• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Gyakorló 25 literben

Tomiii

Főkertész
Sziasztok,

kb 1,5 hónapja kezdtem el a növényezést egy régről megmaradt Diversta Startup akváriumban. A méretek miatt nem a jó scape és a csodás látványvilág volt a cél hanem az algamentes környezet megteremtése amiben boldogan élnek a növények és garnélák.

Egy pár szó a technikáról:
Üveg: Diversa startup 40 akvárium: 40x25x25 cm
Világítás: Chihiros 40cm max fényerőn
Szűrő: Eheim 2071 + Eheim Skim 350
Szűrőanyag: 350ml Seachem Purigen + seachem matrix + eheim szivacsok
Talaj: JBL manado + JBL 7+13 golyók
CO2: 2Kg palack + GA mágnesszelep + oxyturbo + bubiszámláló + Neo2 kicsi diff.
Tápok: Green Aqua Micro + Macro 2 nyomás naponta
Víz: 3/4 RO víz + csapvíz + seachem prime
Vízcsere: Hetente 50% cserélve.

Majdnem algamentes az akvárium de zöld pont algám még mindig van, de úgy fest nyerésre állok - a GA tápokat 1,5 hete kezdtem el és úgy fest segít kezelni a zöld pont alga problémát. Mértem korábban foszfát szintet és 0 volt az akvában - a táp használata után ez érezhetően elkezdett változni és az alga is elkezdett visszahúzódni.

Növények:
HM + Rotala Macranda 'Red Mini' + Anubias + Rotala Sp. Green + Vesicularia ferriei (Weeping) + Vesicularia Dubyana (Christmass)

Élőlények:

5 darab Amano + 5 darab neonhal akiket az előző gazdájuk nem akart már (tudom hogy kicsi nekik a hely de ahogy beindul a nagyobb üveg költöznek oda)
 
Utoljára módosított:
A cél az, hogy legkésőbb januárban egy 60x30x36-os üveget indítsak - addig még egy pár dolgot rendezni kell de ott már valami egyszerűbb köves scapet szeretnék megvalósítani - amúgy évek óta bűvöletben tartanak ezek a gyönyörű tiszta akváriumok. Mindig is szerettem akváriumozni és 13 évig volt egy 360 literes monstrumom amit sajnos el kellett adni költözés miatt - az új helyen csak ennek a 60-as üvegnek lesz helye - de igyekszem majd a nappali csodás pontjává változtatni. :p
 
Szia!
Ha a 25 literest problémamentesen tudod üzemeltetni, egy nagyobb már csak könnyebb lesz. ;) Legalábbis a nagykönyv azt írja.
A Manado a tapasztalatok szerint elszívja a foszfátot. Ha továbbra is jelen van a zöld pont, lehet, hogy megérné mellé adagolni pluszban. De erre majd az okosabbak kitérnek még. :) Képeket majd tegyél fel, bár egyelőre csak külső tárhelyről tudod linkelni. :)
Sok sikert a minihez!
 
Szia!
Ha a 25 literest problémamentesen tudod üzemeltetni, egy nagyobb már csak könnyebb lesz. ;) Legalábbis a nagykönyv azt írja.
A Manado a tapasztalatok szerint elszívja a foszfátot. Ha továbbra is jelen van a zöld pont, lehet, hogy megérné mellé adagolni pluszban. De erre majd az okosabbak kitérnek még. :) Képeket majd tegyél fel, bár egyelőre csak külső tárhelyről tudod linkelni. :)
Sok sikert a minihez!
Köszi - remélem a nagyobb már mutatni is fog és nem csak funkcionális lesz mint ez!

2 hete pénteken sikeresen eltörtem az üveg befolyót miközben a csövet próbáltam leszedni róla és szereztem egy pár öltést a doktorbácsitól a jobb kezembe. Itt szeretném felhívni mindenki figyelmét arra, hogy ne csinálja senki utánam!! :):pompous::cry:

Azóta egy Eheim lily van az akvában a lelkemben meg félelem az üvegtől - de ez nem rettentett el a folytatástól. Továbbra is a 63L a cél. Holnap rakok fel friss képet a jelenlegi állapotról - a HM-et és a Rotalát amúgy már 2x kellet nyírni - nőnek mint a bolondgomba.
 
