• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech "Mid-tech" try

Vixtor

Nézelődő
Sziasztok!

Viktor vagyok, elég régen foglalkozom akvarisztikával, de pár évvel ezelőtt a növényes akvarisztika felé is elindultam, bár nem annyira intenzíven, mint szerettem volna. Szóval mondhatni amatőrnek számítok (Minden véleményt, segítséget, tanácsot szívesen fogadok)

Azóta ez a második ilyen akváriumom, gondoltam megosztom veletek a fejlődését (remélem lesz). Tudom, hogy layout egyszerű, durván elmarad az itteni akváriumoktól, de alapvetően szerettem volna, ha a dekorhomok dominál, valamivel kevesebb növénnyel. Alapvetően egy low-tech-„mid-tech” vonalat képvisel.


Specs:

Akvárium:
Egyszerű, régebbi kitből maradt 60x30x30 (54l)

Talaj:
JBL Aquabasis
JBL Sansibar River
(plusz noname, kisebb szemű dekorhomok)

Dekoráció:
Dragon kövek

Szűrés:
Atman 3335, 600 l/h (Tudom, nem az igazi)

Világítás:
Hagen armatúra, 2x24 W (csak felezve megy most, a második cső visszatehető)

Co2:
Nagynyomású, Papillon reduktor, AquaGro bubiszámláló,
Aquatic Nature difi, Ista tartósteszt

Tápozás:
Ecarbo, Green Aqua Micro-Macro

Növények:
Ludwigia glandulosa
Staurogyne repens
Cryptocoryne wendtii
Cryptocoryne amicorum
Cryptocoryne undalatus
Nymphaea lotus

Egyéb élőlények (némelyikük már eléggé veterán, ezért a fura létszám):
3x Serpa
2x Oto
1x molly
Minimum 100 Red Cherry



Indítás:
Első héten naponta 50% vízcserék, Nitrivec, utántápozás, második héttől 3-4 napos vízcserék jönnek majd, minden esetben Aquatan természetesen.
A világítás 5 órát megy naponta.
A Co2-t csak az 5. naptól sikerült beindítani (difi törés, palack töltés), azóta 1 bps-sel megy folyamatosan, sajnos mágnesszelep csak fizu után lesz. :S A teszt szép zöld.

Sajnos az első probléma itt adódik, a víz nagyon enyhén opálos lett.

Szóval előre is köszönök minden tanácsot, segítséget!
Képeken dolgozom.:)
 
A technika inkább high.tech, talán a növényekre tudnád ráfogni,hogy "low-tech" egyedek. Az opálosodás eleinte természetes folyamat legtöbbször, a baktériumkultúra kialakulására, fejlődésére vezethető vissza, illetve mikroszkopikus szemcsék lebeghetnek még amik a talajban maradtak átmosásnál, és még nem ülepedtek le. Talajnak jobb lenne valami agyagos aljzat, a homok több szempontból sem a legjobb választás. (alternatívák: ADA amazonia, africana,stb. illetve egy gyengébb minőségű de megfizethető: JBL manado).
Várjuk a képeket! :)
 
Eleinte semmi opálosodás nem volt, igazából csak egy napja tényleg a Co2 elindítása után tapasztalható.
Eleinte én is szerettem volna agyagosabb talajt, de a Manadoval borzalmas volt dolgozni (az előző aki), az Amazonia pedig sajnos túllépte a keretet. :S

Egy képet felpattintottam, jöhet a flame! :D

Elképzelhető hogy még variálok rajta, már ha egyáltalán lehetséges.
DSCF0008_zpsf81d8a1d.jpg
 
Kicsit kevésnek tűnik az aljzat vastagsága.
A Lotus pedig egy kicsit nagynak tűnik 54 literhez. És szerintem elég rossz helyen is van. Ha nem akarod a felszínre engedni akkor az egy központi növény lesz egy ilyen kicsi akvában.

Nálam a serpák megették a kis garnikat. Ha nálad is így lesz akkor a 100 garniból fél év múlva 2 lesz.
 
