• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY- Fénycső armatúra

Sziasztok!

Épp akvárium újraindítás és fejlesztés előtt állok. Mivel a világítás is sorra fog kerülni és szeretek barkácsolni, arra gondoltam, hogy csinálok egyet. El is kezdtem olvasgatni és keresgélni, de belefutottam egy érdekes és legkevésbé sem elhanyagolható kérdésbe: A T5-ös vagy T8-as fénycső a jobb?

Ma bementem egy elektronikai boltba tanácsot kérni, ahol az eladó azt mondta, hogy a T8 a jobb, mert nagyobb a felülete és jobb a hasznosulása. A megadott watt mellett nagyobb fényerejük van. Ezzel szemben az akvarisztikában mindenhol a T5-ös lámpákat olvasom "jobbnak", technikailag is a T5 az újabb. Akkor most mi is az igazság?

Amúgy egy 100 x 40 x 50 cm-es (szé x mé x ma) akvárium fölé függesztve kerülne a lámpa. T8-asból úgy saccolom, hogy kb. 30%-kal olcsóbban kijönne, mint T5-ből, de nem akarok rosszat csinálni. Amúgy 6 csövet tervezek bele, kettesével kapcsolva, hűtéssel és éjszakai LED világítással. Azt, hogy valójában megéri-e a "home made" azt leginkább a technológia (T5 vagy T8) határozza meg majd.
 
Mindenképp T5 ! Sokkal több fényt ad ugyanazon a teljesítményen....
En is igy tudom. Az elado "szaki" akkora hatarozottsaggal allitotta, hogy a nagyobb atmero miatti nagyobb felulet miatt jobb a fenyero, hogy elbizonytalanitottt. Ha lesz ma idom, akkor utananezek konkret lumen ertekeknek is, mert most mar nagyon kivancsi vagyok.
 
Most hirtelen Sera Brilliant Daylight 90 centis, 30 wattos csövének összehasonlítását tudom megmutatni
T8: 2250 lumen 75lumen/watt
T5 szintén 90 centis, de már 45 wattos, 3900lumen 86lumen/watt
T5-ösből sokan (én is) általános világításra gyártott 6500kelvines csövet használunk, ebből a te akváriumodhoz kicsit rövidebb 849mm-est kapni, ez 39 wattos és 3250lument tud , ez így is 83 lumen/watt. Ennyit a szaki hozzáértéséről. Negatívum a dologban, hogy ezeket a csöveket csak elektronikus előtéttel tudod használni, ami 1-2 cső esetén 5-5500 Ft-tal dobja meg a költségeket, de a kíméletes indítás miatt tovább is bírják a csövek, és nincs villódzás is, mint a hagyományos csöveknél. Ez mellett a vékonyabb kivitel miatt több csövet is bele tudsz zsúfolni egy tetőbe , vagy kecsesebb lámpát építeni belőlük.
 
Sziasztok.
Tudna nekem segíteni valaki.Új világítást szeretnék csinálni,az akvárium 85*35*45(h*sz*m) mély.Jelenleg T8 3*18w van felette.
4*24W T5 fénycsövet terveztem rá,csak nem tudom hogy kellene csinálni mert a 24w az 549 mm hosszú.Eltolva rakjam a 4db-ot???
Az a baj hogy 39w pedig 849mm,foglalattal már nem fér el:arghh:.
A co2 rendszerem már meg van hozzá és ahoz szeretném megerősíteni az világítást.
Bármilyen ötletet szívesen fogadok.
 
Függesztett vagy ráépített világítást szeretnél. Ha az előbbi, akkor szerintem nem baj az a pár cm túlnyúlás. A fénycső foglalat és a fénycsövek végén 1-2 cm amúgy is veszteség a világító felületből. Ha a kisebbet választod, akkor mindenképpen eltolva kellene, hogy mindenhova jusson elég fény. Én is így csinálom. Az én akváriumom 100 cm hosszú, ahhoz a 39 W-os T5-ös fénycsövek lesznek eltolva.
 
Függesztett vagy ráépített világítást szeretnél. Ha az előbbi, akkor szerintem nem baj az a pár cm túlnyúlás. A fénycső foglalat és a fénycsövek végén 1-2 cm amúgy is veszteség a világító felületből. Ha a kisebbet választod, akkor mindenképpen eltolva kellene, hogy mindenhova jusson elég fény. Én is így csinálom. Az én akváriumom 100 cm hosszú, ahhoz a 39 W-os T5-ös fénycsövek lesznek eltolva.
Szia.Rá van ültetve a tetejére.A tető az fix,kár azért a pár cm-ért hogy nem fér el a 39w-os.
 
Back
Oldal tetejére