• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Low-tech 160 l Low tech alakulóban

Takács Zoli

Főkertész
Sziasztok! Szeretnék naplót indítani az első növényes akváriumomnak! Egyik barátom fertőzött meg az akvarisztikával 2,5 éve. Akkoriban egy évig sügéreztem,de mindig is tetszett a növényes akvárium így gondoltam belekezdek. Sok olvasás és tanácsok után a már meg lévő technikára elindítottam ezt a Low Tech akváriumot. Hát az elején magam sem tudtam ,hogy milyet is akarok így volt kő,fa, moha meg kísérletezgetés a növények illetve tápozás terén. Eltelt kb fél év és az akváriumban szinte minden kicserélődött. Na de itt a technika és a képek.


Akvárium:
100x45x35 8mm vastag
Fűtés: Trixie 150W
Szűrés: Tetratec EX 1200 (Sera siporax 3liter, Seachem Purigen 250ml, perlon, szivacs)
Világítás: DIY tető T5 2x39W 6500k Osram napi 8 óra
Talaj: táp talaj nincs 1-2 mm átmérőjű márványzúzalék + JBl táp golyó
Tápozás: Green Aqua Micro 2,5ml + macro 2,5 ml /nap
Carbo 6ml/nap .
Sachem Ferro 2,5ml/hetente,
Dekor: Red moor fa, Bazalttufa kövek
Vízcsere: 7 naponta 50% álot csapvíz
Élőlények: Vörös neon 10db
Törpe szívóharcsa 5db
Villás-farkú kalászhal 10db
Trigonostigma hengeli 10db
Vörösfejű pontylazac 10db
Garnélák rc, Amano



Hát ez volt az első hetekben 1,5 évvel ezelőtt! :) (most már csak nevetek rajta)
23342651_1423467e1222ea4fe88d8b512d1eca88_xl.jpg



Pár hónap múlva mikor meguntam ,hogy a mohák állandóan bepiszkolódtak és elcsúnyultak újra gondoltam a növényeket:23342637_61614af4163a7b5719aee8552308b0da_xl.jpg


Hiányzott a piros szin belőle igy A ludwigia repens rubinra esett a választásom!

23342641_16471870be3cf68a920e62f23508f69f_xl.jpg

Teltek a hetek, hónapok, és egy dzsungel lett belőle. Na persze újabb növények is érkeztek!

23342619_793df0faed95cd679bf088219a56260c_xxl.jpg

Növények terén sokat kipróbáltam ,mert ugye Low Tech körülményeknek nem mindenki felel meg, de a GA-s srácok tanácsát megfogadva sikerült belőni azokat a növényeket amik nálam megfelelnek (eddig).

A mostani növény lista és állapot:

23342625_fe0f4bfee728e430e7bc6338cb25b9f1_xxl.jpg
23342631_1de196d5a0e4eb883b9aea4dc85d3c2e_xl.jpg

Microsorum pteropus Windelov
Cryptocoryne wendtii
Cryptocoryne wendtii green
Hygrophila corymbosa Siamensis
Rotala rotundifolia
Microsorium pteropus
Ludwigia repens rubin
Ludwigia Palustris
Pogostemon helferi
Hemianthus micranthemoides
Bacopa caroliniana
Bacopa austrialis
Hygrophila difformis



Kritikát, tanácsot elfogadok , mivel még mindig kezdőnek érzem magam.

Köszi :);)
 
Szia Zoli!
Nagyon szép kezdés, tetszetős low-tech. Növényeket jól összeválogattad. Gratula (y)
Szívesen venném, ha tudnál világosabb fotókat készíteni. Jobban látnám ez a szuper medencét!
Algamentest kívánok!;)
 
Szia Zoli!
Nagyon szép kezdés, tetszetős low-tech. Növényeket jól összeválogattad. Gratula (y)
Szívesen venném, ha tudnál világosabb fotókat készíteni. Jobban látnám ez a szuper medencét!
Algamentest kívánok!;)

Szia! Köszi , próbálok egy világosabb képet csinálni, felteszem majd ide. Ám de a tied is szép akvárium, a lotuson én is gondolkoztam már, csak nem tudom hova illene nekem.
Beszerzése gondolom nem egyszerű?
 
Utoljára módosított:
Lotus nálam szépen fejlődik bár csak próbaként tettem az akvába.:)
Nálunk Gyöngyösön szinte mindig van ilyen növény. Gumókat lehet venni viszonylag olcsón.
 
Takács Zoliost: 275944 said:
Lotus nálam szépen fejlődik bár csak próbaként tettem az akvába.:)
Nálunk Gyöngyösön szinte mindig van ilyen növény. Gumókat lehet venni viszonylag olcsón.

Tenyleg van ott? Melyik boltban, ami a korforgalom utan van a teren?
 
Nem az már megszünt. Buszmegálló mögött 10 emeletes alatt.
Esetleg jelzed mikor kellene szívesen megnézem, hogy van e.;)
 
Wow, nagyon szép, ehhez képest az enyém még csak kiskölök. :)
A DIY tetőről megosztanál néhány képet, esetleg háttérsztorit?
 
Wow, nagyon szép, ehhez képest az enyém még csak kiskölök. :)
A DIY tetőről megosztanál néhány képet, esetleg háttérsztorit?

Üdv! Köszi! Hát a tető saját tervezés , és kivitelezés. képek
23344945_9bec85e48e45a91b8021e239cb263ef6_l.jpg
23344943_82edb1657650971cd28d634c6ce29a1e_l.jpg
 
Üdv! Köszi! Hát a tető saját tervezés , és kivitelezés. képek
23344945_9bec85e48e45a91b8021e239cb263ef6_l.jpg
23344943_82edb1657650971cd28d634c6ce29a1e_l.jpg

Köszi a képeket!