A növények számát egyelőre nem szeretném növelni, remélem növekednek majd szépen.
A lotust jó lenne felszínre engedni, nem tudom még pontosan.
A garnikkal nincsen mitől félni, 12 darab volt amikor a serpákkal bekerültek, másfél évet töltöttek egy akváriumban, azóta lettek ennyien, alig írtam összehalászni a sereget.
Az aljzatot elöl kicsit szétfújja a szűrő, hátul stabilan megvan a mélység, 5 cm alá nem megy egy helyen sem.
A képhez: A teszter azóta a másik oldalon van és nem kék. :)
 
Szia Viktor!

Nekem tetszik ez a minimál berendezés (a kicsi köveket még rakosgasd ide-oda, most nagyon 1 sorban vannak)!
A fehér homoknak viszont valami áttetsző, vagy ezüstös hal jobban örülne (pl. Hemigrammus ocellifer, -pulcher, Moenkhausia pittiei, Pristella maxillaris).

A.ttila
 
Azt még hozzátenném,hogy ez a szép hófehér homok nem marad örökre ilyen szép fehér. Az legkisebb kis alga is ezen fog meglátszani, és takarítani nem annyira finom! De én szurkolok neked! (y)
 
Helló!

Eddig minden jól néz ki, 3 naponta 50% vízcsere, a növények kezdenek szépen magukhoz térni, új levelek, stb. :)

Ellenben két dolgot is szeretnék kérdezni, kapcsolódnak.

Mivel a világítás most csak felesben megy, mikor érdemes rákapcsolni a másik fénycsövet is?
Valamint megrendeltem a mágnesszelepet, szóval már fogom tudni rendesen időzíteni a Co2-t.
Érdemes az utóbbit összehangolni a világítás felturbózásával? Vagy kezdhetem őket függetlenül is? Mikor lenne érdemes melyiket? (02. 17-én indítottam)
Előre is nagyon köszi!
 
Helló!

Eddig minden jól néz ki, 3 naponta 50% vízcsere, a növények kezdenek szépen magukhoz térni, új levelek, stb. :)

Ellenben két dolgot is szeretnék kérdezni, kapcsolódnak.

Mivel a világítás most csak felesben megy, mikor érdemes rákapcsolni a másik fénycsövet is?
Valamint megrendeltem a mágnesszelepet, szóval már fogom tudni rendesen időzíteni a Co2-t.
Érdemes az utóbbit összehangolni a világítás felturbózásával? Vagy kezdhetem őket függetlenül is? Mikor lenne érdemes melyiket? (02. 17-én indítottam)
Előre is nagyon köszi!
Amíg nincs meg a mágnesszelep, szerintem ne kezdd el a co2-t. A lámpád külön kapcsolható?
Ha igen, akkor szépen lehetne külön időzítővel kezdeni nap közben egy kis plusz pirítással, amit folyamatosan emelsz. Te a tapasztaltabb kollégák leírják, ha valamit rosszul mondtam. Sajnos én még csak elméletben tolom co2-vel. :p

De ha már itt tartunk, mitől mid tech, ha nagynyomásúval tolod?
 
A Co2 már most is megy éjjel-nappal, ahogy fent írtam, kissé visszavéve.

Sajnos a fénycsöveket külön nem lehet időzíteni, szóval vagy berakom újra a másodikat és fullon megy vagy nem. Akkor várjak még vele?

A mid-tech onnan jön, hogy azért nem gondolnám ezt a technikát csúcsnak. :) Vannak ennél 100x profibb cuccok is. A növények sem éppen a legérzékenyebbek. :)
 
A co2-t lámpakapcsolás előtt 1-2 h-val kell elkezdeni adagolni
és lámpa lekapcsolás előtt 1-0,5h-val le!
Éjszaka a növényeknek oxigén kell nem co2!
Így megfojtol mindenkit az akiban!
Co2 pazarlás!
 
