• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Akvahobbi kicsiben

Kanyó Andor

Kertész szaki
Sziasztok, Andor vagyok, haladó kertész, kezdő akvakertész ! :)

Régóta tervezem már egy kis kocka benövényesítését, kb. azóta mióta rábukkantam "Nigro" blogjára és majdnem a szakdolgozatom bánta a sok éjszakába menő olvasgatást-nézelődést eme remek hobbiról... :D
Azóta belekeveredtem a munkába rendesen de évek óta gyűjtöm a "hozzávalókat" és tavaly ünnepekkor elhatároztam hogy elindítom a projektet !

Ami rendelkezésemre áll:
30x30x30as @ 20-25l körüli opti white akvárium
Eheim EccoPro 130as szűrő gyári töltetével (substrat pro, stb.) kb 330l/órát mértem teljesítményre
Dennerle: Substrate, Sacaper's soil talajok ill Substrate start baktérium a talajba ill még tettem a szűrőbe is hátha...
Co2-t össze barkácsoltam egyelőre, nagynyomású palack, "inline difi", 40-50 bubi/sec, DC világos zöld a nap végére.
A fény az amit nem tudok, hogy járható út-e:
6500K 12W-os (1000lumen) led panel beleépítve egy műhelylámpába. Pont illett bele, úgyhogy 'bemaszekoltam'.
Nem tudom mennyit kéne, hogy menjen, most kb úgy van, hogy átlagban 6-10 órát világít foglalkozás függően.
Idővel le szeretném cserélni 8520-as Led-re valamilyen minimál tartóval.
A növények ha leállítom a szűrőt/Co2t akkor látok felszálló buborékokat innen-onnan, meg a hátsó Ludwigia levél alja gyöngyözik, tehát remélem elindulnak :)

Növényeim:
Elatine hydropiper, Staurogyne repens, Pogostemon helferi, Ludwigia palustris, Marimo labdák
Green Aqua Micro/macro táp és kis easy carbo megy napi adagolásban, vízcserékkor 1ml neptun baktériumkultúra ameddig itthon vagyok szabadságon...
Próbáltam szép, kompakt és kezdőknek örömet okozó növényeket kiválogatni

Víz minőségem:
Össz keménység csepptesztel: 14-15, karbonátkeménység: 7, hőfokot 22-24 körül mértem eddig 'bemerítős' hőmérővel
JBL easy teszt applikációs okossággal :)
Nitrate:18mg/l, Nitrite:0, GH: >14, KH: 10, pH: 7.0, klór: 0, CO2: 30mg/l

Az ütemterv hasonlóképp alakult:
2017.12.28 > akva pucolás, talajmunka, feltöltés, Red Moor fa lesúlyozása
12.30 > kövek behelyezése, 50% vízcsere, innentől 2 naponta 50% vízcsere
2018.01.11 > növények ültetése, 50 %vízcsere, tápozás indítása
01.15 > 50% vízcsere,
terv szerint heti 1-2x 50% vízcsere, nem túl nehéz, egy locsolókanna :)

Észrevételek:
Itt nézem a növényeket, és szurkolok nekik :)
Annak örülök hogy rossz fele talán nem változtak, inkább nagyon vékony gyökerek fellelhetők és talán a felfele irányban új hajtások képződnek. Fa taknyosodást azt hittem megúsztam de megjött a második héten. Ültetéskor kiszedtem és lepucoltam de még olyan. Kicsit néhol a fehérből átment "koszos feketébe"... remélem feladja.
Még kötözésre vár egy adag Vesicularia ferreri "Weeping" moha. Akkor kiszedem és lesíkálom előtte. Kötözés barna cérnával vagy inkább damillal ?
Co2 beoldás szerintem elég primitív de megfelelő microbuborékokkal szórja mindenfele az akvát.
Világítást majd az idő eldöni...
Kis garnélákat szeretnék az akváriumba csak nem tudom mikor nem fogják már kitúrni a növényzetet, valamint néztem egy két halfajtát. Sajna a hamis neonoknak nem túl jó a keménység / ph, fényintenzitás ? , tigris dánió tetszik de lehet nagy, zöld razbóra talán megfelel, Galaxy rezbóra szép is és egész jól megfelel minden paraméternek :) !?