2 hete pénteken sikeresen eltörtem az üveg befolyót miközben a csövet próbáltam leszedni róla és szereztem egy pár öltést a doktorbácsitól a jobb kezembe. Itt szeretném felhívni mindenki figyelmét arra, hogy ne csinálja senki utánam!! :):pompous::cry:
Ajánlom figyelmedbe a Ma megint eltörtem valamit néven futó topikot. :D Ha pedig van egy kis barkács hajlamod, akkor az Akril szűrőcsöveset. Bár az első linkelt helyen arra is van példa, hogy akrilból készült tárgyakat törtek el, szóval semmi sem atombiztos.
Szép a fád, jó kis barlang van ott. :)
 
Ajánlom figyelmedbe a Ma megint eltörtem valamit néven futó topikot. :D Ha pedig van egy kis barkács hajlamod, akkor az Akril szűrőcsöveset. Bár az első linkelt helyen arra is van példa, hogy akrilból készült tárgyakat törtek el, szóval semmi sem atombiztos.
Szép a fád, jó kis barlang van ott. :)

Köszönöm a tippeket - Az akril ki és befolyó szerintem ezek után nálam kötelező darabok lesznek, bár most az Eheim Lily még elmegy és nem annyira otromba. :) Az üveg amúgy nagyon csúnyát vágott középső és mutató ujjamba - rendesen megijedtem és futás a sebészetre. Nem gondoltam hogy ilyen veszélyes ez a hobbi o_O
 
Szerintetek az új 60x30x36-os akváriumhoz elég lesz az Eheim 2071? Vagy nézelődjek inkább egy 2073 felé?
 
Szerintetek az új 60x30x36-os akváriumhoz elég lesz az Eheim 2071? Vagy nézelődjek inkább egy 2073 felé?
Ha van rá keret, érdemes a nagyobbat venni. Ki tudja mikor akarsz egy nagyobb akváriumot, és akkor nem kell új szűrő. ;)
 
A 2071 már most is üzemel - érdemes szerinted ezzel megpróbálni a 64 litert? Elvileg ez a maximum ajánlott méret GA-nál de tudom hogy nincs olyan, hogy túlszűrt víz...
 
Ha az a max, én inkább fölé lőnék, és venném a nagyobbat. Az előző szűrőm ki volt centizve. 30 literesem van, a 2011-es 20 literig volt ajánlva, de gondoltam a talaj, a dekorok, a fenti üres rész levesz annyit, hogy ne legyen gond. Hát volt, pár nap alatt lecsökkent az áramlás, még az előtte lévő kicsi belső szűrőm is jobban nyomta a vizet, mint szegény 2011. Azóta 2013 van, az 54 literig ajánlott, teljesen jó. Szóval vedd inkább a nagyobbat, ne később szívj vele.
Szűrőválasztási segítséges topik is van, esetleg dobd be oda a kérdésedet, ott több és konkrétabb választ is fogsz kapni. Én is kezdő vagyok ám, csak sokat csacsogok. :D
 
Tegnap volt végre időm egy kicsit kitakarítani és foglalkozni az akváriummal. 1 hét alatt is nagyon sokat gazosodott - tegnap egy picit megkezeltem a dolgot de mivel még mindig csak a bal kezemet tudom használni (ami amúgy rettentő béna) nem mertem a HM-et jobban visszanyírni.

Kapott egy 50% vízcserét és az este folyamán egy véletlen szerencsének köszönhetően sikerül egy Eheim 2075-höz hozzá jutni - gyorsan átraktam a szűrőanyagot a 2071 kosarából és a vizet valamint a plusz mátrixot ami még volt otthon. Most van benne 4 liter mátrix meg a Seachem Purigen - ez már elég overkill erre a kis akváriumra de nemsokára már a 64L-es "monstrumon" :pompous: lesz.

