• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY- Fénycső armatúra

Üdv
Tervezgetem a DIY ledes tetőt és készítettem egy skiccet :) hogy mi is az elképzelésem. Szerintetek jó lenne ez a fajta elrendezés? 6 x 10 W Power led-et szeretnék majd használni a 80x35 alapterülethez és a 40 cm magassághoz.

Pár szó a tetőről: felülről 2 ventilátor nyomná befelé a levegőt ami a tető 2 végén távozna a szellőzőkön keresztül. Minden led külön hűtőbordára lenne szerelve. Annyit gondolom mozogna a levegő, hogy megfelelően hűtse a ledet/bordát.

20141013_115728.jpg


20141005_074625.jpg
 
Nem tűnik rossznak,viszont szerintem csináld az egész armatúrát aluból,így nincs szükség a plusz ventikre.Nekem 4db 10w-os power led megy egy 30x20 as alapterületű aluból készült armatúrában és 40 foknál nem melegszik jobban.Ez az én véleményem.Nekem már pár hónapja így üzemel,és eddig lekopogom nincs vele gond.Megtalálható a DIY topicban.
De ha megnyugtat a plussz hűtés akkor hajrá,rosszat nem csinálsz vele,viszont a venti irányát én megváltoztatnám,és belülről szívatnám ki a levegőt.Jah és még valami,sajnos tapasztalatból mondom,hogy ezeknek a ledeknek nincs olyan szórási szögük,h így elég legyen 6db 10w os.Ha már megvannak a ledek meglehet próbálni,de szerintem jobb lenne ha mondjuk 3w-osokat raknál.Így sokkal több kell,viszont teljesítményben szinte ott vagy,meg fogyasztásban is és egyenletesebb lenne a fényeloszlás.Nekem is ez a bajom,hogy vannak sötétebb foltok.
 
Utoljára módosított:
,viszont a venti irányát én megváltoztatnám,és belülről szívatnám ki a levegőt.J

Nekem ezzel az az aggályom,hogy így az akváriumból érkező párás levegőt szívod be a lámpába. Lehet úgy elmélkedni, hogy a lámpa felett mégsem annyira párás a levegő, hiszen ha a venti felülről szív, és lefelé fúj , akkor némileg oldalra is elfújja a párát. Ha jól tudom az ATI lámpáinak ventilátorai is befelé nyomják a levegőt mert azok a fénycsövek végét is hűtik. Jelen esetben mindegy a szellőztetés iránya, lényeg , hogy mozogjon kicsit a levegő, de a pára miatt a felül lévő, befelé fújó ventilátorra szavazok. Nekem is ilyen megoldásom van, kettő ventilátorral, és mindkettő befelé fúj, persze vannak rések , hol távozik a levegő .
 
Utoljára módosított:
Ha már esik az eső és nem nagyon lehet az udvaron tevékenykedni így bevettem a műhelyt és picit építgettem az új világítást. 6 db led van itthon így ennyit tudtam összerakni és kipróbálni. Egyenlőre csak egy 12V / 6A adapterrel hajtottam meg a ledeket de a későbbiekben egy 12V / 10A /120W ipari tápegységet fogok erre a célra használni. Minden led elé 5W / 4.7Ohm kerámia ellenállás van kötve így nem melegszik és a 10A sem teszi tönkre a ledeket.

Még messze áll attól, hogy az akvárium fölé kerüljön de addig is feldobtam egy vékonyabb lécre a ledeket és jöhet majd a próbaüzem.

Ir Remote:
ir_remote.jpg


Dimmer:
20141023_093122.jpg


Fényerő:
100%
20141023_152001.jpg


75%
20141023_152007.jpg


50%
20141023_152014.jpg


25%
20141023_152020.jpg
 
Még mindig zaklatom a közönséget...

Az alábbi módon tervezem elrendezni a ledeket a tetőben. Jó lesz ez így vagy mi lenne a legjobb elrendezés? Gondolkodom meleg fehér és piros ledek beiktatását is.Eddig mindegyik led hideg fehér :confused:

led_terv.png


20141110_124518.jpg


20141111_101329.jpg
 
Még mindig zaklatom a közönséget...

