mg/l-re), illetve 8 napig + 0,3 mg/l kiegészítő tápoldatot adtam. A nitrátszint 7-15 mg/l körül mozog, a foszfátra 0,1 - 0,2 mg/l-t mértem sokáig, aztán most telítődhetett végre a talaj gondolom, mert 0,4-re felment. Még nincs meg a nitrát/foszfát = 10/1 arány, kb. 25/1-hez, de az algának nyoma sincs. A rossz áramlási viszonyok környékén található pici zöld pont ;)

(Sajnos most Karácsonykor nem vagyok otthon, így 3 nap tápozás kimarad, lehet, hogy szükség lesz korrekcióra, de az egy másik történet.)

Szóval azt javaslom Neked, hogy indulj el ezen a vonalon (is). Az alga a természet válasza az egyensúly hiányra. Önmagában a pH nem hiszem, hogy algásítana, ahogy a CO2 sem elég tápanyag az algának. Valami még van ott, amiből több van, vagy kevesebb.

Félre ne értse senki, nem azt állítom, hogy megtaláltam az alga elleni harc szent grálját, sőt kicsit félek tőle, hogy csak szerencsém volt, de a lényeg a lényeg: nagyok paramétert kontrolláltam és bizonyos változtatások után csak eljött az algamentes kánaán.

Amit ígértem korábban most is tartom: ha küldesz a porból, megmondom, hogy Ca illetve Mg van-e benne és ha van, akkor mennyi.
 
Kiegészítés: az induláskor a talajom (~25 liter ISTA Plant Soil volt akkor a 240 literben) annyira kötötte a Ca-ot, Mg-ot, hogy az elején 0,1 nk° vízbe az elméletileg számított mennyiségnél kb. 4-5x nagyobb mennyiségű Ca/Mg-ot öntöttem bele, mire végre elértem a kívánt (5 nk°) összkeménységet. Tehát előfordulhat, hogy pontosan kiszámolod a szükséges visszasózó por mennyiségét, a talajod meg megköti az egészet, és a vized sokkal lágyabb lesz, mint hiszed. (Ha küldesz vízmintát, szívesen megnézem, hogy mennyi a Ca/Mg pontos mennyisége, illetve aránya. Karácsonyi ajándékképpen :p )
 
Back
Oldal tetejére