Nekem is ilyen típusú tetőm van, csak nem DIY (RETRO T8 néven fut). A bajom vele a T8 és a benne lévő 2x18W, ami édeskevés 160 literre, ezért keresem most az opciókat T5-re váltáshoz. Magát az armatúrát is te szerelted? Előtét hova került? Kell hűteni?
 
Köszi a képeket!

Nekem is ilyen típusú tetőm van, csak nem DIY (RETRO T8 néven fut). A bajom vele a T8 és a benne lévő 2x18W, ami édeskevés 160 literre, ezért keresem most az opciókat T5-re váltáshoz. Magát az armatúrát is te szerelted? Előtét hova került? Kell hűteni?


Igen én szereltem az csöveket is bele kábelezést , mindent. Vízcserekor csinálok képeket belülről. Hűteni nem szoktam, nyáron a víz max 28 fok volt a 40 fokos hőségben is. Viszont a tiéd kevés oda 0,5w/l el kell érni legalább szerintem. (y)
 
Igen én szereltem az csöveket is bele kábelezést , mindent. Vízcserekor csinálok képeket belülről. Hűteni nem szoktam, nyáron a víz max 28 fok volt a 40 fokos hőségben is. Viszont a tiéd kevés oda 0,5w/l el kell érni legalább szerintem. (y)

Igen, 2x39W lenne a cél első körben.
A hűtést nem az akira, hanem az előtétre értettem. :) Ahhoz nem kell?
Nekem nyáron levett tetővel is felment néha 31 fokra a víz hőmérséklete. Mondjuk a fénycsövek kb 8-10 cm-re vannak a vízfelszíntől, akár ez is bejátszhat.

Köszi! Várom a képeket! :)
 
Végre sikerült szereznem Lotust, meg is kapta a neki szánt helyet. Nagyon szép növény, pár nap alatt 3 új hajtást hozott. Viszont megmértem a szilikát tartamát a vizemnek (sajnos "mg/l ami nem igazán jó növényes akiban).Így beszereztem JBL silicatex szűrőanyagot. Kíváncsian várom a hatását. Persze vízparaméterekkel kontrollálom a dolgot.

Na de a kép:
23359641_9c8227b04a5b2fcbefdd64d910fa45a8_xl.jpg
 
Szia!
Nagyon tetszik! A HM gyepről pár szót írhatnál! Hány tővel kezdted? Milyen sűrűn nyírod? Nem algásodik? Növénykét honnan szerezted?
Látom sikerült lotus-t beszerezni, (megnéztem tegnap ahogy ígértem, most lehet kapni.);)
Üdv:Zoli
 
Szia Zoli! Hát a Hm gyep egy zselés Green Aqua-s doboz mennyiségéből lett, felülről a negyedik képen lehet látni a kb 1hónapos állapotát. Levágtam benyomtam a talajba és elterjedt. Egy kicsit barna algásodik ,de most derült ki hogy 2mg/l a szilikát érték a akvárium vizében és valószínű ettől van. Kb 1 havonta szoktam visszavágni , elég gyorsan nő. A garnélák takarítják egyébként. ;) Kb 60 %-ban a GA-ból van a növény a többi innen onnan.
Köszi ,hogy megnézted a lotust,de pont volt utunk A GA-ba és nem tudtam ellenállni.

Nálad olvastam ,hogy a Hygrophila corymbosa Siamensis levele el kezdett lyukadni? Mi volt a nálad? Én is észre vettem most a Ludwigia palustris és a Siamensis levelén lyukakat. Kálium hiány?
 
Szia!
köszi az infót a HM-ről. Valószínű Kálium hiány lehetett: kb 10mg/l értékem volt akkor, valamint NO3 színt is elég alacsony volt.
Káliumnál ideális érték:20-30mg/l, NO3 10-15mg/l (remélem jól emlékszem.)
 
Sajnos nincs még Kálium tesztem. De be kell szereznem . Ma mértem NO3-at : 10 mg/l, PO4: 0.4 mg/l ,most a JBL silicatex 2 napja üzemel az szűrőben. Most gyakrabban kell mérnem a PO4 értékét mivel a szűrőanyag tudja csökkenti. Egyébkét mi az ideális értéke a PO4-nek növényes akváriumban ? Mit adagoltál a Kálium hiány miatt? A GA macroban is van. Adjak talán 2,5 ml Macro helyett többet naponta?
Fe értékem is elég kicsi az külön adagolok hetente vizcserénél .
Te Green Aqua Micro , Macro tápból mennyit adagolsz ,mennyi nettó vizre?
 
Utoljára módosított:
Profito-t használtam akkor. Váltottam Mic-Mac-ra, javult a helyzet. (5ml naponta 200l-re) Nitrát növelésre halakat javaslok. Valami szép csapathal elférne még.
PO4: 1-2mg/l ideális esetben. Igazából zöldpont algánál van jelentősége.
 
Van 40 db csapathal + 5 oto + sok garnéla. Akkor én kevés micro és macro tápot adok , ha te 200 literre adsz 5ml, én 160l 2,5 ml. Nálad mennyi hal van össz? Egyébként nem rég 20-25mg/l nitrátot is mértem, talán a puregin behelyezése előtt.
Profito mellé adagoltál + Káliumot?
 
Igen adagoltam. Végül is a kevés fényemnek tulajdonítottam a balsikert ezzel a növénnyel. Nálam kevesebb "fényarány" van. 0,39W/l
Valóban annyi halnak "elégnek" kell lennie. Szerintem a Seachem Purigen nem befolyásolja a NO3-at. Na most jól megkavartalak ennyi "hülye tapasztalattal".:)
 
Back
Oldal tetejére