Az alábbi módon tervezem elrendezni a ledeket a tetőben. Jó lesz ez így vagy mi lenne a legjobb elrendezés? Gondolkodom meleg fehér és piros ledek beiktatását is.Eddig mindegyik led hideg fehér :confused:

led_terv.png


20141110_124518.jpg


20141111_101329.jpg
A 3W-os COB ledekből kiraknám a középsőket a jobb és bal oldali power ledek közé, mert a ledes világításnál mindig kevesebb fény van a széleken.
 
Hali!

Még nem vettem meg a kész armatúrát, ezért gondoltam megkérdezem, hogy kb. mennyivel olcsóbban jövök ki egy házilag elkészített armatúrával, mint egy késszel? Ugyebár amit veszek 23.000Ft 2x54W, de mennyibe fájna ha házilag csinálnék pl. egy 3x54W-os armatúrát? Egyenlőre úgy gondolom, hogy magához a borításhoz nem kell vennem semmit, mert van itthon anyag hozzá. Ha azt leírnátok, hogy a 3x54W-hoz milyen cucc kéne már az is nagy segítség lenne, mert akkor utánanéznék, hogy hogyan jönnék ki árban a végén. :) Előre is köszi a válaszokat. :)
 
Szerintem a külcsín a lényeg, nem ami benne van. Ha fénycsöves armatúrában gondolkodsz, akkor a világítás részhez a legnagyobb tétel az elektromos előtét. A kábel, foglalat nem összeg emellett. Amire sokat lehet költeni az külső. Ha igényesre, szépre szeretnéd megcsinálni, akkor az is sokba kerülhet, na meg kell hozzá kézügyesség, barkács-készség és felszerelés. De csak akkor csináld otthon, ha értesz a villanyszereléshez!
 
Szerintem a külcsín a lényeg, nem ami benne van. Ha fénycsöves armatúrában gondolkodsz, akkor a világítás részhez a legnagyobb tétel az elektromos előtét. A kábel, foglalat nem összeg emellett. Amire sokat lehet költeni az külső. Ha igényesre, szépre szeretnéd megcsinálni, akkor az is sokba kerülhet, na meg kell hozzá kézügyesség, barkács-készség és felszerelés. De csak akkor csináld otthon, ha értesz a villanyszereléshez!

Hát -kövezzetek meg érte- inkább a belcsín a fontosabb -legalábbis számomra- mert hát lehet valami szép, de ha nem jól működik akkor megette a fene.De igazat adok a külcsínnek is, mert legyen szép ha már csinál valamit az ember. De próbaüzem idejére akár lehet egy ideiglenesen összeállított tetőt is használni és ha minden úgy működik ahogy annak működnie kell akkor jöhet a végleges, igényes tető.

Másik pedig az előtét. Nincs egy horror ára csak keresni kell olyat ami megfelelő a 3 cső üzemeltetésére.Villanyszerelés részében pedig biztos van ismerős aki ért hozzá és tud segíteni ha te annyira nem vagy benne a témában.
 
Apum csinálta még annó a bátyám akváriumának a világítását, tehát azzal nem lenne gond. Inkább azt nem tudom, hogy mennyivel olcsóbb, egyáltalán olcsóbb e ha az ember maga csinálja. Ugyebár gondolom hűteni is kéne a rendszert, mert tojást nem szeretnék sütni rajta. :)
 
A kérdésedre a válasz : igen, olcsóbban kijössz ha csinálod mintha készen veszed. Az (elektromos) előtét valóban nem horror, én csak annyit írtam, hogy az a legdrágább része az egésznek. pl 2 fénycsőhöz 58 W az előtét 2800 (akciósan, amúgy úgy 5500 Ft körül van). Ehhez még kell páramentes foglalat és némi kábel. A belső ennyi ha fénycsöves armatúráról beszélünk. A ledeshez sajnos nem tudok hozzászólni.
 
Értem, köszi. Akkor valóban amivel leginkább törődni kell az a külső. Még annyit kérdeznék, hogy nem tudtok olyan helyet ahol 3-as elektronikus előtétet lehet venni?
 
