• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

DIY- Fénycső armatúra

Fanta Bence

Kertész szaki
Sziasztok !

Gondoltam,nyitok egy témát a várva várt világításomról.

Terv:

1606640_705172829515884_981477281_o.jpg


Adatok:
  • Hossza: 72 cm
  • Szélessége: 24 cm
  • Magassága: 6 cm
  • Acél vastagság: 1,5
  • Szín: fekete
  • Súlya: 3,5-4 kg
Szerelés előtt a "csirke etetőm" :D

1521858_705168766182957_338918831_n.jpg


Technika:
  • 8 db T8-as fénycső foglalt
  • 2 db elektronikus előtét
  • 1 db két pólusú kapcsoló 220 V
  • 1 db 2 méteres 3 eres kábel
  • 4 méter tömör rézkábel 1 miniméter vastag
  • 4 db T8-as fénycső 2 db 6500 K 1 db 4900 K 1 db 6000 K
Beszerelve minden:
11897865493_b8d530e515_b.jpg


Készre fújva:

11897869353_a81d34151f_b.jpg


2*18 watt:

11898444496_d366806c50_b.jpg


4*18 watt:

11897579865_390637b258_b.jpg


És az akvárium fölött:

1493589_704979409535226_2045965516_o.jpg
 
Szépen megcsináltad. Nem tudom elektronikus előtéted volt-e, vagy vettél, mert ha az utóbbi akkor szerintem jobb választás lett volna a T5-ös rendszer megépítése. 3db T5 tud annyit mint 4db T8 és mivel vékonyabb így lenne helyed reflektornak is. Ha jól látom ráültetted az akvárium szélére, elektronikák nem biztos, hogy tolerálják a víz közelségét, jobb az ilyen inkább kívülre tenni, vagy egy dobozban megvédeni.
 
Igényes darab lett, gratula!;). Anno én is így kezdtem, T8-asokkal, de csak 3x18w-ig jutottam el és jött a power compact... Azonban csatlakoznék az előttem szólóhoz, az elektronikára feltétlen tégy valami burkolatot.
 
Szép lett gratula!
A párával szembe nekem először a rengeteg hő jutott eszembe ami a fénycsövekből és az előtétekből árad. Nekem volt lehetőségem az előtéteket a szekrényben elhelyezni így még télen sem kell fűtő az akváriumba.
Próbálj vhogy lyukakat furkodni a teőre mondjuk az előtétek mögé meg oda ahol nem a fénycső van így fény sem igazán jön ki, de persze kijön egy minimális így igényesen szimmetrikusan kellene elhelyezni a furatokat és akkor nem lesz igénytelen hatása.
Esetleg még az előtétek alá a rögzítőcsavaroknál rakhatsz alá egy kis darab bakelitlemez(na nem a hanglemezre gondolok) vagy hasonló hőálló lemezt ami eltartja az előtétet a lemeztől így jár mögötte a levegő meg ha kifurod a lemezt nem fog látszani annyira az előtét fehér színe.
Azonban ha az előtéteket kiveszed és máshova helyezed akkor sok gond megoldódik.:)
 
Szép lett, de én is csak csatlakozni tudok az előttem szólokhoz.
Ha előre megosztottad volna a tervedet, sok hasznos tanácsot kaptál volna. Én is inkább T5-ös rendszert csináltam volna. Csendesebb, biztonságosabb, nagyobb fényerő, stb. Ha még meg tudod oldani, akkor az előtéteket vedd ki belőle és rakd a szekrénybe (könnyebb is lesz a tető) és a foglalatokat jobb lenne kicserélni páramentesre. Pár hónap múlva szét fog rohadni a tetőben minden a párától, rossz lesz a kontaktus, életveszélyes lesz az egész! Ha ezeket nem akarod vagy nem tudod megoldani, akkor próbáld meg valahogy levédeni az elektonikát.
 
Köszönöm ! Volt itthon minden hozzá elektronikus előtét stb.. Nem az akvárium két szèlèn van hanem egy üveg lapon. Így nem jut be hozzá pára.
 
Pár hónap múlva szét fog rohadni a tetőben minden a párától, rossz lesz a kontaktus, életveszélyes lesz az egész! Ha ezeket nem akarod vagy nem tudod megoldani, akkor próbáld meg valahogy levédeni az elektonikát.
Az elektronika teljesen védve van ahogy minden. Nem élet veszélyes. És nem melegszik 20° nál tovább.
 
Hát kicsit változott a hőfoka napi 8 óra működés alatt. Le kapcsolás elött 38 fokos. De most bele lett rakva 2 db pc ventillátor és lejebb ment a hőfoka. De legalább nem kell fütő az akvába :D
 
Sziasztok!

Remélem nem gond, hogy ide írok csak én is hasonló armatúrát tervezek annyi különbséggel, hogy T5 4x24W os fénycsövekkel.

Az volna a gondom, és a kérdésem, hogy érdemes-e a fénycsöveket eltologatni, vagy egymással egy sorba rakjam be? Az akvárium 630 mm hosszú és ugye a 24W os cső pedig 549 mm.


Köszönöm a válaszokat.
 
Rendben köszi bár nekem jóval kevésbé kell eltolni mint neked kellet, de akkor én is úgy fogom csinálni ;)
 
Nekiálltam az első saját DIY projectemnek, ami egy 4x24W-os T5-ös armatúra lesz :)

Alkatrészek:
2x OSRAM 24W HO fénycső T5
2x SILVANIA Grolux 24W HO fénycső T5
2x OSRAM QTP5 2x24-39 előtét (ez jó lesz egy későbbi nagyobb lámpához is)
2x PC 60x60x20 mm-es 12V-os hűtőventilátor
kapcsolók, kábelek, rögzítőelemek

Felépítmény:
1 mm-es alu lemez speciálisan meghajlítva
Két részből fog állni:
- lesz egy belső szerelőtálca, a fénycsöveknek, illetve az előtéteknek
- külső burkolat, amin a ventilátorok illetve a felfüggesztés lesz

Mivel a csövek 549mm hosszúak, a lámpatestet 600mm hosszúnak terveztem, az aki ami fölött fog lógni 800mm széles, így szépen beszórja teljes vízfelületet.
Opcionálisan lehetőség van a lámpatest aljába becsúsztatni vékony üveg vagy plexi lapot, így védve van a pára és a fröccsenő víz ellen.
 
alu lemezből készül, ami szépen fel lesz polírozva,bár lehet hogy hajtok hozzá valami reflektort még :)
itt van az összes apróság egy kupacban:
metuqame.jpg
 
Back
Oldal tetejére