Az Anubias levelén tegnap viszont láttam egy kis agancsalgát - eddig soha nem volt ilyen. GA algatájékoztató alapján:

A felszínhez közeli részeket kedveli.(valóban ott volt) Erősen tapad és a szálak nagyon csúszósak (stimmel), így leszedni szinte lehetetlen (sikerült leszedni!:sneaky:). A magas ammóniaszint, a gyenge áramlás és a kiegyensúlyozatlan tápanyagellátás kedvez ennek az algának.

Az ammónia szintem teljesen nulla - az áramlás sem gyenge viszont 1,5 hete kezdtem el csak a GA tápokat és lehet hogy azért jött most ő elő? Remélem ez csak átmeneti állapot és nem lesz agancsgyűjtemény a tankban. A zöld pont viszont folyamatosan szorul vissza. Remélem hamarosan sikerül tényleg algamentesre küzdeni.

Két képet is hoztam - egy jó kis előtte - utána:

Előtte:
782before.jpg

Utána:
303after.jpg

Már nagyon várom, hogy elkezdjem a nagyobbat - de van még mit tanulni ebben a piciben is! :geek:
 
Az a HM dzsungel nagyon durva. :D A bal oldali üres részre nem tervezel valamit? Pogostemon helferit vagy Alternanthera reineckii-t el tudnék ott képzelni. Akár vegyesen.

véletlen szerencsének köszönhetően sikerül egy Eheim 2075-höz hozzá jutni
Ilyen szerencsék engem is érhetnének. :oops:
 
Az a HM dzsungel nagyon durva. :D A bal oldali üres részre nem tervezel valamit? Pogostemon helferit vagy Alternanthera reineckii-t el tudnék ott képzelni. Akár vegyesen.


Ilyen szerencsék engem is érhetnének. :oops:

Bal előre Rotala Bonsai került 2 hete de elolvadt - úgy fest 1 tő maradt meg ami éppen csak kikandikál - megvárom, hogy beindul-e de sokat nem akarok változtatni rajta, ez tényleg csak egy próba az alga elleni harcban (A fák is elég komoly ütemben kezdtek el zöldülni - nem tudom mi lehet a baj). A HM szép dzsungelt csinál de eszméletlen gyors, hetente kiszedek egy fél befőttes üvegnyit belőle :) A Rotala szintén baromi gyors.

A túl sok vas is okozhat agancsalgát a külföldi oldalak szerint - lehet átállok 1 nyomás Micro és 1 nyomás Macrora a 2 nyomás helyett.

A CO2 szintet meg még mindig nem sikerült úgy megoldani hogy lámpa kapcsolásnál már lime felé menjen de később ne legyen sok - pedig 3 órával a lámpa kapcsolás előtt már beindul a CO2.
 
CO2-höz nem értek, még nincs.

A bonsai nálam is makacs, amikor először beültettem, szépen nőttek a szálak, aztán kicsit átrendeztem, onnantól kezdve volt, aminek elkezdett barnulni a teteje, és szétfoszlott a fenébe. Azóta inkább nem piszkálom, de még mindig nem nagyon akar beindulni. Azért mondtam azt a két növényt, mert viszonylag alacsonyak maradnak, a bonsai viszont szép magasságokba tud törni. Oda inkább valami alacsonyabb növénykét tudnék elképzelni, hogy ne takarják el a fát és a barlangot.

Amíg nem durvult el az agancshelyzet, én lehet, hogy nem piszkálnám az táp adagokat. Nálam is megjelent, aztán pár nap alatt el is tűnt. Megeshet, hogy valami pillanatnyi tápanyagtöbblet vagy hiány lépett fel, és amiatt tudott kifejlődni. Persze minden nap figyelni kell, és beavatkozni, ha úgy látod jónak. Ismételten hangsúlyozom, nem vagy tapasztalt, csak ötletelek, nem kell készpénznek venni, amit írok. :)
 
Alga helyzet nem javult, még mindig van zöld pont és agancsalga. Tegnap megérkezett a Chihiros Doctor - kíváncsian várom, hogy lesz-e eredménye az aganccsal szemben.

Még kb 1,5 hónapja van hátra ennek az akváriumnak és utána bontásra kerül.
 
Back
Oldal tetejére