Nagyjából ennyi az összefoglaló, itt egy link, ide szelektáltam képeket a történésekről:

https://drive.google.com/drive/folders/1oN-3vHZD2baZ4A-jhSMiWHhulrPGBHxE?usp=sharing


Köszönöm a figyelmet ! Ezúton szeretnék minden észrevételt és segítséget szívélyesen megköszönni, mivel bár kellően felkészülve kezdtem el foglalkozni ezzel a támával úgy érzem hogy sötétben tapogatózom ! :)
 
Utoljára módosított:
dNVtgjiZQaBSWbbvoDzfFR1QsMWPu2Wz8EYuBgufiLNZqHufVmn9iNuGteSugEdH3dYLPwghH95TZd_PQ9w=w1920-h948-rw
 
Üdvözlet a fórumon! :) Nagyon kis szép kockát raktál össze elsőre, a fél karomat odaadnám, ha az enyém így sikerült volna. :D Azt esetleg meg tudod mondani, hogy milyen fajta az a fehér kő, ami bent van? Így képről mészkőnek tűnik, az viszont nagyon-nagyon keményíteni fogja a vizedet, főleg co2 mellett. Ha mégsem az, akkor vedd semmisnek a mondatomat.
Kis garnélák nem fogják kitúrni a növényeket, de amanokkal egyelőre ne próbálkozz, ha friss az ültetés, azok úgy dobálták nálam a füvet, mintha haragudnának rá.
 
Üdvözlet a fórumon! :) Nagyon kis szép kockát raktál össze elsőre, a fél karomat odaadnám, ha az enyém így sikerült volna. :D Azt esetleg meg tudod mondani, hogy milyen fajta az a fehér kő, ami bent van? Így képről mészkőnek tűnik, az viszont nagyon-nagyon keményíteni fogja a vizedet, főleg co2 mellett. Ha mégsem az, akkor vedd semmisnek a mondatomat.
Kis garnélák nem fogják kitúrni a növényeket, de amanokkal egyelőre ne próbálkozz, ha friss az ültetés, azok úgy dobálták nálam a füvet, mintha haragudnának rá.

Köszönöm szépen, szárazföldön már összeraktam pár "scapet" meg sziklakertet, igaz az közel nem ugyanez :D
Az a fehér ilyen "agyszerű" kő az nem tudom én se micsoda, gondoltam én is arra hogy valamit ereszthet magából... (savval nézhető az ilyen? ). Sóder osztályzó gép kihordó szalagja alól kerestem érdekes köveket és ott találtam, nem túl szokványos azért választottam. Komlói sziklából szerettem volna először... de nagy volt a sár és így talán kontrasztosabb is mint antracit szürkével.
Alga az igaz hogy a fehér kövön előbb kiüt ?
Garnéláknak örülök, van itt helyben (Baján) egy kisállatnepper, növényekből elhasalt szegény viszont garnélái vannak szépek, majd 1-2 hét múlva szerintem esedékes lehet jupii :)
 
Utoljára módosított:
Megejtettem a moha kötözését ! Barna cérnát vettem hasonlót mint amilyen a fa színe... azzal nem számoltam hogy vizesen jóval sötétebb lesz kb fekete :LOL:
Na mindegy az a lényeg hogy benn van mert már sajnáltam szegényt a tégelyében ! Kicsit elkapkodtam szerintem de majd lehet egyszer ragasztóval átcsoportosítom kicsit széjjelébb húzva.
Fa is le lett puceválva ! :happy:

WB0thup-2e0gHbdYuoKDJ72pHbL4IH2OpxaP3Bx1cPjZ0fEXDa79YsTtFHlHqVTP8c0LexjyNfdNqh2KxRI=w1920-h948-rw


open
 
Apropó, abban segítenétek hogy hogy lehet kicsit kisebb képet beszúrni ? Kép felbontását mondjuk levegyem 1024x768ra ?
Továbbá még egy hétvégével kapcsolatos dolog. Időkapcsolókkal meg tudom oldani a világítás-Co2 kapcsolgatását. Most 12h-tól 20h-ig megy a pilács, co előtte be egy órával, ill. korábban egy órával ki. Nagyjából akkor már sárgásba kezdene átmenni a golyó. Bár még sárga nem volt nem tudom az milyen...

A kérdés az azzal kapcsolatos hogy hosszú hétvégés pihenés lesz, itthontól távol. Pénteken reggel már indulunk, akkor tudok tápot benyomni neki, vasárnap jövünk vissza, akkor este szintúgy tudok. Gondolom nem nagy dolog ha szombaton kimarad egy-egy nyomás tápszer, vagy nyomjak be péntek reggel másfelet-kettőt inkább ? Csütörtök este lecserélem a víz felét, aktuális.
 
Köszönöm, akkor beküldöm neki vízcsere után :)
Csinálok állványról egy fotót majd indulás előtt meg egyet megérkezéskor. Három nap alatt remélem látszódni fog valami kis mocorgás :)
 
Egy kis észrevétel, most hogy beállítottam az időkapcsolókat. A világítás 8 órát megy. Ahogy néztem ez egy átlagos érték, főként hogy a világításom nem a legütősebb...
A köveken viszont látni vélek a fény felőli oldalukon barnás foltokat. Kb rozsdásodnak :D
Belemerülök az alga témába nemsokára de ez gondolom barna alga lehet, ami meg a kevés fényre üti fel a fejét igaz ?
Még nem néz ki vészesen de hosszabb távon ez így nem lesz rendben. A Pogostemon öregebb levélvégein is látni hasonlót :meh:
 
A barna alga gyakori vendég frissen indított akváriumnál, ettől még a fényed lehet jó! Csigák, garnélák, otocinclus eszi, meg idővel eltűnik.
Viszont a köveid szinte biztos keményítik a vized. Mérj TDS-t, vagy keménységet vízcserék között, ha sokat változik (co2 mellett várható), érdemes elgondolkodni a kivételén!;)
 
A barna alga gyakori vendég frissen indított akváriumnál, ettől még a fényed lehet jó! Csigák, garnélák, otocinclus eszi, meg idővel eltűnik.
Viszont a köveid szinte biztos keményítik a vized. Mérj TDS-t, vagy keménységet vízcserék között, ha sokat változik (co2 mellett várható), érdemes elgondolkodni a kivételén!;)
Igen, most már olvastam több helyen hogy friss indításnál feltűnik a barna alga. Algaevő az valószínű kell majd bele, illetve garnélák is, hogy legyen benne "élet"
A köveket sajnálnám, eredetileg andezit bányából származó szikla darabokat raktam volna de rábukkantam ezekre.
TDS mérőm nincs, csíktesztem és csepptesztem van. Akkor ha jól értelmezem meg kéne mérnem a vízcsere után közvetlen illetve ugyanazt a vizet pár nappal később vízcsere előtt is. Ha több akkor az a kövek számlájára írhatő. (?)
Eddig amikor csak mértem ezzel-azzal is 15 körül érték jött ki össz keménységre ami megfelel a helyi csapvíz keménységének.
Ez azért már kemény víz ugye... nagy vonalakban milyen hátrányai vannak a kemény víznek ?
Köszönöm a segedelmet ! :shame:
 