Hát ide most nem írhatok ilyet, mert reklám lenne, de szerintem a googleba beírod hogy elektronikus előtét és meg fogod könnyen találni amit keresel. Szerintem különben hármas nem lesz, csak kettes és szimpla van, szóval valszeg 2 előtét kell majd neked
 
Mivel fénycsöves világításról szól ez a topic, ezért megszakítanám a LED-es beszélgetést. :LOL:
Elektronikai analfabétaként az lenne a kérdésem, hogy egy T5-ös fénycsöves világításhoz mire van szükség? Természetesen kell egy "búra", ez rendben van. Aztán kell bele egy elektromos előtét, tegyük fel egy 2*80W-os, amihez aztán kell még 2*2db páramentes T5-ös foglalat, amit be kell kötni, és persze a 2 db 80W-os fénycső. Az összekötéshez kell pár méter vezeték, és egy hálózati dugalj az előtéthez, esetleg még egy kapcsoló. Kell még hozzá valami?
Ezen kívül néhány páramentes foglalatnál olvastam, hogy "max 60W-os fénycsőig". Ez komoly? Egy 80W-os csőhöz tényleg speciális foglalat kell?
Továbbá az előtétet el lehet helyezni akár a bútorban is, és onnan 1,5-2m-es vezetékkel a foglalatokhoz vinni? Valahol mintha olvastam volna, hogy csak 80-100 cm lehet a távolság, ami elég meredek, mert maga a fénycső is 1,5 m...
Létezik olyan előtét, ami 4-6-8-10 csövet tud meghajtani, vagy 2 csöves a plafon?
 
Négy csöves a max. szerintem. Általában 1,2, és 4-es van de nekem van egy T8 előtétem ami alkalmas 3-as és 4 fénycsöves bekötésre.
 
Mivel fénycsöves világításról szól ez a topic, ezért megszakítanám a LED-es beszélgetést. :LOL:
Elektronikai analfabétaként az lenne a kérdésem, hogy egy T5-ös fénycsöves világításhoz mire van szükség? Természetesen kell egy "búra", ez rendben van. Aztán kell bele egy elektromos előtét, tegyük fel egy 2*80W-os, amihez aztán kell még 2*2db páramentes T5-ös foglalat, amit be kell kötni, és persze a 2 db 80W-os fénycső. Az összekötéshez kell pár méter vezeték, és egy hálózati dugalj az előtéthez, esetleg még egy kapcsoló. Kell még hozzá valami?
Ezen kívül néhány páramentes foglalatnál olvastam, hogy "max 60W-os fénycsőig". Ez komoly? Egy 80W-os csőhöz tényleg speciális foglalat kell?
Továbbá az előtétet el lehet helyezni akár a bútorban is, és onnan 1,5-2m-es vezetékkel a foglalatokhoz vinni? Valahol mintha olvastam volna, hogy csak 80-100 cm lehet a távolság, ami elég meredek, mert maga a fénycső is 1,5 m...
Létezik olyan előtét, ami 4-6-8-10 csövet tud meghajtani, vagy 2 csöves a plafon?

Pont annyi kell, amennyit írtál. Hagyományos foglalatnál is van határérték pl. egy csillárnál is kötelező feltüntetni, hogy max 60W, vagy 40W. Ez azt jelenti, hogy a foglalat a 60W-nak megfelelő áram ill. hőmérséklet tartományban üzemeltethető. Van aki betartja van aki nem, Nálam a 60W-os foglalatban 100W teljesítményű izzó világít ....pfff nem szabályos olvadásveszélynek kitéve. A vezeték hosszát a lehető legminimálisabbra kell venni, ez nem azt jelenti, hogy ahol 1 méter van megadva maximumként ott az 1,5 méter életveszélyes megoldás úgy is tökéletesen fog működni. Ilyenkor vezeték keresztmetszetben feljebb szoktak menni pl. nem 1,5 mm2 hanem 2,5 mm2 keresztmetszetű vezetékkel huzaloznak kisebb a feszültségesés. Elektronikus előtétek esetén általában 1, vagy 2 csöves verzióval találkoztam. Az összegzett teljesítmények miatt nem gazdaságos 4 felettieket gyártani (talán a 4x18W kivétel), hiszen azok teljesítmény pl. egy 36W os cső esetén megkapja a 4x szorzót azaz 144W egy előtétben, iszonyat hődisszipációval a 10 csőnél 360W...kezelhetetlen.
 
Hello,

Kíváncsiságból kérdezem, hogy lehet nálunk kapni olyan HQI foglalatot amelybe az ADA 150W HQI izzója passzol?
 
Back
Oldal tetejére