Ha lágyvíz, 10x-nél nagyobb szűrés külső szűrővel, 1 w/l körüli fény, és co2 van, akkor az már high tech simán. A cuccok minősége már más kérdés, van aki megengedhati magának a minőségibb, drágább dolgokat, van aki nem. De azért simán high tech ám! :)
 
A co2-t lámpakapcsolás előtt 1-2 h-val kell elkezdeni adagolni
és lámpa lekapcsolás előtt 1-0,5h-val le!
Éjszaka a növényeknek oxigén kell nem co2!
Így megfojtol mindenkit az akiban!
Co2 pazarlás!

Ezekkel mind tisztában vagyok, azért köszönöm.
Mivel nem volt mágnesszelep, így muszáj volt. Nem tudom pontosan akkor nyitni és zárni, amikor kellene,
így a GA-s srácok tanácsára megy így, mivel az ingadozás sokkal rosszabb, mint a mostani állapot.
Miután megérkezett a szelep rögtön átállok a hagyományosra.
A bibi csak azzal van, hogy mikor érdemes a full világításra átállni.
 
Ha lágyvíz, 10x-nél nagyobb szűrés külső szűrővel, 1 w/l körüli fény, és co2 van, akkor az már high tech simán. A cuccok minősége már más kérdés, van aki megengedhati magának a minőségibb, drágább dolgokat, van aki nem. De azért simán high tech ám! :)

Hehhe, hát a lágyvíz még alakul, az 1w/l is csak a teljes világítás ráadása után lesz meg. :) De akkor már majdnem high-tech. :)
 
Ápdét:

Mágnesszelep megérkezett, időzítő belőve.
A világítás egyelőre 5 órát megy 24W-tal (Mikor duplázhatom? Duplázzam egyáltalán?).
A Co2 egy órával előtte kapcsol be egy órával a lekapcsolás előtt áll le.
Egyelőre 3-4 naponta vízcserék.
Továbbá elültetésre vár 2 doboz Elatine, mit javasoltok, hová kerüljön? Valamilyen formában jó lenne egy kompotícióban azzal a pici (10-15 cm max) ággal, ami még mindig ázik (Grrr..)
 
Szia Viktor!

Emelgesd hetente a világítási időt 1 órával (így hogy megy a CO2).
Ha elérte a 8 órát akkor kapcsolhatod a másikat és újra 5 óráról léptesd felfelé, de csak heti fél órákat (max. 8h).
A tápozás is kövesse a világítási idő emelkedésének és a növények sűrűsödésének ütemét (nehogy valamilyen hiánytünet jelentkezzen!

Az Elatinét szedd és szórd szét amennyire tudod, ha más alacsony növényt nem tervezel!
Így kiderül hol érzi magát a legjobban (nálam a nagy áramlást nem szereti).

A.ttila
 
Szia Viktor!

Emelgesd hetente a világítási időt 1 órával (így hogy megy a CO2).
Ha elérte a 8 órát akkor kapcsolhatod a másikat és újra 5 óráról léptesd felfelé, de csak heti fél órákat (max. 8h).
A tápozás is kövesse a világítási idő emelkedésének és a növények sűrűsödésének ütemét (nehogy valamilyen hiánytünet jelentkezzen!

Az Elatinét szedd és szórd szét amennyire tudod, ha más alacsony növényt nem tervezel!
Így kiderül hol érzi magát a legjobban (nálam a nagy áramlást nem szereti).

A.ttila

Köszi A.ttila!

Hétvégén emelek akkor egy órával, meg hozzáigazítom a Co2-t.
Akkor esedékes a vízcsere is, elültetem az Elatinet. Remélem addigra a fa is lent marad végre.
Köszi még egyszer! Majd jön az update. :)
 
Sziasztok!

Itt egy friss fotó a jelenlegi állásról. Nem igazán volt most időm fórumozni, elnézést.

Az akiban már minden a helyén van, jelenleg 6-6 órát meg a Co2-világítás, egy órával vannak csúsztatva.
Vízcserék legrosszabb esetben már hetente, de ha van időm hetente kettő is belefér.
A növények szépen növekednek, a Lotus egyre több helyet követelt, szóval a diffúzor már a másik oldalon van.
Egy héttel ezelőtt került be a kis fa hátulra (amikor már végre lent maradt), körülötte az elatine-al.

20130325.jpg
 
Back
Oldal tetejére