Igen, most már olvastam több helyen hogy friss indításnál feltűnik a barna alga. Algaevő az valószínű kell majd bele, illetve garnélák is, hogy legyen benne "élet"
A köveket sajnálnám, eredetileg andezit bányából származó szikla darabokat raktam volna de rábukkantam ezekre.
TDS mérőm nincs, csíktesztem és csepptesztem van. Akkor ha jól értelmezem meg kéne mérnem a vízcsere után közvetlen illetve ugyanazt a vizet pár nappal később vízcsere előtt is. Ha több akkor az a kövek számlájára írhatő. (?)
Eddig amikor csak mértem ezzel-azzal is 15 körül érték jött ki össz keménységre ami megfelel a helyi csapvíz keménységének.
Ez azért már kemény víz ugye... nagy vonalakban milyen hátrányai vannak a kemény víznek ?
Köszönöm a segedelmet ! :shame:
Így van, ha keménységet mérsz, akkor abba a két vízcsere között más nem szól bele, csak a kő. (ha GH/KH növelő/csökkentő szereket nem használsz)
A 15 nk° GH érték nem vészesen sok, kb. közepes keménységű vizet jelent. Lehet vele élni, ha neocaridinákat szeretnél, esetleg csigákat, nekik teljesen jó ez az érték. Talán a növények szempontjából lehetne kevesebb, kb. 6 körül.
Talán fontosabb az, hogy a vízcseréknél mennyit változik majd, mert a túl nagy ingadozásokat az élőlények esetleg kifogásolhatják, illetve, hogy vízcserékkel ezen a szinten tudod-e tartani az értékeket, vagy lassacskán az egekbe kúszik!?
 
Egyébként a fényed (1000 lumen) CO2 nélkül még elég lenne (~37 lm/l). CO2 adagolás mellett azért elbírna többet is.
Ha 8520-at teszel fölé legalább 0,5 métert, az már CO2-vel is jó (>=60 lm/l).
 
Így van, ha keménységet mérsz, akkor abba a két vízcsere között más nem szól bele, csak a kő. (ha GH/KH növelő/csökkentő szereket nem használsz)
A 15 nk° GH érték nem vészesen sok, kb. közepes keménységű vizet jelent. Lehet vele élni, ha neocaridinákat szeretnél, esetleg csigákat, nekik teljesen jó ez az érték. Talán a növények szempontjából lehetne kevesebb, kb. 6 körül.
Talán fontosabb az, hogy a vízcseréknél mennyit változik majd, mert a túl nagy ingadozásokat az élőlények esetleg kifogásolhatják, illetve, hogy vízcserékkel ezen a szinten tudod-e tartani az értékeket, vagy lassacskán az egekbe kúszik!?
Értem, nagyjából körvonalazódik hogy mit-hogy miért... elég jó lesz egy ilyen kis érzékeny dobozkának az értékeit "állítgatni". De gondolom aztán ha beáll és nincs vele gond akkor rutinná válik a tartás is. Színes kis rákok szimpatikusak nagyon. :) Örültem hogy fa kivételnél/kötözésnél nem jött fel egy növény se ill. látok sok apró új gyökeret beágyazódni a növényeknél úgyhogy lehet 1-2 héten belül megpróbálnám a garnélákat. Csak ezt a keménységet előbb körbe kéne járni.
Ma érdekes dologot tapasztaltam. Reggel 50% körüli vízcsere. Előtte csíkteszteztem a vizet. Vízcsere után táp 1,5-2szerese benyom meg egy kis Easy Carbo és utána kicsivel baktériumos lötty.
A csíkteszt azt már hallottam hogy nem túl precíz de egy érték sajna eléggé eltért az előző méréshez: ph kicsit feljebb kúszott 7,4-re, a GH az marad a ">14 d értéken de a KH az felment 15-re, amire már a progi is írja hogy kicsit magas. Tehát ebből azt szűröm le hogy a kövekből kioldódó kalcium (?) az ami megnyomhatta az értéket ? Csepptesztet nem csináltam mert kaptam volna az asszonytól indulás előtt de majd vasárnap visszaérkezéskor megejtem és a csíkost is újra...

Világítást azt gondoltam nagyobb kocka panelre is ami pont dupla ilyen teljesítményű de szerintem berendelek egy méter 8520as szalagot és akkor annak a fényerejével/hőkibocsátásával lehet variálni ill. sokkal kecsesebb világítást lehetne megvalósítani belőle...
Vörös led szalag kellhet a másik mellé ? Olvasgattam erről is de konkrétan nem láttam leírva hogy tesztelve van hogy megéri.
 
Visszajöttem a hétvégi pihenésből. Azt hiszem mire kipucolom az akváriumot az nem lesz pihentető :ROFLMAO:
Most nem olyan az egész mint egy patika. A kövek barnák, az üveg is egy kicsit zöld/homályos néhol. A Pogostemon egyik hajtásáról fonálalga (?) lengedezik.
Érdekes, hogy ahol a legbarnábbak a kövek ott tele is vannak apró bubikkal. Ez azt jelenti hogy jól érzi magát az alga és az is termeli az oxigént ? :)
Az egyik "bazsalikom" feljött, majd holnap visszanyomom, a jó az hogy szép gyökérzet látszik belőle. Az össz növényzet kicsit sűrűsödött-nyúlott két nap alatt szóval nem panaszkodom.
Talán a Pogostemon barnul kicsit ill. a Ludwigia "csak" barnás, nem akaródzik színeződni. Lehet ez is utalhat a gyengécske fényintenzitásra.
Amit még megfigyeltem a fára kötözött mohánál: néhol kicsit tompult-sárgult a színe viszont nem sokat változott összességében. A kis csomó mellett két oldalról mintha észre vettem volna kis zöld "mohapöttyöket". Nem tudom a moha így terjeszkedik ?

Gyors víztesztet néztem. Csak a JBL-es csíktesztet.
Ami feltűnt, hogy a nitrát szint szerinte 0. Ez betudható annak hogy nincs hal az aksiban és nem tápoztam ? Vagy szimplán csak pontatlan. A program azt írja tegyek az akiba macro növénytápot.
GH továbbra is >14, a KH pedig maradt 15d. Ebből reménykedem hogy a kövek nem keményítették tovább a vizet. Ph visszament 7.2-re, Co2 pöfögött úgyhogy az értékre 25mg/l lett.

Hát nagyjából ennyi. A terv holnapra egy kis üvegpucolás és utána vízcsere ill. a kis bazsalikomot visszajátszom a talajba. Nem tudom a barna köveket sikáljam? Utána fel kéne szippantani vagy majd a szűrő megoldja ?
Kis algázót lehet beszerzek hogy beszálljon a harcba :)
Otocinculus affinis. 1-2 db ? Nem szeretném túltelepíteni mivel 30litert gondolom nem nehéz... Halakból talán galaxy razbórából szeretnékegy 5öt ill. kis garnikat.
Üdvözlet, szép hetet ! ;)
 
Nem szeretném túltelepíteni mivel 30litert gondolom nem nehéz... Halakból talán galaxy razbórából szeretnékegy 5öt ill. kis garnikat.
Nálam az 5 centivel magasabb kockában (30x30x35cm ~30 liter) van jelenleg 6 ruby tetra, 3 galaxy, 4 urophtalmoides, 2-3 amano, sok sakura. Szerintem 10 db galaxyt és 1-2-3 oto-t simán tehetsz bele, és nyugodtan melléjük mehet garnéla nem 3 db.;)

Nem tudom a barna köveket sikáljam?
A köveken lévő algát hagyd meg a garniknak, oto-knak!;)

Ez azt jelenti hogy jól érzi magát az alga és az is termeli az oxigént ? :)
Az alga is fotoszintetizál.:)

Nem tudom a moha így terjeszkedik ?
Nem, az alga terjeszkedik így.:cool:

Ludwigia "csak" barnás, nem akaródzik színeződni. Lehet ez is utalhat a gyengécske fényintenzitásra.
Ha palustris, akkor több fény kell neki, és sok táp. A repens rubin kevesebbel is beéri.(y)
 
Back
Oldal tetejére